yaz ja jatkuva rusehtava vuoto

Aloitin yaz-pillereiden syönnin n kk sitten normaalisti heti, kun menkat alkoivat.
Menkat tulivat ja menivät mutta se rusehtava vuoto on edelleen täällä.
Vuoto vaihtelee ruskean eri sävyissä, on rihmastomaista ja kalvomaista.
Mitään kipuja,kutinaa jne ei ole ollut,mutta sitä vuotoa tulee kaiken aikaa.
Kuulemma normaalia näiden ensimmäisten kuukausien aikana,mutta silti alkaa ihmetyttää....
Aloitin uuden läpipainopakkauksen syönnin ja jätin lumepiltsut pois,kannattaakohan se??
72907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse olen myös aloittanut lähiaikoina yaz-tablettien käytön, ja mulla on ollut samaa ongelmaa. Menkat olivat normaalin mittaiset, mutta tiputteluvuoto jatkui. Aluksi se oli paljon verisempää, sen jälkeen se oli lähinnä sellaista ällöttävää ruskeaa (ja nimenomaan ruskean eri sävyissä), mutta nyt tilanne alkaa olla jo suhteellisen normaali. Eilenkin tuli hetken vähän rusehtavaa vuotoa, vaikka se onkin ollut vajaan viikon verran jo lähtökohtaisesti 'oikean' väristä. Itse pohdin myös mahdollisuutta syödä toinen läpipainopakkaus putkeen ilman plaseboja, mutta lienee kuitenkin järkevää näin ensimmäisinä käyttökuukausina pitää se neljän päivän tauko.

Äänestä
  • Tuollainen vuoto lienee ihan normaalia. Itsellä kanssa ensimmäisien liuskojen aikana samanmoista vuotoa. Enään ei. :)

    Äänestä

Mulla tullut samaa monien käyttökuukausienkin jälkeen. Myöskin, jos syön kaksi liuskaa putkeen. Joskus tulee kirkkaanpunaista limaa, ja toisinaan vain rusehtavaa vuotoa. Ei auta, kuin käyttää pikkuhousunsuojia!

Äänestä
  • Tässä on jo 3päivän aikana se ruskea lima muuttunut vereksi ja viimeyönä heräsin siiihen,kun reisiä ja selkää särki juurikin samalla lailla,kuin menkkojen alkaessa...!!!!säikähdin sitä todella,mutta aamulla kipuja ei ollut enää, mutta veren tulo jatkui
    Verta ei tule kuitenkaan läheskään niin paljon,kuin on menkat ja koostumuskin on eri.PIkkuhousunsuojilla pärjää oikein hyvin.
    Toisesta laatasta on jäljellä vielä 4piltsua ja sit alkaisi lumebiltsujen syönti,mutta voiko tämä olla normaalia???

    Äänestä

  • m-h-.a kirjoitti:

    Tässä on jo 3päivän aikana se ruskea lima muuttunut vereksi ja viimeyönä heräsin siiihen,kun reisiä ja selkää särki juurikin samalla lailla,kuin menkkojen alkaessa...!!!!säikähdin sitä todella,mutta aamulla kipuja ei ollut enää, mutta veren tulo jatkui
    Verta ei tule kuitenkaan läheskään niin paljon,kuin on menkat ja koostumuskin on eri.PIkkuhousunsuojilla pärjää oikein hyvin.
    Toisesta laatasta on jäljellä vielä 4piltsua ja sit alkaisi lumebiltsujen syönti,mutta voiko tämä olla normaalia???

    Siis mikä tässä nyt on niin ihmeellistä? Olet vasta aloittanut pillerit, mikä voi aiheuttaa vuotohäiriöitä. Olet syönyt heti kaksi liuskaa putkeen ilman lumepilleri"taukoa", mikä voi aiheuttaa vuotohäiriöitä. Siis mikä on niin epäselvää ja kummallista?

    Äänestä

  • jezd kirjoitti:

    Siis mikä tässä nyt on niin ihmeellistä? Olet vasta aloittanut pillerit, mikä voi aiheuttaa vuotohäiriöitä. Olet syönyt heti kaksi liuskaa putkeen ilman lumepilleri"taukoa", mikä voi aiheuttaa vuotohäiriöitä. Siis mikä on niin epäselvää ja kummallista?

    varmaankin se,että en ole koskaan aikaisemmin ikinä syönyt hormoniivalmisteita, ja tää nyt tuntui vaan niin oudolta ja radikaalilta kun kroppansa kuitenkin on oppinut yli 20vuoden aikana hyvin tuntemaan.

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    varmaankin se,että en ole koskaan aikaisemmin ikinä syönyt hormoniivalmisteita, ja tää nyt tuntui vaan niin oudolta ja radikaalilta kun kroppansa kuitenkin on oppinut yli 20vuoden aikana hyvin tuntemaan.

    itse söin 3kk yasmineja, pidin puolen vuoden tauon, taas aloitin ja söin vuoden yasmineja, edes ekan liuskan aikana/ jälkeen ei tullut tiputtelua.. sitten pidin 4kk tauon ja sen jälkeen aloitin taas yasminit.. heti menkkojen jälkeen alkoi tiputtelu ja jokapäiväistä..rasittavaa.. ja nyt toka liuska menossa eikä tietoakaan loppumisesta ( en pidä taukoa..) ja tiedän että tää on ihan normaalia mutta millonkahan tää loppuu?koska itellä ei oo ollu koskaan aiemmin vaikka on ollu siis pitkiäkin taukoja ja sama merkki.. voiko kestää vielä kolmanteen liuskaan asti? seksi on aika sotkusta..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


m.h.a kirjoitti:

Aloitin yaz-pillereiden syönnin n kk sitten normaalisti heti, kun menkat alkoivat.
Menkat tulivat ja menivät mutta se rusehtava vuoto on edelleen täällä.
Vuoto vaihtelee ruskean eri sävyissä, on rihmastomaista ja kalvomaista.
Mitään kipuja,kutinaa jne ei ole ollut,mutta sitä vuotoa tulee kaiken aikaa.
Kuulemma normaalia näiden ensimmäisten kuukausien aikana,mutta silti alkaa ihmetyttää....
Aloitin uuden läpipainopakkauksen syönnin ja jätin lumepiltsut pois,kannattaakohan se??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu