Onkohan tällä palstalla kenties ketään muuta Muse bändin "fania"?
Jos et vielä tiedä mikä tämä kyseinen bändi on, niin kannattaapa kipaista sivuilla http://www.muse.mu/
ja tutustua musiikkiin vaikkapa katselemalla muutama musavideo.
Sanonpa vielä tähän loppuun , että tämän bändin keulahahmo Matthew Bellamy se vasta vetääkin vertoja muille rock solisteille ja varsinkin paljon puhetta herättäneelle Ville Valolle.
Tämä mies se laulaa livenä jopa huomattavasti paremmin, kuin levyillä ja eläytyy todella siihen, mitä tekee.
Jos et vielä tiedä mikä tämä kyseinen bändi on, niin kannattaapa kipaista sivuilla http://www.muse.mu/
ja tutustua musiikkiin vaikkapa katselemalla muutama musavideo.
Sanonpa vielä tähän loppuun , että tämän bändin keulahahmo Matthew Bellamy se vasta vetääkin vertoja muille rock solisteille ja varsinkin paljon puhetta herättäneelle Ville Valolle.
Tämä mies se laulaa livenä jopa huomattavasti paremmin, kuin levyillä ja eläytyy todella siihen, mitä tekee.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Olipa sattuma et heti ekana oli viesti musesta=) se on ehdottomasti maailman paras bändi!! Matthewin lauluääni on tosi upee! ja ne kaikki biisit myös. ostin musen uusimman levyn vähän aikaa sit, eikä ollu pettymys! ja nyt aattelin ostaa origin of the symmetry levyn myös.
vannoutunut fani!!! totta, ääni on upea, samoin sanoitukset... ei oo toista!
Mulla on ne kaikki levyt ja täytyy sanoa, että toista niin hyvää musiikkia ja bändiä harvoin tulee vastaa.
Toivottavasti tulevat taas pian tänne Suomeenkin.
on se hyvä
Osoite oli hyvä olla siinä mukana, vierailin samantien bändin sivuilla vähän kuuntelemassa tätä. Musiikki oli jotenkin surullista, mutta se loi hyvää tunnelmaa, se oli loistavaa. Niih ja tämä "Maththew" näytti olevan komea ääninen mies, joka totta vie osasi laulaa. Huhuu, saatoit saada uuden kannattajan tälle bändille. ;) Mainitsit muuten Ville Valon, (ei pahalla) mutta eihän tota äijää voi edes verrata tähän laulajaan. Nimittäin Matthewhan on se kupi oikeasti osaa laulaa.. 10 tuli hetkessä, mitäs muutakaan voisi nyt sanoa :)
Mahtavaa että edes näin moni tykkää siitä;) Mulla ei oo ollu koskaan mitään lempibändiä, mut Muse kolahti heti!! Vieläkö löytyy lisää tyyppejä jotka rakastaa Musea? Tiedättekö onko se tulossa suomeen tänävuonna? Niiden keikkakalenterissa ei ainakaan lukenu vielä mut toivottavasti ne tulis tänne vielä vaikka kävikin viime vuonna täällä. Harmittaa kun en ollu fani silloin.. Oisin muuten menny kattoo sitä keikkaa. oho, tulipa tekstiä=)
Mä taidan oikeastaan olla rakastunut tähän musiikkiin. Huhuh..
Vitsit kun tuli hyvä fiilis... Kattokaahan vaikka samalla tuonnekin: http://www.muse.mu/board/showthread.php?t=594&page=4&pp=15
Kyllä on Matthew'lla hieno ääni, heti kolahti kun kuulin ekan kerran Bliss-biisin. Ja se on harvinaista se. Nuo vertaukset Ville Valoon, (vai oliko niitä...?) Mattilla on vähän samanlainen tyyli hengittää kuuluvasti, ainakin Origin Of Symmetryllä huomasin sen. Mattia on haukuttu siitä, että se laulaa kuin Tarja Turunen... Heh,
mun mielestä se on vaan hyvä että on persoonallinen lauluääni.
Huomaahan sen selvästi mites Matthew hengittää mikkiin, mutta sanonpa että se kuulostaa hyvältä. Henk.koht. en pidä miehillä matalasta lauluäänistä, mainitkaamme tässä Villen. Onneksi Matt laulaa korkealta(kin) ja kovaa, siinä ihan tossut pyörii jaloissa. Eikö se olekkin niin että nälkä kasvaa syödessä, sillä en PYSTY olla kuuntelematta näin loistavaa bändiä. I`m loving it...
Nyt vaan kaikki pikaisesti ostamaan Musen CD:itä.
Voi, minun pitäisi kai hävetä, sillä en omista yhtäkään Musen CD:tä. Kun en minä niillä tee yhtikäs mitään, musiikin lataan netistä ja kuuntelen sitä MP3-soittimella. Olen kyllä harkinnut ainakin Origin Of Symmetryn ostamista, mutta kun en edes omista toimivaa CD-soitinta...
Darkshines kuuleppas voihan niitä CD:itä kuunnella tietokoneellakin =)
Oikeastaan on harmi, että tällainen MP3-soitinten käyttö on lisääntynyt niin huimalla nopeudella. Siitä kun on vain harmia kaikille muille, paitsi lataajalle.
Niin, voi niitä aikoja kun minä vielä levyjä metsästelin... Oli se niin hauskaa puuhaa ja aina iloitsin kun uuden levyn ansaitsin. Vaan kun se on ilmasta ladata! Jos oisin kaiken lataamani musan ostanu, niin olisin jo vararikossa.
Jep, täytyy myöntää, että itsekkin olen sortunut tähän epäkunnioitettavaan tapaan haalia musiikkia.
Olisihan minullakin tietenkin ilmaiseksi musiikkia koneelta hankkia, mutta onneksi en ole siihen sortunut. Levyn tuntee omistavansa oikeasti, ja se saa jotenkin iloiseksi kun on sen itse omilla rahoillaan hankkinut. Lisäksi on mukavaa antaa bändille jotain kiitosta loistavasta työstä. Mitä enemmän ihmiset lataavat musiikkia koneellaan, sitä turhempaa on bändin työ -sen jäsenille.
Ostin muuten ihka ensimmäisen Muse:n levyni, sorruin siihen uusimpaa "Absolution":niin. En ole vielä rohjennut tätä kuunnella, mutta mitä te tämän albumin omistajat tuumitte, olisiko jokin muu ollut ehkäpä parempikin..?
mutta on pakko sanoa että pidän OOS-albumia parempana... Siinä on vaan jotenkin enemmän tunnetta. Mutta eihän minua kannata uskoa, kaikki kriitikotkin haukku Origin Of Symmetryn ihan lyttyyn, Absolutionia ne rakastaa.
Milloin ne ovat koskaan sanoneet mitään, mikä olisi kansan mieleen. Uskon Darkshinesia, usein vanhemmissa tuotoksissa on enemmän sitä jotain.. Tietenkään en nyt puhu kokemuksesta koska en omista OOS:ää.
Mitkä ovat muuten yleensä ne perusteet joilla arvostelijat levyn tuomitsevat, tietääkö joku...? Onko kyse ainoastaan ja vain heidän OMISTA mielipiteistään?
Seuraavalta sivustolta löytyy vielä kaikki musiikkivideot ja muutamia livekeikkojakin.
Klikatkaa vaan osiota media ja taas mennään ja lujaa.
ps. itse pidän paljon musavideosta Feeling good.
http://www.museandamuse.com/
Nauttikaa kuulemastanne ja näkemästänne.
Tykkään kans Feeling Good musavideosta ja itse laulusta. ootteko käyny niiden keikoilla? Millasta oli?
Feeling Good on todellakin hyvä ja pidän myös hyvin paljon biiseistä: Showbiz, Unintended, Butterflies and hurricanes, sekä Blackout:ista.
Oikeastaan pidän kaikista niin paljon, että on vaikeaa jopa jaotella kappaleita paremmuusjärjestyksen =)
Enpä ole ehtinyt käydä vielä yhdelläkään Musen keikalla, mutta heti kun ne taas kerkiää tänne Suomeen niin aikomuksena olisi mennä, ehdottomasti.
MUSE ON PARAS. Kaikessa yksinkertaisuudessaan toikaan lause ei riitä kuvaamaan kuinka mahtava bändi on kyseessä.
Eikä kukaan laula yhtä hienosti kun Matthew Bellamy!!!! Se jätkä on nero!!! Loistavia biisejä!!!!
Ihanaa että jokaisella tähän menessä on ollut ainoastaan positiivisiä mielipiteitä bändistä. Toisaalta mikä sitä hyvää musiikkia muutaisikaan.
Suoranainen ihme, että maailmassa vielä tehdään näin erinomaista musiikkia.
Nykyään tuntuu, että kaikki musiikki kuulostaa ja artistit/bändit näyttävät samalta.
ps.voisin kuunnella taukoamatta Mathewin ääntä ja pianon soittoa.
Minkä ikäisiä te muuten olette, koska eräs kirjoitti että tälläiset pikkunulikat eivät ymmärrä kuinka mahtava bändi muse on. Itse olen vasta 14-vuotias nulikka ja rakastan silti musea, koska he tekävät hieman erilaisempaa musiikkia. Mattin ääni on mahava kun hän laulaa korkealta! Kriitikot aina arvostelevat hänen ääntään karseaksi. Mutta toisaalta, se on heidän mielipiteensä...
Ikäni, jos se nyt ketään kiinnostaa on vasta vaivaiset 17, mutta eihän hyvässä musiikkissa ole ikään katsomista belisa =)
Kateellisia ne ovat meille nuorille ja vihreille vielä. Mielestäni musiikin, on se sitten minkälaista tahansa, kuuluisi ylettää kaikki sukupolvet. He jotka haukkuvat meitä pikkunulikoiksi, ovat itse varsin kypsymättömiä.
Minä olen 15 ja iloinen iästäni. Mieluummin kuuntelen upeaa musiikkia jo nyt, kuin vasta aikuisena.
Mattin ääni on niiin loistava, en ole kuullut paremmasta(!).. Hirveästi itseäni, kuten aikaisemmin taisinkin jo mainita, ei kiinnosta matalaääniset parrakkaat miehet. Tai no tuo oli vain esimerkki, mutta jotakukin tuohon ryhmään kuuluvat ovat samatekeviä laulajia. Bändin vokalistin täytyy hieman revitellä ja kokeilla rajojaan...!
puhut tietysti asiaa huhuu=)otti vaan päähän se että joku niin väitti;) Alko naurattaa kun kävin lukemassa yhden arvostelun absolution levystä, niin siinä se kriitikko sano et Matthew kiekuu kuin Nightwistin(sori, en oo varma kirjotetaanko noin) Tarja Turunen Microcutsin kertsissä. Kuuntelin sen sit ja aloin nauraa, koska se oli oikeestaan totta! =) Mut musta se on hyvän kuulosta kun se kiekuu. Matt siis. Ehkä me kaikki fanit ollaan tälläsiä outoja:)
mä oon kans innostunu Musesta tosi paljon! toivottavasti ne tulee Suomeen pian!!!!!!!! xD
Jostain luin että Musen faneina on tosi paljon eri-ikäsiä ihmisiä. Täyttää sekä teinien että vähän vanhempien vaatimukset, on sekä musiikillista lahjakkuutta, että hyvännäkönen laulaja jonka persettä voi kuolata... hahah =)
Itse olen muuten 16. Siltikin pidän enemmän siitä musiikista.
En myöskään kuunnellut Musea ensimmäistä kertaa bändin vokalistin hyvän perseen takia, enkä tee sitä nytkään tuosta syystä. Vaikkakaan -ei Mattissa toisaalta mitään vikaa ole.. ;D
Niin onhan se plussaa kun ne tekee hyviä lauluja, niin se vielä että ne on myös hyvännäköisiä:D
Matt ja Dom on tosi söpöjä! Ja en mäkään sitä sen takia kuuntele, kun olin kuukauden tietämätön minkä näköisiä nuo hemmot on ja tykkäsin silti bändistä.(kuuntelin radiosta ja ihastuin sit bändiin) Joo mutta olen puhunut. Pakko käydä katsomassa aina et ketkä tänne on kirjottanu=) Ihme kyllä kukaan ei oo tullu vielä haukkumaan Musea!
Tulipahan tässä vaan mieleeni että mitäs muuta te musettajat kuuntelette kuin Musea? Omasta puolestani voin sanoa että kaikkea Bachista Cradle Of Filthiin (vai onkohan nuo ne ääripäät)... Ja vaikkasta mitä siltä väliltä.
Ns. "tavallinen" (jos sellasta nyt onkaan =))musettaja kuuntelee Radiohedia ja Placeboa, niin ainaskii olen kuullut. Ei toki huonoja bändejä.
ite kuuntelen the crashia, the rasmusta, maija vilkkumaata, robbieta yms... Aika laidasta laitaan. Ja on pikku g kans ihan ok...=)
Ooh, ekan kerran kun kuulin Musen TIROn, luulin et se on The Rasmusta...=) Varmaankin rasmukset saaneet vaikutteita Muselta, onhan Lauri ainakin käsittäkseni Musen suuri fani.
Oma musiikkimakuni vaihtelee aika laidasta laitaan, kotimaisista The Crash "jyrää" ja ulkomaisista Musen lisäksi:No Doubt ollut kestosuosikkina vuodesta 95, sekä muta:Coldplay, Suede, Brainstorm (Latviasta) ja The Ark
Vieläkö joku The Arkiakin kuuntelee?! Ihan sydäntä lämmittää.
Niin no kyllä ainakin minä, kun Muselta kerkiän =)
Red Hot Chili Peppersiä ja Foo Fightersia, jotka toden totta poikkeavat reilusti Musen kaltaisesta musiikista. The Crash on hyvää. Uskon jokaisen musettajan pitävän siitä, sillä se on kuin suomalainen versio muselle, kummallakin laulajalla on oikeus korkeaan ääneen..
Kumma juttu ettei The Crash vielä ole minuun iskenyt...
...Tarkoitus ei tietenkään ollut yleistää, huomatin vain samankaltaisesta laulutyylistä... Toisaalta mielestäni ei Crash vedä vertoja Muselle.
Luin juuri Musen kotisivuilta erittäin harmillisen uutisen.
Muse on juuri aloittanut "Amerikan valloituksensa" ja heti ensimmäisessä esiintymisessä siellä tapahtuu ikävä onnettomuus.
Atlanta Cityn esiintymisessä 9.4 Matthew loukkasi suunsa hyppiessään lavalla ja sitä jouduttiin mennä paikkailemaan tikeillä läheiseen sairaalaan.
Tämän seurauksena bändi tietenkin pitää pienen breikin kiertueessaan ja odottelevat Matthewin paranemista.
Todella ikävää mielestäni, että se tapahtui juuri nyt, kun kiertue oli ulottanut siipensä Amerikankin ylle, mutta näin nyt vaan kävi.
Todisteena sivuilla http://www.muse.mu/
on news kohdassa artikkeli ja photos kohdassa kuvia.
Omasta puolestani toivotan Matthewille kaikkea hyvää ja pikaista paranemista.
Pikaisia paranemisia minunkin puolestani Mattille, mutta onneksi pahempaa kuitenkaan sattunut..
Nythän ne keikat venyy varmaan ellei ne peru kaikkia. sit ne ei ehdi tänävuonna suomeen... harmi=( miten se oli tapahtunu? kun tää enkun taito ei oo mitään parhaimpia. Toivottavasti paranis pian!
En ole luultavasti arvostanut mitään bändiä niin paljon kuin Musea..koskaan. Olen itsekkin muusikko ja täytyy sanoa, että olin heti pari sekuntia kuunneltuani täysin myyty. Laulajan upea tulkinta vie jalat alta..Upeat taustat ja erityisen ihanat jousisoittimet..Olin hämmästynyt kuinka monipuolista musiikkia heidän Absolution levyltään löuýtyy..loistavaa. Hassuinta on se, etten tiedä bändistä oikeastaan mitään(en edes biisin nimiä!!), paitsi nimen, koska latasin vahingossa Absolutionin ja niin...totesin loistavaksi ja nyt n.3kk putkeen kuukknneltuani levyä voisin ostaa kaupasta sen oikean ja tutkia bändin taustoja y.m.s...Voisiko joku kertoa jos Muse tulee joskus suomeen keikalle(sehän oli ollut 12.10 täällä, mutta olin vielä sillon autuuan tietämätön tästä suuruudesta)Lähettäkää meilillä niitä jutskia jos tiiätte..
Niiden kotisivuilla http://www.muse.mu/
on aina päivitetyt tiedot keikkakalenterista ym... musavideoita, kuvia ja sen sellasta.
Sinne vaan seikkailemaan.
Onko kellään tietoa, löytyykö Muselta joku osoite jonne voisi kirjoittaa? Kun ei mistään löydy! Ois kiva kirjottaa niille=)
Enpäs tiedä osoitetta, mutta messageboardille voi ainakin kirjoittaa viestiä... (muse.mu/board)
En tiedä lukevatko, ainakin voi Mattille toivottaa pikaista paranemista.
Kyllä täältä ainakin löytyy yksi muse-fani. Kaikki 3 levyä löytyy ja ne on ihan huippuja!!! Mathew on namu ;)
jaa
On niin ihanan hyvä keksustelu ollut täällä meneillää, että piti tulla käymään.
Kannattaa ihan ehdottomasti hankkia myös ne singlejen bonuskappaleet; ne on ihan huippuja!
Tai niitä on nyt tullut paljon kuunneltua, tuntuu melkein että ne olis joku niitten uus cd, tai jotain x)
Minäkin olen vannoutunut musettaja!
Voi niitä onnellisia joilla on hullabaloon dvd.. keikkamatskua..
Tietääkö kukaan milloin Muse:n 'Absolution Tour' DVD ilmestyy euroopassa ja suomessa? Ilmestyykö ennen joulua?