Makeannälkä

Kellään kokemuksia mikä oikeesti auttaisi makeannälkään? Ja mistä makeannälkä todella johtuu?

Juu tiedän kromista, mutta minulle siitä ei ole tuntunut olevan apua. Kelasin -merkkistä kromia olen popsinut lähes päivittäin useemman kuukauden ajan. Silti ihan järkyttävän piinaava makeannälkä yrittää aina syrjäyttää viisaat päätökseni siitä, että karkkia en syö! Ja se lähes poikkeuksetta se siinä onnistuukin, ikävä kyllä...
85603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...mulla on sama ongelma. Karkkihimo on joka päivä. Nyt olen saanut sitä aika hyvin "huijattua" juomalla Coca Cola Light Lemonia, voi että on hyvää ja täysin sokeriton, hiilihydraattia 0g. Eli ei lihota! Ja makeaa on. En hirvittävän mielelläni kyllä aspartaameja sun muita popsi, mutta on kuulemma hyvin tutkittu eikä ne järkevät määrät varmaan haittaa. Lasillinen Cokista kun makeanhimo yllättää ja avot! Toinen joka myös auttaa on xylitolpurkka. Hyvää hampaillekin!

Äänestä

Nälkä on aina sama. Ei ole erikseen mitään "makeannälkää". Tuo on pelkkää kuvittelua. Mieliteoista pääsee eroon tahdonvoimalla tai pakottamalla. Lähde lomallasi paikkaan, missä ei kerta kaikkiaan ole kuin terveellistä, täysipainoista ravintoa!

Äänestä
  • Kumpaakin kannattaa torjua jo etukäteen syömällä proteiini- ja kuitupitoista ruokaa pieninä annoksina muutaman tunnin välein, sekä välttämällä vehnäjauhoja ja sokeria sisältäviä tuotteita (koska ne saattavat laukaista hiilarihimon).

    Äänestä

Syö muitakin hivenaineita kuin kromia...itse en ole syönyt kromia lainkaan vaan Minalkaa ja sinkkiä-ei ole karkin himoa,eikä sipsin himoa.
Laihduttaminen perustuu ruuan glykemia-arvoihin ja rasvoihin joita käytät:EI eläinrasvoille,KYLLÄ kasvisrasvoille.
Limonadeissa on aivan hirveet glykemia-arvot-kattokaa bio-vitan sivuilta!
Muuten-noita vitamiineja syötyäni minua ei edes himota juoda limonadia ja kivasti on paino ruvennut laskemaan.
Myöskin ennen niin terveellisenä pidetyn perunan glykemia-arvot on todella suuret (arvot sais olla jotain 30-perunassa HUOMATTAVASTI suuremmat)!
Ei muuta kuin ruokavalion muutos niin johan pääsee makeanhimosta!
Perunan sijaan tummaa riisiä ja sen kanssa punajuurisalaattia ja tummaa leipää (lounaaksi)sekä vihreää salaattia-ruokajuomaksi vettä tai marjamehuja ja siitä se lähtee.
Monipuolisesti saa syödä,mutta pitää tietää,miten syödään.
Perunamuusikin on niin ihanaa,mutta...siihen kun laitetaan voita t.margariinia niin kivasti rasva jää elimistöön kun hiilihydraatti palaa ensin!
Lisäksi muuten suosittelen vihreää teetä,joka poistaa elimistöstä hiilihydraatteja-niitäkin pitää elimistön saada,mutta ei liikaa!

Äänestä
  • ...sokerittomissa, hiilihydraatittomissa light-limuissa mitään glykemia-arvoja voi olla, duh. Ei niistä nouse verensokeri eikä paino. Kuin vettä joisi (vaikka vesi tietenkin on terveellisempää!!).

    Äänestä

  • ei... kirjoitti:

    ...sokerittomissa, hiilihydraatittomissa light-limuissa mitään glykemia-arvoja voi olla, duh. Ei niistä nouse verensokeri eikä paino. Kuin vettä joisi (vaikka vesi tietenkin on terveellisempää!!).

    No,mä luin tuolta muulta sivulta listaa siitä,mitä kannattaa syödä ja juoda että laihtuu niin sielläkin kyllä suositeltiin ettei tulis juoda edes light-limonadeja-sitäpaitsi,ei ne kyllä mitään terveellisiä muutenkaan oo.

    Äänestä

  • tytsy kirjoitti:

    No,mä luin tuolta muulta sivulta listaa siitä,mitä kannattaa syödä ja juoda että laihtuu niin sielläkin kyllä suositeltiin ettei tulis juoda edes light-limonadeja-sitäpaitsi,ei ne kyllä mitään terveellisiä muutenkaan oo.

    ...niinhän sitä sanotaan, joo, ilman mitään perusteluja. Onhan niissä makeutusaineita mutta tokkopa kukaan niitä limuja niin hemmetisti juo että niistä olisi mitään terveydellistä haittaa. Nuo makeutusaineet ovat hyvin tutkittuja. Syödäänhän sitä lisäaineita sun muuta paskaa ruuassa ja karkeissa sun muussa jatkuvasti.
    Terveellisempää on ottaa lasillinen lightlimpparia kun paha makeanhimo iskee, kuin vetää naamaansa suklaata tai karkkia.

    Äänestä

esi-isämme söivät pitkään pelkkiä hedelmiä. Ja millä se makeannälkä lähtee? no, hdelmillä tänäkin päivänä. Syöppä kaksi päärynää ja banaani ja mieti, tekeekö vielä mielki karkkia.

Loisto-ohje on kanssa rasvaton vaniljajogurtti, johon sekoittaa viinirypäleitä, mums..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karkkihiiri kirjoitti:

Kellään kokemuksia mikä oikeesti auttaisi makeannälkään? Ja mistä makeannälkä todella johtuu?

Juu tiedän kromista, mutta minulle siitä ei ole tuntunut olevan apua. Kelasin -merkkistä kromia olen popsinut lähes päivittäin useemman kuukauden ajan. Silti ihan järkyttävän piinaava makeannälkä yrittää aina syrjäyttää viisaat päätökseni siitä, että karkkia en syö! Ja se lähes poikkeuksetta se siinä onnistuukin, ikävä kyllä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu