ravintolaillan päätteeksi ottaa taksirivistä sen -98 mallin corollataksin, jonka kyyti maksaa viisi euroa vai odottaisitko, kunnes riviin tulee uutuuttaan kiiltävä mersu, audi tai vaikka volvo, vaikka hinta olisi se vähintään 10 euroa?
Jos taksia saisi alkaa ajamaan kuka tahansa lähes millaisella tahansa koslalla, kunhan olisi katsastettu, nostaisitko metelin ja vaatisit nykyisen kaltaista säännöstelyä takaisin?
Jos taksia saisi alkaa ajamaan kuka tahansa lähes millaisella tahansa koslalla, kunhan olisi katsastettu, nostaisitko metelin ja vaatisit nykyisen kaltaista säännöstelyä takaisin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
yleensä sen verran humalassa, että en todellakaan erota eri automerkkejä toisistaan (kunnen niitä selvinpäinkään erota :D ). Mulle ois ihan sama, vaikka kulkisin hevoskärryillä, kunhan vaan perille asti pääsen sine minne olen menossakin.:)
Pari viikkoa sitten tein matkaa taksilla, joka oli vuosimalliltaan jotain 85-89.
Sitä ottaa sen taksin mikä ensimmäisenä vastaan tulee.
jos ei olisi aivan pakko. Mua sapettaa jo, jos joudun istumaan jonkun Kian tms. nitinänatina muovipurkin kyytiin.
80-luvun lopulla landella oli yksi taksikuski, vakaumuksellinen kommari, jolla oli Lada-taksi. Koska kyydin hinta olisi ollut sama kuin Mersulla, olisin odottanut seuraavaa autoa.