mitä niinku on rockabillyt?
anteeksi tietämättömyyteni.
olen nuori ja sivistymätön.
anteeksi tietämättömyyteni.
olen nuori ja sivistymätön.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
joku kiva ihminen kertoo.
Ne kuuntelee rock 'n' rollia ja rockabillya. Kai. Niin ja pitää 50-luvusta ja vanhoista jenkkiautoista. Näin ainakin arvelisin.
...fiftarit, -50 luvun rock'a'billya kuuntelevat rasvapäät. Diggailee Buddy Hollya, Elvistä ja Teddy and the Tigersia =) -80 luvun alussa diinit ei voineet sietää punkkareita. Aina olivat irvimässä, kun kulki ohi tukka pystyssä ja hakaneuloja vaatteissa. -Oli se vaan kivaa silloin. Punkkarit elää vieläkin. Harvemmin enää tapaa rasvista kadullakaan. Nuorempi sukupolvi ei diineistä juurikaan tiedä muuta kuin kattomalla kuvaa James Deanista. Siltä yritti näyttää kaikki diinit =) Likoilla oli ponnarit päässä, tennarit jaloissa ja kellohameet tai reidestä leveet ja alhaalta pillit farkut. Tyyliin samanlaiset mistä Leevi And the Leavings laulaa biisissään "Muotitietoinen". -Samaa ylhäältä leveät ja alhaalta pillit -tyyliä noudatti myös kundien farkut.
Kiitos paljon.. :D
Skeidaa toi...että muka rockabillyt kuollu ja punk vaan elää...hahh, suomessa on yks euroopan parhaita alakulttureita rockabillyn,psychobillyn jne. saralla!!!
Kanattas varmaa vähä tutustuu asiaan...
ja rakkaalla lapsella on monta nimee, on rockabillyt, rokut,tedit,rasvikset,fiftarit ja tietty sit psykot yms...
tsiigatkaa nää kaks mestaa jos kerran kiinnostaa:
http://groups.msn.com/backtothefifties/_whatsnew.msnw
http://www.streamline59.com/rokkivoorum/phpBB2/index.php
Kiitos sullekki.. :)
Rokkareita on kyllä ihan tiedoksi vaan vieläkin..
Eikä mitään niin vähääkään...
Ettei se punkkari-touhu ole ainoa aate...
Enemmän minä kyllä tuuttitukkia nähnyt olen, kuin punkkareita..
Ehken silti kiinnitä niin huomiota punkkareihin, kuin rock'n' roll hemmoihin..
Mukavaa sakkia rokkarit..