Kun entisaikaan uskoivat maapallon olevan litteä, niin olisiko jollain tietoa kuinka syvälle uskalsivat kaivaa, jotta ei menisi pannukakusta läpi? Vai ajattelivatko, että pannukakun täytyy olla aika paksu. kun sinne mahtuu helvettikin?
Maapallo
8
339
Vastaukset
- jhfhutjjg
Ei ollut tekniikkaa kaivaa kovinkaan syvää kaivoa, joten eivät tainneet pelätä läpäisevänsä pannukakkua, sen sijaan purjehtijat pelkäsivät joutuvansa reunalle ja putoavan.
- on ikivanha ajatus
Tieto maapallosta pyöreydestä on kuitenkin ollut jo ainakin antiikin Kreikassa paljon yli 2000 vuotta sitten. Maanpinnan kaarevuuden näkee mm. siitä että kuunpimennyksessä kuun pinnalla näkyvä varjo on aina kaareva riippumatta siitä mihin aikaan vuorokaudesta kuunpimennys sattuu.
- jhfhutjjg
Mitään. koska riippumatta reijän muodosta varjosta tulee pyöreä, koska lähettävä kohdekkin on pyöreä. Tietysti kohde on oltava jonkinmatkan päässä pinnasta johon kuva muodostuu. Oletan myös esineiden varjokuvan pyöristyvän kun matkaa on tarpeeksi.
- kässätään mekin
jhfhutjjg kirjoitti:
Mitään. koska riippumatta reijän muodosta varjosta tulee pyöreä, koska lähettävä kohdekkin on pyöreä. Tietysti kohde on oltava jonkinmatkan päässä pinnasta johon kuva muodostuu. Oletan myös esineiden varjokuvan pyöristyvän kun matkaa on tarpeeksi.
Vain pyöreästä esineestä syntyy kaikissa asennoissa pyöreä varjo. Jo antiikin kreikkalaiset kässäsivät tämän.
- 13
Maapallon pöyreyden kait huomaa myöös siitä, että laivat katoavat horisonttiin.
- yxinkertaisin havain
13 kirjoitti:
Maapallon pöyreyden kait huomaa myöös siitä, että laivat katoavat horisonttiin.
Tai ainakin pinnan kaarevuuden huomaa siitä - ottamatta tarkemmin kantaa onko se pyöreyttä vai ellipsoidisuutta vai geoidisuutta vai mitä.
Samaan viittaa se että esim. merihorisontti näkyy sitä kauempana mitä ylemmäs mennään.
Purjehdittaessa etelä-pohjoinen-suunnassa voi (esim. kääntöpiirin tällä puolen) havaita että auringon puolipäiväkorkeus (korkeus horisontista etelässä keskipäivällä) on etelämpänä suurempi, päiväys huomioiden. Tämän voi myös pistää maanpinnan kaarevuuden tiliin. Puolipäiväkorkeus on siitä helppo mitata että ei välttämättä tarvitse tietää tarkkoja ilmansuuntia kun ilmansuunnan saa samasta havainnosta. Auringon korkeus tietysti vaihtelee vuoden mittaan samallakin paikalla, mutta tämän vaihtelun voi eliminoida huomioimalla päiväyksen.
- joujo
ajatella tommoista asiaa. Ihminen kuvitteli kuitenkin olevansa niin pieni juttu 'suuressa kokonaisuudessa' ettei tuommoisia osannut oikein ajatella. Ainakaan missään geol. historian jutussa ei ole mainintaa tuommoisesta ajattelusta.
- silloin,
perustui siihen, että aurinko ym taivaankappaleet liikkuivat, maa pysyi paikoillaan, ja oli siis kaiken keskus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380