Puhelinmyyjien tarjoukset

Mitä kaikkea sinulle on yritetty kaupata puhelinmyyjien toimesta?
2140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Erilaisia lehtitarjouksia on sadellut, joskus jopa kolme kertaa saman päivän aikana. Myös alusvaatesettejä on yritetty kaupitella ahkerasti. Kännykkäliittymiä ja vakuutuksia on myös tarjoteltu. Jopa sellaista erikoisuutta on tarjottu puhelimitse kuin syöpävakuutus. Olen aika monta kertaa jo todennut näille puhelinmyyjille, että en tilaa puhelimella muuta kuin taksin ja ambulanssin ja nekin vain tarvittaessa mutta ei se näytä heitä lannistavan.

Äänestä

Puhelin numeroni on ollut vuosia salainen, sitä ei saa myyjät eikä markkinoijat. En myöskään laita sitä yhteenkään ostosjuttuun netissä, enkä kerro oikeastaan missään. En myöskään tuuleta henkilötietojani muutenkaan netissä. Jos olet kyllästynyt, sinun täytyy laittaa numero salaiseksi, puhelin myyjien listat otetaan julkisista numeroista, jotka on kaikkien saatavilla.

Joku tuossa sanoo että "Olen aika monta kertaa jo todennut näille puhelinmyyjille, että en tilaa puhelimella muuta kuin taksin ja ambulanssin ja nekin vain tarvittaessa mutta ei se näytä heitä lannistavan." Niinkuin puhelinmyyjät olisivat jotain ihmeellistä kollektiivista massaa luurissa. He eivät tiedä toisistaan eivätkä toistensa tarjouksista, osaa lehdistä edustaa edes sama firma, muttei sielläkään ole samat myyjät koko ajan ja ne keskustele yksittäisestä kansalaisesta, että joo, kun sekään ei tilaa kun ambulanssin. He siis eivät todellakaan voi tietää montako kertaa joku on kieltäytynyt mistäkin, miten nokkela, törkeä tai kyllästynyt kukakin on. He ovat ihmisiä, jotka tekevät kuitenkin rehellistä työtä ja yrittävät ansaita elantonsa.

Olisi tietenkin helpompaa ruveta sosiaalipummiksi ja työttömäksi, mutta joillain on vaan tarve tehdä töitä. Itse en todellakaan sitä työtä jaksanut: kuunnella kaikkien valituksia, ruikutuksia, törkeitä ihmisiä, ottaa paskaa niskaan, yksinäisiä jne. Lyödään luuria korvaan, ja muutenkin, en todellakaan jaksanut. Mutta mun täytyy vielä korostaa, että se on kuitenkin TYÖTÄ eikä pummimista: se on myyntityötä ja jokainen voisi laittaa numeronsa salaiseksikin. Mulle ei ole mitään yritetty myydä.

Mä olen kyllästynyt työttömiin, mun mielestä ihmisen pitää ennemmin tehdä töitä. Opiskelijat ansaitsisivat sossun tukea ja valtion tukea enemmän, koska he tekevät jotain. Työttömiä ei saa jättää heitteille tietenkään, mutta kyllä itsekin olen saanut enemmän silloin: ansiosidonnaisia, sossua ja kelaa on. Mutta ennemmin sitten puhelinmyyjä ja töissä, ennemmin mikä tahansa siivooja, kadun lakaisija mikä vaan. Työ on kuitenkin tekemistä ja ansaitsemista. Siksi en ruikuta puhelin myyjistäkään.

Sen sijaan näistä soittoäänien ym. kauppaajista, joiden kohde on höpsöt lapset (joille ei ole opetettu paljonko kaikki maksaa) ja pikavippailijat saisi kyllä laittaa jäähylle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cyrbiintynyt kirjoitti:

Mitä kaikkea sinulle on yritetty kaupata puhelinmyyjien toimesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu