Minä teen työni etätyönä kannettavan koneen avulla, 2-3 kertaa kuukaudessa on palaveri, jolloin pyörähdän tunnin pari työpaikalla. Toki monesti palaverit tulee hoidettua kuppiloissa. Niin, palkkani on 3500-4000 euroa/kk, projektista riippuen, eli melko hyvä työn vapauteen nähden. En ole koskaan pitänyt työstä jossa pitää olla sidottuna johonkin työpaikkaan. On mukavempi maistella viiniä kotona, ja tehdä työnsä oman aikataulun mukaan.
Työni teen siten, että viikko töitä ja viikko vapaata. Työviikkoina riittää noin 4-5 tuntia päivässä työasioiden parissa. Toki joskus olen tehnyt etätöitä jopa 7 tuntiakin samana päivänä, se kyllä kävi voimille ja pidinkin viikon loman. Etätyön hyvä puoli on se, että saa tehtyä samalla kotihommiakin. Lisäksi matkailuun, mökkeilyyn, shoppailuun ja harrastuksiin jää paljon aikaa, koska työaikoja voi muokata mielensä mukaan, kunhan projektit saa valmiiksi. Toki meidän pomo on aika joustava, vaikkei projekteja aina ehtisikään saamaan ajoissa loppuun.
Itse suunnittelu on melko nopeaa ja paljolti aikaisempien tuotosten valitsemista ja muokkaamista. Suurin osa ajasta kuluu mielipidekyselyihin asiantuntijoilta, sähköpostin välityksellä.
Kesällä voi kannettavan ottaa vaikka mökille mukaan ja näpytellä työasioita terassilla olutlasin vieressä, välillä voin käydä vaikka mieheni kanssa pulahtamassa veteen. Ainoa huono puoli on, että välillä tuntuu jäävän liikaakin aikaa. On tämä kuitenkin niin hieno juttu, että pitää se täällä kertoa. Suosittelen lämpimästi muillekin.
Suunnittelijan palkka
6
10490
Vastaukset 6
- kaivataan
Hyvän työpaikan olet sattunut saamaan. Tuon kuukausipalkan saadakseen keskiverto ylempi toimihenkilö joutuu istumaan 45 tuntia/viikko työpaikallaan ja joutuu lisäksi viemään töitä kotiin.
Kerro koulutuksesi ja tarkempi ammattinimikkeesi. Kerro vielä onko työsi itsenäistä suunnittelua ja tutkimusta vai pelkkää muiden tekemien tuotosten leikkaa-liimaa -koostamista. Muuten suosituksesi jää itsekehun tasolle.- Nainen 25
Koulutukseni on AMK-artenomi. Valmistuin 2 vuotta sitten. Ammattinimike on yksinkertaisesti muotoilusuunnittelija. Yleensä työni on muiden ja osaksi itseni aikaisemmin tekemien tuotoksien leikkaa ja liitä koosteita. Sorry,, jos työni kuulosti itsekehulta, en tarkoittanut.
Tässä työssä on hyvänä puolena, että tunteja ei lasketa, vain tuokset puhuvat puolestaan. Ja niitä tuloksia ei ainakaan minun mielestä ole kovin vaikea saada aikaiseksi.
- Rankaisija
Päiväunet loppuu ja heräät taas mopin varresta, jota työtä teet. Kun koulusi on ohi totuus valkenee.
- Nainen 25
ai... selvä...
- cheezuz
Huonosti on tämä rankaisija lukenut viestin. Eihän tää nainen ole koulussa enää - vaan unelma jobissa...
- Jeepopjjj
cheezuz kirjoitti:
Huonosti on tämä rankaisija lukenut viestin. Eihän tää nainen ole koulussa enää - vaan unelma jobissa...
Itselleni työyhteisö merkitsee erittäin paljon. Kokeilin etätyötä 2 vuoden ajan, mutta eräässä vaiheessa päätin hakea "tavalliseen" työhön. Hyvin olen viihtynyt, vaikka välillä kaipaa eräänlaista vapautta. Molemmissa on puolensa, ehkä joskus hyvät puolet voi yhdistää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1382354
- 511019
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160917Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50776- 83757
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.164672- 53637
- 67636
- 59626
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e141607- 4599
- 6564
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21548- 52533
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.161529Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32518- 55498
- 34497
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118496Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66489