Modern Talking

ModernTalking fani

Kun kerran Baccarastakin on oma topicci, niin ajattelin laittaa siitä toisestakin legendasta viestin :)
Kävivät Suomessa huippuvuosinaan 80-luvun puolessavälissä, ja Bohlen kommentoi jotenkin näin: "Suomi on köyhä maa".
Eivät esiintyneet, oli pr-keikka. Eivät ikinä tehneet Suomessa yhtäkään keikkaa, Venäjällä vielä tänäkin päivänä suosittuja yksin ja erikseen.
Tekivät lyhyessä ajassa kaksi levyä per vuosi, kunnes lähtivät erilleen ja puhuttiin, että Thomasin silloisella Nora-vaimolla oli osuutta asiaan.
1998 tekivät huiman comebackin, ja Back for good-levy oli sen vuoden 4. myydyin levy maailmassa. Suomessa 10 viikkoa listaykkösenä putkeen kesällä 98. Sen jälkeiset 2000-luvulla julkaistut tekeleet olivat meilkoista kuraa mielestäni, ja varsinkin heidän balladit oli aina surkeita.
On ne 80-luvun mauttomimmat takatukat ja kornit vaatteet vaan niin muistelemisen arvoisia että!

5

1288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fani jo kauan

      Kyseinen duo kuuluu yhä mun henkilökohtaisen listan kärkikaartiin. Modern Talkingin musiikki herättää muistoja teinivuosilta ja onhan se musiikki vieläkin ihan mukaansa tempaavaa. =)

    • Cheri Cheri

      Itse oon kanssa fani ja oon ollut aina. Vinyyleinä on vanhat levyt alkaen ekasta, olihan niillä kai nimet mutta ne oli näppärästi myös numeroitu. Ainoa CD on albumi Alone, josta tarttui päähän biisi You Are Not Alone, kun sitä soitettiin yhdessä jumpassa ahkerasti joskus 8-9 vuotta sitten.

    • Anonyymi

      2023 voisivat tehdä uuden comebackin, koska oli toiminnassa vuodet: 1984-1987 ja 1998-2003.

      • Anonyymi

        Niin olen itse ja fani ja vaikka olen vuosimallia 61 vauhtia piisaa he ovat vetäviä heras miehiä


    • Anonyymi

      Huippukappaleita löytyy kuten mm geronimos cadillac(ikuinen korvamato), pop ballady give me peace on earth(kantaaottava laulu eli poliittinen kannanotto joita kantaaottavia sanoituksia tämä orkesteri yleensä pyrki karttelemaan) + youre my heart&yuore my soul jne jne. Upea artikulaatio laulajilla! Sanoista saa selvää! Kekseliäät sävellykset. Osa kappaleista muistuttavat toisiansa mutta eipä tuo suuremmin haittaa minua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      56
      4951
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4348
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      4023
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3962
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      52
      3736
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      80
      3552
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      113
      3211
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      56
      2961
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2756
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2574
    Aihe