Kuinka moni hakee panoseuraa yökerhoista

Ihan oikeesti kysyn mielipidettänne: kuinka moni yökerhojen asiakkaista oikeesti hakee tai haaveilee mielestänne siitä, että ilta päättyisi kunnon panoon? Please, älä sano, että kaikki, jos et perustele kantaasi.

Tuntuu, että aika moni yökerhojen asiakkaista vaan katselee ympäriinsä ja ei kelpuuta tai ei uskalla tuoda esiin sitä, että panettaa niin per....sti.

Prosenttiluku ja lyhyt perustelu / mielipide.
162443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

että kovinkaan moni, ainakaan naisista. Itse en ole ikinä ottanut yhden yön seuraa yökerhosta.

Äänestä

Mistä niitä prosentteja nyt Sinulle tempaisi. Kyllä varmaan jotkut etsii sitä elämänkumppaniakin. Mitä muualta niitä sitten voisi etsiä ellei ravintoloista, suomi24:n, facebookin ym. lisäksi.

En kyllä ymmärrä, miten kumppaneita voi hakea facebookista, kun ensin pitäisi joku tuntematon kutsua ystäväksi ja kummankin avata sivunsa toisille. mistä niitä sitten löytää, jonkun pelin kautta vai.

Laivalla kuulemma ei haetakaan panoseuraa ravintolasta, vaan halutaan olla kaveriporukassa, joten se on ainakin sitten ihan väärä ravintola pelkäämään yhden yön seuran löytymistä, joka joskus voi johtaa johonkin pidempäänkin, eihän sitä koskaan tiedä, vaikka seksillä aloittaisikin suhteen.

Äänestä

Kuinka moni mies (tai nainen) tohtii tosiaan sanoa tanssikumppanille tai baaritiskillä vieressä nuokkuvalle, että pienet panot voisi tehdä kummallekin hyvää, ilman mitään sitoumuksia.

Etenkin naisten suhteen tuleekin olla varovaisia, koska naiset helposti ripustautuvat yhden kerran jälkeen, etenkin jos se on ollut onnistunut kerta.

Äänestä
  • Niinhän ne naiset tekevät. Yhden yön jälkeen suunnitellaan jo loppuelämän sitoutumista vaikka niille sanoo että tämä oli sitten tässä. Minuakin on yksi seuraillut kuin hai laivaa vaikka olen sanonut että ei kiinnosta.

    Äänestä

  • Ei meistä naisista kaikki todellakaan ole ripustautujia , itse ainakin olen törmännyt sinkkuillessani miehiin jotka aivan turvaan kertovat hakevansa pysyvämpää kumppania , ja esittää kiinnostuneensa oikeesti naisesta muutoinkin kuin yhdenyön juttu mielessään, vaikkei niin olekaan... miksi ei voi vain sanoa rehellisesti että tää on sitten vain tämä yksi nautinnollinen yö ja aamu kentise seuraava päivä , muttei sen enempää, eikö olisi reilupeli, näin naisena itse ainakin toimin näin , ei miehelle tule turhia paineita eikä toiveita , kyllä miehissäkin löytyy näitä riippakiviä.

    Jospa nämä sinun mielestä ns. takertujanaiset eivät olisi halunneet vaan yhden yön panoa... jos he olisivat tienneet ajatuksiasi ,he eivät olisi antaneet sulle, sen pelossa sitten sopersit toista , muutoinhan sinä olisit saattanut jäädä ilman... ;)

    Äänestä

Jos puhutaan nuorista, alle 30-vuotiaista ihmisistä, ja baareista joissa he käyvät.

Miehistä varmasti 2/3 joko etsii seksiseuraa ja on valmis satunnaiseen seksiin, jos tilaisuus tarjoutuu vaikka eivät erityisesti etsi. 1/3 miehistä on varattuja.

Naisista ehkä 10-20 % on valmiita satunnaiseen seksiin, jos sopiva mies sattuu ehdottamaan, mutta eivät erityisesti etsi seksiseuraa. Puolet naisista on varattuja ja loput eivät harrasta yhden yön juttuja.

Äänestä

En perustele sen kummemmin, mutta uskoisin, että aktiivisesti panoseuraa hakevien osuus on aika pieni: naisista varmasti reilusti alle 10% ja miehistäkin ehkä korkeintaan 10-25%. Sellaisia sitten on varmasti jonkin verran enemmän, jotka eivät ole lähteneet baariin "sillä mielellä", mutta saattavat harrastaa satunnaista seksiä, jos tapaavat sopivan kumppanin

Äänestä

Itse lähden ainakin lähes aina yökerhoon sillä periaatteella, että jos tänään saisi! Siis olen nuori opiskelijatyttö, joka ei ole missään tapauksessa kiinnostunut mistään vakavasta. Itseäni inhottaa aina kuulla sama vanha tarina siitä, kuinka naiset ripustautuvat ja eivät kykene yhden illan juttuihin. Omalla kohdallani tuntuu olevan päinvastoin! Yhdenillan jutut kuvittelevat olevansa elämäni keskipiste, vain koska päästin heidät luokseni yöksi. Vonkaavat puhelinnumeroa, jos sen saavat jostain selville niin pyydellään ties mihin mukaan ja esitellään kavereita baarissa. Olen niin ahdistunut jo parisuhteen ajattelemisestakin, että olen usein sanonut ystävilleni, että haluaisin vain hyvän epäsäännöllisen säännöllisen vakipanon. Mutta se taitaa olla liikaa vaadittu.

Äänestä
  • Saattais ehkä olla parempi hakea panoseuraa netistä. Silloin vastapuolikin tietäis heti aluksi missä mennään, eikä haikailisi suhdetta...

    Äänestä

Mitään prosenttilukuja vaikea arvioida, kun ei tiedä muiden ihmisten ajatuksia... ;)
Itse en mitään aktiivisesti etsinyt mutta silti n. 70 % yökerhokäynneistäni sinkkuna päätyi yhden yön juttuun (mies olisi yleensä halunnut enemmän, itselleni sopi paremmin "katoaminen" aamulla). Yksi yökerhotapaamiseni päätyi pitkään tapailuun (yli puoli vuotta) ja sitä seuraava "laivapoka" nykyiseen avoliittoon, vaikkei kumpikaan meistä varmasti mitään pidempää juttua ollut hakemassa. 1,5 vuoden jälkeen jälkeen edelleen vahvasti rakastuneena ja rakastava voin sanoa, ettei näistä jutuista koskaan tiedä... En hakenut/ uskonut mihinkää mutta tässä sitä ollaan, täysin sitoutuneena, omasta tahdostani. Nykyisin siis tasan 0 % yökerhokäynneistäni frendien kanssa päätyy yhtään mihinkään :)

Äänestä
  • On kyl niin korkea prosentti, että vaikuttaa hieman provolta :)

    Äänestä

  • 875u4y63t5 kirjoitti:

    On kyl niin korkea prosentti, että vaikuttaa hieman provolta :)

    Niin, no riippuu vähän siitä miten usein hän on käynyt sinkkuna baarissa. Jos hän kävi esim. 3 kertaa viikossa baarissa koko vuoden ajan, hänellä oli vuodessa reilut 100 1 illan juttua. Jokainen saa miettiä mielessään, onko se paljon vai vähän. Jos hän taas kävi sinkkuna ollessan baarissa vaik vain 3 kertaa kahdessa vuodessa, niin hänellä oli 2 1 illan juttua kahdessa vuodessa....

    Äänestä

  • kujtrhyegtd kirjoitti:

    Niin, no riippuu vähän siitä miten usein hän on käynyt sinkkuna baarissa. Jos hän kävi esim. 3 kertaa viikossa baarissa koko vuoden ajan, hänellä oli vuodessa reilut 100 1 illan juttua. Jokainen saa miettiä mielessään, onko se paljon vai vähän. Jos hän taas kävi sinkkuna ollessan baarissa vaik vain 3 kertaa kahdessa vuodessa, niin hänellä oli 2 1 illan juttua kahdessa vuodessa....

    Naisista 32,4%
    Miehistä 44,6%

    Äänestä

  • Arvioija kirjoitti:

    Naisista 32,4%
    Miehistä 44,6%

    En usko kyl lähellekään noin korkeisiin prosentteihin. Naisista ei varmastikaan noin moni ja tuskin miehistäkään baariin lähtiessä. Miehillä vain on tapana juoda baarissa paljon ja silloin alkaa haluttamaan, että loppuillasta noi miesten prosentit voi hyvinkin olla kohdillaan :)

    Äänestä

Vaikea sanoa muiden puolesta. Itse menen baariin vain juomaan kavereiden kanssa.
Kännisiä naisia ei jaksa katsella. Monesti tulee naisten kanssa turinoitua vaikka taksitolpalle asti mutta en seksimielessä, tykkään mukavista ihmisistä.

Olen vain kerran harrastanut yhdenyönjutun enkä siitä syttynyt yhtään, ei ole mun juttu.
Kyllä se oma heppi on ainostaan oman seurustelukumppanin käytettävissä.

Ehkä kuulun johonkin 1% vähemmistöön kuppiloiden asiakkaista.

Äänestä

koskaan paneta niin kauheasti, että sen perässä lähtisin baariin. Jos panettaisi, niin eiköhän sieltä seuraakin löytyisi siihen tarkoitukseen ihan helposti. Tosin vierastan ajatusta että jotakuta käyttäisi vain omien tarpeiden tyydyttämiseen, riippumatta siitä onko hän muuten edes yhtään kiinnostava.

Lähden baariin yleensä vain kuuntelemaan musiikkia ja bändejä, se on minulle tärkeää. Ja toki tapaamaan tuttuja ja tanssimaan jos sille päälle satun.

Se on sitten ylimääräinen plussa, jos tapaa jonkun ihmisen johon vähän ihastuu:) eikä se tietenkään ole aivan poissuljettu asia, että lähtisin jo eka iltana hänen matkaansa.. riippuu tilanteesta.

Mutta en tosiaan voi kuvitella että lähes kenen tahansa kanssa lähtisin, vain siksi että panettaa niin kauheasti... Utopistinen ajatus.
Jos on niin kauheat paineet, niin ne voi katsos purkaa ihan itsekseenkin:)

juu.. nainen siis olen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seksinnälkäinen kirjoitti:

Ihan oikeesti kysyn mielipidettänne: kuinka moni yökerhojen asiakkaista oikeesti hakee tai haaveilee mielestänne siitä, että ilta päättyisi kunnon panoon? Please, älä sano, että kaikki, jos et perustele kantaasi.

Tuntuu, että aika moni yökerhojen asiakkaista vaan katselee ympäriinsä ja ei kelpuuta tai ei uskalla tuoda esiin sitä, että panettaa niin per....sti.

Prosenttiluku ja lyhyt perustelu / mielipide.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu