onko palkkani liian pieni?

moikka. rupesin tuossa laskemaan että teen kuukaudessa 160h ja palkkani on 1200e(-verot) eli jää jotain reilu 1000e käteen. eli onko palkkani liian pieni kun se on laskujen mukaan 7,5e/h? tes:n mukaan sen pitäisi olla jotain 9,18e/h mutte liekkö tuo tes sit ajantasalla. kuinka voisin kertoa tästä pomolleni että minusta tuntuu että hän pitää alipalkalla, siis jos olen alipalkattu?
7418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

totta kai on ihan liian pieni. !. Kenenkään ei tarvitse tehdä alle TES:n (tee alipalkalla Muutama vuosi ja vie työtuomio istuimeen niin saat 16%:n koronkin maksamattomiin palkkoihin). Alle 2000€:n kuukausipalkka ei oikeasti ole edes palkkaan suomen hinnoilla lähinnä muistuttaa talkoo korvausta (työkyvyttömyys eläkekin on korkeampi).

Äänestä
  • alotin juuri homman kuukausi sitten kotipizza:ssa, ja rupesin laskemaan sitten tuota palkkaa, hyvä jos täällä on joku muukin sitä mieltä että olen alipalkattu :( täytyy nyt tehdä ainakin koeaika loppuun tällä palkalla ja sit huomauttaa asiasta. ku ne väittivät mulle palkka on tes:n mukainen eli 160h/kk= 1200e kuussa ja siitä sit verot pois. niin ei jotenkii päätä huimaa tuo palkka. ja sit rupesin aikasempaa työtä miettimään siivoojana, tein sillon 130h/kk ja siitä jäi se 1200e käteen verojen jälkeen.

    Äänestä

  • laar- kirjoitti:

    alotin juuri homman kuukausi sitten kotipizza:ssa, ja rupesin laskemaan sitten tuota palkkaa, hyvä jos täällä on joku muukin sitä mieltä että olen alipalkattu :( täytyy nyt tehdä ainakin koeaika loppuun tällä palkalla ja sit huomauttaa asiasta. ku ne väittivät mulle palkka on tes:n mukainen eli 160h/kk= 1200e kuussa ja siitä sit verot pois. niin ei jotenkii päätä huimaa tuo palkka. ja sit rupesin aikasempaa työtä miettimään siivoojana, tein sillon 130h/kk ja siitä jäi se 1200e käteen verojen jälkeen.

    kotipizzassa suurin osa sun työkaverit on opiskelijoita jotka saa opiskelija palkkaa 75% minimistä. Siivous ja pizzan paisto näyttää olevan juuri niitä riisto paikkoja jossa saa thdä talkoo työtä.

    Äänestä

Harjoittelijan palkka voi hyvinkin olla tuo ja sitten se nousee esim. koeajan jälkeen. On ihan normaalikäytäntö esim. Mäkkärissä ja muissa ravitsemusalan paikoissa, että ensin maksetaan harjoittelijan palkkaa. Kai ne sinulle selvensivät tämän jo työsopimusta allekirjoitettaessa? Kokemusta alalta sinulla ei (tietääkseni) ole,joten olet harjoittelija. Minusta ihan reilu käytäntö!

Äänestä

itse en suostuisi tuolla hinnalla tekemään yhtään mitään!
Naurettavaa ryöstöä, siis täysin ilmaista työn teettämistä - KAUHEETA!
Millä sä elät ja missä?

Äänestä
  • Samaa mieltä. Jos on työtön ja asuu vuokralla, "tienaa" jo lähes tonnin tekemättä mitään. Siis asumistuen kanssa. Eli 1000 euron netosta menee asumiseen ja elämiseen se mitä kelasta ja sossusta saa. Joten en helvetissä tekisi töitä tonnilla kuussa ellen olisi jotenkin mieltynyt vapaaehtoistöihin. Voisin tehdä osa-aikaista duunia, sanotaan 2-3 päivää viikossa tuolla rahalla mutta 160h??

    Äänestä

  • werweraa kirjoitti:

    Samaa mieltä. Jos on työtön ja asuu vuokralla, "tienaa" jo lähes tonnin tekemättä mitään. Siis asumistuen kanssa. Eli 1000 euron netosta menee asumiseen ja elämiseen se mitä kelasta ja sossusta saa. Joten en helvetissä tekisi töitä tonnilla kuussa ellen olisi jotenkin mieltynyt vapaaehtoistöihin. Voisin tehdä osa-aikaista duunia, sanotaan 2-3 päivää viikossa tuolla rahalla mutta 160h??

    asun maalla onneksi, itsellä menee asumis kuluihin tuosta rahasta 430e. olen koeajalla joo. otin eilen selvää enemmän asiasta. liityin pam:n liittoon.olen nyt siis tuon koeajan tuolla 1200e/kk ja sen jälkeen kysyn pomolta miten asia on, nouseeko palkka tes:n mukaisesti. jos ei niin sitten liitto ottaa yhteyttä työpaikalle ja rupee ottamaan selvää asioista. mut jospa mä saan kituutettua itseni 4kk tuolla palkalla :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laar- kirjoitti:

moikka. rupesin tuossa laskemaan että teen kuukaudessa 160h ja palkkani on 1200e(-verot) eli jää jotain reilu 1000e käteen. eli onko palkkani liian pieni kun se on laskujen mukaan 7,5e/h? tes:n mukaan sen pitäisi olla jotain 9,18e/h mutte liekkö tuo tes sit ajantasalla. kuinka voisin kertoa tästä pomolleni että minusta tuntuu että hän pitää alipalkalla, siis jos olen alipalkattu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu