Onko huonoja kokemuksia ... kerro.
Naisen kohtelu autolliikkeissä
naisasiakas
18698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
naismyyjä kohteli minua huonosti, en ostanut sieltä mutta menin parin päivän päästä autollani liikkeelle ja pyysin automyyjää katsomaan ostamaani yksilöä.
Saitko? Tuliko edes pieni etuheijari? Oliko mahdollisesti elämäsi parasta aikaa?
Vittu jengi voi olla pikkusieluista...Vihaan suomalaisia.
Aivan sänkyyn asti saattelivat kivat mallimyyjät auto.............ssä
Paras palvelu ja loppuun asti.......
Aloittaja selvästikin haluaa kovasti saada vastauksia, jonka mukaan naisia kohdeltaisiin huonommin autoliikkeeissä. Valitettavasti täytyy tuottaa hänelle pettymys, sillä naisasiakas on asiakas, eikä muuta. Ei naisia kohdella sen paremmin/ huonommin kuin miehiäkään. Tähänkin asiakaskuntaan valitettavasti kuuluu ainesta, jotka edellyttävät erityiskohtelua sukupuolensa perusteella. Herää, nyt eletään nykyaikaa ja voisit unohtaa tällaiset provosoivat kysymykset. Tyhmien kohtelu ,kerro onko huonoja kokemuksia???
että kun liikkeeseen tulee nainen asiakkaaksi niin ei tee mieli vedättää edes pikkuisen? Tuohon nyt ei usko kukaan. Suhtauminen on varmasti erilaista jos ilmoittaa jo heti kärkeen olevansa autoalalla esim. asentajana ja vielä on mies.Tyhjät myyntipuheet lopahtaa siihen paikkaan.
Akkavalta ilmaisi asian hyvin. Huonoa palvelua saa sekä naiset, että myös miehet, samoin hyvää palvelua.
käytännössä paikkaansa. Eroa löytyy onko ostajana mies vai nainen.
Tarkenna hieman: mitä on vedättäminen ? Entä tyhjät myyntipuheet ? Ja mitä sitten, jos asiakkaana on autoalalla oleva ihminen ? Onko sinun mielestäsi asiakkaan ammatilla tai sukupuolella jotain väliä ? Perustele edes vähän.Kuinka hyvin tunnet itse autoalaa, tiedätkö yhtään mitä "kulisseissa" tapahtuu?
Tai oletko edes sen vertaa asioinut autoliikkeissä, että olisi pienintäkään kokemusta muusta kuin
jobbareista. Ja loppuun vielä: miksi kuvittelet, että nainen autoliikkeen asiakkaana ei muka tietäisi
mitä haluaa, mitä ostaa, mistä maksaa ja miksi maksaa???
autoista aivan luonnostaan. Naiset eivät ole kiinnostuneita autoista eikä niiden tekniikasta(vain hyvin harvat) ja heille on helppo kertoa toissijaisia asioita kuten auton väri, sisustusmateriaalit ja kehua auton ulkonäköä eikä sitä miten auto tulee kestämään ja miten varma se on teknisesti. Miehet ajattelee asioita auton huollon ja kestävyyden kannalta. Miten paljon autoa joutuu korjaamolla käyttämään ei sitä miten hieno auton väri on tai sen sisustus. Miehet ostaa perheessä sen auton koska he tietää enemmän autoista ja seuraavat auto-alaa aktiivisesti. Näinhän se menee käytännössä. Tasa-arvo ei ole edennyt autoalalla kovin pitkälle hienoista puheista huolimatta.
Ylläolevan viestin kirjoittanut kaveri on jäsähtänyt kauas menneisyyteen. Toki on totta se, että miehet pääsääntöisesti enemmän kiinnostuneita autoista kuin naiset, mutta pelkkä Tuulilasin lukeminen ei vielä tee kenestäkään alan asiantuntijaa. ( vaikka moni reppana näin luuleekin ) On uskomatonta naisten aliarvioimista, jos kuvittelee, että naisia kiinnostaa vain auton väri ja muut toissijaiset asiat. Ylläoleva viesti kertoo enemmän kirjoittajan omista asenteista, kuin tosielämästä.
Niin nykyään yhä harvempi myyjä tietää tuon taivaallista tuotteesta, juuri nuo mainitut värit ja materiaalit osaa katsoa vihkosta ja ulkomuistista luetella myymiensä mallien koko järjestyksen.
Miksi kenenkään tekisi edes pikkuisen vedättää enemmän kuin jotain muuta? Miten sellainen tapahtuu? Nostetaanko hintalapussa olevaa hintaa kun ostaja onkin nainen?(naisethan eivät tietääkseni osaa numeroita, jolloin tämä on älyttömän helppoa, täh). Hyvitetäänkö vähän vähemmän, koska kyseessä on nainen(naisethan eivät tunnetusti ymmärrä rahan arvoa, helppoa eiks je, täh)
Eiköhän se nyt kuitenkin mene niin, että jokainen ihminen tekee sen osto päätöksensä ihan itse, se että kuka kusettaa ja ketä kuinka paljon ei riipune isosti asiakkaan sukupuolesta.
Vanhaa sanontaa tapaillen, eihän se hölmö ole kun pyytää.
Aatteleppa ite, tekeeköhän naispuoleisten automyyjien ihan edes pikkuikkuriikkipikkuisen enemmän mieli vedetellä, kun asiakkaaksi tulee nainen, eiku mies täh.
mitään autostasi? Sen tekniikasta ja miten sitä korjataan ja huolletaan? Epäilenpä että et.
ymmärrä autojen päälle juuri mitään. Nähty se asia niin monta kertaa käytännössä että turha väittää muuta.
No eipä kyllä ymmärrä suurinosa miehistäkään juuri mitää autoista, samapa tuo, ei se naisen raha haise sen enempää kuin miehenkään.
Ihan yhtä hyvin luulisi naiselta huijatulla rahalla olevan se ostavoima, kuin "automiheltäkin" kiskotulla,
saa naikkoset
Mies voi mennä huvikseen katsomaan autoja aikaa tappaakseen, mutta kun autoliikkeen ovesta astuu sisään nainen, niin hän on ihan varmasti ostamassa autoa eikä vain huvikseen katsomassa. Nainen autoliikkeessä on siis todella potentiaalinen kaupantekohetki, oli se nainen sitten ostamassa autoa itselleen tai ukon mukana hyväksymässä väriä.
Itse olen 40 vuotias mies ja olen saanut autokaupoissa sekä hyvää että huonoa palvelua, enkä ole koskaan ostanu autoa liikkeestä jossa palvelu on ollu huonoa. Usein olen poistunut liikkeestä ilman että minuun on edes yrittetty ottaa kontaktia.
Ja tämä kaveri harvinaisen oikeassa. Onneksi näitäkin helmiä sattuu vielä kohdalle : )
Etsittiin perheelle autoa muutama vuosi sitten yhdessä miehen kanssa. Yhdessä paikassa miesmyyjä ei edes tervehtinyt minua vaan ikään kuin ohitti olemassaoloni kokonaan. Ei sitten ostettu siitä liikkeestä autoa. Kyllä peruskäytöstapoihin kuuluu edes tervehtiminen. Muita huonoja kokemuksia ei ole ja tuokin oli ihan selvästi kyseisen myyjän typeryyttä.