Aamuisin tekisi mieli popsia leipää ja laittaa kunnolla juustoa ja leikkelettä päälle. Ainut ku ei sitä oikeeta leipää kehtais joka aamu syödä, niin mikä olis hyvä vhh leipä ohje? Kokeilin semmosia juusto leipäsiä, ´mihin tuli juustoo, kananmunaa, kohotusta ja sitte mantelijauhoo. En kyllä tykänny vaikka olin toiveikas. Maistu liikaa manteli ja jotenki ei uponnu. Onko teillä siis mitään helppoa ohjetta, mikä olis vähä lähempänä oikean leivän makua? Kiitos mahdollisista vinkeistä!
Hyvä leivän korvike?
13
5803
Vastaukset
- Karppi09
Tässä linkki keskusteluun kehonrakentajien sivustolle:
http://www.pakkotoisto.com/showthread.php?56940-Ketoosidieetti&p=2593573&viewfull=1
Lisäksi karppaus.info -sivustolla löytyy ohjeita leipiin, joissa on käyetty Fibrex-valmistetta. Noita leipiä tuli itsekin tehtyä ja maistuvat samalta kuin kokojyvä- tai myslileivät kaupasta.
Tietysti, jos ei karppireseptit miellytä, voisi kysyä yhtä hyvin, että mistä saa karppi-hampurilaista, joka maistuu täsmälleen samalta kuin McDonald'sin Big Mac tai pizzaa, joka maistuu juuri yhtä hiilariselle kuin Koti Pizzan lätty.
Ainahan leipänsä voi tehdä vehnäjauhoista. Ainahan voi toki syödä karkkiakin, jos ei kertakaikkiaan ilman voi olla :)... Siinä vaan sitten kärsii sivuvaikutukset. miksi tarvitaan leivän korviketta. Jos syön oikean aamiaisen niin en kaipaa koskaan mitään leivän korviketta.
- trruttaa
Miksi joku alistuu ilmoitusmyyjäksi?
Miksi kukaan suostuu asumaan vapaaehtoisesti Myyrmäessä kerrostalokopperossa?
Miksi kukaan ottaa sellaisia eukkoja 2 kpl jotka lähtevät kävelemään?
Miksi kukaan ei käy kylässä?
Miksi firman osakepääoma on olemattoman pieni? - Veijo
trruttaa kirjoitti:
Miksi joku alistuu ilmoitusmyyjäksi?
Miksi kukaan suostuu asumaan vapaaehtoisesti Myyrmäessä kerrostalokopperossa?
Miksi kukaan ottaa sellaisia eukkoja 2 kpl jotka lähtevät kävelemään?
Miksi kukaan ei käy kylässä?
Miksi firman osakepääoma on olemattoman pieni?Unohdit itseäsi koskevan kysymyksen:
Miksi joistakin tulee idiootteja?
- VHH
Tässä hyvä vhh-rieskan ohje.
4 munaa
100g vaaleata soijarouhetta(vastaa n. 3-3.5 dl)
200g raejuustoa
200g maitorahkaa
2 tl leivinjauhetta
1 tl suolaa
Sekoita munat,rahka ja raejuusto tasaiseksi massaksi.Lisää kuiva-aineet.
Levitä seos pellille tasaiseksi massaksi ja paista 200 asteessa n.30 minuuttia.
Taikinasta tulee n. 12 palaa rieskaa,joissa n.80 kcal/pala.Proteiinia on kerrassaan 10-11g/pala,eli näillä nälkä kyllä pysyy loitolla.Lisäksi hiilareita on vain n.2,5 g/pala.Näitä voi pakastaa ja ottaa suoraan pakkasesta paahtimeen.Nimenomaan paahdettuina ovat oikein hyviä.Tuo käyttämäni soijarouhe on Soyapetitin tavaraa,jossa on proteiinia 52% ja hiilareita 28%. - Rukiista voimaa!
Jätä VHH lukuisine rajoituksineen ja leipäkorvikkeineen ja siirry ravitsevan ja terveellisen ruisleivän syöjäksi.
- kysyä...
Mikä on motiivisi tuohon ruisleivän tyrkyttämiseen henkilölle joka kyselee vhh-palstalla vaihtoehtoa runsaasti hiilihydraatteja sisältävälle leivälle? Onko se sinulta pois, jos hän ei syö ruisleipää vaan jotain paljon ravitsevampaa vhh-läpyskää?
- Rukiista voimaa
kysyä... kirjoitti:
Mikä on motiivisi tuohon ruisleivän tyrkyttämiseen henkilölle joka kyselee vhh-palstalla vaihtoehtoa runsaasti hiilihydraatteja sisältävälle leivälle? Onko se sinulta pois, jos hän ei syö ruisleipää vaan jotain paljon ravitsevampaa vhh-läpyskää?
Tyyppi ei edes tiedä mitä syödä eikä saa edes kunnon neuvoja ja sinä puhut että se on silti "paljon ravitsevampaa". Sillä lailla tuulihattu tempoo tuulesta kommentteja.
Minä suosittelen siirtymään ravitsevan ja terveellisen ruisleivän pariin niin ei tarvi miettiä vaihtoehtoja joista ei tiedämitä ne ovat ja miten on niiden ravitsevuuden kanssa. Takuuvarma on aina takuuvarma, ei pidä luottaa kotikutoisten "asiantuntijoiden" puheisiin jotka jotka yhdistävät VHH:n ja tiettyjä ominaisuuksia toisiinsa edes tietämättä mistä tuotteesta on kysymys.
Suosittelen sinullekin terveelistä ruisleipää ja etenkin suosittelen tutustumaan hieman muuhunkin kuin pelkästään niihin mantroihin joilla karpit sinulle uskottelevat.
- paskavaris
hei kuule kokeile soijajauhoja.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=11585&lang=fi- perusteella?
Soijajauhoissa on hiilihydraatteja yli 46 g/100 g. Ei todellakaan mitään vhh-ruokaa.
- mantelileipä
syödä mantelileipää.en tykkää mantelinmausta,mutta tässä leivässä mielestäni ei maistu manteli :O Mistä ostat mantelijauhot?Ostin joskus nuo jauhot luontaistuotekaupasta ni niissä on vahvempi mantelinmaku mitä ihan normikaupasta ostetussa.Tosin esin,sokoksissa mantelijauho myydään pienissä pussesissa ja on kalliimpaa kun luontaistuotteen jauho.Itse ostan siltikin sen kalliimman,ihan maus vuoksi.
- Veijo
,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803