Olisikohan lukion käyneelle ammattikouluopiskelijalle mitään hyötyä ottaa yhteyttä vuokrafirmoihin kesätyön toivossa? Olen parina vuonna yrittänyt hommata kesätöitä eikä tulosta ole tullut, joten työkokemusta ei ole... Kelpuuttaisin suunnilleen minkä tahansa työn jos sellainen vain löytyisi.
Kesätyö?
7+11
4321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kysy itseltäsi:
Olisikohan lukion käyneelle ammattikouluopiskelijalle mitään HAITTAA ottaa yhteyttä vuokrafirmoihin kesätyön toivossa?
Eikös näinä aikoina, kun kesätöistä on muutenkin pulaa, kannata kokeilla kaikkia kanavia.
En vain oikein ole perillä miten vuokrafirmat oikein toimivat ja ajattelin, että nauravatko ne kokemattoman sieltä pihalle... Sain sellaisen käsityksen, että ensin voi netissä esim. täyttää hakemuksen ja sitten sopia haastatteluajan, vai voiko sinne vain marssia sisään? Mites työtodistukset vuokratyössä?
Luotettailla tarkoitan noita isoja, eli Manpower, Eila-Kaisla, Varamiespalvelu esimerkkeinä.
Ne hoitavat asiansa mallikkaasti.
Varo noita pieniä "yhden miehen yrityksiä", jota jättävät velvoitteensa hoitamatta, ja jotka ovat pilanneet muidenkin vuokrafirmojen maineen.
99% tälläkin palstalla kaltoin kohdelluista ovat juuri noiden pikkufirmojen työntekijöitä.
Voit hyvin soittaa noihin firmoihin ja kysyä, miten pitää toimia.
Kyllähän uusille työntekijöille aina haastattelu on.
Staffpoint ei naura kokematonta pihalle mutta tarjoaa helpoiten keikkatyötä. Ei kun täyttämään hakemus netissä ja odottamaan mahdollista yhteydenottoa, ei siitä voi haittaakaan olla.