high heels

dskfgnkdmvc

onko teille ikinä tullu sellasta tilannetta vastaan, että minne tilaisuuteen voi laittaa minkäkin korkoiset korkkarit? Mulle ei oo suoranaisesti, mutta kerran oltiin menossa sukulaisen häihin ja pistin sinne jalkaani noin 9-10 cm platfrom avokkaar, joissa ei ollut peep toeta, siis iha perus aleksi 13 umpinaiset avokkaat. No äiti sitten alko jotain vaa sanoo, että eikö noi oo vähän liian korkeet sinne tai jotain, nii alko vähän ärsyttää, että mistä lähtien isoja korkoja on alettu vieraksuu tai jotain? Ku nehän vaan tekee sääristä pidemmät tai muuten muuttaa juhla/arki tyyliäs särmikkäämmäks! Koulussakin erittäin usein katsotaan nenän vartta pitkin, että "katso miten korkeat nilkkurit tolla on jalassa!" Että vähän oudoksuttaa tää toiminta. Johtuuko se siitä, että pelätään ettei itse osaisi kävellä niillä ? vai että korkeat korot ovat jossain tapauksessa ylimenevät vai mitä?

Joo en itsekään tiiä mikä idea tässä on, joten pahoittelen, mutta olis kiva saada mielipiteitä ;-)

4

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Kateellisten panettelua! Aika harva nainen nykyisin käyttää kunnon korkoja ja heti ollaan perään katsomassa, että mikähän toi on. -Häätapauksessa äitisi on luultavasti ajatellut, että oma pikkutyttö on liian seksikäs tms. Tosiasia on, ettei kovin moni osaa kävellä kunnolla koroilla ja naisellinen korkkaritypy kääntää miesten päät, pakkohan sitä on mollata, kun ite kulkee linttaan astutuissa lättänöissä... Mulla on lenkkarit lenkillä, sandaalit rannalla, gore-texit sateella, mutta muulloin aivan tasavarmasti korkkarit jalassa! Arkena 4-9 cm, bändikeikalla tietysti korkeat plattarit soljilla. Hyvä hyvä !

      • Anonyymi

        Kyllä korkokengissä kulkevä nainen on huoliteltu,ihan tosita maata kuin ne räkälöiden baariruusut!
        Kultaisella -50 luvulla oli naiset jopa töissä korkokengissä,ei ehkä se jaloille paras valinta mutta...eipä ollu sillon miehilläkään mitään verkkareita päällä kun ihmisten ilmoilla liikkuivat.
        Että hieman pitää katsoa miten pukeutuu ja minne


    • Anonyymi

      Ei isommin ole tullut ajatelleeksi tuollaista. Likimain aina piikkikorkoni on liian korkeat joidenkin mielestä, sellaista supinaa olen kuullut usein.
      Tietenkään ystäväni ei piikkikorkoihini kiinnitä enää huomiota, vaikka olen seurueen ainut korkojen käyttäjä.
      Arkikorkoni on 11-12 cm ja korokepohjin korkeammat.

    • Anonyymi

      Korkkarit kunniaan!
      Tyylikkäälle naiselle kuuluvat korot ehdottomasti.
      Eivätkä ole liian korkeat koskaan.
      Olkoon sitten saapikkaat ,nilkkurit, avokkaat, tai sandaalit.
      Tosi upeata perinteinen piikkari-avokas ja huippukorkeana.
      Tyylikäs ja seksikäs.
      Olkaa naiset rohkeampia, siinä ei mitään katumista.
      Korkkarifani Tepa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      315
      9811
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2892
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      277
      2239
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      121
      2052
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      34
      1620
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      91
      1608
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      139
      1523
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1497
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      49
      1211
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1036
    Aihe