Taas kysymys:)

Olen nyt siis parin viikon ajan vähentänyt huomattavasti hiilihydraatin syöntiä, mutta minusta on edelleenkin aika vaikeaa laskea kokonaismääriä sekä arvioida olenko menossa oikeaan suntaan, vai josko vaikka olen jo siellä. Olen lukenut tätä palstaa ( sekä kysellyt muutamaa asiaa jo tuolla aikaisemmin), sekä olen yrittänyt laskea hiilareita tuolta Finelin sivustoilta, ym. Mutta, josko joku jolla on jo enemmän kokemusta ja pystyy laskemaan hiilarit helpommin ja nopeammin kuin minä mutu tuntumalla, niin olisin erittäin kiitollinen:)
Eli esimerkiksi tänään olen syönyt : N. 2,5dl (0,3% rasvaa ) maustettua rahkaa,
Paprikan joka oli täytetty jauheliha-tomaattikastikkeella( spagetti kastikkeen tyylinen) ja päällä juustoraastetta( siis tämän valmistin uunissa),
Salaattia ( jäävuorisalaatti, tomaatti, kurkku) .
2 palaa näkkileipää tonnikalan (öljyssä) kanssa 2 siivua juustoa, salaattia ja tomaattia.

Eli kalorit pystyn aika hyvin laskemaan näistä( pyrin syömään n. 1000-1300kcal/p.), mutta ne hiilihydraatit...ne tuottavat edelleen päänvaivaa. Mutta jos joku olisi niin ystävällinen, että voisi jelpata hieman, niin saisin ehkä parempaa tuontumaan itsekin sekä olisi helpompi laskea niitä tulevaisuudessa.

Kiitos jo etukäteen:)
7161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lopeta lakeminen. Siiry kunnolla VH:lle

SAAT SYÖDÄ: maitotuotteita. Maito, fili ja jogurtti (myös laktoositon), Kreikan ja Turkin jogurtti, juusto (ei kevyt), fetajuuston, keso, creme
fraiche, kermaa, voita, majoneesi jne. Mieluiten ekologinen tuote. Ei levy- eikä sokeroituja tuotteita. Naudanlihan, sianlihan, lampaan lihan, siipikarjan, kalan, äyriäisten.Älä poista näkyvää rasvaa (iEi lisäaineita.), Mausteet ja suolaa maun mukan. Kastikkeet kotona ilman hiilihydraatteja.

Vihanneksia. Öljy (oliivi tai rapsi)-viinietikka-kastikkeella tai majoneesikastikkeella. Pellavansiemeniä. Oliivit. Oliivi ja rapsiöljy (vain luonnonmukaisesti tuotettuja, Kylmäpuristetut). Kookosrasvaa, puhdasta, korkealuokkaista.

Munat, mieluiten ekologiset niissä on enemmän Omega- 3.

Tarkista pakkauksesta että elintarvike ei sisällä hiilihydraatteja enemmän kuin 5g/100gr tuotetta.
Yllä oleva ostaesasi satunnaisia elintarvikkeita lueteltujen lisäksi.

Omega3 puutten estämiseksi syö rasvaista kalaa (lohta, lohikaloja , silakkaa, makrillia jne)
Myös osassa lihatuotteista ja kananmunissa (ruokittu Omega3 sisältävällä rehulla).


EI,tai mhdollisimman vähän): perunat,perunalastut ja ranskalaiset perunatr. Riisi ja riisituotteet. Maissi ja maissituotteet (ex corn flakes).

Viljaan perustuvat tuotteet, makaronivalmisteet, leipää, keksit, chips, aamiaishiutaleet puurot, vellit ja pannukakku. Jos olette sitä mieltä, että et voi täysin voi pidättäytyä syömästä leipää, ja perunoita vähennä asteittain. Makkarat ja muut leikkeleetr. Sisältävät lisäaineita (E-) jotka vahingoittavat elimistöä. Syö vain harvoin. Makeiset, Kevytjuomat, täytekakut ja kahvileipä. Sokeri ja sokeroidut tuotteet.. Margariinit ja muut voin korvaavat tuotteet
OMEGA- 6-sisältävät öljyt (esim. Maissi-,auringonkukka-,soja-, ja maapähkinäöljyt)

VOIT SYÖDÄ VÄHÄN: auringonkukan siemeniä. Suklaata, kaakaopitoisuus vähintään70% . Sisältää hitaita hiilihydraatteja. Ei mielellään painonpudotuksen yhteydessä.. Vain vähän alkoholia, se on fettbildande, ja häiritsee veren sokeritasapainoa. Ei olutta sisältää maltoosia joka on nopea hiilihydraatti.

Hedelmät kohottavat verensokerin ja fruktoosi menee suoraan rasvakudokseen ja varastoituu rasvana joten lpainonpudotuksen yhteydessä suositellaan 1 hedelmä päivässä (jälkiruokana). Vältä banaanaja ja viinirypäleitä. Paljon hiilihydraatteja.

Rekisteröidy jos haluat lisää vastauksia.

Äänestä
  • jogurtit, rahkat, maito ja muut sisältävät niin paljon hiilihydraatteja (yleensä 4,5g / dl) että niitä en suosittelisi aloittelijalle. Ainoastaan tuo turkkilainen jogurtti on niin paksua, että siitä on edes hetkellisesti vatsantäytteeksi. Ja ehkä paksu maitorahka jossa on paljon rasvaa.

    Jos syön aamiaiseksi jogurttia, kuten monet tekevät, vetäisin sitä ainakin 2,5dl eli n. 15g hiilareita tulisi heti siiä vedettyä. En saisi enää ketoosiin pyrkiessä syödä paljon mitään hiilaripitoista tärkeää (kuten tuoreita kasviksia joissa sitä vähän on). Jogurtti tulisi pissana pois tunnin päästä ja aamiaisestani ei olisi ollut mitään hyötyä.

    Itse käytän turkkilaista jogurttia vain mausteena vähän kuten smetanaa.

    Äänestä

löytyy yleensä tuotteen sisällysluettelosta / 100g. Esim. partaäijässä (jogurtti) on nonin 4g/100g.
Tiukalla/hiilarittomalla jaksolla hiilareita per päivä 20g. Itsestäni ainakin on kohtalaisen helppo laskea
hiilareita, proteiineja että rasvoja, kuin seurata kaloreita. Karppien sivuilta löydät kosolti tietoa:)

Äänestä

Alkuun voi olla parempi, että keskityt muutamaan pääruoka-aineeseen. Valkkaat esim lantun ja kaalin ja teet niistä settiä ja sitten muut hiilarimäärät mittaat pakkauksessa olevan lukeman mukaan suhteuttaen sen syömääsi määrään.

Toi maustettu rahka kuulostaa aika paljolta. 2,5dl on noin 300g ja yleensä rahkassa on ainakin 5g hiilihydraatteja sadassa grammassa. Näin ollen olet syönyt jo 15g hiilareita rahkasta, jonka suurimmaksi osaksi kuset tunnin päästä pönttöön, eikä se näin ollen pidä nälkää kun ei siinä ole rasvaakaan.

Näkkileivässä on jotain 40-70g hiilihydraatteja sadassa grammassa. Ota vaaka ja punnitse, paljonko se yksi näkkileivän pala painaa laske se yläasteen matematiikkataitoja käyttäen.

Vilkaisepa sitä tomaattikastikkeen purkin kylkeä ja sitten katso, paljonko käytit sitä... varmasti ainakin desilitran (n. 100g) ja joskus noissa tomaattisooseissa on 8g hiilareita sadassa.

Jätä nyt aluksi ihan suosista pois kaikki, missä on yli 5g hiilihydraatteja sadassa grammassa ja ala laskea sitten.

Jos haluat laihtua, syö vain 30g hiilareita päivässä kahden viikon alan ja nosta senkin jälkeen vain 5-10g verran sitä hiilarimäärää. Nyt syöt ihan liikaa hiilareita.

Äänestä
  • Eli ihan ensiksi suuri kiitos kaikille vastaajille!! Sain tosi hyviä vinkkejä ja neuvoja teiltä:)
    Toiseksi tuosta rekisteröimisestä..olen jo rekistöitynyt tuolla toisella Suomi24 palstalla ja en ainakaan toistaiseksi halua "sotkea" näitä kahta aihetta keskenään, joten tällä hetkellä yhden sähköpostiosoitteen omaavana, toivon että voin jatkaa näin nimimerkin kera:)

    Jos kerron nyt ensin lyhyesti oman matkani laihduttamisessa ja tähän VHH:n päättymiseen. Eli aloitin ( taas kerran) laihduttamisen n. 2,5 v. sitten. Painoa n. 150kg! Ensimmäisen 1,5 vuoden aikana onnistuin nimenomaan kaloreita vähentämällä pudottamaan n. 45kg. Seuraavan puolen vuoden aikana putosi "vain" 5kg, vaikka olinkin vähentänyt vielä enemmän kaloreita. Nyt viimeisen puolen vuoden aikana olen oikeastaan vaan jojotellut, eli se mikä on lähtenyt pois, on tullut takaisin. Eli siinä syy, miksi halusin ensimmäistä kertaa kokeilla tätä VHH:ta, että josko se toimisi minulle.
    Nyt siis olen reilun 2 viikon ajan vähentänyt paljon hiilareita, koska viimeiset 2,5 vuotta söin juuri näkkileipää, paahtoleipää,perunaa,riisiä. pastaa, grillattua kanaa, hedelmiä, kevyitä rahkoja ja jugurtteja ym. mahdollisemmin kevyitä tuotteita, jotta kalorit pysyisivät alhaisena. Nyt olen siis lopettanut pastan, riisin, perunan, kaiken muun leivän paitsi näkkileivän, sekä muitten viljatuotteiden syönnin.
    Mutta nyt minulla herää kysymys, että jos rupean syömään niinkin vähän hiilareita, mutta lisään rasvoja ja proteiineja paljon, eli kalorit nousevat väkisin paljon korkeammalle päivittäin..enkö liho? Ainakin aluksi? Minulla on todella hidas/ huono aineenvaihdunta, joten siksikin hieman hirvittää. Ajattelin itse, että jos yhdistän nämä kaksi( vähän/ vähemmän hiilareita alhaiset kalorit), niin laihtuminen olisi varmaa ja nopeampaa. Olenko väärässä?
    Kun on mennyt jo näinkin kauan aikaa, haluaisin nyt mahdollimmin nopeasti tietysti loput 25-30kg pois:P
    Mutta ajatus syödä esim. munakas tai muuta raskaampaa jo aamusta, puistattaa...se että syön edes rahkaa aamustapäivin, on jo suuri saavutus, koska siinäkin meni aikaa opetellessa...kahvi on paljon parempi vaihtoehto minulle:D. Eli olen hyvilläni, että nykyisin syön aamupäivästä edes jotain..enkä niinkuin viimeiset vuodet, ensimmäisen ruoka oli päivällinen. ( eli en koskaan syönyt aamiaista, enkä lounasta). Mutta jos ymmärsin oikein, ei tuo rahka/jugurtti olekaan sitten hyvä vaihtoehto? Miten voi syödä jotain raskaampaa ennen päivällistä, jos se oksettaa? Oppiiko siihen, vai olisiko jotain muuta vaihtoehtoja ehkä, mikä menisi helpommin alas?

    Mutta yksi asia, jonka olen jo huomannut tässä parin viikon ajan, on että himo makeisiin on hävinnyt lähes kokonaan!! Ja se on minulle jo suuri syy jatkaa tällä tavalla. Haluaisin vaan tietysti saada tämän homman omanmakuiseksi, niin että pystyn jatkamaan ilman suuria vaikeuksia ja tuskia mahdollisimman pitkään. Vaikka lopun elämän.

    Taas kerran...kiitos jo viitsitte ja haluatte vastata minulle!!

    Äänestä

  • opetteleva:) kirjoitti:

    Eli ihan ensiksi suuri kiitos kaikille vastaajille!! Sain tosi hyviä vinkkejä ja neuvoja teiltä:)
    Toiseksi tuosta rekisteröimisestä..olen jo rekistöitynyt tuolla toisella Suomi24 palstalla ja en ainakaan toistaiseksi halua "sotkea" näitä kahta aihetta keskenään, joten tällä hetkellä yhden sähköpostiosoitteen omaavana, toivon että voin jatkaa näin nimimerkin kera:)

    Jos kerron nyt ensin lyhyesti oman matkani laihduttamisessa ja tähän VHH:n päättymiseen. Eli aloitin ( taas kerran) laihduttamisen n. 2,5 v. sitten. Painoa n. 150kg! Ensimmäisen 1,5 vuoden aikana onnistuin nimenomaan kaloreita vähentämällä pudottamaan n. 45kg. Seuraavan puolen vuoden aikana putosi "vain" 5kg, vaikka olinkin vähentänyt vielä enemmän kaloreita. Nyt viimeisen puolen vuoden aikana olen oikeastaan vaan jojotellut, eli se mikä on lähtenyt pois, on tullut takaisin. Eli siinä syy, miksi halusin ensimmäistä kertaa kokeilla tätä VHH:ta, että josko se toimisi minulle.
    Nyt siis olen reilun 2 viikon ajan vähentänyt paljon hiilareita, koska viimeiset 2,5 vuotta söin juuri näkkileipää, paahtoleipää,perunaa,riisiä. pastaa, grillattua kanaa, hedelmiä, kevyitä rahkoja ja jugurtteja ym. mahdollisemmin kevyitä tuotteita, jotta kalorit pysyisivät alhaisena. Nyt olen siis lopettanut pastan, riisin, perunan, kaiken muun leivän paitsi näkkileivän, sekä muitten viljatuotteiden syönnin.
    Mutta nyt minulla herää kysymys, että jos rupean syömään niinkin vähän hiilareita, mutta lisään rasvoja ja proteiineja paljon, eli kalorit nousevat väkisin paljon korkeammalle päivittäin..enkö liho? Ainakin aluksi? Minulla on todella hidas/ huono aineenvaihdunta, joten siksikin hieman hirvittää. Ajattelin itse, että jos yhdistän nämä kaksi( vähän/ vähemmän hiilareita alhaiset kalorit), niin laihtuminen olisi varmaa ja nopeampaa. Olenko väärässä?
    Kun on mennyt jo näinkin kauan aikaa, haluaisin nyt mahdollimmin nopeasti tietysti loput 25-30kg pois:P
    Mutta ajatus syödä esim. munakas tai muuta raskaampaa jo aamusta, puistattaa...se että syön edes rahkaa aamustapäivin, on jo suuri saavutus, koska siinäkin meni aikaa opetellessa...kahvi on paljon parempi vaihtoehto minulle:D. Eli olen hyvilläni, että nykyisin syön aamupäivästä edes jotain..enkä niinkuin viimeiset vuodet, ensimmäisen ruoka oli päivällinen. ( eli en koskaan syönyt aamiaista, enkä lounasta). Mutta jos ymmärsin oikein, ei tuo rahka/jugurtti olekaan sitten hyvä vaihtoehto? Miten voi syödä jotain raskaampaa ennen päivällistä, jos se oksettaa? Oppiiko siihen, vai olisiko jotain muuta vaihtoehtoja ehkä, mikä menisi helpommin alas?

    Mutta yksi asia, jonka olen jo huomannut tässä parin viikon ajan, on että himo makeisiin on hävinnyt lähes kokonaan!! Ja se on minulle jo suuri syy jatkaa tällä tavalla. Haluaisin vaan tietysti saada tämän homman omanmakuiseksi, niin että pystyn jatkamaan ilman suuria vaikeuksia ja tuskia mahdollisimman pitkään. Vaikka lopun elämän.

    Taas kerran...kiitos jo viitsitte ja haluatte vastata minulle!!

    VHH-dieettejäkin on useita. Puhunet Atkinsista, joka on hieman eri munakkaineen kuin esim täällä Veijon ja Kj.Mattilan suosittelema (vai pitäisikö sanoa ainoana oikeana tienä pitämä) low carb high fat -dieetti. Kummassakaan näistä ei varsinaisesti syödä paljon proteiineja.

    Edessäsi on nyt kokeilun ajat. Jos haluat Atkinsille, on ehkä hyvä aluksi kokeilla, miltä tuntuu tehdä ohjeiden mukaan. Jos tuntuu pahalta, tai et laihdu, niin kokeile jotakin muuta.

    Itse en syö enää aamiaista, koska aamuisin ei ole nälkä, ja jos syön aamulla, nälkä tulee ärsyttämään puolelta päivin, mutta jos en syö, se tulee vasta iltapäivällä, mikä sattuu sopimaan paremmin minun päivärytmiini. En ole huomannut, että tämä menettely vaikuttaisi mitenkään negatiivisesti laihtumiseeni!

    Joissain pikaohjeissahan on annettu muitakin aamiaisohjeita. Ei se tarvitse aina olla munaa. Mutta muna ei tunnu kovin raskaalta. Mikä estää olematta syömättä aamiaista jos ei kerran ole nälkä?

    Aineenvaihdunta on vähän kinkkistä. Mutta muista, että osittainhan aineenvaihdunnan hitaus johtuu juuri niistä imeytyvistä hiilihydraateista joita elimistö polttelee. Laihtumisessahan halutaan eroon kehon rasvakerroksesta. Noita rasvoja keho alkaa polttaa, kun se ei saa enää hiilihydraatteja.

    Joudut ehkä olemaan tarkkana E-koodien kanssa, koska ne (en muista mitkä kaikki) saattavat hidastaa aineenvaihduntaa. Kuiduthan ovat tärkeitä, joten suosittelen vähähiilihydraattista Fibrex-valmistetta, jota voi lisätä ihan ruokiin. Myös juusto voi tukkia elimistöä vaikka siinä ei ole hiilareita paljoa. Maitotuotteet kannattaa jättää aika vähälle. Maitohan ei useimmille suomalaisille oikein edes sovi joten ei ihme, että se vaikuttaa aineenvaihduntaan negatiivisesti.

    Tietysti, jos olet huomannut, että sinulle kalorien laskeminen tehoaa, niin varmaankin laihdut tehokkaasti yhdistämällä VHH:ta ja kalorilaskentaa. Tällöin sinun kannattaa painottaa nimenomaan kaaliin ja lanttuun. En kuitenkaan usko, että siitä kalorilaskemisesta on merkittävää hyötyä MIKÄLI osaat hillitä syömistäsi niin, että aterialla syödään se yksi (ei kukkurallinen) lautasellinen ruokaa normaalisti.

    Jos oikeasti etsit tehokkuutta, lähtisin siitä, että koita löytää vaikka kirjan perusteella semmoinen 20-30g päivähiilaritahti, jotta pääset ketoosiin. Edessä voi olla hieman outoja oloja, ketoosi voi ilmetä kaikenlaisena olona virkeydestä päänsärkyyn alkuvaiheessa. Ei huolta - keho muuttaa itseään ja alkaa polttaa rasvaa ja hyvä olo tulee perässä. Löydä se oma juttusi mutta aluksi kokeile ohjeiden mukaan - älä suotta junnaa paikallasi vähennellen pikku hiljaa. Kylmään veteen kun menee, on parempi vaan hypätä heti koko keho kuin hiljakseen rämpiä syvemmälle.

    Äänestä

  • Karppi09 kirjoitti:

    VHH-dieettejäkin on useita. Puhunet Atkinsista, joka on hieman eri munakkaineen kuin esim täällä Veijon ja Kj.Mattilan suosittelema (vai pitäisikö sanoa ainoana oikeana tienä pitämä) low carb high fat -dieetti. Kummassakaan näistä ei varsinaisesti syödä paljon proteiineja.

    Edessäsi on nyt kokeilun ajat. Jos haluat Atkinsille, on ehkä hyvä aluksi kokeilla, miltä tuntuu tehdä ohjeiden mukaan. Jos tuntuu pahalta, tai et laihdu, niin kokeile jotakin muuta.

    Itse en syö enää aamiaista, koska aamuisin ei ole nälkä, ja jos syön aamulla, nälkä tulee ärsyttämään puolelta päivin, mutta jos en syö, se tulee vasta iltapäivällä, mikä sattuu sopimaan paremmin minun päivärytmiini. En ole huomannut, että tämä menettely vaikuttaisi mitenkään negatiivisesti laihtumiseeni!

    Joissain pikaohjeissahan on annettu muitakin aamiaisohjeita. Ei se tarvitse aina olla munaa. Mutta muna ei tunnu kovin raskaalta. Mikä estää olematta syömättä aamiaista jos ei kerran ole nälkä?

    Aineenvaihdunta on vähän kinkkistä. Mutta muista, että osittainhan aineenvaihdunnan hitaus johtuu juuri niistä imeytyvistä hiilihydraateista joita elimistö polttelee. Laihtumisessahan halutaan eroon kehon rasvakerroksesta. Noita rasvoja keho alkaa polttaa, kun se ei saa enää hiilihydraatteja.

    Joudut ehkä olemaan tarkkana E-koodien kanssa, koska ne (en muista mitkä kaikki) saattavat hidastaa aineenvaihduntaa. Kuiduthan ovat tärkeitä, joten suosittelen vähähiilihydraattista Fibrex-valmistetta, jota voi lisätä ihan ruokiin. Myös juusto voi tukkia elimistöä vaikka siinä ei ole hiilareita paljoa. Maitotuotteet kannattaa jättää aika vähälle. Maitohan ei useimmille suomalaisille oikein edes sovi joten ei ihme, että se vaikuttaa aineenvaihduntaan negatiivisesti.

    Tietysti, jos olet huomannut, että sinulle kalorien laskeminen tehoaa, niin varmaankin laihdut tehokkaasti yhdistämällä VHH:ta ja kalorilaskentaa. Tällöin sinun kannattaa painottaa nimenomaan kaaliin ja lanttuun. En kuitenkaan usko, että siitä kalorilaskemisesta on merkittävää hyötyä MIKÄLI osaat hillitä syömistäsi niin, että aterialla syödään se yksi (ei kukkurallinen) lautasellinen ruokaa normaalisti.

    Jos oikeasti etsit tehokkuutta, lähtisin siitä, että koita löytää vaikka kirjan perusteella semmoinen 20-30g päivähiilaritahti, jotta pääset ketoosiin. Edessä voi olla hieman outoja oloja, ketoosi voi ilmetä kaikenlaisena olona virkeydestä päänsärkyyn alkuvaiheessa. Ei huolta - keho muuttaa itseään ja alkaa polttaa rasvaa ja hyvä olo tulee perässä. Löydä se oma juttusi mutta aluksi kokeile ohjeiden mukaan - älä suotta junnaa paikallasi vähennellen pikku hiljaa. Kylmään veteen kun menee, on parempi vaan hypätä heti koko keho kuin hiljakseen rämpiä syvemmälle.

    paljon kiitoksia asiallisesta ja selventävästä vastauksestasi!! Olen tullut parin päivän sisällä jo paljon viisaammaksi:D
    Nyt olisi vielä ( ainakin tällä erää) yksi kysymys/ongelma...eli en asu Suomessa, enkä edes pohjoismaissa. Eli noita kirjoja joita täällä suositellaan, en täältä tietenkään saa. Eli kysymys on, että olisikohan netissä jotain hyvää sivustoa, josta löytäisi noita hiilari ym. arvoja mahdollisimman monesta eri ruuista ja/tai reseptejä? ( Olen kyllä selaillut nettiä, mutten ole ainakaan vielä löytänyt ihan tollaista sivustoa, jossa olisi mahdollisimman monipuoleista tietoa)Tai jos ei ole netissä oikein kattavaa sivustoa, niin mikäköhän kirja olisi sellainen jossa olisi mahdollisimman paljon tietoa, jonka voisin pyytää jonkun tuttavan/ystävän Suomesta lähettämään minulle?
    Ja noista Fibrex-tuotteista...en ole koskaan kuullut niistä, mutta onkohan ne ihan Suomalaista tuotetta, vaiko muualta tulevaa?

    Tuntuu minulla olevan ainakin vielä paljon päänvaivaa yrittäessäni keksiä syömisiä sekä opetella luopumaan tutuksi tulleista ruuista:) Mutta yrittänyttähän ei laiteta?:P

    Suuri kiitos edelleen avusta ja vastauksista!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opetteleva:) kirjoitti:

Olen nyt siis parin viikon ajan vähentänyt huomattavasti hiilihydraatin syöntiä, mutta minusta on edelleenkin aika vaikeaa laskea kokonaismääriä sekä arvioida olenko menossa oikeaan suntaan, vai josko vaikka olen jo siellä. Olen lukenut tätä palstaa ( sekä kysellyt muutamaa asiaa jo tuolla aikaisemmin), sekä olen yrittänyt laskea hiilareita tuolta Finelin sivustoilta, ym. Mutta, josko joku jolla on jo enemmän kokemusta ja pystyy laskemaan hiilarit helpommin ja nopeammin kuin minä mutu tuntumalla, niin olisin erittäin kiitollinen:)
Eli esimerkiksi tänään olen syönyt : N. 2,5dl (0,3% rasvaa ) maustettua rahkaa,
Paprikan joka oli täytetty jauheliha-tomaattikastikkeella( spagetti kastikkeen tyylinen) ja päällä juustoraastetta( siis tämän valmistin uunissa),
Salaattia ( jäävuorisalaatti, tomaatti, kurkku) .
2 palaa näkkileipää tonnikalan (öljyssä) kanssa 2 siivua juustoa, salaattia ja tomaattia.

Eli kalorit pystyn aika hyvin laskemaan näistä( pyrin syömään n. 1000-1300kcal/p.), mutta ne hiilihydraatit...ne tuottavat edelleen päänvaivaa. Mutta jos joku olisi niin ystävällinen, että voisi jelpata hieman, niin saisin ehkä parempaa tuontumaan itsekin sekä olisi helpompi laskea niitä tulevaisuudessa.

Kiitos jo etukäteen:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu