ovat liian kalliita työttömän painonpudottajan apuja !
liha maksaa -- kalan hinta on pilvissä ja hedelmät ovat kultaakin kalliimpia !
Syön perunaa ja makaroonia!
liha maksaa -- kalan hinta on pilvissä ja hedelmät ovat kultaakin kalliimpia !
Syön perunaa ja makaroonia!
Vastaukset 5
Vanhimmat
tai olet kohta köyhä, ruma ja sairas. Vaihda kaali perunaan ja kun syksyllä täyttää pakastimensa kotimaisilla itse poimituilla marjoilla ja sienillä niin ei ole kallista. Sikanautajauheliha on edullisempaa kuin paistijauheliha ja maukkaampaa. Siitä kun väsäää kaalilaatikon tai kaalikääryleitä ei paremmasta väliä.
syö mitä syöt äläkä valita terveellisen sapuskan hinnasta. voin ja kananmunan hinnat eivät päätä huimaa. ei oo pakko ostaa lohisuikaleita johon on lisätty rypsiöljyä.
hyviin tapoihin kuuluu notta maanviljelijää ei haukuta ruokasuussa.
Lidlissä pakastettu villi kirjolohi maksaa 10 eur kilo. Seiti maksaa varmaan 6 eur/kilo. Seiti on niin rasvaton, että sitä pitää rasvata. Oliiviöljy maksaa joku 5 eur/kilo.
Veikkaan, ettet jaksa syödä seitiä yli kiloa päivässä?
Aijjaa minä ostin 750g (10kpl) possun pihvejä ja maksoi 5e, eli 5 päivää ateriat selvillä. Selviää helposti 15e/viikko kun laittaa lisäksi kaaleja, vihanneksia, turkkilaista jogurttia, salaattia ja kananmunia. Mulla on ruokalasku laskenut koska ei ole enää tarvis syödä kilotolkulla tavaraa vaan 3 krt/pv riittää eikä enempää jaksaiskaan :)
Ruoan hinta on laskenut.
Kanan koipi LIDL:issä maksaa 1,50kg. Ilman luita lihalle tulee hintaa n. 2,50€ kilo. Halvinta lihaa. Toisena tulee tarjousjauheliha jota saa välillä alle 3€ kilolta.
Kaali ja lanttu eli karppaajan peruna ja makaroni maksavat 80-1,50€ kilolta eli ei paljoa häviä makaronille ja perunalle kun ottaa huomioon ravintorikkauden! Sipuli ei sekään maksa kuin 80snt /kg.
Ei todellakaan ole kallista. Opiskelijana ihan karppailin.