ELi mul on siis sellane ongelma et mun iho menee aiva sellaseks ihmeelliseks meikkivoiteesta näyttää kuivalta, vaikei todellakaa oo ja se on sellane röpelöine ja semmone. Yleensä rasvaan ihon joku puol tuntii enne ku laitan meikkivoidetta. Ja meikkivoiteena mul siis tollane http://www.maybelline.fi/whats_new/foundation_finder.htm tuolt toi Affinitone. Onks vika mun ihos, meikkivoitees vai "tavois" ?
onks muil ollu samanlaista, kokemuksii?? neuvoi??
onks muil ollu samanlaista, kokemuksii?? neuvoi??
Vastaukset 4
Vanhimmat
Levitätkö meikkivoiteen sormilla, siveltimellä vai sienellä?
Minulla jotkin meikkivoiteet tekevät samaa, mutta eivät kaikki. Kokemusteni perusteella kannattaa vältellä ainakin moussemaisia meikkivoiteita. Hyvä pohjustusvoide voisi auttaa asiaa sekä kunnollinen kosteutus -näin talvella iho voi olla kuivempi kuin kesällä, ja iho voi olla myös pintakuiva, vaikka muuten olisi rasvainen. Erilaisia meikkivoiteen levitystapojakin kannattaa kokeilla, jos käytät sientä niin ei kannata "pyyhkiä" meikkivoidetta ihoon vaan tuputella.
Itsellä aikaisemmin ollu etenki talvella toi sama ongelma, eli pintakuiva iho ja sai värkkäillä aika kauan että saa ees jotenkin ok. Nykyään käytän enemmän vaivaa ihon hoitoon kuin meikkivoiteen etsintään ja oon päässy tosta ongelmasta. Hyvä kosteusvoide on kaiken a ja o ja sen alle vielä hoitava öljy aamuin illoin sekä kuorinta pari kertaa viikossa. Mikä tahansa meikkivoide näyttää hyvältä hyvin hoidetulla iholla.:)
Ei sillä ajalla ole suurta merkitystä, mutta sillä on mitä rasvaa sinä käytät ja miten muuten hoidat ilmeisen kuivaa ihoasi. Eli tavoissa se vika taitaa olla.