Olen aloittanut (jälleen) laihduttamisen tämän vuoden alusta. Painoa onkin tippunu 2 kg. Mutta miten ihmeessä saan pidettyä motivaation päällä? Tuntuu, että paino tippuu ihan älyttömän hitaasti! Joudun koko ajan kontrolloimaan mitä syön. Uskon, että alituinen syömishalu johtuu nimenomaan siitä, että koitan täyttää jotakin tyhjiötä sen avulla. En seurustele, joten olen sen suhteen yksinäinen. Vaikka olen onnellinen seurustelevien ystävieni puolesta, niin voin myöntää olevani myös katkera ja kateellinen hieman. Kaiken lisäksi lihavuuden vuoksi ei tee edes mieli harrastaa seksiä ollenkaan. En ole sinut itseni kanssa, joten en voi nauttia seksistäkään. Olen 160cm ja painan nyt 88 kg. Eli aivan kauheasti :(
Olen syönyt 1200-1400 kcal:n ruokavaliolla ja aloittanut 12 viikon kunto-ohjelman. Toivotaan, että kesään mennessä olisi jotain tapahtunutkin. Miten te muut? Millä te saatte pidettyä tsempin päällä?
Olen syönyt 1200-1400 kcal:n ruokavaliolla ja aloittanut 12 viikon kunto-ohjelman. Toivotaan, että kesään mennessä olisi jotain tapahtunutkin. Miten te muut? Millä te saatte pidettyä tsempin päällä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mä olen vielä kaksi senttiä lyhyempi kuin sä, ja painoin alkutalvesta 85,5kg. Viime perjantaina painoin 74,1kg, eli olen nelisen kuukauden aikana laihduttanut yli 11 kiloa, enkä vain laihduttanut vaan tehnyt kokonaisvaltaisen elämäntapamuutoksen. Olen alkanut liikkumaan, jättänyt alkoholin todella vähälle ja muuttanut ruokailutottumuksiani täysin.
Mistä motivaatiota? Alkumotivaation sain siitä, kun näin kuvia itsestäni viime kesältä ja lääkäri totesi että olisi jo terveellistä laihduttaa. Lähti siis, ironista kyllä, inhosta itseä kohtaan. Toinen, ehkä isoin juttu oli terveydelliset syyt: parikymppisenä ei pitäs esim. verenpaineet heitellä täällä missä mulla menee. Siitä se sitten lähti. Motivaatiota tulee lisää koko ajan sillä, kun ihmiset huomaa ja kehuu, itsekin huomaa peilistä laihtuneensa ja saa alkaa laittamana vanhoja, isoksi käyneitä vaatteita pois ja piiloon kaappiin ja saa kaivaa päällensä lukioaikojen vaatteita.