Olen kauan harkinnut silikoneja, ja nyt olisi rahatkin koossa. Ongelmaksi nousee vielä se, että miten luonnolliset ne nyt sitten oikeasti ovat? Täällähön kaikki sanovat, että ei erota aidosta, mutta kun kaikki kuvat näyttävät toista. Olen etsinyt kuvia pienistäkin implanteista (tyyliin 200 cc) mutta kun mielestäni niissäkin kuvissa lopputulos ei näytä luonnolliselta, jos lähtötilanne on kovin pieni, kuten itselläni.
Olisiko jollakulla vinkata jotakin hyvää sivustoa, jossa olisi kuvia niistä luonnollisen näköisistä silikonirinnoista?
Olisiko jollakulla vinkata jotakin hyvää sivustoa, jossa olisi kuvia niistä luonnollisen näköisistä silikonirinnoista?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kai tiedät mitä riskejä silikooni voi terveydellesi aiheuttaa ja kai sulla on rahat myös myöhempiin korjausleikkauksiin? Ja tiedät riskit lapsillesi? Joka raskauden jälkeen joudut todennäköisesti uusimaan rinnat.
Pyydä leikkaavalta kirurgilta kuvia nähtäväksi.
Breast implants before and after photos
http://www.realself.com/
Nuo netissä olevat "mainoskuvat" eivät anna todellista tuntumaa. Konsultaatiossa saat nähtäväksi myös niitä pienempiäkin silikonirintoja, jotka näyttävät luonnollisemmilta.
Entä jos et olisi tiennyt että kuvissa on silikonirinnat. Olisitko pitänyt niitä luonnottomina? Ylikokoiset pallorinnat näyttävät tietenkin luonnottomilta, mutta entä ne pienemmät.
Tuollaisia pelottelijoita kuten tuossa edellä ei kannata ottaa kovin vakavasti. Imetyksen jälkeen rinnat voivat tietenkin muuttua ja siihen pitää varautua. Muuten ei ole mitään suurempia terveydellisiä riskejä. Kapseloituminen on pahin ja sekään ei syntyy pahan vain muutamalle prosentille.
raskaus ne rinnat pilaa, ei imetys. eikä niistä oo lapselle haittaa ja kiinteeseen ieneen rintaan se ei edes vaikuta niin isosti se raskaus jos on implantti. ja tosiaanm, saat siellä konsultaatiossa nähtäväksi hyviä ja luonnollisia rintoja, mainoskuvat on mainoskuvia ja niitä sivuilla riittää.
Mutta en ymmärrä, kun mun mielestäni myös ne kuvat, jossa on laitettu ihan pienet implantit tyyliin pari desiä, eivät näytä aidoilta. Tai siis niistä tunnistaa että on implantti. Ja kyllä saleilla ja saunoissakin näen silikonirintaisia naisia, siis sellaisiakin joilla ne näyttää aika pieniltä mutta tunnistaa siitä kun ne on liian pyöreät ja terhakat. Mietin vain, että onkohan ne sitten niitä epäonnistuneita tapauksia ja onko osa niistä naisista, joita luulen luomuksi oikeasti muuta?
Kun toivoisin sellaiset rinnat, että niitä ei kukaan arvaisi implanteiksi.
Kuvat sellaisista olisi ihanat! En ole vielä saanut mentyä edes konsultaatioon, vaan haluaisin vakuuttua sitä ennen siitä, että luonnollisenkin näköisiä silikonirintoja (pieneen lähtötilanteeseen laitettuja) on olemassa.
että ne saunassa näkemäsi liian terhakat ja pyöreät rinnat ovat sittenkään silikonirintoja. Kyllä luomurintojakin on sellaisia, ei kaikki ole riippuvia lätkiä.
Olen varma. Osalla varsinkin nuorista naisista on terhakat pystyrinnat, mutta ne eivät näytä samoilta kuin ne implantit joita olen nähnyt. En osaa oikein kuvailla, mistä sen näkee, mutta sen näkee. Ne ovat jotenkin olleet liian liikkumattomat, jäykät tai jotenkin vain ei mene läpi. Haluaisinkin tietää, ovatko ne kaikki samanlaisia. Esim. Nordströmin sivuilla on kuva naisesta, jolla on samanlainen lähtökohta kuin itselläni, ja en haluaisi sellaisia silikoneja kuin siinä kuvassa. Liian pinkeän näköiset.
Haluaisin sellaiset ikääni (30v) sopivat, vähän laskeutuvat rinnat, joihin tulisi myös poimu rinnan alle kuten A:ta isompiin luomuihin teini-iän jälkeen tulee. Onkohan sellainen mahdollista?
Nuo mallikuvat on usein kuvattu enintään 6 kk leikkauksen jälkeen (jälkitarkastuksessa) ja rinnoissa voi olla vielä paljonkin turvotusta, eikä rinnat ole laskeutuneet kokonaan. Ehkäpä siitä se pinkeä ulkonäkö. Minulla kesti selvästi pidempään ennen kuin rinnat oli luonnollisen tuntuiset ja kaikki turvotus hävinnyt. Jälkitarkastuksessakin sanottiin että on vielä turvotusta vaikka itsestäni se oli jo hävinnyt (tuli vertailtua vain heti leikkauksen jälkeiseen tilanteeseen).
Jos implantit laitetaan rintalihaksen päälle ja omassa rinnassa on riittävästi rasvaa, rinnat laskeutuu melko luonnollisen näköisesti ja lyijykynätestin läpäisevä poimukin syntyy.
Jos täsmällisen luonnollisuuden hakeminen on niin ehdottoman tärkeää, niin kannattaako sitten haaveillakaan implanteista.
Kyllä mulle on tärkeää, että ne näyttäisivät aidoilta. Rasvansiirtoakin olen miettinyt, mutta kun siitä tuntuu niin monelle tulleen vain pettymys niin en halua siihen lähteä.
Omassa tapauksessani ne varmaan pitäisi laittaa lihaksen alle, kun omaa rintaa ei paljon ole. Olen kuullut sanottavan, että silloin ei yleensä selkeää poimua rinnan alle synny, onkohan se totta?
Haaveilen kyllä implanteista vaikka luonnollisuuden vaikutelmaa haenkin, ja olen toiveikas juuri siksi kun täällä niin moni sanoo ettei niitä voi luomusta erottaa. Masentaa vain nuo kuvat... Olisiko jollain laittaa linkkiä jollekin sivustolle, missä näkisi niitä luonnollisen näköisiä? Tuolla Realsef-sivuillkain oli lähinnä niitä yli-isoja kumipallonnäköisiä, jenkkisivut kun ovat:(
Hyvänen aika. Lopputuloshan on kiinni siitä leikkaavasta lääkäristä ja laitettavasta implantista, eikä siinä silloin paljoa auta luonnollisen näköiset nettikuvat.
Hyvänen aika itsellesi. Tietenkään kuvat eivät mitään missään auta, mutta kyllä oletan kuvista jonkinlaista osviittaa saavani siitä, että miltä ne silikonirinnat sitten näyttävät. Eli hirvittää mennä leikkaukseen, jos ei ole niitä luonnollisen näköisiä nähnyt missään.
Jos varaan ajan konsultatioon jollekin kirurgille, niin onko siellä sitten näyttää niitä kuvia? Tietääkö kukaan?
Minä laitatin puoli vuotta sitten implantit itselleni. Tyytyväinen olen. Lähtötilanne a nyt b-c. Konsultaatiossa en saanut nähdä kuvia leikatuista rinnoista enkä olisi välittänytkään. Lääkäri oli varsin asiansa osaava ja kuten sanoin, tyytyväinen olen. Hänen mielestä kuvien katselu vääristää todellista lopputulosta, siis jokaisen kroppa on omanlainen, lähtötilanne aina omanlainen ja näin myös lopputulos on omanlainen. Parempi on käydä konsultaatiossa ja tulla varmaksi siitä, että haluaako lähteä mukaan touhuun. Riskejä on mutta voittaakin voi!
"Omassa tapauksessani ne varmaan pitäisi laittaa lihaksen alle, kun omaa rintaa ei paljon ole. Olen kuullut sanottavan, että silloin ei yleensä selkeää poimua rinnan alle synny, onkohan se totta?"
Ellei sinulla ole nyt selvää rintapoimua, ei sellaista tule myöskään silloin kun laitetaan implantti rintalihaksen alle. Oma rinta lihaksen päällä vaikuttaa ulkonäköön paljon. Implantti vain nostaa oman rinnan pohjaa ja sen alla olevaa lihasta. Lisäksi ainakin aluksi omat kudokset ovat pingoittuneet ja jos on ollut edes pieni rintapoimu, se voi silitä pitkäksi ajaksi ennen kuin kudokset alkavat löystymään vuosien mittaan.
Taitaa olla paras mennä konsultaatioon nimenomaan kokeneelle plastiikkakirurgille, joka voi arvioida ja kertoa implantin vaikutuksen sinun vartaloosi ja rintoihisi.
Tuli kirjoituksiasi lukiessa sellainen fiilis, että sinuna unohtaisin silikonit. Et voi varmuudella tietää etukäteen,että tuleeko sinulle ne täydelliset rinnat ja tekstisi perusteella tulee sellainen olo että et kestäisi jos rintasi eivät olisi täydelliset. Itselläni lähtökohta oli aikoinaan pieni ja vaikka rinnoista ei välttämättä tullut ihan luomuihin verrattavat niin olen silti tyytyväinen. Olen nimittäin sitä mieltä, että nämä ovat kuitenkin paremmat kuin ei rintoja ollenkaan. Jos sinulla jo nyt on noin kova huoli ja stressi asiasta, eikä yhdetkään silikonirinnat joita olet nähnyt ole mielestäsi onnistuneet, niin olisiko parasta unohtaa asia??
Joo, ei näin pieniin rintoihin kuin mulla tule poimua, eli ei sitä sitten tule implantin kanssakaan, jos lihaksen alle laitetaan. No se on vähän ongelma, koska kyllä ikäisilläni naisilla on poimu yhtään olematonta isommissa rinnoissa. Eli siitä sen ainakin sitten huomaa, nyyh.
En sano, etteikö yhdetkään näkemäni silikonirinnat ole onnistuneet! Sanon vain että kaikki pieniin rintoihin laitetut näkemäni ovat olleet silikoneiksi tunnistettavat, ja olen hämääntynyt kun niin moni silikonirintainen sanoo, ettei niitä voi erottaa. Olenko vain jotenkin erityisen tarkkasilmäinen vai elävätkö rintansa suurennuttaneet naiset jotenkin harhakuvan vallassa?
Taidan nyt varata sen ajan konsultaatioon ja kysyn kirurgin mielipidettä.
En ole nähnyt yhdelläkään ikäiselläni naisella niin ryhdikkäitä rintoja kuin minulla on nyt silkkareilla autettuna ja olen paljon sinua vanhempi. Mutta kukaan ei ole sanonut asiasta mitään, ei edes vihjaillut. En siis välitä mitä ihmiset ajattelevat mielessään, olen vain tyytyväinen hyvän näköisiin rintoihini.
"kaikki pieniin rintoihin laitetut näkemäni ovat olleet silikoneiksi tunnistettavat"
Niin että mistä sitten olet nähnyt sen alkuperäisen rinnan koon kun tarkkasilmäisenä olet havainnut jollakulla silikonit?
No valokuvista justiinsa, että pieneen lähtötilanteisiin laitetut näytttää silikoneilta vaikka implantti olisi miten pieni. Ja sitten saleilla ja saunoissa noita samannäköisiä silikonirintoja, joissa koko max B, niin eiköhän se lähtökohta ole silloin A tai pienempi.
Mutta tietenkin voi olla mahdollista, että osa aitoina pitämistäni rinnoista onkin silikonia, elättelen siitä toiveita. Toivoisin vain niin näkeväni sellaisista kuvia (kun ei kukaan luonnossa taida tulla omiaan mulle esittelemään), jotta pystyisin vakuuttumaan siitä että silikonit voivat näyttää aivan aidoilta. Kauhea kuume olisi sellaiset hankkia!
Samaa olen itsekin miettinyt. Kun en millään halua, että sitten ihmiset miettivät että "ai jaa, tolla on silikonitissit".