kun syöttää ja juottaa naisen ravintolassa?
Kustannuksiin voi lisätä taksimatkat ja kukat.
Kustannuksiin voi lisätä taksimatkat ja kukat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
5-200 €, riippuu maasta, tarjoamisista, naisesta ja tarjoajasta sekä funktiosta.
Mut sais onnellisemmaksi ihan kotiruoalla - jossei miehessä oo kokin vikaa, niin ihan lämpimät voileivät uunissa tehtynäkin ois musta jo jotain tosi suurta silloin kun ne ois tehty mua ajatellen.:)
Ravintoloissa en tykkää käydä syömässä.
Kuten jo vastasit lahjakyselyynkin. Ostamalla voi päästä toisen miellyttämisestä kuin koira veräjästä. Sen sijaan itsetehtyyn lahjaan tai illalliseen täytyy käyttää mielikuvitusta, aikaa ja vaivaa. Siksipä ne ovatkin minulle ja monille kanssaveljilleni aivan liian työläitä. Liika yrittäminen kun ei ole koskaan sopinut ruumiinrakenteelleni.
työttömien ahneudella rajaa. Työllisten täytyisi uhrata vähä vapaa-aikansakin heidän palvelemiseen.
No mä vaan näen sen maailman luonnollisimpana asiana, että rakastamaansa ihmiseen haluaa kuluttaa aikaa, mielikuvitusta ja vaivaa ja että tämän eteen haluaa tehdä kaikkia juttuja. Raha ei oo se oleellisin asia. Ilmaiseksikin saa tehty vaikka mitä..
Kaunista, mutta ah, niin epärealistista. Minun kokemukseni mukaan suuri enemmistö naisista ei edes yritä ehdottaa, että maksaisivat oman osuutensa. Niinpä minä ja suurin osa miehistä maksaa mukisematta. Naiset sen sijaan usein ovat shoppailuholisteja ja näprääjiä. He nauttivat lahjojen ostelusta tai itsetekemisestä ja uskottelevat siksi itselleen, että miehetkin kokisivat samoin. Mutta kun suurimmalle osalle miehistä se on karmeaa pakkopullaa.
Niin vain olemme erilaisia. Raha ei lahjan hinnassa ole naisille oleellinen asia vaan idea. Mutta jos mies maksattaa puolet ravintolalaskusta naisella (puhumattakaan, että kokonaan), niin raha yllättäen muuttuukin oleelliseksi asiaksi. Ja jep, olen lukenut sinun maksaneen miehenkin syömiset ja juomiset treffeillä mukisematta. Mutta sinä oletkin harvinainen poikkeus, puhumattakaan, että joku kanssasisaresi ei vetäisi hernettä nenäänsä, jos kuvio toistuisi. Treffailu vain yllättäen loppuisi... ;-)
Ratikka kuule, kun sitä sen rakkauden just kuuluukin olla, kaunista. :)
Se on maailman kaunein asia ja sen kuuluukin olla sitä.
Mulla on seurustelukokemusta vaan sellaisista miehistä, joiden tapoihin ei kuulu ostella naisille mitään, niin voit uskoa, miten suurelta se silloin tuntuu, kun tälläinen mies _edes sen yhden ainoan kerran_ ostaa tai tekee jotain naisensa hyväksi. Se tuntuu paljon suuremmalta, kuin sellaisen miehen tekemänä, joka on tehnyt lahjojen ostelusta rutiininomaisen toimenpiteen, joka ei naiselle edes ole enää mikään ihmettelyn ja ihastelun arvoinen asia.
Juomat 50 €
Ruoka 60 €
Kukat 30 €
Taksimatkat 30-60 €
Naisen ravintolakeikka tulee maksamaan miehelle siis keskinmäärin noin 200 €.
syödä ja juoda ihan itse ja maksankin itse, joten säästät rahasi :)
kun vie piknikille. Viltti ja kymppisäkki mukaan, ehkä joku rypäleterttu jos nainen on hienostelevaa tyyppiä. Lainaa naisella matkakorttiasi niin ei tule taksikustannuksia ja kesäaikaan kukat saa kätevästi vaikka rautatieaseman istutuksista.
valitsevat ravintolassa aina kalleinta ruokaa, joten hinta-arviot mieluummin yläkanttiin.
Kukat maksavat talvella enemmän kuin kesällä ja taksi-kyyti on aina kallista.
Jk: huora tulisi halvemmaksi :D
Niin paljon kun haluat, mutta minkä ihmeen takia kukaan tuommoista tekis :O
Meilläpäin maksellaan itse omat juomiset ja syömiset, niin ei tule paha mieli kenellekkään.
ruuista ja juomista.
Kyllä musta on ihan kivaa, jos seurustelukumppani maksaa ruuat ravintolassa, mutta voin minäkin välillä maksaa. Se kuka ruuan maksaa, maksaa myös minusta sen ruokajuoman. Mutta muut mahdolliset juomat sitten vois ite maksaa. Ja taksin voi maksaa puoliks tai vuorotellen.
Mitkä kukat? Miten ne ravintola-iltaan kuuluu? Paitsi jos kävelee kesällä kukkaniityn ohi.. Puistosta ei saa poimia, se on tuhmaa:P
Jos taas vieraammasta miehestä on ollut kysymys, niin kyllä mä olen pyrkinyt itse maksamaan ruokani ja juomani.. Ettei tarvi aina halvinta tilata, kun ei kehtaa kallistakaan ottaa.
Meinaakko tosissas, että ne miehet tarjoaisivat sulle, jos eivät joutuisi tarjoamaan naisille?
minkä ikäinen hän olisi nyt?
sehän on hienoo, että niitä löytyy : ) Ei yhtään sääli..
kun ei hänkään olisi sulle ravintolaillallisia tarjoillut! :D
sinulle asenteestasi päätellen naisen "ruokkiminen ja juottaminen" kovin kalliiksi tulee? Veikkaan, ettei kukaan tyttö lähtisi sinun kanssa yhtään mihinkään. Saati antaisi kellistää.
Mitä enemmän miehet tarjoavat, sitä useammin naiset alkavat odottaa miesten tarjoavan ja pitämään sitä normaalina, jopa vaatia sitä. Siksi jokainen mies, joka tarjoaa naisille mitään, puukottaa samalla selkään kaikkia muita miehiä.
parempi, että miehet kilpailisivat keskenään vain henkisillä avuilla? Suurimmalla osalla palstan miehistä olisi tuolloin vielä vähemmän saumoja.
Miehet voisivat kilpailla väittämiensa kaatojen määrällä.
miehet eivät päätä, ainakaan silloin kun kyse on naismarkkinoista.
siitä, kuinka monta naista väittävät kaataneensa. Jos naiset vielä jatkossakin haluavat päästä miesten pöksyihin ja saada vauvoja, niiden on opittava olemaan hiljaa ja mieliksi.
LOL!
Naapurit pitää mua oikeesti umpihulluna kun mä taas nauran yksinäni.
Ylemmällä tasolla olevat miehet saavat valita kumppaninsa, alemman tason tyypit tyytyvät tähteisiin. Ja sama pätee naisiin.
Mitä pahaa siinä on, jos pyrkii ylemmälle tasolle, eli saamaan enemmän valinnanvaraa, vaikkapa olemalla hurmaava herrasmies? Tai no, ymmärrän, että eräät kokevat sen uhaksi, mutta sellaista se on se luonnonvalinta. Vahvat pärjäävät.
Kohta saat paskaa niskaasi roppakaupalla. Palstan virallinen totuushan on, ettei ole ATM- YTM-, ATN-, tai YTN:iä. Vähän kuin keisarin uudet vaatteet käänteisesti: Vaikka kaikki tietävät, että joillain on enemmän valinnanvaraa kuin toisilla, se ei voi pitää paikkaansa, koska kaiken alleen peittävä rakkaus kumoaa moiset tosielämän realiteetit. ;-)
täällähän eivät päde mitkään tosielämän lait ja totuudet. Pääsee välillä unohtumaan, että kaikki miehet täällä ovat rikkaita, komeita ja isomunaisia erotiikkaneroja, joiden edessä vauvakuumeiset naiset kiskovat toisiaan tukasta. Ja kaikki palstan naiset ovat niin kauniita, että missikokelaat näyttävät heidän rinnallaan läskeiltä harmaavarpusilta. Miehetkin maksavat naisilleen illallisia vain puukottaakseen toisia miehiä selkään ja naiset käyvät miesten kanssa ulkona syömässä vain kupatakseen miehiltä mahdollisimman paljon.
Tuon paremmin asiaa ei voi tiivistää. Eläköön internetin ihmemaailma! ;-)
Mutta rehellisesti sanottuna kaikenlainen vastakkainasettelu ja provoilu kohtuuden rajoissa on palstan suola. Kirjoitan myös yhdellä suljetulla foorumilla, jossa kaikki ovat rekattuja ja suurin osa vielä omalla kuvallaankin. Keskustelu on todella pliisua ja hiljaista, koska kukaan ei kehtaa sanoa suoraan mielipiteitään. Jotenkin hajutonta ja mautonta komppaamista, kuten usein oikeassakin elämässä, kun eletään normaalien käyttäytymissääntöjen mukaan.
Etukäteen voi laskea kraanavettä hienoon Evian-juomapulloon ja ottaa sen mukaan (n. 0€)
Romanttinen iltakävely Mäkkäriin (0€) ja juusohampurilainen (1€).
Kukat voi pölliä kaupungin kukkaistutuksesta, jos on paha poika ja rikollinen (0€, jos ei jää kiinni).
Unelmaillan kustannukset 1€. Tosin moderni nainen osallistuu kustannuksiin 0,5€:llä. Muistuta asiasta, jos hän ei muista.
Kokonaiskustannusarvio 0,50€.
siinä löytyy taloudellista ajattelukykyä : )
Kuulostais ihan hyvältä, ainoo vaan et mäkkäri on perseestä. Mun puolesta vois sen jättää kokonaan väliin ja keskittyä siihen romanttiseen iltakävelyyn vaan :)
samoin.
ravintolassa syöttämisestä, eikä pelkästään kävelystä. Jos ei ravintola prinsessalle kelpaa, on hänen kuitenkin kohteliasta osallistua maksamaan miehen ruoasta puolet.
ja siitä syystä syö mieluummin omassa kopperossa, poissa ihmisten silmistä!
naisen on syytäkin syödä piilossa kopperossaan, mutta luonnollisesti tasa-arvon aikana hänen on silti osallistuttava miehensä ravintolaillallisten kustannuksiin.
tuota hommaa laajemmin. Jos pääset naisesta kerralla eroon, niin se on vaan kertakustannus, mutta jos se rupeaa roikkumaan mukana pidempäänkin, niin siitä muodostuu jatkuva kiinteiden ja muuttuvien kustannusten vyyhti.
kun ei vie ravintolaan syömään. Illallisen tarjoaminen voi antaa aivan päinvastaisen viestin.
molemmat osapuolet kustantavat omat tarjoilunsa. Ei sellaisen naisen/miehen kelkkaan kannata lähteä, joka rahastaa "suhteen" varjolla.
- jos nainen on mielestään kaunis, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos nainen on köyhä, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos nainen on perinteitä kunnioittava, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos mies kuvittelee olevansa mies, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos nainen on surullinen, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos naisella on ollut tylsä tai huono päivä, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos naisella on juhlapäivä, tulee naisen mielestä miehen maksaakin.
- jos kyseessä on ensimmäinen kerta ulkona, tulee naisen mielestä miehen maksaakin jne.
Jos mies on kauhean tyhmä, sen voi jättää sinne ravintolaan syömään ja maksamaan. Nainen lähtee taksilla mielenkiintoisempiin mestoihin :) (jonka luonnollisesti maksaa itse) Ei kannata aivan pölkkypäiden kanssa syödä, kun se ei tee hyvää ruoansulatukselle.
nainen voi mennä pummaamaan drinkkejä jonnekin.
Eläköön "tasa-arvo"! Eikä sillä, ettenkö minä ja moni muukin olisi aina maksanut ja maksan jatkossakin, mutta se tietysti asettaa feminismiä vaativat yksilahkeiset vähän hupaisaan valoon. ;-)
Se on monien asioiden summa. Pieni sanaleikki näin raskaan päivän jälkeen. =)
vastannut annetaanko Sian vai Lehmän maksaa?
Toivon mukaan ei ainakaan Lehmän! En kannata kannibalismia. Joten vastaan Pässin.
yksi hummeri lisukkeineen kovin paljoa maksa? Ja juomaksi riittää hyvin lasi viiniä.. Taksimatka lapista mahdollisesti eteläsuomeen voi maksaa "aika paljon", mutta voisin armahtaa tuossa kukkajutussa.. Ne ei ole ravintolareissulla tarpeen. (odottelee kutsua)
Riippuu ravintolasta. Monien ravintoloiden hinnastot löydät netistä. Kukkia ei tarvitse ostaa eikä taksimatkaa maksaa.
Moni nainen haluaa maksaa oman osuutensa, mutta varaudu tarjoamaan. Jos et halua tarjota, keksi joku muu vaihtoehto treffeille.
Ruoka juoma 33€
Taksi 34€
Kukat 20€
Yhteensä: 87€
Tuon verran makso tällä viikolla.....
Saitko vastinetta sijoituksellesi?
Jos arvaisin mitä tuolla kysymyksellä haet, niin vastaus on "en".
Mutta kun asiat eivät ole niin yksinkertaisia =D
Arvaan mitä luulet hakevani.
Tarkoitin hyvää mieltä hyvästä ruoasta ja hyvästä seurasta ja ehkä myös hyvästä tulevaisuudesta.
....OLI hyvää.
http://www.ravintolabakers.com/
nin voi päässä halvalla.
ex avovaimoa tuli kusetettua annoin sen tilata pizzan ja itte kuiskaten tilasin sisäfilettä.
no lopulta se voitti ku sisäfileeni oli huonosti tehty, perkeleet kypsentivät liikaa mun lihaa
Riippuu tietysti naisen tasosta. Eihän rotunaista kehtaa viedä mihinkään sellaiseen paikkaan, jossa vihreää korttia heiluttelemalla saa jotain alennuksia. Kyllä rotunaisen kestittämiseen tulisi varata ainakin 200 euroa. Taksimatkan hinta riippuu siitä, ajatko kämpillesi suoraan vai naisen kämpän kautta.
Kukkia en ole antanut naiselle kuin kerran. Sen koommin en ole sitä tyttöä nähnytkään, joten pitänee pidättäytyä jatkossakin.
ei mitään, jos nainen piffaa kaiken ite..siis sulle ei mitään..=o)
toisaalta yks kunnon ateria raflassa ja taksimatka plus kukat..saattaa muuttaa sun koko elämän..siis kannattaa panostaa ;o) (ehkäpä)..riippuu mitä tahot...??
Kannattaisi miettiä myös omaa nautintoa. Hyvä ruoka maksaa myös itselle, mutta voihan senkin yksin nauttia :)
Mitä enemmän palaa rahaa, sitä enemmän matka on ollut turha. Rahalla saa vain mitä tilaa.
Tosin ei silloin mikäli kokonaissumma lähentele neljä- tai suurempinumeroisia lukuja.