DI-palkat

inssi

Miten DI:t tienaavat? Ite oon inssi ja lähdin viellä opiskelemaan DI:ksi paremman liksan toivossa. Tällä palstalla puhutaan lähinnä AMK -insseistä, mutta onko palkkaeroa DI:hin verrattuna. Tiedän että on, mutta miten paljon.

10

16999

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DIppis

      Riippuu hirveesti siitä mitä tekee, missä tekee ja miten tekee. Pelkällä tutkintonimikkeellä ei liksaa vielä paljon heru. Sitten kun osaat jotain, alkaa palkkakin nousta. "Hyvä" dippainssi saa nostettua palkkaansa selkeästi nopeammin kuin opisto/AMK-inssi, lähtötaso on kuitenkin harvoin TEKin toiveiden mukaista.

      Oma palkkani on noussut kolmen vuoden työsuhteen aikana ~2000€/kk. Valmistuessa alkupalkka oli alle TEKin suosituksen, mutta nyt aikasta paljon yli...

    • di03

      Olen kesällä 2003 valmistunut ja palkka on tällä hetkellä pyytämäni 2900€, joka on aika lähellä TEK:n suositusta.

      • Mikke

        Olen 7.5 vuotta sitten valmistunut DI ja
        palkka vain 2900 e/kk. Jos bonukset lasketaan
        mukaan, niin sitten keskimäärin n. 3400 e/kk.


    • Tuotantopäällikkö

      Jos olet valtion tai kunnan hommissa, palkankorotus on prosesteissa jonkinlainen. Yksityisellä sektorilla asiat ovat enemmän miehestä/naisesta kiinni.
      Itse tienaan vajaat 5000€ /kk bonukset ja virkavuosia on kertynyt 10 valmistumisesta ja työpaikkani on etelä-suomessa, ei kuitenkaan pääkaupunkiseudulla.

    • Sarvista kiinni

      Luen ihmetyksissäni miten vähän DI tienaa. Ensin opiskelet 4-6 vuotta ja sitten putoat alle 3000e liksaan. Opintovelkoja siis maksetaan hamaan tulevaisuuteen...

      Itse kävin pikavisiitillä ulkomailla. Tein tutkinnon (BSc) kolmessa vuodessa ja nyt takaisin Suomeen johdon assariksi. Liksa nousi parin viikon jälkeen 3700e ja uusi lisäys tulossa kun koeaika on lopussa. Ilmeisesti ok liksa kun katsoo mitä muut tienaavat ja selkeästi korkeammin (tai pidemmin) koulutettuna, joten vähän fokusta niihin palkkakeskusteluihin ja pohdi selkeästi etukäteen mihin summaan tähtää ja miksi. Itsellä jo varma analyysi tiedossa miksi minä olen n.5200e arvoinen. Katsotaan meneekö läpi. :)

      • verovirkailija

        ja minä tienan 10000 euroo kuussa


      • Arnold's peanuts

        Oli pakko kommentoida sun fantasiaas. Kuvitellaan vielä sillai, että sulla on työsuhde-penthouse ja 3 tunnin työpäivät. Jookosta?

        Jos asiaakin puhutaan, niin taitaapa DI palkat lähteä (yksityissektorilla ainakin) n. 3 kiloeuron tuntumasta ja sitten 75 % fraktaalin mukaan olisi 10 vuoden päästä se 5 kiloeuroa. Eli ihan sopiva ainakin täällä landella.


      • Grummmelll
        Arnold's peanuts kirjoitti:

        Oli pakko kommentoida sun fantasiaas. Kuvitellaan vielä sillai, että sulla on työsuhde-penthouse ja 3 tunnin työpäivät. Jookosta?

        Jos asiaakin puhutaan, niin taitaapa DI palkat lähteä (yksityissektorilla ainakin) n. 3 kiloeuron tuntumasta ja sitten 75 % fraktaalin mukaan olisi 10 vuoden päästä se 5 kiloeuroa. Eli ihan sopiva ainakin täällä landella.

        Tässä listassa näette paremmuusjärjestyksessä, mitä alaa kannattaa opiskella ja mitä alaa ei kannata, jos opiskelee DI:ksi.

        1. Tuotantotalous
        2. Tietoteknikka
        3. Tietoliikennetekniikka
        4. Teknillinen Fysiikka
        5. Sähköteknikka
        6. Konetekniikka
        7. Energiateknikka
        8. Automaatiotekniikka
        9. Puunjalostusteknikka
        10.Rakennusteknikka
        11.Materiaalteknikka
        12.Kemian Teknikka


      • Rakennusinsinööri
        Grummmelll kirjoitti:

        Tässä listassa näette paremmuusjärjestyksessä, mitä alaa kannattaa opiskella ja mitä alaa ei kannata, jos opiskelee DI:ksi.

        1. Tuotantotalous
        2. Tietoteknikka
        3. Tietoliikennetekniikka
        4. Teknillinen Fysiikka
        5. Sähköteknikka
        6. Konetekniikka
        7. Energiateknikka
        8. Automaatiotekniikka
        9. Puunjalostusteknikka
        10.Rakennusteknikka
        11.Materiaalteknikka
        12.Kemian Teknikka

        Harmi että ihan joka paikassa ei opeteta oikeinkirjoitustakaan kunnolla... Ja mihinkähän perustat tuon listasi? Fantasiaanko?


      • Pikajälleenkytkentä
        Rakennusinsinööri kirjoitti:

        Harmi että ihan joka paikassa ei opeteta oikeinkirjoitustakaan kunnolla... Ja mihinkähän perustat tuon listasi? Fantasiaanko?

        Tuotantotaloutta opiskelevat tyypit, jotka kuvittelevat pääsevänsä suoraan johtotehtäviin sillä, että eivät oikeasti tiedä asioista mitään. Huvittavaa katsella näitä kovasti itseään päteviä kaulaspaitaisia tyyppejä, jotka ovat niin ollakseen. Ehkä tilanne oli tämä 10-20v sitten, kun koulutustakaan ei ollut vielä niin paljon yli, että johtotehtäviäkin löytyi. Nyt johtotehtävät tarkoittavat pikemminkin kaapelin vetoa. Ei latvastapäin puuhun kiivetä. AMK:maisempaan osaamiseen on entistä enemmän tarvetta, ja sitä näiltä tutalaisilta puuttuu ensimmäisenä.

        Edelleen listasta, tietopuolen osaaminen työllistää niin kauan kunhan se on ohjelmistotekniikkaa. Tietoliikenneyhteydet on vedetty jo aikaa sitten, ja siihen ei osaajia juurikaan ylimääräisiä enää tarvita. Tästä syystä Suomessa suurin osa alan opiskelijoista taitaa olla jo ulkomaalaisia todella motivoituneita tutkinto-opiskelijoita.

        Nyt on valtaa se, kuten jo ylempänä joku mainitsikin, että voidaan todella sanoa osaavansa jotakin. Pehmeät puheet ei enää auta edes sisälle. Pitää hankkia vahva työkokemus jo opiskeluaikana - mitä tämä kuralle mennyt tutkintouudistus ei tue lainkaan - ja olla itseluottamusta, ulospäinsuuntautumista, realismia ja nöyryyttä. Näillä eväillä, uskon että suomenmaastakin vielä töitä löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      523
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      52
      462
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe