Apua pitkien hiusten kasvatukseen?

Olen kohta kolmen vuoden ajan yrittänyt kasvattaa kunnolla pitkiä hiuksia, koska luonnonkihara tukkani tuppaa lyhyenä olemaan yksi sotku. En kumminkaan tahdo saada niitä yli hartiapituuden, koska siinä vaiheessa latvat ovat niin karmeat epätasaiset hapsut, että niitä siivotessa on pakko leikata pois kaikki edellisen siivouksen jälkeen kasvanut hius. Äitini väittää, ettei ole koskaan saanut omia hiuksiaan enää pitkiksi sen jälkeen kun meni ne nuorena leikkaamaan. Uhkaako minua nyt sama kohtalo? :(
103005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kokeileppa B-vitamiini kuuria. Se on tärkeä vitamiini hiuksille. kyllä kasvaa

Äänestä
  • Näin se onnistuu: PÄÄTÄ kasvattaa ne hiukset. Jos jaksat vuoden, sulla on pitkä tukka.
    Ensin leikkauta niitä vain sentti. Ja sano sille kampaajalle, että todella vain se yksi sentti.
    Sitten tarkasta pesutottumukset ja vaihda huonot harjat ym. hellävaraisiin. Hanki kunnon shampoo ja hoitoaine. Säästä hiukset auringolta ja kloorivedeltä, föönaa vain pakon edessä. Unohda kihartimet ja muut kidutusvälineet. Nappaa vitamiineja, jos siltä tuntuu. Jos on ihan pakko leikkauttaa, niin vain se sentti, kyllä se riittää.
    Ja vuoden päästä voit liehutella ihania pitkiä hiuksiasi. Tsemppiä, kyllä se onnistuu!

    Äänestä

Ostat kampaajalta kunnon shampoon ja hoitoaineen, hän kyllä tietää hiuslaadullesi oikean merkin. Mä huomasin ihan selkeän eron hiusten kunnossa kun vaihdoin myös kaupan shampoot "merkkituotteisiin". Kummasti hiukset voivat paremmin ja kiiltävät. Ennen ne olivat kokoajan kuivat ja haaroittuvat.
Sitten käyt joka toinen kuukausi poistamassa kuivat latvat ja sano sille kampaajalle että kasvatat pitkää tukkaa, ettei se leikkaa 10cm. Ja sit vain kärsivällisyyttä!!!

Äänestä
  • No kun ne hiukset kasvaa sen sentin tai alle kuukaudessa, jos käyt kampaajalla poistamassa kuivat latvat, niin kyllä siitä sen verran lähtee mitä on tullukki... Mä oon aina kasvattanu sillä periaatteella, että en leikkaa olleenkaan ja hyvässä kunnossa on pysyneet. Sitäpaitsi, ei vuodessa saa lyhyista pitkiä... Kyllä kestää kauemmin...

    Äänestä

shampoon vaihtaminen voisi auttaa. ootko kysynyt kampaamoista, jotain sopivaa tuotetta? ja kyllähän tukka kasvaa, se vaan kestää aikansa, ja jos kasvu on hidasta ja leikataan usein, niin eihän sitä tulosta huomaa.

Äänestä

Olen syönyt nyt purkillisen Piimax C Kalkki D tapuja, ja vaikka olen välillä leikannutkin, kasvaa hullun nopeasti. Yleensä mulla kasvaa hitaasti, mut nyt tuo on näyttänyt vaikuttavan.
Saa marketeista ja luont.tuotekaupoista.

Äänestä
  • Kuinka nopeesti noil pillereil kasvaa?
    Onko haittavaikutuksia?

    Äänestä

  • toinen kirjoitti:

    Kuinka nopeesti noil pillereil kasvaa?
    Onko haittavaikutuksia?

    Hiukset kasvavat keskimäärin 1cm kuukaudessa, yksi karva taas kasvaa (suomalaisrodulla"") noin 4 vuotta. Näissä asioissa on kuitenkin suuria vaihteluita, voi olla, että karvan elinikä on 8vuottakin ja kasvu nopeaa, jolloin kokonaispituus voi tulla hyvinkin pitkäksi, kun taas toisen ääripään karva kasvaa hitaasti ja irtoaa jo vuoden päästä, jolloin leikkaamatta hiuksia IKINÄ, ei pituutta tule kuin alle 12cm! kaarensa loppuun kasvanut hius irtoaa, hiusnysty pitää pienen lepotauon ja alkaa työntää taas tyvestä uutta karvaa, sentin verran kuussa.
    Toki sairaudet, lääkkeet, ravinnonpuute ym. saattaa muuttaa tätä luonnollista kasvurytmiä.
    Kasvattaessa, hoida hiuksiasi hyvin, luonnonkihara on usein "luonnonkuiva", eli hyväkuntoinen, mutta karhea ja kiilloton. Käytä hyvin kosteuttavia tuotteita, kampaaja auttaa. Leikkauta latvat n.2krt vuodessa, vaikka harvemminkin. Kysele tutuilta kampaajaa, joka varmasti kuuntelee, ja leikkaa vain ihan latvat.
    Käy kerran tai pari omaksi iloksesi föönauttamassa kasvatuksen aikana hiuksesi kampaajalla suoraksi, niin näet kunnolla kasvatuksen tulokset, ja voit ihailla ykskaks kiiltäviä hiuksiasi... Valitettava tosiasia on, että kihara hius ei kiillä samoin kuin suora... timanttikaan ei kiillä hiomatta. Kun luonnonkihara föönataan tai kammataan suurilla rullilla sieäksi, näkyy hiuksen kiiltokin! Leiki klipseillä, rullaa hiukset suurilla rullilla pesun jälkeen (vältä kuumia suoristusrautoja)
    pörrötä välillä taas niin kiharaksi kuin onnistuu jne. Vaihtelua arkipäivään, niin et kyllästy pitkäveteiseen kasvatteluun!

    Äänestä

Itse olen kokeillut sellaista ainetta jonka pitäisi nopeuttaa hiuksien kasvua..Kyllä niihin 5 cm lisää tuli..Mut sitten on apteekissa saatavissa sellasia kuureja joilla hiuksiinkin saa eloa..tarkoitettu sellaisille joilla hiukset eivät kasva lähes ollenkaan..Hiuksethan kasvavat neljän vuoden sarjoissa...=) Mut kannatan sitä apteekista saatavaa kuuria, tosin en muista sen nimeä =(

Äänestä
  • Millasta ainetta? :) siis ei sitä kuuri-juttua vaan se aine....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiinu kirjoitti:

Olen kohta kolmen vuoden ajan yrittänyt kasvattaa kunnolla pitkiä hiuksia, koska luonnonkihara tukkani tuppaa lyhyenä olemaan yksi sotku. En kumminkaan tahdo saada niitä yli hartiapituuden, koska siinä vaiheessa latvat ovat niin karmeat epätasaiset hapsut, että niitä siivotessa on pakko leikata pois kaikki edellisen siivouksen jälkeen kasvanut hius. Äitini väittää, ettei ole koskaan saanut omia hiuksiaan enää pitkiksi sen jälkeen kun meni ne nuorena leikkaamaan. Uhkaako minua nyt sama kohtalo? :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu