Hammassilta kuinka pian

Nallukka9

Sellaista olisin kysynyt, että kuinka pian kahden hampaan poiston jälkeen voidaan hioa tukihampaat ja laittaa väliaikainen hammassilta poisotettujen tilalle? Ja kauanko ikenien pitää parantua, että lopullinen hammassilta voidaan asentaa? Ylhäältä edestä lähtisi kaksi pois.

4

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos haluat

      Hampaat voidaan hioa siltapilareiksi heti poistojen jälkeen ja asettaa väliaikainen silta. Lopullinen jäljennös kannattaa kuitenkin otta vasta myöhemmin, ehkäpä jopa muutama viikko poistojen jälkeen, sillä ikenen ja luun parantuminen vie aikaa. Ien muotoutuu vielä aika pitkään, joten jos malttaa odottaa, riski sille, että ien kutistuu ja jää rako ikenen ja sillan välihampaiden väliin, pienenee. Riippuu myös syystä, jonka vuoksi omat hampaat poistetaan, kuinka kauan ikenen ja luun paraneminen. Infektio hampaissa on aina tuhonnut myös luuta, joten suurempaan luun hävikkiin kannattaa varautua.

      • Nallukka9

        Kiitos vastauksesta, vielä sellaista haluaisin kysyä, että kuinka "oikealta" tuollainen väliaikainen silta yleensä näyttää, vaikkapa verrattuna lopulliseen siltaan/oikeisiin hampaisiin?


    • jape112

      Itselläni 3kk laitettiin lääkeppaikka mutta tänään kuului vaan runks jja suu maistuis jauholta.Osasiko kukaan auttaa

      • jape112

        tarkoitan 3kk sitten :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1692
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      214
      1359
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      83
      1298
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      962
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      854
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      799
    Aihe