Kuntoutus on yhteistyötä

Ammatillista kuntoutusta järjestävät työ- ja elinkeinohallinnon lisäksi Kela, työeläkelaitokset ja tapaturma- ja liikennevakuutuslaitokset. Oikean järjestäjän selvittäminen on tärkeää, jotta kuntoutus pääsee liikkeelle mahdollisimman oikea-aikaisesti ja pääset pian takaisin työmarkkinoille
8132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi noita TE-toimiston ja TYPin ”hyviä palveluja” pitää ”markkinoida” huijaamalla ja rangaistuksen uhalla? Tuollainen alkuasetelma tuhoaa tehokkaasti yhteistyön ennen kun koko touhu on edes alkanut. Ellei luottamusta ole niin yhteistyö on täysin mahdotonta.

Äänestä
  • Virkailijoiden on perusteltava ehdotuksensa ja tekemisensa, kuten työttömänkin. Tarvittaessa kirjallisesti. Ei virkailijalla ole mitään erityisoikeuksia verrattuna työttömään, eikä päätösvaltaa yhtään enempää. Heidän pitää yhteistoiminnalla löytää tilanteeseen sopivat keinot. Se on heidän työnsä ja sen tekemistä pitää vaatia.

    Äänestä

  • ja perusteet kirjoitti:

    Virkailijoiden on perusteltava ehdotuksensa ja tekemisensa, kuten työttömänkin. Tarvittaessa kirjallisesti. Ei virkailijalla ole mitään erityisoikeuksia verrattuna työttömään, eikä päätösvaltaa yhtään enempää. Heidän pitää yhteistoiminnalla löytää tilanteeseen sopivat keinot. Se on heidän työnsä ja sen tekemistä pitää vaatia.

    No tämäkö se sitten on palvelua työvoimatoimistossa kun työttömien kohtaamisessa on 80 valvontaa ja 20 prosenttia palvelua

    http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Cronberg Huonot esimiehet ovat suomalaisen työelämän häpeäpilkku/...

    Äänestä

kuntoutusta tarvitsee. Minulla on parempi kunto kuin useimmilla työttömyystoimistossa virkailemassa olevilla. Jos e ole sattunut huomaamaan, työpaikkoja, siis tuottavassa työssä, vähenee koko ajan.
Byrokratian rattaissa äheltävillä on tilanne ihan toinen.
Jotta menehän kuntouttavaan työtoimintaan leukojasi louksuttamasta - ja pois sormet kikulista!

Äänestä
  • Ammatillista kuntoutusta järjestävät työ- ja elinkeinohallinnon lisäksi Kela, työeläkelaitokset ja tapaturma- ja liikennevakuutuslaitokset.

    Äänestä

6x viikossa punttitreeniä 2h kerrallaan omassa salissa. Keskiverto toimistorotta käy hauiskääntöön lämmittelypainoksi. Revi siitä tarjoushampurilaisen mussuttaja.
Lähden kuntoutukseen heti kun käyt täällä nostamassa 2 toistoa penkistä, niillä painoilla jotka minä jätän tankoon sarjan päätteeksi. En jää varmistamaan.

Äänestä
  • Kerro samalla missä ammatissa aiot taitojasi käyttää. Voin sillä välin tehdä tuplasarjan painoilla, jotka jätit tankoon.

    Äänestä

  • Ryhtiä kirjoitti:

    Kerro samalla missä ammatissa aiot taitojasi käyttää. Voin sillä välin tehdä tuplasarjan painoilla, jotka jätit tankoon.

    Aiemmin olin satamahommissa. Nykyään teen pätkiä raksalla, ja satunnaisesti seison ravintolan ovella keräämässä tippiä. Mihinkään noista ei oteta sinunlaisia spagettiranteita. Sinulle paremmin sopivia hommia on parturi-kampaaja tai vaatesuunnittelija.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nyt ryhtiä kirjoitti:

Ammatillista kuntoutusta järjestävät työ- ja elinkeinohallinnon lisäksi Kela, työeläkelaitokset ja tapaturma- ja liikennevakuutuslaitokset. Oikean järjestäjän selvittäminen on tärkeää, jotta kuntoutus pääsee liikkeelle mahdollisimman oikea-aikaisesti ja pääset pian takaisin työmarkkinoille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu