Terässormus

Mini Mii

Moi!

Harkitsemme miehelle kihlasormuksen materiaaliksi terästä, sillä sen pitäisi kuulemma olla esim. titaania ja hopeaa kestävämpi, naarmuuntumaton metalli. Pitääkö paikkaansa, että terässormusta on erittäin vaikea saada peruskäytössä naarmuille?

Lisäksi kysyisin sormusten hinnoista. Nettikaupoissa terässormuksia näyttäisi lähtevän alle kympilläkin, mutta vastaavasti olen nähnyt yli kymmenen kertaa kalliimpiakin malleja. Onko tässä tapauksessa hinnalla vaikutusta laatuun, ts. ovatko satasen sormukset kestävyydeltään ja laadultaan huomattavasti parempia, vaikka materiaali on kuitenkin sama?

Ja viimeiseksi: voiko teräkseen kaivertaa, vai vaatiiko se erityistoimenpiteitä, kuten esim. titaanin suhteen kuulemma on?

4

6444

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tonde11

      Teräs EI ole titaania kovempaa: titaan on neljä kertaa terästä kovempaa! Titaanissa on muitakin etuja titaaniin verrattuna: se on melkein puolet kevyempää ja nikkelitöntä. Teräksessähän on päälle 10% nikkeliä, joka voi aiheuttaa nikkeliallergian.
      En huolisi terässormusta ilmaiseksikaan.
      Kaiverrus onnistuu kyllä titaaniinkin ilman "erityistoimenpiteitä" (mitähän ne ovat?).

    • kyklooppi

      Titaani on luja kestävä metalli eikä allergisoi. Hinnat vaihtelevat ja se riippuu muodon vaikeudesta ja sarjan koosta. Alhainen hinta kertoo suurista, automaattikoneilla valmistetusta massatuotteista.

      "Titaani" nimi tulee täältä http://fi.wikipedia.org/wiki/Titaani_(mytologia)

      Kihlasormus on liiton symboli ja siksi kihlapari käyttää siihen aikaa ja vaivaa. Usein teetetään aivan oman maun ja ideoitten perusteella yksilölliset sormukset. Titaanisormuksessa voi olla myös säihkyviä kiviä. Kivet voi valita itse ja ne istutetaan sormukseen.

      Kestävin sormusmateriaali on volframi. volframisormus ei naarmuunnu eikä tummu.
      http://a-ilusion.com/shop/product_details.php?p=1319

      Titaanisormuskuva http://www.woimakulta.fi/tuotteet/tuotekuvat_full/sormus24.jpg

      Täällä pääset itse mukaan sormuksen suunnitteluun.
      http://www.woimakulta.fi/
      http://www.woimakulta.fi/tuotteet/sormukset.php

    • Kleopatra123

      Voiko teräkseen ja titaniin laittaa kaiverrukset?

      • Anonyymi

        No kyl voi laittaa, hain juuri titaani kihlamme kaiverruksesta💕


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe