Joko olette vaihtaneet kesärenkaat?

Vaidoin nyt kuluneella viikolla kesärenkaat ja kyllä on taas hieno polkea eteen päin leveällä kesäpyörällä. Näyttää vaan, että aika vähän autoissa on kesäpyöriä vielä vaikka lähes jo poikkeuksetta ulkona päivällä 10 astetta. Mikä arveluttaa vaihtaa?
111087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

joudun ajamaan tällä hetkellä töihin reilu 100km päivittäin eikä olisi eka kerta kun vielä toukokuunkin alussa tipauttaisi lunta. Tänään tuli vettä alas eikä ole mahdotonta, että aamulla tienpinta on jäässä. Siksen vaihda vielä. Toki päivällä onkin aikas hyvin plussan puolella mutta läpi vuorokauden.

Äänestä

Loppui nastojen rapina ainakin mulla tältä keväältä. En käsitä, miksi pitkittää toukokuulle vaihtoa.. No, minä ainakin osaan pudottaa vauhtia, jos se nyt vielä tipauttas lunta. Se kuitenkin sulaa yhdessä päivässä, jos on näin lämmintä kuin on ollu.

Äänestä

Juu nakit meni vaihtoon jo aikoja sitten kun näyttää aurinko vaan paistavan.

Äänestä

Vaihdoin kesärenkaisiin jo marraskuussa ja talvikiekot panen alle vappuna.

Äänestä

Jo toista viikkoa MP ajossa ja pihassa...

Autoissa on nastat vielä alla kun laiskuuttani en ole viitsinyt vaihtaa... :)

Äänestä

En vaihtanut, ostamassani autossa ei edes ole talvirenkaita, joten vimoset pari kolme viikkoa olen ajanut kesärenkailla. =)

Äänestä

Jep, keskiviikkona isken kesärenkaat alle.(loma alkaa). Kerrankin on pakasta vedetyt ts. bränd nyyt kumit alla! Ei pitäisi olla poliisisedälläkään sanomista!(ainakaan muutoskatsastuksen jälkeen..;)

Äänestä

Olisin jo vaihtanut, jos olisin ehtinyt. Näillä näkymin vaihto tapahtuu lauantaina.

Äänestä

Talvikumit on mallia kitka ja olisin kyllä ajellut niillä yli pääsiäisen, mutta yksi kumi alkoi vuotaa, joten vaihdoin saman tein kesäkumit alle.

Äänestä

Sitten kun viisi arkipäivää ja yötä on kulunut ilman pakkasta harkitsen vaihtoa kunhan aikaa ja intoa vaihtamiseen riittää... tapahtunee vasta vapun jälkeen. Miksi kiirehtiä? ;)

Äänestä

On minulla 225, ja Xanttu ottaa kaarteet kuin juna ja renkaiden ollessa tuliterät, on kulku pehmoista, kun koko kumikerros on olemassa.

t. Matti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jani kirjoitti:

Vaidoin nyt kuluneella viikolla kesärenkaat ja kyllä on taas hieno polkea eteen päin leveällä kesäpyörällä. Näyttää vaan, että aika vähän autoissa on kesäpyöriä vielä vaikka lähes jo poikkeuksetta ulkona päivällä 10 astetta. Mikä arveluttaa vaihtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu