Feminismi

Alistaa naista, sillä siinä nainen määritellään miehen kautta.

6

191

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salapoliiti.

      olette oikeassa.

      *kumartaa*

    • Jos, niin

      Feminismi näkee sukupuolet tasa-arvoisina, kuten jokainen fiksu ihminen muutenkin. Jos mielestäsi feminismi alistaa naista, alistaa se yhtä lailla miestäkin esittämällä koko sukupuolen ongelmíen lähtökohtana.

      • Suvereeni

        Nimenomaan alistaa miestä. Siitä feminismissä on aina ollut kyse ja aina tulee olemaan kyse. Onneksi ajan myötä fiksut ihmiset kaikkoaa tällaisen aatteen ääreltä.


    • mummomuori*

      tarkoitat? http://fi.wikipedia.org/wiki/Feminismi

      Luulenpa että suomalainen mies olisi aika alhossa, elleivät naiset olisi pitäneet puoliaan. Etenkään tässä yhä kiihtyvässä elintasokilpailussa.

      Miten olisi suu mutrussa, kun naiset eivät toisi rahaa kotiin. Tai miehet joutuisivat vastaamaan KAIKESTA naisen puolesta.

      Se että ”nykytytöt” eivät enää ymmärrä sitä, mitä feminismi oikeastaan on, on vain sen tulosta, että sitä vääristellään ja käytetään vallan aseena. Samoin että ne huonot puolet mitä miehien asenteessa on, kopioidaan eikä uskalleta luoda uusia. Markkinatalous jyllää...

      Kunnon feministi uskaltaa olla nainen, sovinisti nainen taas ei uskalla ja alistuu miehen määrittelemään rooliin. Niitähän nykyään on, silvotaan vaikka omaa ruumista että Miehet tykkäsivät!

      • Nainen30+

        Mä en kyllä näe että feminismi tai tasa-arvopyrkimykset olisivat kovin keskeisiä tekijöitä nuorten naisten ajatuksissa. En voi ymmärtää miksi nuoret, koulutetut, nätit, varakkaat tytöt haluavat näyttää pornomallilta, mielistelevät miehiä 24/7 ja käyvät kauneusleikkauksissa miehiä varten.

        En minä näe että tasa-arvo olisi mitenkään edistynyt Suomessa, kun vertaan omaan nuoruuteeni. Ei minun ole koskaan tarvinnut näyttää ja käyttäytyä kuten pornomalli, eli huonompaan suuntaan on naisen asema minun mielestäni mennyt. Ei minun nuoruudessani kukaan nainen hankkinut silikoneja, ajatellut posliiniksi tai mielistellyt miehiä 24/7 kuten nykyisin nuoret naiset tekevät. Jostain syystä miehetkin tyytyvät silloin tavallisiin nätteihin naisiin eikä kukaan esittänyt kohtuuttomia vaatimuksia.

        Ei käy kateeksi tosiaankaan nykynaisten elämä jos pitää alistua miehiä varten.


      • Suvereeni

        Nyt sinulla meni ajatukset ihan sekaisin. Siis feministi on sovinisti ja fiksu nainen on tasa-arvon kannattaja. Tossukat on sitten taas erikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      985
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      981
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      109
      915
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      64
      845
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      738
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      27
      662
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      551
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      44
      545
    9. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      537
    10. 42
      509
    Aihe