>Meillä on sellainen ongelma ,että naiseni pahoinpitelee minua...Olemme 40-41 v. pari ,muuten meillä
menee hyvin..Viikko sitten oltiin porukalla 3 pariskuntaa Levillä ,meidän mökillä. Mökillä saunottiin ja
nautittiin vekeviä ,mentiin miesten kanssa saunaan ja naiset tuli perästä, kunnes kaverini sanoi naisten
tullessa saunaan ,että onpas Eijalla enemmän lihaksia kuin Jarmolla (minulla).Minäkin naurahdin ja Eija
raivostui ihan hirveästä ,hän otti minua tukasta kiinni ja repi alasti ulos hakkasi naamaan ja potki minua..
Hän heitti ensin minut hankeen,ja repi tukasta ylös ja löi ,että lensin uudestaan hankeen..Minä nousin
hangesta ylös verisenä ja menin saunaan ,jossa ei ollut kuin Simo ja Veikko miehet olivat totisia..
Porukka lähti hotellille ,mutta minä en pystynyt lähtemään ulos em.syistä..Olen harkinnut avioeroa,mutta
olisiko paikka missä kannattaisi käydä ensin.. Mennessäni töihin ,koko porukka tiesi koska naureskelivat
minulle,tiesin että porukasta yksi oli kertonut asian...Kyllä masentaa tälläinen olotila..Onko neuvoa asiaan...
menee hyvin..Viikko sitten oltiin porukalla 3 pariskuntaa Levillä ,meidän mökillä. Mökillä saunottiin ja
nautittiin vekeviä ,mentiin miesten kanssa saunaan ja naiset tuli perästä, kunnes kaverini sanoi naisten
tullessa saunaan ,että onpas Eijalla enemmän lihaksia kuin Jarmolla (minulla).Minäkin naurahdin ja Eija
raivostui ihan hirveästä ,hän otti minua tukasta kiinni ja repi alasti ulos hakkasi naamaan ja potki minua..
Hän heitti ensin minut hankeen,ja repi tukasta ylös ja löi ,että lensin uudestaan hankeen..Minä nousin
hangesta ylös verisenä ja menin saunaan ,jossa ei ollut kuin Simo ja Veikko miehet olivat totisia..
Porukka lähti hotellille ,mutta minä en pystynyt lähtemään ulos em.syistä..Olen harkinnut avioeroa,mutta
olisiko paikka missä kannattaisi käydä ensin.. Mennessäni töihin ,koko porukka tiesi koska naureskelivat
minulle,tiesin että porukasta yksi oli kertonut asian...Kyllä masentaa tälläinen olotila..Onko neuvoa asiaan...
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mee lääkäriin tutkituttamaan ittes ja kerro kaikki. Sitte seuraavaksi meet poliisille ja teet rikosilmoituksen. Samalla sitte jätät sen naisen! Et todellakaan jää tommoseen suhteeseen, missä sua pahoinpidellään.
Minä meinasin mennä tekemään poliisille ilmoituksen ,mutta Eija sanoi ,että läimäytän oikein kunnolla
jos menet tekemään ilmoituksen..Ajattelin tehdä maanantaina kun hän menee töihin...Hän on hirveän
voimakas ämmä.....
Siis et uskalla mennä lääkärille tai poliisille, mutta kirjoitat avoimesti jutusta kertoen yksityiskohdat kuten paikan ja henkilöiden nimet??? Vaikka paikka ja nimet olisi muutettu, on tapahtuma helposti tunnistettavissa asianomaisille.
Sori, en halua loukatat, sua mutta jotenkin toi juttu haiskahtaa...
Jos olen väärässä niin pahoittelut ja hae äkkiä apua ja ulos suhteesta!!!
Poliisille tekemään rikosilmoitus pahoinpitelystä. Hullut, väkivaltaiset naiset on myös saatava vastuuseen rikoksistaan.
Kyllä, rikoksistaan. Tuo kertomasi on ihan yhtälailla rikos kuin sekin kun mies lyö naista. Naisethan luulevat että he ovat jotenkin lain yläpuolella ja heillä on oikeus lyödä miestä. Ei ole ja se on tehtävä selväksi naisille.
Poliisin puheilla ja hullu ämmä oikeuden eteen. Älä pelkää vaikka muut nauraisivat sinulle, he tekisivät sen ilman rikosilmoitustakin. Pidä kiinni oikeuksistasi ja pistä kusipää-ämmä vastuuseen teoistaan.
Hei,
oli tosi kamalaa luettavaa. Miten tuollaista voi joku tehdä toiselle ihmiselle. Sitä en voi ymmärtää. Tuli niin surullinen olo vaikkei tämä sinua auta ollenkaan.
Mitä tarkoitit olen harkinnut avioeroa, mutta olisiko paikka missä kannattaisi käydä ensin.....
Olisitko siis vielä valmis jatkamaan suhdetta?
Itselläni on myös vaikea suhde. Väkivaltaisuutta (toki ei ihan lyö, ollut tiukkoja otteita ja retuuttamista) ja miehen salaa tyydyyttämistä toiselle miehelle nettikameran kautta apuvälineitä käyttäen (sanonut olevansa heille bi ja minulle hetero), jäänyt seksivuilta kiinni...käymme parisuhdeterapiassa seurakunnan kautta (tarkemmin löydät googlettamalla krkon perheasiain neuvottelukeskukset). Mietin itsekin jatkanko suhdetta mutta olenko vielä kuitenkaan valmis luovuttamaan. Tälläkin hetkellä vietämme eri paikoissa talvilomaa viikon ajan. Hän on Lapissa ja minä vietän kotona rauhallista aikaa.
Ilmoita itsestäsi. En tiedä tarkoititko ihan sitä mietä kirjoitin sinulle.
Voimia sinulle!
Käymme tuossa parisuhdeterapiassa sekä yhdessä että yksilökäynteinä. Ihan miten on tarvetta. Työntekijä puuttuu tiukasti juuri väkivaltaisuuteen. Toki käsittelemme muitakin asioita mikä loukkaa/satuttaa toista eikä ole parisuhteelle hyväksi.
Itse olen kokenut siitä olevan apua. Toki mieheni 36v. kävi 6.2.2010 e-kontakti sivuilla (minulla oli päivystysviikonloppu töissä) etsimässä 26v-31v naisia. Kertoi etsineen minua sieltä, mutta ikähaitari on liian suuri. Täytän tässä 30v....
Kyllä jo tollasesta lähtisin myös poliisin puheille.
Ajatellen myös tulevaisuuttakin ja vielä kun on todistajiakin tälle asialle. On väkivallan tekijä sitten mies tai nainen, on teot erittäin vääriä. Jokainen vastaa teoistaan. Onko teillä lapsia?
SH: lle > Myös voimia..Kävin tänään tekemässä rikosilmoituksen Eijasta ,poliisilaitoksella suhtauduttiin
asiallisesti asiaan.Kyllä minä olen päättänyt ,että otan avioeron..Pyydän Eijaa muuttamaan täältä
pois ,koska minä omistan talon yksin ,johon hän tuli asumaan...
Teit varmasti oikean päätöksen.
Kyllä se siitä helpottaa ajan kanssa ja kesäkin tulee.....
Terv. Katja
Tänään heräsin hirveään huutoon aamulla..Eija tuli ja huusi ,että olen nettiin kirjoittanut Levin reissusta.
Hän löi ja käski poistaa kirjoituksen heti,kuulemma arvaukseen ei jää sijaa ,ja nimet täsmää...
Neuvokaa miten saan pois tämän kirjoituksen,en osaa ottaa sitä pois....
Olen itsekin aika uusi käyttäjä ja koitin katsoa miten poistetaan.
En ainakaan löytänyt sellaista selvää ohjetta.
Itse laittaisin alkuviestistä painaen tuota ilmoita asiattomasta viestistä. Pyytää sähköpostiosoitteesi... ja kerrot miksi haluat viestiketjun poistettavan.
Näin ainakin itse tekisin.
Anteeksi kun sanon, mutta tuntuu aika ihmeelliseltä tämä suhde.
Hirveetä elämää! Onneksi mieheni käytös väkivaltaisuuden suhteen on muuttunut terapian myötä....
toi ongelma ole sun naisellas eikä TEILLÄ? Ei toi ole oikein!
>Eijalle eilen ,että hänen pitää muuttaa täältä pois..Hän alkoi huutamaan ,että minun täytyy muuttaa
pois ,kun teit hänestä ilmoituksenkin..Minä kerroin hänelle omistavani tämän talon ,enkä muuta mihinkään..
Annoin aikaa tämän viikon ja sanoin ,että ala hommata asuntoa..Hän on soittanut aamulla töistä,että
eikö voitais sopia asia,kerroin että en sovi enää..Minun täytyy Eija saada mahdollisimman nopeasti
pois täältä ,koska ei tiedä mitä hän keksii..Hän kysyi ,onko meillä sinun vakutuskirjalla vielä henkivakutus
voimassa ,sanoin sen olevan ,muutetaan sinulle omasi...
Huh huh....ole varovainen...
Erossa ei tiedä aina kuinka toinen katkeroituu....ja mitä siitä seuraa. Toivon kaiken menevän hyvin!
Terv. Katja
Mene heti lääkäriin ja poliisin luo tekemään ilmoitusta! HETI!!!
Ei ole mitään häpeämistä, jos nainen on sinua pahoinpidellyt.
Kerro myös uhkailusta!
Kävin tekemässä 15.2.2010 rikosilmoituksen Eijasta ,kaverit jotka olivat levillä mukana soittelivat tänään,että
poliisista oli soitettu kuulusteluun..Heidän vaimonsa soittivat ja sanoivat ,etteivät kerro mitään negatiivista
Eijasta ,kerroin heille heidän miestensä menevän kuulusteluun myös..Miehet ainakin aikoivat kertoa totuuden...
Tänään soitin kaverille ,joka on turvapalvelussa että asennetaan minulle automaattikamerat ,jotka ottavat
liikkuvaan ja käynnistyvät.. Eija oli saanut asunnon hän muuttaa Perjantai illalla,siskonsa kanssa..Lauantaina
lukkoseppä vaihtaa lukot ,koska epäilen hänen pitävän ylimääräisiä avaimia..Minä sanoin kuulustelussa,että
papereihin merkitä ,ettei hän saa käydä muuton jälkeen asunnollani ,he lupasit niin tehdä..
Hyvä juttu!
Ihanaa, kun jaksat kirjoittaa miten asiat etenevät. Varmasti se osaltaan ehkä helpottaakin, kun saa kirjoittaa asioista. Voisin luulla.
En tunne sinua, mutta toivon sinulle niin onnea elämässä eteenpäin.
Ero on surullinen asia, mutta ajan kanssa helpottaa (klisee mutta niin totta).
Tsemppiä Sinulle!
>Oli ihanaa viettää rauhallinen viikonloppu kotona kavereitten kanssa..Viime lauantaina lukkoseppä kävi
muuttamassa lukot ,ettei Eija pääse sisälle..Hän soitteleli sunnuntaina ,milloin kutsun hänet kahville?
sanoin hälle ,että ilmoitan sitten milloin tulee sellainen halu..Hän sanoi ikävöivänsä luokseni sanoi,että
olet niin ihana rakastaja...Yritän olla kutsumatta häntä tänne.Hänen siskonsa soitti ja vaati päästä
keskustelemaan Eijan asioista ilmoitin ,että minulla ei ole sinun kanssasi mitään keskusteltavaa ja suljin
puhelimen..
Kirjoittelin tänne Helmikuussa minun väkivaltaisesta vaimosta Eijasta ,josta sitten otin eron..Mutta
en ole päässyt asiasta täysin eroon..Eijan veli on aikonut antaa minulle turpiin,kun näkee..
Sunnuntainakin olin lähdössä lenkille ,mutta hän odotti autossa minun portin luona,joten siihen jäi
lenkkini..Hän on ollut useamman kerran odottamassa ,mutta silloin en mene ollenkaan...
Olin Maaliskuussa 6.3 viettämässä iltaa kavereiden kanssa ja tapasin lapsuuden ajan tyttöystävän,ja
kuinkas kävikään hän oli tammikuussa eronnut..Aloimme seurustelemaan ja olo on nyt kuin taivaassa????
Meillä pelaa kyllä kemiat ja muutenkin asiat menee hyvin eteenpäin...
Kiitoksia teille kaikille ,jotka annoitte minulle hyviä ohjeita eron kynnyksellä..
Elämä hymyili täysin ,jos ei tarvis exän veljeä pelätä...
Mikäli entisen kumppanisi veli alkaa uhkailla tai käy päälle, niin todisteet kasaan ja asia poliisille.
Mainitsit aiemmin että sinulle asennetaan kameravalvonta, joten siitä on varmaankin hyötyä tässä asiassa.
Häirinnästä voi hakea lähestymiskieltoa ja tuskin kukaan haluaa sellaisia mainintoja rekistereihin.
>Neuvoista ,eilettäin minulla kävi kylässä sisko ja hänen miehensä ja kerroin Erkille ,että exän veli
uhkailee hän sanoi miksen ole kertonut ennen ,että kyllähän yksi jannu saadaan kuriin..Käski heti
soittaa kun hän tulee kyttäämään..
>Kaikille vastanneille..Minulla on kamerat talossa ja viikko sitten kun olin lumitöissä ulkona
exäni veli tuli ja kävi kimppuuni omalla pihallani..Soitin poliisit kun selvisin siitä ja annoin
nauhan poliisille ,miten tapahtuma eteni he kertoivat ,ettei ole epäselvää..Olivat hakeneet
tyypin kuulusteluun,mutta epäilty oli kiistänyt ja sanonut ,että minä olen käynyt kimppuun..
Poliisi oli näyttänyt todisteet ja nehän kertoivat aivan muuta..Kyllä kannatti kameran hankinta...
Kameran hankinta todellakin kannatti sinun tilanteessasi. Nyt poliisin tultua mukaan kuvioon, uskoisin sinulla olevan merkittävästi paremmat edellytykset saada tilanne lopullisesti rauhoitettua vaika se hetken kenties viekin. Edessä lienee oikeuskäsittely ja lähestymiskiellot exäsi veljelle sekä oletettavasti myös exälle menevät läpi niitä hakiessasi. Nyt myös kaikki todisteet talteen, jos joudut mahdollisesti painostuksen tai häirinnän kohteeksi joltain suunnalta. Kannattanee laittaa puhelinvastaajaasi asiallinen viesti ja antaa kaikkien tuntemattomien numeroiden ohjautua ensin sinne. Oman käden oikeuden jakaminen ei tilanteessasi tuo ystäville tai sukulaisille muuta kuin hankaluuksia hyvistä aikomuksista huolimatta.
>Pääsiäinen oli yhtä hulinaa ,kun uuden naisystävän kanssa vietettiin iltaa ,niin exän veli
tuli hakkaamaan ovea ,että päästä sisälle ja saat turpiin..Kyseessä oli sama tyyppi ,jonka
poliisit haki vasta...En aukaissut ovea vaan soitin poliisit ,jotka tulivatkin nopeasti..Tyyppi
huuteli pihalla kaikkea uhkauksia...Mies lähti häkkiin ja nostan uuden syytteen kotirauhasta
ja ulkolasin rikkomisesta ,jonka hän teki..
Täytyy todeta, että onpas harvinaisen kovakalloinen ihminen tuo exäsi veli. Ripeästi nyt se lähestymiskielto voimaan, jotta poliisillakin on entistä paremmat edellytykset puuttua tilanteeseen.
Ehkä sinun olisi paikallaan parantaa myös kotisi paloturvallisuutta nostamalla vaikkapa jauhesammutin eteiseen helposti saataville. Sillähän voi sitten vaikka hieman suhauttaa jos ovensuussa meinaa alkaa tilanne vielä joskus vastaisuudessa kuumentua.