on mielestäsi ärsyttävimmän kuullosta?
Minkä kielen haluisit osata hyvin? Miksi se? (englantia ei saa valita)
Mun mielestä ärsyttävimmän kuullosta on britti-englanti ja ruotsi. Haluisin osata hyvin ranskan kielen. Muuten oisin sanonut ruotsin mutta luulen että ruotsi on yhtälailla helppo oppia kuin englanti joten uskon että opin sen hyvin jos jaksan opiskella. Työn saanti asiaa tässä mietin joten olis hyvä osata suomen lisäksi englanti ja ruotsi, ja tietenkin ranskan kieli on plussaa (vai onko sittenkin saksa tärkeempi?). Aattelin kun luin tossa joku aika sitten suomalaisten lentoyhtiöiden sivuilta vaatimuksia lentoemännäksi pääsystä niin niitä kieliä pitäis osata suomen, englannin ja ruotsin lisäksi vielä ranska tai/ja saksa. Mutta lentoemäntää musta ei voi tulla koskaan vaikka puhuisin kiinaa koska olen liian lyhyt. Syrjintää!
Minkä kielen haluisit osata hyvin? Miksi se? (englantia ei saa valita)
Mun mielestä ärsyttävimmän kuullosta on britti-englanti ja ruotsi. Haluisin osata hyvin ranskan kielen. Muuten oisin sanonut ruotsin mutta luulen että ruotsi on yhtälailla helppo oppia kuin englanti joten uskon että opin sen hyvin jos jaksan opiskella. Työn saanti asiaa tässä mietin joten olis hyvä osata suomen lisäksi englanti ja ruotsi, ja tietenkin ranskan kieli on plussaa (vai onko sittenkin saksa tärkeempi?). Aattelin kun luin tossa joku aika sitten suomalaisten lentoyhtiöiden sivuilta vaatimuksia lentoemännäksi pääsystä niin niitä kieliä pitäis osata suomen, englannin ja ruotsin lisäksi vielä ranska tai/ja saksa. Mutta lentoemäntää musta ei voi tulla koskaan vaikka puhuisin kiinaa koska olen liian lyhyt. Syrjintää!
Vastaukset 64
Vanhimmat
ruotsi on hiukan ärsyttävän kuuloista ja ehkä jossain määrin myös joku Sveitsin saksa. Joo, no ranskaa haluaisin osata paremmin, kun on aika heikko se ranskan taito tätänykyä, kun sitä ei missään oikein tarvi ja tietty espanja ja venäjä on kieliä, mitä nykyään aika paljon tarvis, kun vaan niitä osais.
sitten ranska valinnaisena kielenä peruskoulussa?
ranska tuli lukiossa mukaan.
ei oikeestaan ärsytä, italiaa haluisin osata paremmin. Latina ois kieli, josta ois hyötyä.
italiaa olet opiskellut ja miksi? Et vissiin koulussa, vai? Miten latinan kielestä olis sulle hyötyä työssäs? :)
Inno parliamo italiano... on meinaa hiukka unohtunu sekin kieli, kun ei missään tarvi. Latinasta olis hyötyä, jos alkais lukeen Ruotsin-vallan aikaisia filosofisia alkuperäisteoksia.
markkinointia ja viestintää oli muutama ov valinnaista kieltä, otin viron ja italian, koska niissä oli äidinkielenään niitä puhuvat opet. Ranska ja saksa tuli yliopistolla, muut olen lukenut peruskoulussa/lukiossa. Serbokroatian alkeet opin...livenä :D
Lääketieteen sanastoon pitkälle latinaa, ja aattelin jatko-opiskella seuraavaks sitä :D
kouluja käynyt kunnolla! Kyllä jotkut jaksaa.... lähetä tota sun energiaa koulunkäyntiä kohtaan mullekkin! Serbokratia- sanan kuulin just nyt ekan kerran.
Ai sun pitää tietää lääketieteen sanastoa työssäs... no ilmankos sitten se latina :)
non parlo italiano.
Jugoslavian alueella puhutaan serbokroatiaa, ja siihen pohjautuvia, kuten bosniaa, albaniaa...
Ja äh, seikkailen vain sinne, mikä kiinnostaa :D eikä maailmasta tieto lopu...
Poverina mamma. Io sono dazu, amico di tutti, sono un tipo felice. XD
*lo prendo*
Oli niin helppo kieli, että päättelin itse sanat tohon, mitä halusin sanoo...
olihan se...
dal dietro della mia moglie.
"Latina ois kieli, josta ois hyötyä."
Luulin ensin, että toi oli hyvä vitsi ja nauroin sitä, kunnes luin syyn. Ei hyötyä yksin, voisi sanoa.
Eikö kukaan sanonut islantia?
Australian murre on melko ärsyttävää, ja skottimurre hupaisaa.
Tanska on oma lukunsa, hollanti saa puolestani olla jossain, siihen en puutu.
Turkki sylkee takaperin.
Ja joidenkin kulttuurien miehet puhuvat omituisella falsettiäänellä.
Mä oon varmaan poikkeus tässä asiassa, mutta mä en oo koskaan tykännyt ranskankielestä. En pysty ees ranskalaisia leffoja katsomaan suuren ärsyyntymiseni takia.
Sit inhoon myös kaikkia tsing-tsang-tsung kieliä. Ne puhuu niin nopeesti että se on inhottavaa kuunnella.
Mä sitten taas rakastan tota britti-englantia jos se tosiaan on sitä mitä luulen sen olevan. :)
tykkää katsoa leffoja jossa puhutaan ranskaa. Jos tv sattuu olee päällä ja siellä tulee sitä "ramaseeee muaaaa"- juttua niin laitan kyllä äänen pois.
Britti-englantia on tätä: "what? are you going to the supermarket?" niin ne sanoo "wooooot? aa juu göööööyyyyin thuu te suphömaake?" Grrrr....
Tässä toinen, jonka mielestä ranskankieli ei ole erityisen kaunista.
Pidän saksankielestä ja sitä haluaisinkin oppia. Siinä on kauniita ässiä ja se kielen kulku on vaan jotenkin niin kaunista.
hören Sie nichts? Das klingst mir eine besseres sheissesprecherer.
Ei oo vielä kauniilta tähän päivään mennessä kuullostanu.
sen somalian? Mulla ei ainakaan ole mitään hajua mitä kieltä ne maahanmuuttajat puhuu kun niitä näkee ja sattuu vierestä kuulee sitä.
se somalit ulkonäöltä. Ainakin viimeistään hajusta.
siinä kaks ärsytystä. venäjä on kiehtonu aina jostain syystä, saksaan menetin kiinnostuksen jossain välissä.
maailman vaikein kieli (en sitten tiedä pitääkö paikkaansa vai ei mutta tällasta juttua olen kuullut), joten luulis että kun suomenkin osaa hyvin niin oppis hyvin myös muut kielet (tosin suomi kun on äidinkielenä niin ei välttämättä tiedä niistä kieliopeista mitään joita pitää oppia kun alkaa opiskelee toisen maan kieltä). Missä luulisit venäjän kielen taitoa tarvitsevas? Vai ihan muuten vaan? :)
Esim. se helpottaa, että suomea puhutaan ja kirjoitetaan samalla tavalla. Käytännössä suomea on vaikea oppia, koska se on niin pienen kielialueen kieli ja kuuluu pieneen kieliryhmään, jonka kielioppi on täysin erilainen vrt. englannin, ruotsin, saksan, ranskan, espanjan yms. kielioppiin. Mut kyllä suomea oppii varsin hyvin parissa vuodessa, jos muuttaa tänne asumaan ja haluaa oppia.
pitää paikkaansa että suomea puhutaan kuten kirjotetaan. Suomessa A = A ja englannissa A = ei, B = bii, C = sii jne...
Jos englannissa b=bii, niin silloin suomessa b=bee. B on aika huono esimerkki, koska se lausutaan englannissa aina täsmälleen kuten kirjoitetaankin. C-kirjaimen lausunta taas vaihtelee riippuen, missä sanassa se on, mutta suomalaisittain s-kirjaimena sitä ei lausuta. A-kirjaimen lausunta vaihtelee englannissa myös.
Mexicon- kielessä lausutaan sanat niin kuin kirjoitetaan. Olen kuullut sen meksikolaiselta itseltään. Osasi muuten suomea.
on kaupunki Meksikossa, jossa puhutaan espanjaa. Muuten olet kyllä oikeassa.
Espanja, kun ne huutaa ja mölöttää sitä yhtaikaa toistensa päälle. Venäjä ja ruotsalaisten ruotsi ärsyttävät myös.
olis sellainen, jonka soinnista en erityisemmin pidä, jos ei se nyt suorastaan ärsytäkään. - Minkä kielen haluaisin osata hyvin... no vaikka saksaa vois vähän kiillottaa :)
miten tunnistatte että jotkut puhuu juuri niitä kieliä joista ette pidä? Missä ootte joutuneet kuuntelee niitä kieliä niin paljon että on alkanut tökkii vai onko se ollut jo alusta saakka ärsyttävää?
Miksi haluisitte osata niitä kieliä jotka valitsitte? Noona ilmeisesti siksi kun se on hauskan kuullosta :D Entäs xena? Missä luulisit tarvitsevas saksan kielen taitoa? :)
olen kuunnellut lähinnä vain matkoilla ja jossakin torilla tai putiikissa se vaan jotenkin ahdistaa. - En tiiä miksi.
- Siis joudun käyttämään työssäni mm. saksaa, josta syystä toivoisin osaavani sitä hyvin :)
kuulostaa jotenki niin vaikeilta puhua. Telkkarissa noita yleensä kuulee, mulla ei ole mitään halua matkustaa ainakaan Ranskaan =)
ja puola kuulostaa aika kauheilta..
Hauskalta kuulostaa Afrikkailainen heimokieli, jossa nauksautellaan ja vihellellään =D
ja rumimmankuuloisia on ruotsi, ranska ja just nämä vinkuintian kielet (thaimaa yms) jotka tuntuu olevan pelkkään venytettyä vinkunaa joka nousee ja laskee.. viNInääÄÄÄäääääÄÄÄää ja VVoonkuNAAAAaaaaAAAAaaaA. Se sitten ottaa niin hermoon että tekee mieli mottasta samantien.
Espanjan haluisin osata paremmin, enkä pelkästeen halua vaan olen jo aloittanut sen mieliinpalauttelun. Kuin myös kielletty enkku on parannettavien listalla :)
muuten tiennyt ollenkaan miltä thaimaan kieli kuullostaa mutta kun annoit ton esimerkin niin nyt tiedän :D "viNInääÄÄÄäääääÄÄÄää ja VVoonkuNAAAAaaaaAAAAaaaA" Muahahahahaaa :D Älä mene mottaa, sieltä voi tulla koko suku kimppuun - tai käy ainakin kirjastossa ensin jos meinaat motata että saat aikas kuluu jos joudut pysyttelee kotosalla :) Tai en mä noista thaimaalaisista tiedä millasia ne on - ylipäätään on sellanen mielikuva noista tummista, mustista ja mustalaisista että niillä on koko suku niin vahvasti takana että sitten niitä on tuhat vastassa jos yhden kanssa erehdyt tappelee :D
Missä sä espanjaa olet opiskellut? Miksi sä aloit sitä alunperin lukee? Missä tai miten sä sitä espanjaa parhaillaan opiskelet?
En mä mottaa ellei ne perässä juokse vinkumassa. Muuten mä yritän pysytellä visusti kuulomatkan ulkopuolella :)
Koulussa joskus sata vuotta sitten tuli luettua ekan kerran jonkin verran, jossain vaiheessa vähän lisää ja nyt ihan kotona nyt opiskelen. Noi välit tekee sitten sen ettei ole päässyt kunnolla kiinni, ja melkein kerkiää aina puolet unohtaan välissä. Itseopiskelumateriaalia on pilvin pimein, ja se opiskelumuoto sopiikin mulle parhaiten, joten ei muuta hommiin vaan.
oikein ärsytä mikään. Mikään muu kuin joku lounaissuomalainen murre, jossa d:t äännetään r:ksi. Kun se ei jotenkin mene mun tajuntaan mitenkään loogisena.
Ja espanjalaiset puhuvat ihmeen hankalaa epsanjaa, kun helpommallakin pääsisi. :)
Sattuneesta syystä brittienglanti ei ärsytä yhtään, ja mainittakoon, että senkin sisälle mahtuu jos jonkinlaisia murteita.
Eniten mua ärsyttävät kielet, joita en osaa. Olisi ihana osata kaikkia kieliä...
Sanoit joskus osaavasi jotain kymmentä eri kieltä...
murteisiin niin kyllä turun murre on ärsyttävän kuullosta. Ei siitä ota mitään selkoa! Samoin sitten erityisen ärsyttäviä on ihmiset jotka puhuu niin ettei ne avaa juurikaan suutaan joten puheesta ei ota mitään selvää. Sekä sitten ne jotka puhuu niin hiljaa että tekis mieli karjasta että "JAA MITÄ????" :D
sujuvasti suomen lisäksi espanjaa, englantia ja viroa. Vähemmän sujuvasti portugalia, ruotsia, ranskaa, saksaa, liettuaa ja italiaa. Ja oon opiskellut myös pohjoissaamea, unkaria, ersää... Mutta se venäjä vielä puuttuu!
Monet noista ovat aika (liian!) ruosteessa harjoituksen puutteen takia.
Liettuaa ja ruotsia pitää alkaa verestää ja parantaa, mä haluan osata niitä kunnolla enkä leikisti.
kyllä todellisen friikin valinta, kuten toi kirpelan serbokroatiakin. Kävin pari viikkoo sitten Venäjällä ja aika lirissähän siellä olin, kun ainoo saatavilla oleva kommunikointi tapahtui venäjäksi... paljon varmaan auttais, kun osais ne aakkoset sillain kunnolla.
Espanjaa olis ihan hyvä osata ja mulla on tavallaan espanjaa puhuvia sukulaisiakin. Tossa oliskin ollut mahdollisuus sitä opiskella, mutta riitti, kun luin neljää muuta kieltä samaan aikaan(menee pikkusen sekasin niissäkin, varsinkin, jos jää yö lyhyeksi).
maasta ja kulttuurista saa eniten irti, kun osaa kielen. Ja Liettua on ihan hitsin hieno maa, mä olen henkinen liettualainen tai jotain... Ruoka, ihmiset, kieli, maisemat, kaikki. Täydellinen paketti. Ja se hymy, minkä saa takaisin, kun osaa sanoa edes kiitos liettuaksi!
Liettua on mahdollisesti myös Euroopan vanhin kieli, mikä tekee siitä vieläkin upeamman.
puolan kanssa toisilleen sukua? Liettuahan kuului iätajat Puolaan... Tiedäkkö muuten mihin suuntaan latvian kieli on sukua? Latviassa on naurattanut nimien perään laitettava "s".
indoeurooppalaisiin kieliin kuuluvat kumpikin... Mutta balttilaiset ovat aika kaukana slaavilaisista, ainakin minun ymmärtääksein. Jos vaikka lainoja ja kontakteja olisikin.
Italiaa ja espanjaa olisi ihanaa osata puhua (ja kirjoittaa) sujuvasti. Kummatkin kuulostavat romanttisen kauniilta puhuttaessa ja laulettaessa (en mä osaa laulaa, juttelisin sitte senkin edestä).
Saksa kuulostaa aina niin tylyltä kieleltä ja ruotsi ärsyttää ihan muuten vaan.
näyttää ärsyttävän useimpia - olen luullut että olen juntti kun se ruotsi mua niin paljon ärsyttää mutta onneks on paljon muitakin :)
kiinankieli jota puhutaan korkealla kimittämällä, myöskin sellaiset kielet joita puhutan huutamalla esim Espanja. Rauman murteesta ei saa juurikaan mitää selvää. Pohojanmaalla laitetahan d ärräksi.
tai sekäettä, kielessä äänenkorkeus muuttaa sanan tarkotuksen. Eli siellä on sama sana joka tarkottaa ihan eri asiaa jos sä kiekaset sen korkeelta tai öriset sen matalalta.
По моему руский язык очень красивы.
Пл. Я не на дачу.
Довольно красивейше, но не легко для того чтобы прочитать :D
Я не на дачу. Ai, että zisel on dazu?
Сам или сама знаешь Zisel или нет.
Интересно как люди которые душевноболные играют на интернет.
Эти переводя программы настолько сподручны :)
tanskan kieli.
hauku ruotsin kieltä siellä :),se on yks maailman kauneimmista kielistä, ranska ois kiva osata niin osais lausuu oikein ton oman sukunimensäkin:)
minkään maan kieli, melkein kaikkia on hauska kuunnella.
Venäjä on maailman kaunein kieli, kunpa osaisin sitä...:)
ja toivon, että siitä tulisi oikeasti maailmankieli.
Mikään kieli ei erityisemmin ärsytä.
NIIN!
HAHA!:D
...ois vaikka Italia.
Tällä hetkellä ois ihan hyvä osata venäjää ja/tai viroa. Siitä vois olla pitkällä tähtäimelle taloudellista hyötyä.
Ruotsi on aika ärsyttävän kuuloista ja siksi sitä en puhukaan kun vaan alkeet:) Ja brittienglanti on joskus vähän hassua mutta ihan ok.. Ranskan ja italian haluisin oppia hyvin, ja ehkäpä tuleva italian kurssi voiskin auttaa asiaa vähän eteenpäin;) Espanjaa haluisin myös osata paremmin, sekä saksaa ja kiinaa. Kielet on mulle suht. helppoja oppia kun ne jää mieleen hyvin ja kiinnostaakin, mut ei oo aiemmin ollut mahdollista opiskella kovinkaan montaa.. Mut olen päättänyt tuon espanjan, italian ja ranskan osata edes jotenkuten ja aion pitäytyä päätöksessä:)