Mitä voin tehdä ?
Vajaa vuosi sitten oli yt-neuvottelut "muodolliset" jolla saatiin tietty väki talosta ulos. YT-neuvottelujen jälkeen työnantaja on lakivelvoitteinen ilmoittamaan vapaista paikoista, mutta ei velvollinen ottamaan irtisanottuja töihin.
Ongelmani on se, että ex-työnantaja ei jätä minua rauhaan, ei sitten millään sillä työpaikka ilmoituksia satelee minulle vähän väliä. Haluavat haastatella ja useampina päivinä eri kellon aikoihin, kyselevät vanhasta työsuhteestani heihin jne. Todellisuudessa eivät halua ottaa minua takaisin, mutta haluavat "haastatella" eli tehdä samaa kuin työsuhteeni aika, mutta eivät missään nimessä halua minua heille takaisin töihin.
Työsuhteeni aikana olin kiusattuna sillä minut eristettiin muista kun kukaan ei jutellut eikä moikannut minua. Sain tehdä työni yksin, esimiehiä ehti olla kolme, mutta kukaan ei halunnut olla tekemisissä kanssani. Työtä ei oikein annettu muuta kuin sellaista missä jouduin olemaan yksin ja työlleni ei annettu arvoa.
Olen joutunut pakosta käymään jo kolme haastattelua heillä, joista yhden haastattelu kierros kesti n. 4 viikkoa ja haastetteluja oli useita. Joka kerta löytyi jokin syy miksi jokin toinen oli parempi tehtävään. Olin personal haastattelussa ja yritin vetää sen siten, että viimeistään sen jälkeen jättävät minut rauhaan niin ei, ei jätä. Vaikka olen ilmoittanut, että käyttävät vanhoja haastatteluja ja tuota personal testiä niin voivat todeta, etten ole sopiva heille niin silti kertovat avoimesta työpaikasta ja ottavat haastatteluun. Haastatteluun otolle ei ole enää mitään lainmukaista velvoitetta olemassa, joten tämä menee mielestäni kiusaamiseksi. Ilmeisesti tämä jatkuu niin kauan kuin olen työnhakijana. Olen tästä heille ilmoittanut muutamaan kertaan, mutta siitä huolimatta he tekevät näin, ilmeisesti saavat jotain sairasta nautintoa kiusaamisesta.
Mitä voin tehdä?
Mitä tehdä
apua kaivaten
2
636
Vastaukset
- touhua
Kuulutko liittoon, jos niin uskoisi sieltä löytyvän apua. Jollet kuulu, taidat olla omillasi.
- 1222
No, jos nyt olet 100-varma että vaan kiusaavat nii eihän tuossa mitään. Voit ottaa ihan rennosti ja kysellä heiltä vaikka jotain kiusallisia asioita ja ylipäätään tehdä heidän olonsa mahdollisimman vaivautuneeksi. Soittelet vielä heille kotiin ja kyselet, että onko nyt varma, että saat paikan. Katsot vaan ettei mene häirinnän puolelle. Otat koko asian harjoituksena, jossa harjoittelet olemaan ikävä ikäville ihmisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741