Vahingoittaisiko mahdolliset satama- ja jakeluliikenteenlakot suoranaisesti vai ainoastaan välillisesti sinua? Ovatko nämä lakot mielestäsi oikeutettuja, ja jos eivät niin miksi?
Anna arviosi lakon alkamisesta ja sen mahdollisesta kestosta. Onko AKT vahvoilla?
Anna arviosi lakon alkamisesta ja sen mahdollisesta kestosta. Onko AKT vahvoilla?
Vastaukset 10
Vanhimmat
vaikuttaisi suoraan, olisin lakossa. ovat oikeutettuja. veikkaan, että lakkoa ei tule ja jos tulee, niin akt on niskan päällä. hyvää viikonloppua.
Alkuun mitään. Tankissa on bensaa ja kaapissa ruokaa.
Lokon loputtua kyllä. Näille ylipalkatuille öykkäreile annetaan kenkää. Tulee tilalle asialisesti palkatut. Hinnat alenee...
Kuka antaa kenkää kenelle? En ymmärrä miten nämä fiksut hyvinpalkatut ihmiset ovat niin riivatun kateellisia jos joku edes yrittää palkkakuopan reunalle! Tilalle tulee asiallisesti palkatut? Mikä se asiallinen palkka olisi tai on näiden kenkää antavien mielestä? Jos tukisitte ATK:n ahtaajien vaatimuksia ei lakkoa todennäköisesti edes tulisi!! Tämä vänkääminen ja väkätys täällä varmistaa lakon tulon yhtä varmasti kuin aurinko nousee! Sitä saa mitä tilaa!
Asialliset palkat?
Ennen 90-luvun alun lamaa minulla liksa paritonnii enenmmän, millä nyt porukka painaa samaa duniia. Revi siitä.
sitä saa mitä tilaa! Muutaman vuoden kuluttua kaikki teollisuus on muuttanut muihin maihin, sellaisiin jossa viitsivät vielä tehdä töitä. Ja koska ei ole ulkomaille mitään vietävää, ahtaajia vähennetään rutkasti. Voitte sitten olla ylpeitä paperimiesten kanssa siitä, että olette saanut kaiken teollisuuden pois Suomesta.
Jos väittämäsi että ennen 90-luvun lamaa palkkasi oli 2000mk vai euroa suurempi pitää paikkansa niin pelkästään jo niin suuri palkan alennus olisi enemmän kuin hyvä syy lakkoiluun! Palkansuuruudesta ei nyt ole kysymys vaan ns muutosturvasta kun työntekijöitä pannaan kilometritehtaalle, koska Suomen vientiteollisuus on pitempiaikaisesti huonossa hapessa, ei silloin todellakaan tarvita ahtausta eikä kuljetustakaan! Minun näkemykseni mukaan tällä lakolla haetaan ihmisille jokin mahdollisuus järjestää elämänsä ja lainansa jollain tavalla se kengän kuva perseessä! Kuka näitä ihmisiä edes huomaisi jos he tyytyisivät siihen mitä tarjotaan!
Tällä palstalla AKT:ta ei kehuttaisi vaikka se hyväksyisi kaikki työnantajan esitykset ja pistäisi vähän paremmaksikin! Samat kirjoittajat kokemuksen syvällä rintaäänellä hehkuttaisivat millaisia vätyksiä, rosvoja ay-johtajat ovat: antavat periksi kaikessa ja nuoleskelevat vielä! Oi aikoja, Oi tapoja!
Ei heti vaikuttaisi suoranaisesti minuun, mutta mutkien kautta kylläkin.
Lakolla ajetaan Suomen teollisuus nykyistäkin ahtaammalle. Tästä seuraa rajua työttömyyden nousua joka heijastuu joka alalle, eli myöskin omalle alalleni.
Lakko tälläisenä lama-aikana ei todellakaan ole oikeutettu alalla jossa duunarit muutenkin elävät herroiksi.
AKT on vahvoilla vähän aikaa ja saa tahtonsa läpi. Tämä tosin lämmitää vain hetken aikaa koska työvoiman vähennys seuraa perässä. Ikävää tässä on se että työvoiman vähennys ei jää pelkästään satamiin.
pieni maa elää viennillä, kotimarkkinat on pienet jotenka lakko vaikuttaa jokaiseen.
Aivan älytöntä lakkoilla kusessa ollaan muutenkin!
Siellä on visiin Ay pomoilla näyttämisen paikka.
Mistä näitä Ahosia riittää?
Lakot vahingoittaisivat minua välillisesti, kuten myös niitä lakkoilevia.
Lakot eivät ole oikeutettuja, koska kyse ei ole ahtaajien tai kuljettajien alhaisista palkoista. Molempien alojen työntekijöiden määrä tulee vähenemään, jakeluliikenteen osalta tilapäisesti, mutta sitä tuhoisimmin seurauksin. Jakeluliikenteen osalta nykyiset koulutusvaatimukset, koskien vanhoja ammattikuljettajia johtavat siihen, että kun nyt lakkoillaan, niin koko kuljetusala menee remonttiin johtuen kannattamattomuudesta. Vaikka palkat nousisivatkin, niin verotus tulisi nousemaan huomattavasti enemmän, eli reaaliansiot tulisivat putoamaan huomattavasti nykyisestä. Tosin ne tulevat putoamaan hieman ilman lakkoakin.
Lakko tulee alkamaan ja kestää jonkin aikaa.
Akt on hyvin heikoilla.
eikä minua juuri haittaisi. Olen eläkkeellä ja eläke tulee vaikka kuinka olisivat lakossa. Pystyn vielä kävelemään päästäkseni paikasta toiseen. Ja pitemmät matkat voin mennä junalla, jos olisi tarvis,