mutta ei ole kuulunut eikä näkynyt missään pöytäkirjoissa ketä on valittu tai onko päätöstä tehty.5 viikkoa on kulunut hakuajan päätyttyä.Ilmoitus oli molin sivuilla,lehdessä ja ko kaupungin nettisivuilla.Kysymys kuuluu:Onko kaupunki velvollinen ilmoittamaan hylätyille hakijoille että virka täytetty?Olen ymmärtänyt että pitäisi,kertokaa viisaammat.
Tulipa haettua kaupungin virkaa
4
434
Vastaukset
- fdfdsfdsfdsf
valitusaikakin vielä, eli tuleeko sitten valitusajan jälkeen vai ei. Ja jos se on jokin viranhaltijan päätös niin niistä taidetaan pitää omaa päätösluetteloa, toki se on varmaan sitten mainittu siellä jonkin lautakunnan kokouspöytäkirjoissa se viranhaltijan päätösluettelo.
Ja jos nyt on ollut satamäärin hakijoita, niin enpä tiedä, rupeavatko ne lähettelemään jokaiselle päätöstä.
Ja niin, onko asiaa vielä edes ratkaistu eli valintaa tehty. - 233
Mun mielestä toi 5 viikkoa alkaa kuulostaa siltä, ettet ole lyhyellä listalla. Mutta kaupungilla pyörät pyörii hitaasti. Itsekin pistelen hakemuksia eri mestoihin ja kyllä olen kaupungiltakin ei-vastauksia saanut. Uskoisin, että sinullekin vastaavat kun aika on kypsä.
- Tuleva byrokraatti
Virantäytöstä tulee ilmoittaa kaikille virkaa hakeneille. Tästä on esim. oikeuskanslerin ratkaisu 942/1/03:
"Virantäytöstä ilmoittaminen
Ympäristökeskuksen kantelijan kirjoituksen johdosta antaman selvityksen mukaan keskuksessa oli tapahtunut valitettava laiminlyönti eikä virantäytöstä ollut ilmoitettu viran hakijoille. Apulaisoikeuskanslerin sijainen totesi päätöksessään, että tiedon saaminen nimitysratkaisuista on paitsi tärkeää viranhakijalle, se on myös omiaan lisäämään luottamusta viranomaisen toimintaan. Apulaisoikeuskanslerin sijainen kehotti keskusta vastaisuudessa kiinnittämään asiaan tarkempaa huomiota. " Tänään tuli sitten vastaus etten tullut valituksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116