Ehdoton EI :)

Mua kiinnostaisi tietää sekä miesten että naisten mielipide siitä, mitkä ovat ne asiat, joista tulee heti ehdoton EI lukiessa viestiä tai profiilia. En siis tarkoita sellaisia juttuja niinku tupakoiminen tai paino (tms), vaan jollain tavalla tyyliseikat...

Mulla ainakin yksi on seksin maininta viestissä tai profiilissa - siitä tulee heti jarrut päälle.

Mites muilla? Mitä ovat sellaiset yleiset säännöt joiden avulla seulot pois ehdokkaita?
1201906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 120

Vanhimmat

Mulla on kanssa toi seksin maininta profiilissa sellainen juttu, että se aiheuttaa vastareaktion oitis.
Jos profiilissa lukee että on sinkku, mutta asumimuoto on kaverin kanssa, tämä aiheuttaa VAHVAN vastareaktion. Samoin, jos siviilisäätyä ei ole mainittu lainkaan, eikä asumismuotoa.
Jos kirjoittajasta välittyy mustavalkoinen vaikutelma, tai hän tuntuu olevan täynnä itseään, voipi olla parempi jättää suosiolla väliin.

Nämä alla olevat eivät ole ehdottomia, mutta aiheuttavat kielteisyyttä profiilia kohtaan:
"Carpe diem" ja "tartu hetkeen" -jutut, samoin "oletkos se sinä" -kommentit erilaisine muotoineen.
Erilaiset suuret selvitykset siitä, millainen lukijan pitää olla, naurettavat painorajat naisille(30-50kg),
vuosia vanha profiili herättää epäilyn siitä, että turha tuolle on minunkaan viestiä laittaa, machoilevat miehet, erilaiset kolahtaako -jutut...

Äänestä
  • Sellaiset kuluneet fraasit niinkuin "hyvännäköiseksi haukuttu" ovat myös ihan hirveitä!

    Äänestä

  • kitteh kirjoitti:

    Sellaiset kuluneet fraasit niinkuin "hyvännäköiseksi haukuttu" ovat myös ihan hirveitä!

    Kirjoitusvirheet! Onko iso asia katsoa onko pilkut ja pisteet paikoilaan? Tai jopa lauseet...

    Äänestä

  • kitteh kirjoitti:

    Sellaiset kuluneet fraasit niinkuin "hyvännäköiseksi haukuttu" ovat myös ihan hirveitä!

    ruman laihat,neuroottiset..miehissäkin on rasvojen pelkääjiä.Hirvee treeni päällä koko ajan ja vakuuttelu liikkumisesta..Ilmankos naama on kalpeen harmaa kun rasvat puuttuu jo näkökyvystä ja nivelistä.Aivotkaan ei pelaa.Netis törmännyt onnettomiin naisen etsijöihin eikö ne muualta naista saa.Itse en siel tosimielellä mutta *puolivaloilla* kuitenkin.Jos sattus sittenkin..Missäs ne tavikset, ihanat miehiset miehet niitä on pari, tuhansista silloin tällöin.Mutta ei kiitos myös yksinhuoltaja isille! kasvattokoot pentunsa exiensä kanssa ja sit etsikööt uusia tuuliaan..ei kiitos myös äijille joil kaikki valmiina nainen vaan puuttuu.Mitä elämää se on jos semmosen kaa alkaa olla jotain omaakin pitäs saada..Ammatit on ja elämä se eräs vaan puuttus..mutta ei hätää ja kiirettä hakea.Kaikki aikanaan..

    Äänestä

  • kitteh kirjoitti:

    Sellaiset kuluneet fraasit niinkuin "hyvännäköiseksi haukuttu" ovat myös ihan hirveitä!

    Entäs nämä:

    1) Nainen isolla N:llä hakee miestä isolla M:llä, ja kaikki edellisen variaatiot.... ARGH !

    2) Naisen mielestä hän on kaunis, kun kaverit ovat niin sanoneet. Ikävä kyllä, en tunne naisen kavereita tai heidän motiivejaan. Mitä, jos nainen antaisi vastapuolen itse päättää ?

    3) Suksivajan mittaiset kuvaukset siitä millainen miehen tulisi olla. Esimerkiksi, miehen pitää olla vähintään 185,7 cm pitkä, tai muuten ei tule kesää.

    4) Naiset, joiden mielestä parisuhde on sama asia kuin naisen palvonta. Miehellä ei saisi olla omia mielipiteitä tai tunteita, mutta naisen oikkuja pitäsi sietää täysin pyyteettömästi.

    5) Naiset, jotka eivät osaa nauttia hetkestä tässä ja nyt, vaan aina pitää tavoitella jotakin ja paljon korkeammalta. Niin, ja tietysti vapaa-aikakin pitää kuluttaa mahdollisimman tuottavasti. Kvarttaali-ajattelua nääs..

    Äänestä

Jos nainen, ilman parodiaa, kertoo, että juoksut on juostu, olisi valmis rahoittumaan, kaipaa nyt jotain pysyvämpää, kuka kesyttäisi – niin ei kiitos. Erityisen paha, jos miesmaku muuttuu "tavoitteiden" mukana. Kuka on juossut, juoskoon myös mun kanssa.

Tämä on toki asiakysymys, ei niinkään tyylikysymys.
Parempi kuitenkin, että asia on mainittu profiilissa, kuin että homma kusee myöhemmin.

Äänestä
  • "Jos nainen, ilman parodiaa, kertoo, että juoksut on juostu, olisi valmis rahoittumaan, kaipaa nyt jotain pysyvämpää, kuka kesyttäisi – niin ei kiitos."

    Yes, tuo kääntyy suoraan muotoon "sitoutumiskammoinen, joka on tähänastisen elämänsä käyttänyt parittelemalla ympäriinsä, mutta nyt kellon tikityksen ajamana etsii elatusmaksujen maksajaa jälkikasvulleen".

    Äänestä

"etsin itsestäänhuoltapitävää naista" . Ilmaisusta saa todella sen käsityksen, että nainen on objekti, jonka pitää näyttää hyvältä, olla täydellinen. Ehkä jokainen mies, joka noin ilmaisee ei niin ajattele, mutta luo vaan melkoiset ulkonäköpaineet - EI KIITOS :). Haluan miehen, joka hyväksyy sen, etten ole jatkuvasti parhaimpiini pukeutunut ja kuin juuri juhliin lähdössä. Arki ja Elämä ovat muuta kuin pintaa....

Äänestä

"omillaan toimeen tuleva"
Täyspäinen ja naisen huomioiva"
"et etsi äitiä"
"onkohan enää kunnon miestä"

Jos asenne on se että mies tulee tekemään naisen onnelliseksi tai profiili sisältää enemmän toiveita toisesta kuin omaa kuvausta.

Äänestä
  • Kirjoitusvirheet ja outo lauseenrakenne sekä ylimääräiset merkit, joita toiset sanovat hymiöiksi.

    Äänestä

  • keikalla alas kirjoitti:

    Kirjoitusvirheet ja outo lauseenrakenne sekä ylimääräiset merkit, joita toiset sanovat hymiöiksi.

    korkeintaan. Jos joka lause on tehostettu "hymiöllä" yök

    Äänestä

-"Kaipaatko nallekarhun kainaloon?" Yök, en todellakaan!!
-Lempiasiat: "-Rakkaan kanssa käpertyneenä viinilasi kädessä villasukat jalassa takkatulen katsominen" Yök yök yök! (Ja tämä lause TODELLAKIN löytyy ainakin yhdestä profiilista.)
-kauheat selittelyt alkuun miksi ollaan täällä
-"Baareista en sua löytänyt"
-runonlausunta ja muutoinkin liian keksimällä keksitty tekotaiteellinen teksti

Äänestä
  • Mikä tuossa yök yök yök -lauseessa oikein oksettaa? Etkö itse pitäisi erityisen paljon kuvatun kaltaisesta viinilasiläheisyydestä? Vai pitäisikö kertoa sama, mutta jotenkin toisin sanoin?

    Äänestä

  • mies olen kirjoitti:

    Mikä tuossa yök yök yök -lauseessa oikein oksettaa? Etkö itse pitäisi erityisen paljon kuvatun kaltaisesta viinilasiläheisyydestä? Vai pitäisikö kertoa sama, mutta jotenkin toisin sanoin?

    vastasin jo eilen ja hetken viestini täällä näkyikin mutta nyt näköjään hävinnyt. Siksi en siis pidä ed. kaltaisesta viinilasiläheisyydestä koska tuo ilmaisu on niin klisee!

    Äänestä

Todellakin, kirjoitusvirheet tai ylimääräiset pilkut, pisteet, hymiöt, jne kaikki häiritsevät. Samoin miehet, jotka erittäin tarkasti selostavat millainen nainen kelpaa, ja heti kättelyssä haukkuvat lukijaa "koska kuitenkin olet vääränlainen, älä siis vaivaudu jos olet A tai B tai C".
Iän, paikkakunnan ja muiden tärkeiden tietojen puuttuminen heti pistää hälytyskellot soimaan.

Äänestä

Jos mies vaatii "läheisyyttä ja hellyyttä", sekin tarkoittaa seksiä eikä päänsilitystä. Omakohtaisesti ärsyttävin lause oli yhden miehen profiilissa tuolla e-kontaktin puolella. Mies etsi naista "jota kehtaa näyttää turuilla ja toreilla". Tosi junttimaisesti sanottu.

Äänestä
  • Jos joku käyttää profiilitekstissään laulun sanoja.
    Mielikuvituksetonta totta tosiaan :D
    Ja kyllä nämä viinilasilliset takkatulen ääressä alkaa myös olemaan aika kulunutta asiaa.

    Äänestä

Kaikki nämä:

-Etin Miestä Isolla M:llä
-Olethan katseenkestävä, kiitos
-Nallerkarhun kainalo-jutut
-Mun kanssa pitää osata olla/Voin olla vähän hankalakin
-Löytyykö enää kunnon miehiä/Rentut on koettu
-Juoksut on juostu/Nuoruuden remuaminen takana
-Sporttista ja hauskaa seuraa!/Menoa ja meininkiä pitää olla
-Miehessä pitää olla sitä "jotain"/Tärkeimpänä koen "kemiat"
-En tiedä mitä etsin ehkä se selviää/Aluksi näin vain kavereita
-Lempparielokuvana esim. Levottomat tai jotakin muuta yhtä visvaista kauraa

Listaa voisi jatkaa. Yleensäkin kaikki osaa miehistä vähättelevät jutut, vaikka sopisi haettavaan niin naisesta tulee paska kuva. Osa on niin kuluneita fraaseja ja kielikuvia, puhumattakaan että naisista tulee tosi outo fiilis kun hakemus on muotoiltu "iskevään" muotoon aivan kuin pitäisi täyttää joku rooli jossain näytelmässä. Sitten on näitä juttuja, joissa nainen ei selkeästi tiedä mitä etsii tai "katellaan". Ei jaksa lähteä arpomaan, sen tietää että siinä pitää olla sellaisen naisen kanssa pommin varmasti eka viestistä asti hirmu hööki päällä ja kaikki matsata, muuten naisen "kattelu" jatkuu.

Äänestä
  • vastausviestin: olen täällä vain tuttuja tapaamassa, ei siis ole haku päällä !
    Kuitenkin kertoo pitkät jutut, minkälaisen naisen haluaisi.
    Voisiko senkin sitten siinä profiilissaan ilmoittaa??

    Äänestä

- Kirjoitusvirheet sekä ylimääräiset merkit.
- Vihamielinen teksti. (Nainen haukkuu sellaisia miehiä, joista ei pidä.)
- Kliseet. (Carpe diem, kynttiläillalliset, mies isolla m:llä jne.)
- "En etsi mitään vakavaa."
- Sellaiset naiset, jotka käyttää useita rivejä ja capsia kertoakseen, että eivät etsi seksi seuraa.
Tulee semmoinen olo, että pelkäävät seksiä ja seksi kuiteskin kuuluu parisuhteeseen.
Riittää ihan hyvin, että kirjoittaa profiilin loppuun lyhyesti "En etsi seksiseuraa."
Kaiken maailman pervot ja idiootit kuiteskin ottavat yhteyttä vaikka kirjoittaisi koko profiili teksikentän täyteen, että ei etsi seksi seuraa. (Ja yleensä tällaiset tekstit vain provosoivat pervoja.)
- Baarikärpäset ja himobilettäjät.
- Naiset, jotka eivät tiedä mitä etsivät.
- Epäromanttisuus.
- Epävarmuus ja huono itsetunto.
- Ja viimeisenä se, kun naisen profiilista käy ilmi, että hänellä on ollut useita yhden yön suhteita takana. Itsekkään en niitä harrasta, niin ois kiva löytää, joku samanhenkinen nainen. :)

Äänestä

En ole koskaan ollut treffipalstoilla joten piti ruveta miettimään.

Minulle ei-reaktion aiheuttaisi luultavimmin:

- varattu ihminen
- seksiseuraa avoimesti tai ei niin avoimesti hakeva ihminen
- jos on heti kättelyssä etsimässä äitiä lapsilleen

Melkein kaikki muut asiat ovatkin vain neuvottelukysymyksiä jos ns. kolahtaisi.

Äänestä

Mulla ainakin jossain määrin häiritsee sellaiset profiilit, joiden kuva on otettu kylpyhuoneessa peilin kautta - tulee aina sellainen olo, että eikö sulla oo kavereita, jotka on joskus susta ottanu kuvia? Yks pahin jonka mä oon nähny oli sellainen pelivalokuva, jossa peili oli ihan törkeen likainen ja töhryinen, tuli ihan paha olo sitä katsellessa!

Äänestä
  • ja ilman paitaa...uuuhh,yök

    Äänestä

  • Tämä varmaan oli vitsi?
    Ei kaikilla ole kavereita, jotka napsivat kuvia jatkuvasti tai ihminen voi vierastaa valokuvassa oloa.

    Toki peilin kautta otetut kuvat ovat vähän niin ja näin joka tapauksessa.

    Äänestä

Ensin katson iän,
onko sinkku,
sitten pituus, paino, koulutus, työ (eli käykö töissä)
sitten onko kuvaa ja vaikuttaa profiili testi kivalta.

Seksiseuralaiset heti pois. Muuten sitten juttelemalle ja kuvan nähdessäni teen ratkaisun. Esim. masentuneet miehet ei kiinnosta tai jos on ihan erilaiset jutut tain muuta.

Äänestä
  • "Esim. masentuneet miehet ei kiinnosta tai jos on ihan erilaiset jutut tain muuta. "

    Miten sinä tunnistat masentuneet?

    PItääkö netissä olla yltiöpositiivinen että tekee vaikutuksen?

    Mietin vain että menee aika vaikeaksi jos omaa tekstiä pitää oikulukea sen varalta ettei siinä vain näy häivääkään alakuloa. Mikä taas voi johtua vaikka että päivä oli paska, joten sitä kirjoittaa hieman väsyneenä ja vaikka yrittää olla innostunut niin tulee laimea lopputulos.

    Kuva on kyllä sillä tavoin hankala että ainakin itse näytän kuvissa aina jotenkin mieli maassa olevalta vaikkei se ole tunnetila. En osaa olla kuvissa luonnollisena jolloin hymy tulisi automaattisesti.

    Äänestä

  • Really? kirjoitti:

    "Esim. masentuneet miehet ei kiinnosta tai jos on ihan erilaiset jutut tain muuta. "

    Miten sinä tunnistat masentuneet?

    PItääkö netissä olla yltiöpositiivinen että tekee vaikutuksen?

    Mietin vain että menee aika vaikeaksi jos omaa tekstiä pitää oikulukea sen varalta ettei siinä vain näy häivääkään alakuloa. Mikä taas voi johtua vaikka että päivä oli paska, joten sitä kirjoittaa hieman väsyneenä ja vaikka yrittää olla innostunut niin tulee laimea lopputulos.

    Kuva on kyllä sillä tavoin hankala että ainakin itse näytän kuvissa aina jotenkin mieli maassa olevalta vaikkei se ole tunnetila. En osaa olla kuvissa luonnollisena jolloin hymy tulisi automaattisesti.

    tilapäisesti alavireiset, vaan ne koko ajan itsesäälissä rypevät ja "elämäntaparessukat"

    Äänestä

"Etsin sinua naisellinen nainen"

Äänestä
  • Unohtui:

    "Etsin kivaa naista, kaiken kivan merkeissä"
    "Sinä mukava nainen.."

    Äänestä

  • hirvee akka kirjoitti:

    Unohtui:

    "Etsin kivaa naista, kaiken kivan merkeissä"
    "Sinä mukava nainen.."

    Tää nyt on ihan henkilökohtainen huomio, mutta mua ärsyttää kun kirjoittaa sanan "sinä" isolla alkukirjaimella :D

    Äänestä

  • kitteh kirjoitti:

    Tää nyt on ihan henkilökohtainen huomio, mutta mua ärsyttää kun kirjoittaa sanan "sinä" isolla alkukirjaimella :D

    Parempi kai kun "MINÄ MINÄ MINÄ" itseään korostaen?

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    Parempi kai kun "MINÄ MINÄ MINÄ" itseään korostaen?

    "MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"-----------------------------------------------------------------hän se......................MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"-----------------MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ""MINÄ MINÄ MINÄ"

    Äänestä

En voi sietää miehillä nenän alla, huulten yläpuolella olevaa epämääräistä karvakasaa. Se on vanhanaikaista.. jotain kasarimeininkiä ilmeisesti. Se on EHDOTON turn off. Samoin paidattomuus kuvassa sekä nämä leikkikalut eli mopot sun muut vekottimet.

Tekstissä jos mies mainitsee sanat viriili, erittäin nuorekas tai katseen kestävä: arvelen kyseessä olevan todella tyhmän idiootin. Ai miksi? Siksi.

Äänestä
  • Ai, minusta taas viikset sopii melkein naamaan kuin naamaan ja näyttää enimmäkseen hyvältä, jollei nyt ole antanut niiden kasvaa ruokottomaksi karvakasaksi. No tuo viriili jne kuulostaa itsekorostukselta mutta sellainen ei ole ainakaan nössy!

    Äänestä

- "Ethän ole ruma tai nörtti" ja "En vastaa kuvattomille/rumille" -naiset. Tulee vähän sellainen ylimielinen kuva naisesta (en ole ruma tai nörtti ja kuvakin oli).

- Olethan sitä ja tätä ja tuota ja...(tähän kilometrin pituinen lista). Selvästi nainen, jolla on omassa mielessään valmis vaatimuslista, josta hän ei ole valmis joustamaan. Ei osaa kohdata ihmisiä ihmisinä,vaan on etsimässä vain jotain osaa jonka liittää OMAAN elämäänsä, ei toista ihmistä hyvine ja huonoine puolineen.

- Toisia vähättelevät ja ylimieliset. Olen niin kaunis ja ihana (jos ei ole sarkasmia :) ) -tyypit, jotka nostavat itseään muita lyttäämällä. Kamalia, julmia ihmisiä.

- "Olethan menestyvä ja hyvin toimeentuleva": Nainen etsii rahaa ja statusta ennemmin kuin luonteeltaan sopivaa ihmistä. (olen ihan hyvin toimeentuleva ja menestyväkin, en vain halua naista joka on pelkästään niistä kiinnostunut). Samoin akateemisuutta ym VAATIVAT naiset. Ei se koulutus ym oikeasti saa olla niin maailmaa kaatavan tärkeä asia, kun etsitään oikeaa ihmistä vierelle.(olen myös akateeminen, mutta en vaadi sitä naiselta, tai pidä ei-akateemista yhtään huonompana).

- "Olisi kiva jos sinulla olisi mökki/vene/hieno auto". Nainen käyttää miestä vain keinona nostaa omaa elintasoaan ja saada ne kesämökit ym, koska ei itse siihen kykene.

- Ylipäätään ihmisiä profiilissaan haukkuvat naiset, jotka käyttävät sanoja kuten "inhoan, vihaan, yök".

- Olen juokseni juossut -naiset. Tulee mielikuva että nainen on nuorempana juossut vähän joka miehen sängyssä luonteesta ym välittämättä ja nyt on vain kiire saada se perhe ym, melkein kenen tahansa miehen kanssa. En ole ketä tahansa.

- Haluaisin jo perustaa perheen -naiset. Minäkin haluan tulevaisuudessa perustaa perheen, mutta oikean ihmisen kanssa. Jos sinulla ei ole aikaa tutustua rauhassa, niin en ole oikea sinulle.

- "Olen vaan tällainen tavis enkä oikein mitään" ja "Voi voi kun menee huonosti" -tyypit. En halua suhteeseen valmiiksi masentunutta ja itseään vähättelevää naista. Ole ylpeästi mitä olet, älä vähättele itseäsi. Totta hemmetissä olen valmis seisomaan toisen rinnalla jos suhteen aikana tulee masennusta tai vaikeuksia, mutta niiden painissa jo valmiiksi painivan ihmisen kanssa on äärettömän vaikea saada suhde toimimaan.

Äänestä

-typerät runositeeraukset tai laulunsanat "tahdon oikeesti olla sinun, enkä vain leikisti rakastaa..." yäk
-kielitaidon kohdalla ääliömäiset: löytyy, on, kehuttu on, tms kaksimieliset tekohauskuudet usein hymiön kera
-asiat, jotka saavat syttymään: SINÄ -hohhoijaa
-kuvat, joissa naiset esittelee lähinnä rintavarustustaan tai miehet auton, mootooripyörän, veneen edessä
-miesten paidattomat kuvat, rantakuvat kaikkein kamalimpia
-ah, niin salaperäiset ota selvää-jutut
-kaikki ilmaisut, joissa yritellään vakuutella nykyistä paremmuutta entisiin tekoihin nähden: juoksut juostu, baarit kierretty, virheistä opittu, monessa myllyssä pyöritetty ja höpö höpö!

Äänestä

- En ota yhteyttä aloitekyvyttömyyttään kehuviin naisiin. Profiilissa jotain "Vanhanaikaisena odotan miehen tekevän aloitteen..." tai vastaavaa.

- Etsin loppuiän elämänkumppania (=myös seksikumppani) ns. tositarkoituksella, joten en ota yhteyttä naisiin jotka kirjoittavat "En etsi seksiseuraa". En aio olla selibaatissa loppuikääni.

mies

Äänestä

Liityin itse äskettäin jäseneksi deittipalstalle. Etsin oikeaa suhdetta, en noteeraa seikkailijoita. Ensimmäiset viestit sain kavereilta jotka olivat kirjoittaneet esittelytekstinsä yhtä pötköä, ilman välimerkkejä. Tuo kertoo tietysti jotain - ensimmäinen kriteeri on että osaa kirjoittaa! Kielteistä huomiota kiinnittää sekin jos korostaa kovasti 'hauskanpidon' tai 'rentoutumisen' tärkeyttä - se tarkoittaa suomeksi yleensä ryyppäämistä. Ja liian erikoiset tyypit on kauhistus, ei mitään new agea tai hihhuleita.

Äänestä

Minä en siitä ja siitä luovu, mulla on omat harrastukset ja kaverit, en oo sellasen ja tollasen kanssa...

Eniten nauratti eräs joka uhosi(nainen) ettei minkään lapasen kanssa elele ja munaa pitää olla. Olisi vaan hauska nähdä sellainen suhde jossa kumpikin murjoo toisiiaan;);) ja varsinkin kyseisen henkilön ilme kun kaveri nakkaa pakkaseen kun kyllästuu mussutukseen;);)

Piruako sitä parisuhdetta hakee jos ei mitään hyväksy ja tykkää huinata muualla, eikö silloin ole parempi elää sinkkuna?

Äänestä

Pahin pakokauhu tulee siitä jos naisella on pari lasta eri miesten kanssa, ei koulutusta, työtön.
Haluaisi perustaa uuden perheen eli parin vuoden jälkeen saisi kolmannet elarit, yhteensä taitavat tuottaa enemmän kuin työnteko.

Netissä on myös aivan kamalan paljon yli 40-vuotiaita naisia, kiitos ei, parinhaku oli 20 vuotta sitten.

Lopuista ainakin puolet on xxl-kokoa mikä ei myöskään innosta ellei muut ominaisuudet ole aivan huippua.

Äänestä
  • Kylläpäs on armoton tämä mies, joka lyttää yli nelikymppiset rakkauden etsijät. Melkein pistää toivomaan, että kirjottaja itse on nelikymppisenä yksin... Elämäntilanteet muuttuu, saatat esim. jäädä leskeksi, kuten isäni nelikymppisenä. Mielestäni ihmisellä on aina oikeus rakkauteen.

    Pääsääntöisesti vastaukset hauskuutti kovasti :D Kiva, että liikkeellä on muitakin kranttuja. Tässä muutama turn-off:
    - nallekarhumiehet (ja yleensä ottaen pus-pus-hali-hali-tyyppiset, haluan miehen olevan vähän miehekkäämpi)
    - seksin maininta (joo, kyllä se on meille naisillekin tärkeää, mutta sen mainitsemisesta tulee vaikutelma, että sen merkitys on kirjoittajalle yrikorostuneessa asemassa. ja lisäksi ajattelen, että jos suhde on toimiva, toimii seksikin ilman muuta)
    - viinilasi, takkatuli, silmiin tuijottelu (ahistus, mutta taidankin olla sitoutumiskammoinen)
    - "en oikeestaan etsi mitään" (no mitä sitten teet palstalla?)
    - "en osaisi elää ilman liikuntaa" (joo, itsekin olen timmi ja liikun säännöllisesti, muttei se ole elämäni tärkein sisältö. itse asiassa mies saa olla "plösömpi" kuin minä)
    - negatiivisuus tyyliin "ei täältä kuitenkaan mitään löydy"

    Enempää en nyt jaksa kaivella.

    Äänestä

  • n31" kirjoitti:

    Kylläpäs on armoton tämä mies, joka lyttää yli nelikymppiset rakkauden etsijät. Melkein pistää toivomaan, että kirjottaja itse on nelikymppisenä yksin... Elämäntilanteet muuttuu, saatat esim. jäädä leskeksi, kuten isäni nelikymppisenä. Mielestäni ihmisellä on aina oikeus rakkauteen.

    Pääsääntöisesti vastaukset hauskuutti kovasti :D Kiva, että liikkeellä on muitakin kranttuja. Tässä muutama turn-off:
    - nallekarhumiehet (ja yleensä ottaen pus-pus-hali-hali-tyyppiset, haluan miehen olevan vähän miehekkäämpi)
    - seksin maininta (joo, kyllä se on meille naisillekin tärkeää, mutta sen mainitsemisesta tulee vaikutelma, että sen merkitys on kirjoittajalle yrikorostuneessa asemassa. ja lisäksi ajattelen, että jos suhde on toimiva, toimii seksikin ilman muuta)
    - viinilasi, takkatuli, silmiin tuijottelu (ahistus, mutta taidankin olla sitoutumiskammoinen)
    - "en oikeestaan etsi mitään" (no mitä sitten teet palstalla?)
    - "en osaisi elää ilman liikuntaa" (joo, itsekin olen timmi ja liikun säännöllisesti, muttei se ole elämäni tärkein sisältö. itse asiassa mies saa olla "plösömpi" kuin minä)
    - negatiivisuus tyyliin "ei täältä kuitenkaan mitään löydy"

    Enempää en nyt jaksa kaivella.

    tosta seksin esiin tuomisesta joka kohdassa tulee se fiilis, että mies ei ymmärrä parisuhteesta mitään, p....a vaan pitäisi saada. Itsekin ajattelen, että aikuisten ihmisten parisuhteeseen kuuluu seksi, ja totta kai ihmisillä voi olla eroja sen välillä, miten paljon sitä tarvitsevat, mutta typerien kaksimielisten juttujen viljely joka väliin, ei silti tuo minulle mielikuvaa miehestä, joka on seksuaalisesti aktiivinen. Itse olen sitä ja kyllä oma ajatus on, että se seksipuoli selvitetään kyllä vähän "tyylikkäämmin".

    Toinen ällöttävä on myös tuo pus-pus-tyyli. Kummallista kirjoittaa sellaista ventovieraalle, eihän se silloin tarkoita yhtään sen enempää kuin moi-moi. Ei nappaa. Vähän sama kuin nainen kirjoittaisi "kippis ja kulaus".

    Sitten se, että mies kirjoittaa, että kakki on kunnossa, mutta sinä vain puutut, tai että olisi kiva harrastaa yhdessä (jos minä käyn pilateksessa, niin lähteekö mies mukaan?) tai elokuvien kohdalla, että paljon olisi dvd:llä, puuttuu vain se, jonka kanssa niitä katseli. Eli kun tulee vaikutelema, että miehellä ei ole omaa elämää, että hän odottaa löytänsä naisen, ja sen jälkeen alkaa vasta ajanlasku hänen kohdallaan. Tai että mies ajattelee, että nainen muuttaa hänen elämänsä, tekee hänet onnelliseksi. Kyllä ihmisen on oltava onnellinen ihan itsekseenkin.

    Tästä olen lukenut aina säännöllisesti esim. ilta-sanomista tai iltalehdestä, kun aiheena, miten löydän sen oikean: ole onnellinen, onnelliset ihmiset ovat viehättäviä, ja puoleensavetäviä.

    Sitten on mullakin listalla se NAISELLINEN NAINEN. Etsin naista isolla N:llä, viehättävää ja IHANAA naista. Täydellinen turn off. Olen ilmeisen viehättävä, mutta en ikinä vastaisi tuollaiseen ilmoitukseen. Siitä tulee vaikutelma, että mies on äärettömän pinnallinen ja katsoo pelkkää pintaa. Tässä ilmeisesti tulee esiin naisten ja miesten ero. Miehelle nainen on katseen kohde, esine, jota on kiva esitellä kavereille, jota ei tarvitse hävetä, pokaali, palkinto, statussymboli, joka kertoo omaa kieltään miehestä menestyjänä. Tämä asenne tympäisee. Aivan sama mitä olen ihmisenä, kunhan kuori on kunnossa.

    Niin tyhjäpäistä, että pakenen paikalta.

    Joku valitti hymiöistä. Vielä enemmän ihmettelen kaikki Heheh-hekotteluja. Naisilla on varmaan hihih.

    Pitäiskin joskus kokeilla ilmiotusta tähän tyyliin.

    Hei,
    olen ihana ja naisellinen nainen, jolle seksi on kovasti tärkeää. Aaah! Etsin miehekästä miestä, josta saisi seuraa uusiin harrastuksiin. Yksin on niin ikävää. Olethan oikea miehinen mies, etkä mikään poika. Hihih.

    Meniskö postilaatikko tukkoon?

    Äänestä

  • +++++++++ kirjoitti:

    tosta seksin esiin tuomisesta joka kohdassa tulee se fiilis, että mies ei ymmärrä parisuhteesta mitään, p....a vaan pitäisi saada. Itsekin ajattelen, että aikuisten ihmisten parisuhteeseen kuuluu seksi, ja totta kai ihmisillä voi olla eroja sen välillä, miten paljon sitä tarvitsevat, mutta typerien kaksimielisten juttujen viljely joka väliin, ei silti tuo minulle mielikuvaa miehestä, joka on seksuaalisesti aktiivinen. Itse olen sitä ja kyllä oma ajatus on, että se seksipuoli selvitetään kyllä vähän "tyylikkäämmin".

    Toinen ällöttävä on myös tuo pus-pus-tyyli. Kummallista kirjoittaa sellaista ventovieraalle, eihän se silloin tarkoita yhtään sen enempää kuin moi-moi. Ei nappaa. Vähän sama kuin nainen kirjoittaisi "kippis ja kulaus".

    Sitten se, että mies kirjoittaa, että kakki on kunnossa, mutta sinä vain puutut, tai että olisi kiva harrastaa yhdessä (jos minä käyn pilateksessa, niin lähteekö mies mukaan?) tai elokuvien kohdalla, että paljon olisi dvd:llä, puuttuu vain se, jonka kanssa niitä katseli. Eli kun tulee vaikutelema, että miehellä ei ole omaa elämää, että hän odottaa löytänsä naisen, ja sen jälkeen alkaa vasta ajanlasku hänen kohdallaan. Tai että mies ajattelee, että nainen muuttaa hänen elämänsä, tekee hänet onnelliseksi. Kyllä ihmisen on oltava onnellinen ihan itsekseenkin.

    Tästä olen lukenut aina säännöllisesti esim. ilta-sanomista tai iltalehdestä, kun aiheena, miten löydän sen oikean: ole onnellinen, onnelliset ihmiset ovat viehättäviä, ja puoleensavetäviä.

    Sitten on mullakin listalla se NAISELLINEN NAINEN. Etsin naista isolla N:llä, viehättävää ja IHANAA naista. Täydellinen turn off. Olen ilmeisen viehättävä, mutta en ikinä vastaisi tuollaiseen ilmoitukseen. Siitä tulee vaikutelma, että mies on äärettömän pinnallinen ja katsoo pelkkää pintaa. Tässä ilmeisesti tulee esiin naisten ja miesten ero. Miehelle nainen on katseen kohde, esine, jota on kiva esitellä kavereille, jota ei tarvitse hävetä, pokaali, palkinto, statussymboli, joka kertoo omaa kieltään miehestä menestyjänä. Tämä asenne tympäisee. Aivan sama mitä olen ihmisenä, kunhan kuori on kunnossa.

    Niin tyhjäpäistä, että pakenen paikalta.

    Joku valitti hymiöistä. Vielä enemmän ihmettelen kaikki Heheh-hekotteluja. Naisilla on varmaan hihih.

    Pitäiskin joskus kokeilla ilmiotusta tähän tyyliin.

    Hei,
    olen ihana ja naisellinen nainen, jolle seksi on kovasti tärkeää. Aaah! Etsin miehekästä miestä, josta saisi seuraa uusiin harrastuksiin. Yksin on niin ikävää. Olethan oikea miehinen mies, etkä mikään poika. Hihih.

    Meniskö postilaatikko tukkoon?

    ja mikäli joku mies nyt väittää, että naisellinen, ihana nainen -ilamuksella viitataan nimenomaan luonteeseen, niin sekään ei tunnu järkevältä. Jokaisella meistä on ihan eri käsitys kuka on ihana luonteeltaan. Eli ihan turha kirjoitella sellaista toiveeksi. Sen näkee vasta tapaamalla. Ja se ihanuuskin on aika suhteellista, riippuu vuorovaikutuksesta, molemmista osapuolista.

    Ihanaa naista toivova mies menee treffeille tapaamaan naista, joka pitää itseään ihanana, ja treffien jälkeen mies on ihan tyrmistynyt, että miten hirveä nainen, miten se voi kuvitella olevansa ihana. Ja sen jälkeen tilitetään täällä, että mitä ihmiset luulee itsestään. Vaan sitten kun sama nainen menee treffeille toisen miehen kanssa, tuo mies ajattelee tavanneensa oikean unelman.

    Sitä se on se henkilökemia.

    Äänestä

  • +++++++ kirjoitti:

    ja mikäli joku mies nyt väittää, että naisellinen, ihana nainen -ilamuksella viitataan nimenomaan luonteeseen, niin sekään ei tunnu järkevältä. Jokaisella meistä on ihan eri käsitys kuka on ihana luonteeltaan. Eli ihan turha kirjoitella sellaista toiveeksi. Sen näkee vasta tapaamalla. Ja se ihanuuskin on aika suhteellista, riippuu vuorovaikutuksesta, molemmista osapuolista.

    Ihanaa naista toivova mies menee treffeille tapaamaan naista, joka pitää itseään ihanana, ja treffien jälkeen mies on ihan tyrmistynyt, että miten hirveä nainen, miten se voi kuvitella olevansa ihana. Ja sen jälkeen tilitetään täällä, että mitä ihmiset luulee itsestään. Vaan sitten kun sama nainen menee treffeille toisen miehen kanssa, tuo mies ajattelee tavanneensa oikean unelman.

    Sitä se on se henkilökemia.

    Tuopa oli hauskaa juttua :)

    Mulle tulee sellanen olo noista "etsin sinua naisellinen/mukava nainen" -vaatimuksista, että mies ei itse ole kovin mukava, joten tarvitsee vastakappaleeksi oikeasti mukavan ihmisen, joka sitten pärjää tämän vaikealuonteisen miehen kanssa.
    Lisäksi se viittaa pinnallisuuteen ja ulkonäköön tuijottamiseen, niin kuin mainitsitkin. Ja naisellinen nainenhan pukeutuu korkokenkiin tilanteessa kuin tilanteessa, rakastaa vaaleanpunaisia röyhelöitä, on ah niin blondi, odottaa miehen tekevän kaikki päätökset, muistaa vikistä miehen viedessä... :) noh, nuo ovat varmasti hieman subjektiivisia asioita, mutta itse koen tuollaiset vaatimukset negatiivisena ja sukupuolisidonnaisena asiana.

    Äänestä

  • +++++++++ kirjoitti:

    tosta seksin esiin tuomisesta joka kohdassa tulee se fiilis, että mies ei ymmärrä parisuhteesta mitään, p....a vaan pitäisi saada. Itsekin ajattelen, että aikuisten ihmisten parisuhteeseen kuuluu seksi, ja totta kai ihmisillä voi olla eroja sen välillä, miten paljon sitä tarvitsevat, mutta typerien kaksimielisten juttujen viljely joka väliin, ei silti tuo minulle mielikuvaa miehestä, joka on seksuaalisesti aktiivinen. Itse olen sitä ja kyllä oma ajatus on, että se seksipuoli selvitetään kyllä vähän "tyylikkäämmin".

    Toinen ällöttävä on myös tuo pus-pus-tyyli. Kummallista kirjoittaa sellaista ventovieraalle, eihän se silloin tarkoita yhtään sen enempää kuin moi-moi. Ei nappaa. Vähän sama kuin nainen kirjoittaisi "kippis ja kulaus".

    Sitten se, että mies kirjoittaa, että kakki on kunnossa, mutta sinä vain puutut, tai että olisi kiva harrastaa yhdessä (jos minä käyn pilateksessa, niin lähteekö mies mukaan?) tai elokuvien kohdalla, että paljon olisi dvd:llä, puuttuu vain se, jonka kanssa niitä katseli. Eli kun tulee vaikutelema, että miehellä ei ole omaa elämää, että hän odottaa löytänsä naisen, ja sen jälkeen alkaa vasta ajanlasku hänen kohdallaan. Tai että mies ajattelee, että nainen muuttaa hänen elämänsä, tekee hänet onnelliseksi. Kyllä ihmisen on oltava onnellinen ihan itsekseenkin.

    Tästä olen lukenut aina säännöllisesti esim. ilta-sanomista tai iltalehdestä, kun aiheena, miten löydän sen oikean: ole onnellinen, onnelliset ihmiset ovat viehättäviä, ja puoleensavetäviä.

    Sitten on mullakin listalla se NAISELLINEN NAINEN. Etsin naista isolla N:llä, viehättävää ja IHANAA naista. Täydellinen turn off. Olen ilmeisen viehättävä, mutta en ikinä vastaisi tuollaiseen ilmoitukseen. Siitä tulee vaikutelma, että mies on äärettömän pinnallinen ja katsoo pelkkää pintaa. Tässä ilmeisesti tulee esiin naisten ja miesten ero. Miehelle nainen on katseen kohde, esine, jota on kiva esitellä kavereille, jota ei tarvitse hävetä, pokaali, palkinto, statussymboli, joka kertoo omaa kieltään miehestä menestyjänä. Tämä asenne tympäisee. Aivan sama mitä olen ihmisenä, kunhan kuori on kunnossa.

    Niin tyhjäpäistä, että pakenen paikalta.

    Joku valitti hymiöistä. Vielä enemmän ihmettelen kaikki Heheh-hekotteluja. Naisilla on varmaan hihih.

    Pitäiskin joskus kokeilla ilmiotusta tähän tyyliin.

    Hei,
    olen ihana ja naisellinen nainen, jolle seksi on kovasti tärkeää. Aaah! Etsin miehekästä miestä, josta saisi seuraa uusiin harrastuksiin. Yksin on niin ikävää. Olethan oikea miehinen mies, etkä mikään poika. Hihih.

    Meniskö postilaatikko tukkoon?

    varsin ihmeelliseltä ajattelulta kuinka voi tulkita tekstistä tuollaista? Eli jos joku kertoo etsivänsä elämään kumppania, jonka kanssa voisi yhdessä tehdä asioita, niin tulkitset sen siten ettei muuta elämää olisi?

    Eihän se todellakaan tarkoita sitä, että jos joku haluaa tehdä parisuhteessa eri asioita yhdessä, niin silloin tehdään kaikki tyyliin -> kädet solmittuna yhteen ja roikutaan kokoajan lahkeessa. Parisuhteen kun kuuluu yhdessä tekemistä ja jos siihen ei kykene, niin pysykööt silloin sinkkuna. Kukapa sitä toista ottaa elämään vain siksi, että saa sanoa tuon olevan kumppani, mutta yhdessä tekemistä ei ole lainkaan. "Kulissiliitot" kun on asia erikseen ja jos niitä kaipaa niin kannattaa se silloin ilmoittaa tekstissä selkeästi!

    Mies joka toivoo yhdessä tekemistä, mutta ei lahkeessa roikkumista...

    Äänestä

  • n31" kirjoitti:

    Kylläpäs on armoton tämä mies, joka lyttää yli nelikymppiset rakkauden etsijät. Melkein pistää toivomaan, että kirjottaja itse on nelikymppisenä yksin... Elämäntilanteet muuttuu, saatat esim. jäädä leskeksi, kuten isäni nelikymppisenä. Mielestäni ihmisellä on aina oikeus rakkauteen.

    Pääsääntöisesti vastaukset hauskuutti kovasti :D Kiva, että liikkeellä on muitakin kranttuja. Tässä muutama turn-off:
    - nallekarhumiehet (ja yleensä ottaen pus-pus-hali-hali-tyyppiset, haluan miehen olevan vähän miehekkäämpi)
    - seksin maininta (joo, kyllä se on meille naisillekin tärkeää, mutta sen mainitsemisesta tulee vaikutelma, että sen merkitys on kirjoittajalle yrikorostuneessa asemassa. ja lisäksi ajattelen, että jos suhde on toimiva, toimii seksikin ilman muuta)
    - viinilasi, takkatuli, silmiin tuijottelu (ahistus, mutta taidankin olla sitoutumiskammoinen)
    - "en oikeestaan etsi mitään" (no mitä sitten teet palstalla?)
    - "en osaisi elää ilman liikuntaa" (joo, itsekin olen timmi ja liikun säännöllisesti, muttei se ole elämäni tärkein sisältö. itse asiassa mies saa olla "plösömpi" kuin minä)
    - negatiivisuus tyyliin "ei täältä kuitenkaan mitään löydy"

    Enempää en nyt jaksa kaivella.

    Parinmuodostuksen aika on joskus 18-25-vuotiaana. Aika moni on uudella kierroksella kolmekymppisenä. Yli nelikymppiset voisivat mummoutua arvokkaasti.

    Muut vaatimuksesi ovat ihan järkeviä.

    Minulta unohtui listasta vielä "seksuaalisesti aktiivinen" ja "haluan asettua aloilleni kun en enää viitsi ravintoloissa juosta", jos nainen sanoo tällaista niin sillä on erittäin todennäköisesti ikävä ja parantumaton sukupuolitauti.

    Äänestä

  • ghjhgjhgj kirjoitti:

    Parinmuodostuksen aika on joskus 18-25-vuotiaana. Aika moni on uudella kierroksella kolmekymppisenä. Yli nelikymppiset voisivat mummoutua arvokkaasti.

    Muut vaatimuksesi ovat ihan järkeviä.

    Minulta unohtui listasta vielä "seksuaalisesti aktiivinen" ja "haluan asettua aloilleni kun en enää viitsi ravintoloissa juosta", jos nainen sanoo tällaista niin sillä on erittäin todennäköisesti ikävä ja parantumaton sukupuolitauti.

    Hienoa, että on trollitkin ovat lähteneet liikkeelle. Oliko teillä aamukokous nyt vasta puolen päivän aikaan?

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    Hienoa, että on trollitkin ovat lähteneet liikkeelle. Oliko teillä aamukokous nyt vasta puolen päivän aikaan?

    Kuka nyt aamulla jaksaa trollata, etenkään viikonloppuisin. :-)

    Tuo tautihomma on valitettavasti aivan totta, kolmanneksella lisääntymisikäisistä naisista on sukupuoliherpes ja puolella visvasyylä. Kumpaankaan ei ole hoitoa, virus pysyy elimistössä koko loppuelämän.

    Äänestä

  • ghfhfhfh kirjoitti:

    Kuka nyt aamulla jaksaa trollata, etenkään viikonloppuisin. :-)

    Tuo tautihomma on valitettavasti aivan totta, kolmanneksella lisääntymisikäisistä naisista on sukupuoliherpes ja puolella visvasyylä. Kumpaankaan ei ole hoitoa, virus pysyy elimistössä koko loppuelämän.

    Aivan, aivan, ja miehet ovat puhtaita pulmusia. Eeee... hetkinen. Mistäs ne naiset ovat ne virukset saaneet?
    Taitaa taas olla niin, että miehet itse levittävät viruksia, ja mollaavat naisia, ettei kukaan vaan huomaisi heidänkin kantavan samaa tavaraa. :D

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    Aivan, aivan, ja miehet ovat puhtaita pulmusia. Eeee... hetkinen. Mistäs ne naiset ovat ne virukset saaneet?
    Taitaa taas olla niin, että miehet itse levittävät viruksia, ja mollaavat naisia, ettei kukaan vaan huomaisi heidänkin kantavan samaa tavaraa. :D

    Aika pieni määrä tuttavista hengailee ravintoloissa ja harrastaa irtosuhteita.
    Leikkikööt keskenään.

    Ihmeen moni nainen on joskus mokannut ja hankkinut viruksen. Kun itselläni ei sellaista ole niin en halua saada loppuiäkseni näppylöitä.

    Oikeastaan kummallista että suomi24:n profiileissakin on mahdollisuus ilmoittaa silmien väri mutta ei ole pakollista kenttää jossa luetellaan sukupuolitaudit.

    Äänestä

  • todellakaan rikastu!
    Lapsista on myös menoja, siis oikeasti lapset myös syövät, tarvitsevat vaatteita jne.
    Rahat menee tasan tarkkaan siihen.
    Taas noita "kateellisten" panetteluja, kuvitellaan ,että ruoho on vihreämpää aidan takana. Ei se kuule ole!!

    Äänestä

  • köyhä ex yh kirjoitti:

    todellakaan rikastu!
    Lapsista on myös menoja, siis oikeasti lapset myös syövät, tarvitsevat vaatteita jne.
    Rahat menee tasan tarkkaan siihen.
    Taas noita "kateellisten" panetteluja, kuvitellaan ,että ruoho on vihreämpää aidan takana. Ei se kuule ole!!

    Jos on yksi mies maksamassa elareita niin ei rikastu.

    Jos on kolme miestä maksamassa jokainen omasta lapsestaan ja saa lisäksi asumis- ynnä muut tuet niin rahaa kertyy enemmän kuin keskituloisen kokopäivätyöstä.

    On tästä tutkimuskin, veronmaksajien keskusliiton teettämä. Jos kahden lapsen yksinhuoltaja menee 1500 euron puolipäivätyöstä 3500 euron hommaan niin käteen jää 30 euroa lisää.

    Äänestä

  • fghfgfhgfh kirjoitti:

    Aika pieni määrä tuttavista hengailee ravintoloissa ja harrastaa irtosuhteita.
    Leikkikööt keskenään.

    Ihmeen moni nainen on joskus mokannut ja hankkinut viruksen. Kun itselläni ei sellaista ole niin en halua saada loppuiäkseni näppylöitä.

    Oikeastaan kummallista että suomi24:n profiileissakin on mahdollisuus ilmoittaa silmien väri mutta ei ole pakollista kenttää jossa luetellaan sukupuolitaudit.

    niin sinäkin luultavasti saat joskus aikanaan kondylooman tai herpeksen. Väestöstä 80 prosenttia saa papilloomaviruksen elämänsä aikana. Mutta eivät tiedä sitä, koska se ei välttämättä aiheuta ihmiselle mitään haittaa. Naisten papakokeella seulotaan papilloomaviruksen aiheuttamat solumuutoksen ja vain 3 naista tuhannesta (3 promillea) saa vuosittain vastauksen vakavasta solumuutoksesta.

    Ihmisillä on syyläviruksia elimistössään enemmänkin, mutta ei niitä syyliä silti välttämättä ole. Tavallinenkin syylä on papilloomaviruksen aiheuttama. Tiesitkö sitä? :)

    Kantsisko käydä juttelemassa jonkun terveydenhoitajan kanssa, niin pahimmat pelot häipyy. Ja muistathan aina käyttää kondomia.

    Äänestä

  • köyhä ex yh kirjoitti:

    todellakaan rikastu!
    Lapsista on myös menoja, siis oikeasti lapset myös syövät, tarvitsevat vaatteita jne.
    Rahat menee tasan tarkkaan siihen.
    Taas noita "kateellisten" panetteluja, kuvitellaan ,että ruoho on vihreämpää aidan takana. Ei se kuule ole!!

    kirjoittaa ihan selvästi pennut, jotka asuu kotona, vanhemmat hoitaa kaikki kulut, asumisen, autot, bensat, ja avustaa muutenkin taloudellisesti. Nuoria, joilla on vielä tosi vähän kokemusta elämästä.

    Äänestä

  • fghfgfhgfh kirjoitti:

    Aika pieni määrä tuttavista hengailee ravintoloissa ja harrastaa irtosuhteita.
    Leikkikööt keskenään.

    Ihmeen moni nainen on joskus mokannut ja hankkinut viruksen. Kun itselläni ei sellaista ole niin en halua saada loppuiäkseni näppylöitä.

    Oikeastaan kummallista että suomi24:n profiileissakin on mahdollisuus ilmoittaa silmien väri mutta ei ole pakollista kenttää jossa luetellaan sukupuolitaudit.

    Niin, ja voisihan siinä olla myös kohta: koska olet viimeksi harrastanut seksiä.
    Ja montako seksikumppania sinulla on ollut. Veikkaanpa että maailman sivein osa ihmisistä löytyisi nettitreffeiltä.
    Ja: mikä on suhtautumisesi muihin kuin lähetyssaarnaaja-asentoon.
    Sekä: kuinka usein panettaa.
    Vielä: Aiotko harrastaa seksiä kuinka monennella tapaamisella.

    jne.

    Äänestä

  • gffhgfhg kirjoitti:

    Jos on yksi mies maksamassa elareita niin ei rikastu.

    Jos on kolme miestä maksamassa jokainen omasta lapsestaan ja saa lisäksi asumis- ynnä muut tuet niin rahaa kertyy enemmän kuin keskituloisen kokopäivätyöstä.

    On tästä tutkimuskin, veronmaksajien keskusliiton teettämä. Jos kahden lapsen yksinhuoltaja menee 1500 euron puolipäivätyöstä 3500 euron hommaan niin käteen jää 30 euroa lisää.

    2 lasta kuluttaa yhtä paljon kuin yksi?

    Kaksi yhden hinnalla. Ja jonkunhan ne on ne lapsetkin hoidettava. Jos perhe on kasassa, lasten hoitoon liittyviä menoja voidaan jakaa, esim. että toinen vie aamulla tarhaan ja toinen hakee illalla, silloin molemmat voi tehdä täyden työpäivän. Yksinhuoltajalla ei ole ketään apuna.

    Jotenkin tosi yksisilmäistä ajattelua.

    Äänestä

  • joopa joo kirjoitti:

    2 lasta kuluttaa yhtä paljon kuin yksi?

    Kaksi yhden hinnalla. Ja jonkunhan ne on ne lapsetkin hoidettava. Jos perhe on kasassa, lasten hoitoon liittyviä menoja voidaan jakaa, esim. että toinen vie aamulla tarhaan ja toinen hakee illalla, silloin molemmat voi tehdä täyden työpäivän. Yksinhuoltajalla ei ole ketään apuna.

    Jotenkin tosi yksisilmäistä ajattelua.

    Hyvä sinä!

    Jotkut nuoret puuaivot eivät ole vielä oppineet ajattelemaan, ehkä ne siitä sitten kun kasvavat.

    Äänestä

  • TTööööööTT kirjoitti:

    varsin ihmeelliseltä ajattelulta kuinka voi tulkita tekstistä tuollaista? Eli jos joku kertoo etsivänsä elämään kumppania, jonka kanssa voisi yhdessä tehdä asioita, niin tulkitset sen siten ettei muuta elämää olisi?

    Eihän se todellakaan tarkoita sitä, että jos joku haluaa tehdä parisuhteessa eri asioita yhdessä, niin silloin tehdään kaikki tyyliin -> kädet solmittuna yhteen ja roikutaan kokoajan lahkeessa. Parisuhteen kun kuuluu yhdessä tekemistä ja jos siihen ei kykene, niin pysykööt silloin sinkkuna. Kukapa sitä toista ottaa elämään vain siksi, että saa sanoa tuon olevan kumppani, mutta yhdessä tekemistä ei ole lainkaan. "Kulissiliitot" kun on asia erikseen ja jos niitä kaipaa niin kannattaa se silloin ilmoittaa tekstissä selkeästi!

    Mies joka toivoo yhdessä tekemistä, mutta ei lahkeessa roikkumista...

    vastaisitko tähän:

    "Hei,
    olen ihana ja naisellinen nainen, jolle seksi on kovasti tärkeää. Aaah! Etsin miehekästä miestä, josta saisi seuraa uusiin harrastuksiin. Yksin on niin ikävää. Olethan oikea miehinen mies, etkä mikään poika. Hihih."

    Äänestä

  • normaali_nainen kirjoitti:

    niin sinäkin luultavasti saat joskus aikanaan kondylooman tai herpeksen. Väestöstä 80 prosenttia saa papilloomaviruksen elämänsä aikana. Mutta eivät tiedä sitä, koska se ei välttämättä aiheuta ihmiselle mitään haittaa. Naisten papakokeella seulotaan papilloomaviruksen aiheuttamat solumuutoksen ja vain 3 naista tuhannesta (3 promillea) saa vuosittain vastauksen vakavasta solumuutoksesta.

    Ihmisillä on syyläviruksia elimistössään enemmänkin, mutta ei niitä syyliä silti välttämättä ole. Tavallinenkin syylä on papilloomaviruksen aiheuttama. Tiesitkö sitä? :)

    Kantsisko käydä juttelemassa jonkun terveydenhoitajan kanssa, niin pahimmat pelot häipyy. Ja muistathan aina käyttää kondomia.

    Herpestä tai kondyloomaa ei ole, kun olen ollut varovainen.

    Herpes on noista kiusallisempi, turha sitä on hankkia tahallaan.

    Äänestä

  • vastaisitko? kirjoitti:

    vastaisitko tähän:

    "Hei,
    olen ihana ja naisellinen nainen, jolle seksi on kovasti tärkeää. Aaah! Etsin miehekästä miestä, josta saisi seuraa uusiin harrastuksiin. Yksin on niin ikävää. Olethan oikea miehinen mies, etkä mikään poika. Hihih."

    Tuskin nyt tuollainen ilmoitus paljon kiinnostusta herättää, ei aikaan minussa. Mikäli ulosanti on tuota tasoa, niin tuskin tarvii montaa kertaa peilistä vilkaista, että missä on vika kun kunnollisia vastauksia ei laatikkoon tipahda. Tuollainen ilmoitus kun tuppaa täyttämään laatikon lähinnä epätoivoisilla "läähätys", "kuolaus" ja seksi painoitteisilla viesteillä. En ymmärrä miksi käännät puheen äärilaidasta toiseen?

    Eihän sitä yhdessä tekemistä ja oleminen tarvitse noin ilmaista, kuten tuossa esimerkissä kerroit. Parisuhteessa on miltei aina jotain sellaisia asioita, mitä tehdään yhdessä, eikä se tarkoita sitä, että kokoajan ollaan menossa tai tulossa yhdessä.

    Asian kun voi ilmaista vaikka näin.-> Elämässäni on tilaa ja siksi olisi mukava löytää se oikea, kenet saisi jakamaan yhteisiä hetkiä, vaikka sitten kuntopolulle tai teatteriin.....

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    Niin, ja voisihan siinä olla myös kohta: koska olet viimeksi harrastanut seksiä.
    Ja montako seksikumppania sinulla on ollut. Veikkaanpa että maailman sivein osa ihmisistä löytyisi nettitreffeiltä.
    Ja: mikä on suhtautumisesi muihin kuin lähetyssaarnaaja-asentoon.
    Sekä: kuinka usein panettaa.
    Vielä: Aiotko harrastaa seksiä kuinka monennella tapaamisella.

    jne.

    Olen nähnyt luokkakaverina olleen tosi uskovaisen ja siveän naisen löytäneen puolison lehti-ilmoituksella. Ei halunnut aiemmin olla edes minun kanssani kahden kesken vaikka todellakaan minulla ollut mitään aikomuksia hänen suhteensa.

    Olen nähnyt myös aivan missiluokan naisen joka ei ole koskaan seurustellut. Voi olla tottakin.
    Tälle ehdotin seksiä noin varttitunti tapaamisen jälkeen, toki aiemmin olin antanut vapaaehtoisesti henkilötietoni enkä ollut vaatinut samaa takaisin.

    Äänestä

  • joopa joo kirjoitti:

    2 lasta kuluttaa yhtä paljon kuin yksi?

    Kaksi yhden hinnalla. Ja jonkunhan ne on ne lapsetkin hoidettava. Jos perhe on kasassa, lasten hoitoon liittyviä menoja voidaan jakaa, esim. että toinen vie aamulla tarhaan ja toinen hakee illalla, silloin molemmat voi tehdä täyden työpäivän. Yksinhuoltajalla ei ole ketään apuna.

    Jotenkin tosi yksisilmäistä ajattelua.

    Olen tienannut elantoni ja samalla kasvattanut lapsia.

    Kyllähän siinä rahaa tarvitaan.

    Pienehkö määrä naisia on vaan hoksannut ettei kannata hankkia koulutusta, riittää että tekee lapset kolmelle maksukykyiselle miehelle ja hakee lopun elannon sossusta asumis- ja toimeentulotukena.

    Paremmin saavat rahaa kuin minä, vaikka olen tämän maan vaativimmissa hommissa.

    Äänestä

  • TöööööööT kirjoitti:

    Tuskin nyt tuollainen ilmoitus paljon kiinnostusta herättää, ei aikaan minussa. Mikäli ulosanti on tuota tasoa, niin tuskin tarvii montaa kertaa peilistä vilkaista, että missä on vika kun kunnollisia vastauksia ei laatikkoon tipahda. Tuollainen ilmoitus kun tuppaa täyttämään laatikon lähinnä epätoivoisilla "läähätys", "kuolaus" ja seksi painoitteisilla viesteillä. En ymmärrä miksi käännät puheen äärilaidasta toiseen?

    Eihän sitä yhdessä tekemistä ja oleminen tarvitse noin ilmaista, kuten tuossa esimerkissä kerroit. Parisuhteessa on miltei aina jotain sellaisia asioita, mitä tehdään yhdessä, eikä se tarkoita sitä, että kokoajan ollaan menossa tai tulossa yhdessä.

    Asian kun voi ilmaista vaikka näin.-> Elämässäni on tilaa ja siksi olisi mukava löytää se oikea, kenet saisi jakamaan yhteisiä hetkiä, vaikka sitten kuntopolulle tai teatteriin.....

    monella tapaa ja tarkoitin just sitä, että se turn off on juuri tuo, kun se yksiänäisyys esitetään noin, että tulee kuva, että kirjoittaja on onneton yksin, ei nauti elämästään ja odottaa että kumppani muuttaa kaiken. Se oli se pointti.

    Nyt sain varmaan pointtini perille, vai kuinka? :)

    Äänestä

  • fghfhgfgf kirjoitti:

    Herpestä tai kondyloomaa ei ole, kun olen ollut varovainen.

    Herpes on noista kiusallisempi, turha sitä on hankkia tahallaan.

    mutta valitettavasti en usko että olet perheellinen.

    Äänestä

  • fghfhgfgf kirjoitti:

    Herpestä tai kondyloomaa ei ole, kun olen ollut varovainen.

    Herpes on noista kiusallisempi, turha sitä on hankkia tahallaan.

    Herpes voi muuten olla täysin oireeton, joten et voi olla varma oletko kantaja vai et :D

    Äänestä

  • gghghfhf kirjoitti:

    Olen nähnyt luokkakaverina olleen tosi uskovaisen ja siveän naisen löytäneen puolison lehti-ilmoituksella. Ei halunnut aiemmin olla edes minun kanssani kahden kesken vaikka todellakaan minulla ollut mitään aikomuksia hänen suhteensa.

    Olen nähnyt myös aivan missiluokan naisen joka ei ole koskaan seurustellut. Voi olla tottakin.
    Tälle ehdotin seksiä noin varttitunti tapaamisen jälkeen, toki aiemmin olin antanut vapaaehtoisesti henkilötietoni enkä ollut vaatinut samaa takaisin.

    Eli mitä tuosta päättelemme:

    uskovaisella naisella oli huikea moraalinen selkäranka, sinulla kyseinen moraalinen elin sen sijaan pehmeni varttitunnissa :))
    Ja vielä kehut ettet harrasta panoja, vai miten se nyt menikään.

    Aaah, olet siis se valtakunnan merkittävyyksiin kuuluva henkilö, joka aina silloin tällöin poikkeaa provoi... eee, siis jakamaan tietojaan auliisti kanssatreffailijoille :D

    Äänestä

  • ++++++++ kirjoitti:

    monella tapaa ja tarkoitin just sitä, että se turn off on juuri tuo, kun se yksiänäisyys esitetään noin, että tulee kuva, että kirjoittaja on onneton yksin, ei nauti elämästään ja odottaa että kumppani muuttaa kaiken. Se oli se pointti.

    Nyt sain varmaan pointtini perille, vai kuinka? :)

    Varmasti moni on hiukan onneton kun elää yksin, mutta ei se edelleenkään tarkoita, että olisi epätoivoinen. Kaikki kun ei osaa ilmaista asiaa välttämättä juuri oikealla tavalla, koska sellaista oikeaa tapaa ei ole edes olemassa. Lisäksi jokainen tulkitsee tekstiä eri tavalla ja tekee siitä johtopäätöksensä. Ei siis saisi ottaa tuollaista asennetta, että on ehdoton kaiken suhteen, vaan asioista voi myös kysyä. ;)

    Pelkän tekstin varassa etsijät ovat kyllä täysin hakoteillä, jos aikovat siten löytää "sen oikean" kumppanin. Kirjoittelu kun on vasta alkusoittoa ja pientä tulkintaa vastapuolesta, jolla voi aloittaa lähemmän tutustumisen. Tekstin perusteella on vaikea tietää toisen lopullista ajatusmaailmaa. Toki se antaa jonkinlaisen yleiskuvan, muttei todellakaan kerro koko totuutta.

    Välistä tuntuu, että tästä kirjoittelusta ja profiilista on tehty ns. suurempikin osuus. Toisin sanoen tehty kärpäsestä -> härkä. On hyvä ottaa hiukan rennompi asenne ja tutustua eri ihmisiin, eikä pitää tiukkaan linjaa karsimalla jokainen sellainen pois, jos tekstissä on jokin lause "väärällä" tavalla kirjoitettu.

    Näin mieheä täytyy sanoa, että varsin moni naisen ilmoitus on tekstin osalta aika kelvotonta luettavaa ja eikä siten yhtään tarvitse ihmetellä, miksi saavat pelkkiä "läähätys", "kuolaus" viestejä. Varsin moni on näköjään oppinut siihen, että viestejä tulee olipa ilmoitus sitten typö tyhjä varustettu pelkällä "Hei" sanalla.

    Tulisi kuitenkin muistaa, että jos haluaa niitä laadukkaampia viestejä, niin olisi myös syytä itse panostaa ilmoitukseen, eikä vain odottaa "tumput" suorina. ;)

    m33

    Äänestä

  • uskon asia kirjoitti:

    mutta valitettavasti en usko että olet perheellinen.

    Onhan noita lapsia, enää kaksi käy ruokittavina viikonloppuisin.

    Voi noilta sukupuolitaudeilta välttyä kun vähän harkitsee kenen kanssa alkaa hommiin.
    Ihan viimeiseksi haluaisin jättää niitä perinnöksi lapsille.

    Äänestä

  • TöööööööT kirjoitti:

    Varmasti moni on hiukan onneton kun elää yksin, mutta ei se edelleenkään tarkoita, että olisi epätoivoinen. Kaikki kun ei osaa ilmaista asiaa välttämättä juuri oikealla tavalla, koska sellaista oikeaa tapaa ei ole edes olemassa. Lisäksi jokainen tulkitsee tekstiä eri tavalla ja tekee siitä johtopäätöksensä. Ei siis saisi ottaa tuollaista asennetta, että on ehdoton kaiken suhteen, vaan asioista voi myös kysyä. ;)

    Pelkän tekstin varassa etsijät ovat kyllä täysin hakoteillä, jos aikovat siten löytää "sen oikean" kumppanin. Kirjoittelu kun on vasta alkusoittoa ja pientä tulkintaa vastapuolesta, jolla voi aloittaa lähemmän tutustumisen. Tekstin perusteella on vaikea tietää toisen lopullista ajatusmaailmaa. Toki se antaa jonkinlaisen yleiskuvan, muttei todellakaan kerro koko totuutta.

    Välistä tuntuu, että tästä kirjoittelusta ja profiilista on tehty ns. suurempikin osuus. Toisin sanoen tehty kärpäsestä -> härkä. On hyvä ottaa hiukan rennompi asenne ja tutustua eri ihmisiin, eikä pitää tiukkaan linjaa karsimalla jokainen sellainen pois, jos tekstissä on jokin lause "väärällä" tavalla kirjoitettu.

    Näin mieheä täytyy sanoa, että varsin moni naisen ilmoitus on tekstin osalta aika kelvotonta luettavaa ja eikä siten yhtään tarvitse ihmetellä, miksi saavat pelkkiä "läähätys", "kuolaus" viestejä. Varsin moni on näköjään oppinut siihen, että viestejä tulee olipa ilmoitus sitten typö tyhjä varustettu pelkällä "Hei" sanalla.

    Tulisi kuitenkin muistaa, että jos haluaa niitä laadukkaampia viestejä, niin olisi myös syytä itse panostaa ilmoitukseen, eikä vain odottaa "tumput" suorina. ;)

    m33

    eipä suakaan kiinnostanut tuo esimerkkiteksti: Yksin on niin ikävä. Olisi kivaa saada seuraa harrastuksiin.

    Se että, tulkinta kertoo enemmän omista peloista ja ajatuksista kuin siitä toisesta ihmisestä, on ihan selviö. Olen aika varma, että vaikka "opetat" täällä muita, miten ei saisi toimia, niin toimit itse ihan samoin. Ihmiset vain muodostavat mielikuvia intuitiivisesti.

    Äänestä

  • fghfhg kirjoitti:

    Onhan noita lapsia, enää kaksi käy ruokittavina viikonloppuisin.

    Voi noilta sukupuolitaudeilta välttyä kun vähän harkitsee kenen kanssa alkaa hommiin.
    Ihan viimeiseksi haluaisin jättää niitä perinnöksi lapsille.

    sullakin voi olla papilloomavirus. Se on 80 prosentilla ihisistä, eikä sitä testata miehiltä.

    Naisillakin on 80 prosentilla, mutta se ei kaikilla aiheuta solumuutoksia: Vain 3 promillea saa seulonnasta ilmoituksen muutoksesta.

    Äänestä

  • Ei rypäleitä kirjoitti:

    Herpes voi muuten olla täysin oireeton, joten et voi olla varma oletko kantaja vai et :D

    on niin käsittämättömiä, että kirjoittaja ei voi olla aikuinen. Tai sitten älyttömän tietämätön asioista.

    Äänestä

  • tautinen kirjoitti:

    sullakin voi olla papilloomavirus. Se on 80 prosentilla ihisistä, eikä sitä testata miehiltä.

    Naisillakin on 80 prosentilla, mutta se ei kaikilla aiheuta solumuutoksia: Vain 3 promillea saa seulonnasta ilmoituksen muutoksesta.

    3 promillea saa ilmoituksen vakavasta muutoksesta, joka johtaa jatkotutkimuksiin.

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    Eli mitä tuosta päättelemme:

    uskovaisella naisella oli huikea moraalinen selkäranka, sinulla kyseinen moraalinen elin sen sijaan pehmeni varttitunnissa :))
    Ja vielä kehut ettet harrasta panoja, vai miten se nyt menikään.

    Aaah, olet siis se valtakunnan merkittävyyksiin kuuluva henkilö, joka aina silloin tällöin poikkeaa provoi... eee, siis jakamaan tietojaan auliisti kanssatreffailijoille :D

    Suhtaudun asioihín nöyrästi, olen nähnyt paljon fiksumpia kuin minä, paljon ahkerampia kuin minä ja aivan helvetin paljon niitä jotka eivät olleet kumpaakaan.

    Jos näen missitasoisen naisen joka on ahkera ja reipas niin totta kai yritän iskeä kiinni kuin sika limppuun. Ei kai tuossa moraalilla ole mitään asiaa, pitää tehdä se mikä tulee tehdä.

    Totta kai tämä on osittain laskelmointia, panoista on paljon vaivaa, aika vähän hupia ja melkoinen tautiriski. Ei kovin kiinnosta.

    Äänestä

  • hgfghfghfh kirjoitti:

    Olen tienannut elantoni ja samalla kasvattanut lapsia.

    Kyllähän siinä rahaa tarvitaan.

    Pienehkö määrä naisia on vaan hoksannut ettei kannata hankkia koulutusta, riittää että tekee lapset kolmelle maksukykyiselle miehelle ja hakee lopun elannon sossusta asumis- ja toimeentulotukena.

    Paremmin saavat rahaa kuin minä, vaikka olen tämän maan vaativimmissa hommissa.

    puuttuu kokonaan, että mitä on lapsiperheen arki.

    Äänestä

  • joopa joo kirjoitti:

    eipä suakaan kiinnostanut tuo esimerkkiteksti: Yksin on niin ikävä. Olisi kivaa saada seuraa harrastuksiin.

    Se että, tulkinta kertoo enemmän omista peloista ja ajatuksista kuin siitä toisesta ihmisestä, on ihan selviö. Olen aika varma, että vaikka "opetat" täällä muita, miten ei saisi toimia, niin toimit itse ihan samoin. Ihmiset vain muodostavat mielikuvia intuitiivisesti.

    Huomasitko tekstistä tätä? ->

    "On hyvä ottaa hiukan rennompi asenne ja tutustua eri ihmisiin, eikä pitää tiukkaan linjaa karsimalla jokainen sellainen pois, jos tekstissä on jokin lause "väärällä" tavalla kirjoitettu. "

    "Toki se antaa jonkinlaisen yleiskuvan, muttei todellakaan kerro koko totuutta."

    Tarkoitin lähinnä sitä, ettei pidä takertua pieniin yksittäisiin kohtiin, vaan katsoa kokonaisuutta. Se että tuollainen esimerkissä ollut teksti olisi pelkkä ilmoituksen sisältö, tekisi siitä sellaisen mihin en vastaisi. Mutta jos ilmoituksessa on ko. tekstin ohella jotakin muuta, joka saa kiinnostumaan, niin ehdottumuus ei olisi niin todennäköistä.

    Äänestä

  • valitettavasti kirjoitti:

    puuttuu kokonaan, että mitä on lapsiperheen arki.

    Tiedän ihan täsmälleen mitä lasten kasvattaminen ja elättäminen on. Aika moni muukin tietää.

    Valitettavasti on noita siipeilijöitä jotka eivät hoida hommiaan.

    Äänestä

  • Tööööööt kirjoitti:

    Huomasitko tekstistä tätä? ->

    "On hyvä ottaa hiukan rennompi asenne ja tutustua eri ihmisiin, eikä pitää tiukkaan linjaa karsimalla jokainen sellainen pois, jos tekstissä on jokin lause "väärällä" tavalla kirjoitettu. "

    "Toki se antaa jonkinlaisen yleiskuvan, muttei todellakaan kerro koko totuutta."

    Tarkoitin lähinnä sitä, ettei pidä takertua pieniin yksittäisiin kohtiin, vaan katsoa kokonaisuutta. Se että tuollainen esimerkissä ollut teksti olisi pelkkä ilmoituksen sisältö, tekisi siitä sellaisen mihin en vastaisi. Mutta jos ilmoituksessa on ko. tekstin ohella jotakin muuta, joka saa kiinnostumaan, niin ehdottumuus ei olisi niin todennäköistä.

    koostuu kokonaisuudesta. Mikä fiilis tulee ilmoituksesta. Noi listauksetahan on vain poimintoja, lähinnä hauskuuttamaan lukijoita.

    Pitääkö mun nyt kopioida sulle tänne jonkun sellaisen ihmisen ilmoitus. Esim. se jossa oli elokuvien kohdalla, että paljon on hyllyssä dvd-levyjä, puuttuu vain joku jonka kanssa katsoa niitä. Koko ilmoitus oli niukka ja yhtä onneton mielikuva muodostui kaikesta.

    Olet sinäkin aika suvaitsematon, kun et anna ihmisten muodostaa omia mielikuviaan. Sinä sen sijaan saat muodostaa, niin kuin täälläkin toisten viesteistä. Ei ne sinunkaan tulkinnat ole minun mielestä menneet nappiin ;( Ihan kummallisesti olet ymmärtänyt minun viestejäni.

    Äänestä

  • tautinen kirjoitti:

    on niin käsittämättömiä, että kirjoittaja ei voi olla aikuinen. Tai sitten älyttömän tietämätön asioista.

    No aika vaikeahan tuota on uskoa että kirjoittaja olisi tosissaan, mutta mistä näistä tietää. Parempi on kun varmuuden vuoksi valistaa :)

    Äänestä

  • ghghgdghggh kirjoitti:

    Suhtaudun asioihín nöyrästi, olen nähnyt paljon fiksumpia kuin minä, paljon ahkerampia kuin minä ja aivan helvetin paljon niitä jotka eivät olleet kumpaakaan.

    Jos näen missitasoisen naisen joka on ahkera ja reipas niin totta kai yritän iskeä kiinni kuin sika limppuun. Ei kai tuossa moraalilla ole mitään asiaa, pitää tehdä se mikä tulee tehdä.

    Totta kai tämä on osittain laskelmointia, panoista on paljon vaivaa, aika vähän hupia ja melkoinen tautiriski. Ei kovin kiinnosta.

    Epäilemättä pidät palstalla hauskaa naisten kanssa. :D


    big mama päättää lähetyksen tähän

    Äänestä

  • kokonaiskuva kirjoitti:

    koostuu kokonaisuudesta. Mikä fiilis tulee ilmoituksesta. Noi listauksetahan on vain poimintoja, lähinnä hauskuuttamaan lukijoita.

    Pitääkö mun nyt kopioida sulle tänne jonkun sellaisen ihmisen ilmoitus. Esim. se jossa oli elokuvien kohdalla, että paljon on hyllyssä dvd-levyjä, puuttuu vain joku jonka kanssa katsoa niitä. Koko ilmoitus oli niukka ja yhtä onneton mielikuva muodostui kaikesta.

    Olet sinäkin aika suvaitsematon, kun et anna ihmisten muodostaa omia mielikuviaan. Sinä sen sijaan saat muodostaa, niin kuin täälläkin toisten viesteistä. Ei ne sinunkaan tulkinnat ole minun mielestä menneet nappiin ;( Ihan kummallisesti olet ymmärtänyt minun viestejäni.

    Onneksi tuo tulkintasi minun suvaitsemattomuudesta on vain tekstiä, eikä mitään muuta. Se on siis sinun tulkintasi tekstistä ja se mielipide sinulle suotakoot. Onneksi olen kuullut monien suusta jotain aivan muuta, eikä tavitse pelkän tekstin pohjalta laadittujen tulkintojen varassa olla. :)

    Olen hyvin avarakatseinen, enkä suinkaan ole tyrmäämässä kaikkea silmänräpäyksessä tai jonkin yksitäisen "virheen" johdosta. En pelkää sanoa asioitani suoraan, joten saatat tästä vetää johtopäätöksen, etten suvaitse mitään. Asioista täytyy osata keskustella, eikä suinpäin tyrmätä suoralta kädeltä niitä. Kaikesta huolimatta on pidettävä mielessä myös se, ettei kukaan ole täydellinen, en edes minä.

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    Epäilemättä pidät palstalla hauskaa naisten kanssa. :D


    big mama päättää lähetyksen tähän

    Mea culpa, ammattijutuissakin menee ulkkareille usein jauhot suuhun.

    Palstan naisten kanssa on hauska jutella, jonkun 20% voisi olla kiva treffakin, näistä ehkä kymmenesosa olisi kiinnostavia.

    Ei kai kukaan näitä vakavasti ota, tosin joskus helmiäkin on.
    Löysin sellaisen, vaan häl ei sopint..

    Äänestä

  • fgfhgfhgfh kirjoitti:

    Mea culpa, ammattijutuissakin menee ulkkareille usein jauhot suuhun.

    Palstan naisten kanssa on hauska jutella, jonkun 20% voisi olla kiva treffakin, näistä ehkä kymmenesosa olisi kiinnostavia.

    Ei kai kukaan näitä vakavasti ota, tosin joskus helmiäkin on.
    Löysin sellaisen, vaan häl ei sopint..

    No mites tässä nyt jauhot olis suussa kun ei ole edes juttua kunnolla väännettu, ja eikös ulkkari ole itse asiassa ulkomaalainen?

    Jos 20%:sta 10 % on kiinnostavia, niin se on aika paljon. Voisi luulla että löytäisit useitakin helmiä.
    Minä löydän yleensä sikoja :)

    __________________
    msc, hlr, vlr, eir, lac

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    No mites tässä nyt jauhot olis suussa kun ei ole edes juttua kunnolla väännettu, ja eikös ulkkari ole itse asiassa ulkomaalainen?

    Jos 20%:sta 10 % on kiinnostavia, niin se on aika paljon. Voisi luulla että löytäisit useitakin helmiä.
    Minä löydän yleensä sikoja :)

    __________________
    msc, hlr, vlr, eir, lac

    En jaksa googlata lyhenteitä, mahdollisesti olet jotain saanut aikaan tai sitten ei.
    Jos olet niin kerro, näitäkin tulee joskus netissä vastaan.

    10 prosenttia 20 prosentista on tosi vähän, enkä edes ole kovin valikoi.

    Jos on eväitä niin kerro.Olisi kiva vertailla.

    Meillä miehillä on melko surkeaa, kunhan edes sellaisen löytäisi joka pystyy kalakukon leipomaan... :-)

    Äänestä

  • ghhfhfhgf kirjoitti:

    En jaksa googlata lyhenteitä, mahdollisesti olet jotain saanut aikaan tai sitten ei.
    Jos olet niin kerro, näitäkin tulee joskus netissä vastaan.

    10 prosenttia 20 prosentista on tosi vähän, enkä edes ole kovin valikoi.

    Jos on eväitä niin kerro.Olisi kiva vertailla.

    Meillä miehillä on melko surkeaa, kunhan edes sellaisen löytäisi joka pystyy kalakukon leipomaan... :-)

    En osaa leipoa kalakukkoja, enkä ole saanut mitään aikaan. Valitettavasti :(
    Et siis tunnistanut noita lyhenteitä, eli matkapuhelinverkot eivät ole alaasi :)

    Kävisin mielelläni kahvilla kanssasi jo ihan uteliaisuudestakin: näkisin millainen on deittaileva valtakunnan silmäätekevä :D
    Mutta ei ole eväitä, asut Uudellamaalla ja nyt menen nukkumaan. Vanhat naiset väsyvät aikaisin.
    Kauniita unia

    Äänestä

  • Valitettavasti Suomessa 60-70 prosenttia avioliitoista päätyy eroon. Senpä vuoksi kuten toinen vastaaja sanoi, olet todella armoton ihminen. Jos nainen jää yksin, niin pitääkö hänen sitten elää yksin lopun ikäänsä. Eikö hän saa enää etsiä onneaan?

    Äänestä

  • gffhgfhg kirjoitti:

    Jos on yksi mies maksamassa elareita niin ei rikastu.

    Jos on kolme miestä maksamassa jokainen omasta lapsestaan ja saa lisäksi asumis- ynnä muut tuet niin rahaa kertyy enemmän kuin keskituloisen kokopäivätyöstä.

    On tästä tutkimuskin, veronmaksajien keskusliiton teettämä. Jos kahden lapsen yksinhuoltaja menee 1500 euron puolipäivätyöstä 3500 euron hommaan niin käteen jää 30 euroa lisää.

    tiedät, että noihin asumis yms tukiin vaikuttaa heti kaikkinainen tulojen nousu? eli jos elarit lisääntyy, niin tuet laskee.

    Äänestä

  • big mama kirjoitti:

    En osaa leipoa kalakukkoja, enkä ole saanut mitään aikaan. Valitettavasti :(
    Et siis tunnistanut noita lyhenteitä, eli matkapuhelinverkot eivät ole alaasi :)

    Kävisin mielelläni kahvilla kanssasi jo ihan uteliaisuudestakin: näkisin millainen on deittaileva valtakunnan silmäätekevä :D
    Mutta ei ole eväitä, asut Uudellamaalla ja nyt menen nukkumaan. Vanhat naiset väsyvät aikaisin.
    Kauniita unia

    Arvauksesi meni todella pieleen, häivyin vain tuolta alalta kun nokia ei maksanut kunnon palkkaa. Ei ne sinne jääneetkään ole mitään saaneet, optiot on menneet myyntimiehille.

    Äänestä

  • fdgfgfhgfh kirjoitti:

    Arvauksesi meni todella pieleen, häivyin vain tuolta alalta kun nokia ei maksanut kunnon palkkaa. Ei ne sinne jääneetkään ole mitään saaneet, optiot on menneet myyntimiehille.

    Arvaus?
    Et jättänyt mitään arvailujen varaan.

    Äänestä

Aloitus ja koko keskustelu on varmaankin tarkoitettu lähinnä vitsiksi, mutta valitettavan usein tuntuu siltä, että se taitaakin olla koko homman nimi nettideittailussa. Sen sijaan, että haettaisiin seuraa, etsitäänkin syitä siihen, miksi joku ei kelpaisi. Onhan täällä toki muitakin, kuin pelleilijöitä. Kirjoittaisin mieluummin vain heille, mutta kun profiileista ei selviä se, millä mielellä liikkeellä oikeasti ollaan.

No, onhan noita vaatimuslistojen tekijöitä, joista tulee mieleen se, että profiili on tehty lähinnä siksi, että saadaan taas kirjoittaa uusia hauskoja "kokemuksia" nettideittailusta. Ehkä he ovat sitten oma ehdoton eini.

Äänestä

että ehdoton ei on sellainen profiili, jossa mainitaan sana pinnallisuus ja samaan hengenvetoon kerrotaan, ettei vastaa kuvattomiin profiileihin! Tuollainen kun kertoo jo todella paljon järjenkäytöstä ja kuinka kohtelee toista. Ensin rohkenee väittää ettei ole pinnallinen mutta kuitenkin haluaa tuoda julki, että ulkonäkö merkitsee. No tottakai se merkitsee, mutta silloin täytyy osata pukea sanat oikein, eikä antaa siitä toisenlaista kuvaa. Ollaan rehellisiä ja kerrotaan asiat niin kuin ne oikeasti on tai niiden haluaisi olevan.

Äänestä

Minulla tökkää heti jos ihminen on jotenkin ehdoton,,rajaa tarkasti joitain asioita toisessa ihmisessä.
Toinen juttu on tyylittömyys,,,kuvassa on taustalla vaikka mitä esillä,,,paras juttu on se,että olen alkoton vaikka kuvassa on viinilasi kädessä.

Äänestä
  • on mielestäni myös, jos ensimmäisessä vastausviestissään antaa heti oman numeron.
    Tulee sellainen olo että on sitä jaellut jo sadoille.
    Ja tämä oli se miehen profiili joka "tahtoi oikeesti olla onnellinen eikä leikisti rakastaa",vai mitä liirumlaarumia siinä nyt olikaan..

    Äänestä

  • mäbbis kirjoitti:

    on mielestäni myös, jos ensimmäisessä vastausviestissään antaa heti oman numeron.
    Tulee sellainen olo että on sitä jaellut jo sadoille.
    Ja tämä oli se miehen profiili joka "tahtoi oikeesti olla onnellinen eikä leikisti rakastaa",vai mitä liirumlaarumia siinä nyt olikaan..

    Saan näppylöitä tuosta biisistä. Miksi sen joutuu aina kuulemaan, jos karaokebaariin eksyy?

    Äänestä

  • Mulla sama. Tärkeintä on että näkee asioita eri kulmista eikä sano mistään mitään jyrkkää. Silloin tulee olo että ihminen on ymmärtänyt relativismin ytimen eikä näe vain asioita omasta näkökulmastaan. Samoin myös objektiivisuus poistuu kun näkee jokaisen ihmisen erilaisuuden yhtä aikaa ja tajuaa että jokaisen näkökohta voi olla oikea vaikkei se ole sama kuin itsellä.

    Kaikki sellaiset tuomitsijat ja mustavalkoiset tyypit ovat kuitenkin kauheita moralsiteja. Esimerkiksi nämä tyypit jotka inhoo "pettämistä ja valehtelua". Musta tuntuu ettei niistä vaan ole suhteeseen eivätkä ole tarpeeksi hyviä kumppaneita joten kumppani päätyy valehtelemaan ja pettämään.

    Äänestä

  • Ympäripyöreä kirjoitti:

    Mulla sama. Tärkeintä on että näkee asioita eri kulmista eikä sano mistään mitään jyrkkää. Silloin tulee olo että ihminen on ymmärtänyt relativismin ytimen eikä näe vain asioita omasta näkökulmastaan. Samoin myös objektiivisuus poistuu kun näkee jokaisen ihmisen erilaisuuden yhtä aikaa ja tajuaa että jokaisen näkökohta voi olla oikea vaikkei se ole sama kuin itsellä.

    Kaikki sellaiset tuomitsijat ja mustavalkoiset tyypit ovat kuitenkin kauheita moralsiteja. Esimerkiksi nämä tyypit jotka inhoo "pettämistä ja valehtelua". Musta tuntuu ettei niistä vaan ole suhteeseen eivätkä ole tarpeeksi hyviä kumppaneita joten kumppani päätyy valehtelemaan ja pettämään.

    Ne on kauheita mustavalkoisia moralisteja, jotka inhoavat pettämistä ja valehtelua. Noiden inhoaminen on ehdoton nounou, en tykkää yhtään, sanon ei heille, he ovat mulle mustaa, muut ovat valkeaa.

    Äänestä

pakollinen, tai vastaan vain kuvallisille. Hänellä itsellään ei ole kuvaa näytillä.....naurettavaa!!

Äänestä

"Olen rauhallinen, rehellinen ja luotettava." Eli ei mitään särmää!=O Samoin kuvaukset normaali/tavallinen, hiljainen, vaatimaton jne. Miehessä pitää olla jotain persoonaa, mistä ottaa kiinni.

Äänestä
  • En näe mitään syytä, miksi vastaisin "ihan tavalliselle"- Melkoista hakuammuntaa. Sitä paitsi haluaisin ajatella, että jokaisessa on jotain erityistä. Usko tuohon vaan alkaa horjua.

    Äänestä

  • erityinenN kirjoitti:

    En näe mitään syytä, miksi vastaisin "ihan tavalliselle"- Melkoista hakuammuntaa. Sitä paitsi haluaisin ajatella, että jokaisessa on jotain erityistä. Usko tuohon vaan alkaa horjua.

    Ne, jotka jo profiilissa tai ekassa viestissä toteavat, että heillä ei ole mitään tarvetta ryhtyä vakavampaan suhteeseen, eivät jaksa herättää kiinnostusta. Olen parin tällaisen kanssa kirjoitellut, siteen todennut, etten halua edes tavata.

    Nämä ihmiset odottavat, että täytyy "kolahtaa" kunnolla ja heistä on typerää ruveta syvemmin tutustumaan, jos on yksikin piirre toisessa (esim. ulkonäkö), joka ei heti vie jalkoja alta. Itse en usko, että on olemassa täydellisiä ihmisiä tai kumppaniehdokkaita. Jokaisella on omat vikansa. Tottakai ulkonäössäkin täytyy olla jotain omaa silmää viehättävää, mutta minusta luonne, kiinnostuksenkohteet, arvot ja asenteet merkitsee huomattavasti enemmän.

    En usko, että jaksaisin jakaa elämääni noiden täydellisyydentavoittelijoiden kanssa. En jaksaisi koko ajan olla täyttämässä heidän odotuksiaan. Ei kukaan ole koko ajan ja joka hetki mikään ihannekumppani. Haluan tavata miehen, joka on jo ymmärtänyt, että elämä ei ole mikään kiiltokuva eivätkä lehtien julkkishaastattelut vastaa todellista maailmaa vaan asioissa joutuu joustamaan, myös parisuhteessa.

    Sitäpaitsi olen kerran kokeillut suhdetta, jossa heti alussa molemmilta meni jalat alta. Siinä oltiin sitten kumpikin niin tunteiden vietävinä, että ei tajuttu ottaa realiteetteja huomioon ja tutustua tarkemmin. Loppujen lopuksi, kun se alkuhuuma haihtui, oltiin täysin erilaisia ihmisiä, joiden arjet ja haaveet eivät sovittamallakaan käyneet yksiin. Elettiin monta vuotta yhdessä vain siksi, koska kumpikaan ei ollut kenenkään toisen kanssa kokenut alussa samanlaista "kolausta". Nyt tiedän, että suhdetta alussa solmittaessa pitää mukana olla sekä tunteet että järki.

    Niin, huvittavinta noissa ulkonäköpainotteisissa miehissä on se, että eivät yleensä itse ole mitään komistuksia kuitenkaan. :) Kun sain yhdenkin tyypin valokuvan, ajattelin, että oho, onpa ikäistään vanhemman ja kuivakkaan oloinen, mutta koska luonne vaikutti mukavalta, ehdotin tapaamista. Ajattelin, että ei se ulkonäkö niin tärkeää ole. Kun hän näki kuvani, hän totesi, etten olekaan ulkonäöllisesti sitä, mitä hän hakee (varmaan eka saamani tällainen kommentti). Tuli vähän häh-olo. Olen mielestäni ihan nätti ja usein kuullut ulkonäöstä kehuja muiltakin kuin äidiltä. En sitten tiedä, mitä nuo ulkonäkömiehet täältä hakevat... Tuskin sellaisia rinsessoja ja malleja jossain nettideiteissä pyörii. :D

    Äänestä

  • Nirppanokkako kirjoitti:

    Ne, jotka jo profiilissa tai ekassa viestissä toteavat, että heillä ei ole mitään tarvetta ryhtyä vakavampaan suhteeseen, eivät jaksa herättää kiinnostusta. Olen parin tällaisen kanssa kirjoitellut, siteen todennut, etten halua edes tavata.

    Nämä ihmiset odottavat, että täytyy "kolahtaa" kunnolla ja heistä on typerää ruveta syvemmin tutustumaan, jos on yksikin piirre toisessa (esim. ulkonäkö), joka ei heti vie jalkoja alta. Itse en usko, että on olemassa täydellisiä ihmisiä tai kumppaniehdokkaita. Jokaisella on omat vikansa. Tottakai ulkonäössäkin täytyy olla jotain omaa silmää viehättävää, mutta minusta luonne, kiinnostuksenkohteet, arvot ja asenteet merkitsee huomattavasti enemmän.

    En usko, että jaksaisin jakaa elämääni noiden täydellisyydentavoittelijoiden kanssa. En jaksaisi koko ajan olla täyttämässä heidän odotuksiaan. Ei kukaan ole koko ajan ja joka hetki mikään ihannekumppani. Haluan tavata miehen, joka on jo ymmärtänyt, että elämä ei ole mikään kiiltokuva eivätkä lehtien julkkishaastattelut vastaa todellista maailmaa vaan asioissa joutuu joustamaan, myös parisuhteessa.

    Sitäpaitsi olen kerran kokeillut suhdetta, jossa heti alussa molemmilta meni jalat alta. Siinä oltiin sitten kumpikin niin tunteiden vietävinä, että ei tajuttu ottaa realiteetteja huomioon ja tutustua tarkemmin. Loppujen lopuksi, kun se alkuhuuma haihtui, oltiin täysin erilaisia ihmisiä, joiden arjet ja haaveet eivät sovittamallakaan käyneet yksiin. Elettiin monta vuotta yhdessä vain siksi, koska kumpikaan ei ollut kenenkään toisen kanssa kokenut alussa samanlaista "kolausta". Nyt tiedän, että suhdetta alussa solmittaessa pitää mukana olla sekä tunteet että järki.

    Niin, huvittavinta noissa ulkonäköpainotteisissa miehissä on se, että eivät yleensä itse ole mitään komistuksia kuitenkaan. :) Kun sain yhdenkin tyypin valokuvan, ajattelin, että oho, onpa ikäistään vanhemman ja kuivakkaan oloinen, mutta koska luonne vaikutti mukavalta, ehdotin tapaamista. Ajattelin, että ei se ulkonäkö niin tärkeää ole. Kun hän näki kuvani, hän totesi, etten olekaan ulkonäöllisesti sitä, mitä hän hakee (varmaan eka saamani tällainen kommentti). Tuli vähän häh-olo. Olen mielestäni ihan nätti ja usein kuullut ulkonäöstä kehuja muiltakin kuin äidiltä. En sitten tiedä, mitä nuo ulkonäkömiehet täältä hakevat... Tuskin sellaisia rinsessoja ja malleja jossain nettideiteissä pyörii. :D

    ehdotti tapaamista hänelle. Kostoksi kaikille niille naisille, joita hän oli turhaan pyytänyt, hän käytti tilaisuutta hyväkseen ja torjui sinut. Suo se toki hänelle:)

    Äänestä

  • Nirppanokkako kirjoitti:

    Ne, jotka jo profiilissa tai ekassa viestissä toteavat, että heillä ei ole mitään tarvetta ryhtyä vakavampaan suhteeseen, eivät jaksa herättää kiinnostusta. Olen parin tällaisen kanssa kirjoitellut, siteen todennut, etten halua edes tavata.

    Nämä ihmiset odottavat, että täytyy "kolahtaa" kunnolla ja heistä on typerää ruveta syvemmin tutustumaan, jos on yksikin piirre toisessa (esim. ulkonäkö), joka ei heti vie jalkoja alta. Itse en usko, että on olemassa täydellisiä ihmisiä tai kumppaniehdokkaita. Jokaisella on omat vikansa. Tottakai ulkonäössäkin täytyy olla jotain omaa silmää viehättävää, mutta minusta luonne, kiinnostuksenkohteet, arvot ja asenteet merkitsee huomattavasti enemmän.

    En usko, että jaksaisin jakaa elämääni noiden täydellisyydentavoittelijoiden kanssa. En jaksaisi koko ajan olla täyttämässä heidän odotuksiaan. Ei kukaan ole koko ajan ja joka hetki mikään ihannekumppani. Haluan tavata miehen, joka on jo ymmärtänyt, että elämä ei ole mikään kiiltokuva eivätkä lehtien julkkishaastattelut vastaa todellista maailmaa vaan asioissa joutuu joustamaan, myös parisuhteessa.

    Sitäpaitsi olen kerran kokeillut suhdetta, jossa heti alussa molemmilta meni jalat alta. Siinä oltiin sitten kumpikin niin tunteiden vietävinä, että ei tajuttu ottaa realiteetteja huomioon ja tutustua tarkemmin. Loppujen lopuksi, kun se alkuhuuma haihtui, oltiin täysin erilaisia ihmisiä, joiden arjet ja haaveet eivät sovittamallakaan käyneet yksiin. Elettiin monta vuotta yhdessä vain siksi, koska kumpikaan ei ollut kenenkään toisen kanssa kokenut alussa samanlaista "kolausta". Nyt tiedän, että suhdetta alussa solmittaessa pitää mukana olla sekä tunteet että järki.

    Niin, huvittavinta noissa ulkonäköpainotteisissa miehissä on se, että eivät yleensä itse ole mitään komistuksia kuitenkaan. :) Kun sain yhdenkin tyypin valokuvan, ajattelin, että oho, onpa ikäistään vanhemman ja kuivakkaan oloinen, mutta koska luonne vaikutti mukavalta, ehdotin tapaamista. Ajattelin, että ei se ulkonäkö niin tärkeää ole. Kun hän näki kuvani, hän totesi, etten olekaan ulkonäöllisesti sitä, mitä hän hakee (varmaan eka saamani tällainen kommentti). Tuli vähän häh-olo. Olen mielestäni ihan nätti ja usein kuullut ulkonäöstä kehuja muiltakin kuin äidiltä. En sitten tiedä, mitä nuo ulkonäkömiehet täältä hakevat... Tuskin sellaisia rinsessoja ja malleja jossain nettideiteissä pyörii. :D

    "Loppujen lopuksi, kun se alkuhuuma haihtui, oltiin täysin erilaisia ihmisiä, joiden arjet ja haaveet eivät sovittamallakaan käyneet yksiin."

    Ratkaisu ei ole se, että luovut kolahduksesta. Vaan se, että muutat itseäsi joko niin, että vain Sellainen Oikea (samat haaveet ja mummunmuu) vie jalat alta, tai että alat haaveilla niistä jutuista, mistä sellainen jalat alta vieväkin haaveilee. Jos eka kolaus menikin romuksi, niin seuraavasta kolauksestahan voi hyvinkin tulla jo toimivampaa.

    Äänestä

  • nainen, joka kirjoitti:

    ehdotti tapaamista hänelle. Kostoksi kaikille niille naisille, joita hän oli turhaan pyytänyt, hän käytti tilaisuutta hyväkseen ja torjui sinut. Suo se toki hänelle:)

    Mikä hutsu liekään ollut... outo ja haisikin sitten pahalle.

    Äänestä

  • mies olen kirjoitti:

    "Loppujen lopuksi, kun se alkuhuuma haihtui, oltiin täysin erilaisia ihmisiä, joiden arjet ja haaveet eivät sovittamallakaan käyneet yksiin."

    Ratkaisu ei ole se, että luovut kolahduksesta. Vaan se, että muutat itseäsi joko niin, että vain Sellainen Oikea (samat haaveet ja mummunmuu) vie jalat alta, tai että alat haaveilla niistä jutuista, mistä sellainen jalat alta vieväkin haaveilee. Jos eka kolaus menikin romuksi, niin seuraavasta kolauksestahan voi hyvinkin tulla jo toimivampaa.

    väärässä olet.

    Äänestä

  • Nirppanokkako kirjoitti:

    Ne, jotka jo profiilissa tai ekassa viestissä toteavat, että heillä ei ole mitään tarvetta ryhtyä vakavampaan suhteeseen, eivät jaksa herättää kiinnostusta. Olen parin tällaisen kanssa kirjoitellut, siteen todennut, etten halua edes tavata.

    Nämä ihmiset odottavat, että täytyy "kolahtaa" kunnolla ja heistä on typerää ruveta syvemmin tutustumaan, jos on yksikin piirre toisessa (esim. ulkonäkö), joka ei heti vie jalkoja alta. Itse en usko, että on olemassa täydellisiä ihmisiä tai kumppaniehdokkaita. Jokaisella on omat vikansa. Tottakai ulkonäössäkin täytyy olla jotain omaa silmää viehättävää, mutta minusta luonne, kiinnostuksenkohteet, arvot ja asenteet merkitsee huomattavasti enemmän.

    En usko, että jaksaisin jakaa elämääni noiden täydellisyydentavoittelijoiden kanssa. En jaksaisi koko ajan olla täyttämässä heidän odotuksiaan. Ei kukaan ole koko ajan ja joka hetki mikään ihannekumppani. Haluan tavata miehen, joka on jo ymmärtänyt, että elämä ei ole mikään kiiltokuva eivätkä lehtien julkkishaastattelut vastaa todellista maailmaa vaan asioissa joutuu joustamaan, myös parisuhteessa.

    Sitäpaitsi olen kerran kokeillut suhdetta, jossa heti alussa molemmilta meni jalat alta. Siinä oltiin sitten kumpikin niin tunteiden vietävinä, että ei tajuttu ottaa realiteetteja huomioon ja tutustua tarkemmin. Loppujen lopuksi, kun se alkuhuuma haihtui, oltiin täysin erilaisia ihmisiä, joiden arjet ja haaveet eivät sovittamallakaan käyneet yksiin. Elettiin monta vuotta yhdessä vain siksi, koska kumpikaan ei ollut kenenkään toisen kanssa kokenut alussa samanlaista "kolausta". Nyt tiedän, että suhdetta alussa solmittaessa pitää mukana olla sekä tunteet että järki.

    Niin, huvittavinta noissa ulkonäköpainotteisissa miehissä on se, että eivät yleensä itse ole mitään komistuksia kuitenkaan. :) Kun sain yhdenkin tyypin valokuvan, ajattelin, että oho, onpa ikäistään vanhemman ja kuivakkaan oloinen, mutta koska luonne vaikutti mukavalta, ehdotin tapaamista. Ajattelin, että ei se ulkonäkö niin tärkeää ole. Kun hän näki kuvani, hän totesi, etten olekaan ulkonäöllisesti sitä, mitä hän hakee (varmaan eka saamani tällainen kommentti). Tuli vähän häh-olo. Olen mielestäni ihan nätti ja usein kuullut ulkonäöstä kehuja muiltakin kuin äidiltä. En sitten tiedä, mitä nuo ulkonäkömiehet täältä hakevat... Tuskin sellaisia rinsessoja ja malleja jossain nettideiteissä pyörii. :D

    Olen niin samaa mieltä kuin olla voi.

    Olen tavannut nettitreffeillä miehiä, jotka ihastuu suin päin, ihan yksi lysti, mikä nainen on muuten tai onko mitään yhteistä, ja sitten kun huuma haihtuu, huomataan että mitään ei olekaan jäljellä.

    Tässä mun mielestä tulee se naisten ja miesten ero esiin. Naisen yleensä tulee tuntea tunteita miestä kohtaan nauttiakseen seksistä. Mies haluaa naista ulkonäön takia ... tai ainakin jos katsoo näitä nettimiehiä. Mies ei edes halua tutustua, jos saatuaan naisen kuvan tai tavattuaan treffeillä, ei kolahda täysillä (paneta hullun lailla). En yhtään ihmettele että nämä miehet on ties kuinka monennella kierroksella etsimässä sitä "oikeaa". Ne juoksee huuman perässä lopun elämäänsä. Ja aina kun huuma haihtuu, huomataan että ei ole mitään syytä olla yhdessä.

    Eikö tavoite olisi että pystyy nauttimaan seksistä rakastamansa ihmisen kanssa seksistä vaikka huuma on haihtunut. Ei mikään huuma kestä 30 vuotta.

    Valitettavasti pelkään, että nämä huuman perässä juoksijat eivät ikinä edes osaa luoda toiseen ihmiseen läheistä suhdetta, koska huuma ymmärretään suhteeksi.

    Äänestä

  • erityinenN kirjoitti:

    En näe mitään syytä, miksi vastaisin "ihan tavalliselle"- Melkoista hakuammuntaa. Sitä paitsi haluaisin ajatella, että jokaisessa on jotain erityistä. Usko tuohon vaan alkaa horjua.

    tyylillään - itse vastaisin nimenomaan "tavalliselle". En kaipaa ketään aidosti extreme-tyyppiä, tai sellaista, joka kuvittelee itsestään vaikka mitä.

    Äänestä

  • huumasta kirjoitti:

    Olen niin samaa mieltä kuin olla voi.

    Olen tavannut nettitreffeillä miehiä, jotka ihastuu suin päin, ihan yksi lysti, mikä nainen on muuten tai onko mitään yhteistä, ja sitten kun huuma haihtuu, huomataan että mitään ei olekaan jäljellä.

    Tässä mun mielestä tulee se naisten ja miesten ero esiin. Naisen yleensä tulee tuntea tunteita miestä kohtaan nauttiakseen seksistä. Mies haluaa naista ulkonäön takia ... tai ainakin jos katsoo näitä nettimiehiä. Mies ei edes halua tutustua, jos saatuaan naisen kuvan tai tavattuaan treffeillä, ei kolahda täysillä (paneta hullun lailla). En yhtään ihmettele että nämä miehet on ties kuinka monennella kierroksella etsimässä sitä "oikeaa". Ne juoksee huuman perässä lopun elämäänsä. Ja aina kun huuma haihtuu, huomataan että ei ole mitään syytä olla yhdessä.

    Eikö tavoite olisi että pystyy nauttimaan seksistä rakastamansa ihmisen kanssa seksistä vaikka huuma on haihtunut. Ei mikään huuma kestä 30 vuotta.

    Valitettavasti pelkään, että nämä huuman perässä juoksijat eivät ikinä edes osaa luoda toiseen ihmiseen läheistä suhdetta, koska huuma ymmärretään suhteeksi.

    Olet kyllä harvinaisen sokea kana jos et löydä sitä jyvää että naisethan tuota huumaa, "jalkojen viemistä alta" ja alkutunnetta korostavat.

    Aivan samoin se naisilla perustuu myös miehen ulkoiseen olemukseen. Onko se sitten miehekäs ääni ja ryhti tai voimakas leuankaarri yms. niin onko sillä väliä siihen että mies ettii nuorekasta mallimaista kehoa tai naamaa? Ei ole mitään eroa.

    Haukutte väärää puuta jos väitätte että tuo "huuma"-ajattelu on miesten ja naisten ero.

    Onhan se mutta NIMENOMAAN NAISET VAATIVAT ALKUHUUMAA. Onpa se sitten niitä "kemioita" tai muuta joissa tarkoitetaan että toinen sytyttää seksuaalisesti yms.

    Senhän takia monet ns. hyvät miehet jäävät nuolemaan näppejään. Oli hyvä pakkaus ja oli yhteisiä juttuja muttei nainen tuntenut ihastusta. Se siitä sitten.

    Äänestä

  • nainen, joka kirjoitti:

    väärässä olet.

    vähän perustellakin, missä mielestäsi meni väärin. Miksei sellainen joka kolahtaa koviten voisi jakaa samoja haaveita (ei jokainen kolahtava mutta joka toinen)??

    Äänestä

  • No joopa-joo kirjoitti:

    Olet kyllä harvinaisen sokea kana jos et löydä sitä jyvää että naisethan tuota huumaa, "jalkojen viemistä alta" ja alkutunnetta korostavat.

    Aivan samoin se naisilla perustuu myös miehen ulkoiseen olemukseen. Onko se sitten miehekäs ääni ja ryhti tai voimakas leuankaarri yms. niin onko sillä väliä siihen että mies ettii nuorekasta mallimaista kehoa tai naamaa? Ei ole mitään eroa.

    Haukutte väärää puuta jos väitätte että tuo "huuma"-ajattelu on miesten ja naisten ero.

    Onhan se mutta NIMENOMAAN NAISET VAATIVAT ALKUHUUMAA. Onpa se sitten niitä "kemioita" tai muuta joissa tarkoitetaan että toinen sytyttää seksuaalisesti yms.

    Senhän takia monet ns. hyvät miehet jäävät nuolemaan näppejään. Oli hyvä pakkaus ja oli yhteisiä juttuja muttei nainen tuntenut ihastusta. Se siitä sitten.

    "Olet kyllä harvinaisen sokea kana jos et löydä sitä jyvää että naisethan tuota huumaa, "jalkojen viemistä alta" ja alkutunnetta korostavat."

    Kuinkas monen miehen kanssa nuori herra on yrittänyt seurustella kun niin varmana asian tietää?

    Äänestä

  • kumma juttu kirjoitti:

    "Olet kyllä harvinaisen sokea kana jos et löydä sitä jyvää että naisethan tuota huumaa, "jalkojen viemistä alta" ja alkutunnetta korostavat."

    Kuinkas monen miehen kanssa nuori herra on yrittänyt seurustella kun niin varmana asian tietää?

    Luepa vaikka deitti-ilmoituksia. ;)
    Eihän minun herrojen kanssa tarvitse seurustella jos naisista puhun.

    Väite että kyseessä on miehet jotka painottavat alkuhuumaa on täyttä puppua millä tahansa mittareilla mitattuna.

    Äänestä

  • No niinpä niin kirjoitti:

    Luepa vaikka deitti-ilmoituksia. ;)
    Eihän minun herrojen kanssa tarvitse seurustella jos naisista puhun.

    Väite että kyseessä on miehet jotka painottavat alkuhuumaa on täyttä puppua millä tahansa mittareilla mitattuna.

    Lässyn lässyn...

    Äänestä

  • No niinpä niin kirjoitti:

    Luepa vaikka deitti-ilmoituksia. ;)
    Eihän minun herrojen kanssa tarvitse seurustella jos naisista puhun.

    Väite että kyseessä on miehet jotka painottavat alkuhuumaa on täyttä puppua millä tahansa mittareilla mitattuna.

    Voisitko antaa selvityksen mainitsemistasi mittareista sekä mittaustavasta ja tuloksista.

    Äänestä

joka pistää väkisin silmään. Useimmilla yh:llä näyttää olevan samankaltaisia ilmoituksia, joissa kerrotaan kuinka lapsi on heille numero yksi ja samaan hengenvetoon todetaan, että elämässäni on tärkeää harrastukset, lemmikit jne.. pitkälista kaikkea. Tottakai sen ymmärtää, että lapsi on aina numero yksi vanhemmilleen, mutta tuleeko sitten mahdollinen kumppani vain kaikki muu harrastus sen edellä? Ilmoituksissa vielä moni mainitsee, että ilmestyisipä elämään joku? Niin kuka?

Tuollaisesta ilmoituksesta vain jää sellainen kuva, ettei hakijalla ole aikaa tulevalle kumppanille tai edes halua panostaa suhteeseen. Lähinnä vain tulee mielikuva, että hakija odottaa kuin kuuta taivaalta jonkun tulevan auttamaan kiireiden keskelle. Ei sillä, että yh:n elämä on kiireistä ja sitä osaan arvostaa, mutta ei se mahdollinen kumppani ainakaan tuollaiseen ilmoitukseen kovin halukkaasti lähde vastaamaan.

Ilmoituksesta jäisi vain paljon parempi kuva, jos siinä edes mainittaisiin, että elämässäni on myös tilaa tulevalle kumppanille. Tällöin se saattaisi poikia myös parempi vastauksia ja muutakin kuin xxx täyteisiä pappa viestejä. :D

Mikäli odottaa ja toivoo parisuhdetta, niin silloin olisi myös hyvä löytää aikaa sille. Onko sitten aikaisempien suhteiden ongelmat olleet juuri ajankäytössä vai mistä tuollainen ajatusmaailmaa on tullut? Sitä kun ei osaa muuta kuin arvailla?

Äänestä
  • "Tuollaisesta ilmoituksesta vain jää sellainen kuva, ettei hakijalla ole aikaa tulevalle kumppanille tai edes halua panostaa suhteeseen. Lähinnä vain tulee mielikuva, että hakija odottaa kuin kuuta taivaalta jonkun tulevan auttamaan kiireiden keskelle."

    Älä nyt, olen yrittänyt monen miehen kanssa treffeille, mutta työt painaa päälle, ei tahdo löytyä vapaata iltaa millään.

    Ja kyllä myös nämä viikonloppuisät ilmoittaa että mennään lasten ehdoilla. Sä vaan et lue miesten ilmoituksia.

    Ensin työ, sitten ne lapset, ja jos harrastuksilta aikaa jää, niin sitten voi tavata naista.

    Äänestä

erittäin ärsyttävä yksittäinen sana: KATSEENKESTÄVÄ

Äänestä

- Seksin mainitseminen, tulee mieleen heti joku täyshoro.
- Ulkonäön vaatiminen, ei sillä ettei kukaan nainen minuun olisi tehnyt pitkiä katseita tai tullut mulle juttelee mutta en pidä itseäni komea vaikka olen rationaalisesti ajatellen joidenkin mielestä komea.
- Liian hyvä näköinen kuva, ei kiinnosta kilpailla.
- Koiralliset = hankalija tapauksia.
- Onko sinusta minulle tai sitä ja tätä.

Äänestä

Kiinnostuksen tappavia tekijöitä:

- Ilmoituksessa mainittu uskovaisuus on kyllä aika paha, on vaan niin kaukana omasta maailmankuvasta.

- Akateemisuuden vaatiminen on aika ehdoton myös.

- MIEHEN kokoista MIESTÄ hakevat. Mitkähän on tämänkin tarkat kriteerit? Pituusvaatimusten osalta ymmärrän, että nainen haluaa pidemmän miehen, mutta se on täysin käsittämätöntä kuinka esim. 160 pitkä nainen asettaa ehdottoman vaatimuksen vaikka 185cm miehelle. Voiko se pituus olla todella niin tärkeä?

- Yh. Katson aina ensiksi onko lapsia, jos niin en vaivaudu edes lukemaan. Ei johdu edes yh-statuksesta itsestään, mutta nimenomaan ne lapset olisivat ongelma.

- Läskiys. Sekin herättää epäilyksiä, jos ruumiinrakennetta ei ole määritelty, eikä tesktissäkään mainintaa siitä.

- Liikunnan harrastamattomuus, vaikka olisi laihakin.

- Hevi-miestä etsivät ym. naiset, joille joku yhdentekevä musiikkimaku tuntuu olevan oikeasti määräävä tekijä elämässä tai suhteessa.

- Kuvallinen ilmoitus, jossa ei käytännössä olekaan mitään muuta kuin se kuva. Sikäli ymmärrän tällaiset ilmoitukset, että miksi nähdä vaivaa, kun vastauksia tulee kuitenkin. Tällaiseen on myös varsin haasteellista vastata, etenkin kun naiset kai odottavat että heissä kiinnitettäisiin huomiota muuhunkin kuin ulkonäköön.

- Ilmoitus ollut sivustolla tyyliin 2 vuotta. Tarkoittaa sitä että naiselle ei riitä mikään tai kerää vain huomiota. Mahdollisesti seurustelee.

- Jos paljon lävistyksiä tai sellaiset korvalehden "sisällä" olevat renkaat.

Äänestä

Noista kuluneista sanonnoista ehkä vielä selviää, mutta sitten on kyllä EHDOTTOMIA EItä sellaiset joissa ihannemiehen kriteerit eivät ole ns. "järkeviä".

Esimerkiksi haetaan väkisin sitä 180 senttistä miestä vaikka nainen itse ei ole sitten päälle sitä 170 senttiä edes. Miten 160 senttinen "hukkapätkä" eli siis keskivertonaista lyhempi voi hakea keskivertomiestä pitempää?

Toinen käsittämätön on että nainen hakee väkisin vähintään pari vuotta vanhempaa miestä. Sekin herättää kummastusta että saman ikäinen mies ei kelpaa mutta pitää olla vanhempi mutta että vielä esimerkiksi 5 vuotta vanhempi? Mielellään siihen on lisätty vielä joku että "en etsi poikia vaan miehiä"? Vaikka itse sopisi tuohon ikähaarukkaan niin mitä se nainen kuvittelee olevansa? Kuvitteleeko hän että 22-vuotiaana tai 25-vuotiaana hän on yhtä kypsä kuin 30-vuotias mies vai?

Sitten on nämä, jotka hakevat sporttista komistusta, mutta on kyseenalaista onko siellä toisella puolella sellainen. Kauneus on vähän niin ja näin samoin kuin liikunnallisuus taitaa olla lähinnä nordic walkingia.

Aivan mielettömän varma EI tulee sitten näistä joissa etsitään erityisen "miehistä" miestä. Jopa haukutaan osa miehistä pystyyn kun eivät voi tälle arvon prinsessalle kelvata.

En edes käsitä kuka näihin profiileihin ottaa yhteyttä. Ehkä joitakin miehiä sitten hivelee että heitä kehutaan muiden miesten yli. Itseäni moinen ei hivele vaikka olen 180 senttinen, urheilullinen, epänörtti ja jokseenkin varmaankin "miehinenkin", mutta ei vain jaksa moiset naiset kiinnostaa joiden maailmankatsomus on tuollainen. Itselläni on myös nörttiystävä joten tulee vain mieleen että nainen pitää tätäkin vähäpätöisempänä ihmisenä kun ei ole hänen etsimänsä.

Äänestä
  • voi yhtyä täysin. On suorastaan hauskaa luettavaa ja väkisin joutuu naurua pidättää, kun 160cm nainen esittää ehdottomana vaatimuksena, että miehen on oltava vähintään 180cm. No huumorilla se on pakko ottaa, ei kai kukaan voi olla noin tosissaan? :D

    Toinen mikä pistää silmään ja tekee hommasta vaikea. Nainen jolla kuva profiilissa, mutta juuri muuta ei sitten itsestä olekaan kerrottu. Ihannekumppanin kohdalla asetukset on taas vedetty ns. ääriasentoon. En tiedä mitä sitten etsivät, mutta vaikea tuollaiseen on mitään kirjoittaa, kun tekstiä ei juurikaan ole ja naamataulusta tuskin mitään syventävää syntyy? Kehujako vain hakemassa?

    Sama koskee myös niitä ilmoituksia joissa tekstiä on, mutta hyvin vähän kerrottu itsestä. Ilmoituksen teksti sisältää vain esitettyjä vaatimuksia ja mitä kumppanissa pitää olla. Olisi suotavaa kertoa edes hiukan, että millainen on itse sen laatija, jotta voisi jotain juttua aikaan saada. On niin turha perustietoja enää viestin muodossa lähettää, jos ne löytyvät ilmoituksen sisällöstä. Olisi siis vain pieni vaiva käydä katsomassa ilmoitus, mutta eipä näiden ilmoitusten henkilöt edes siihen vaivaudu. Useimmat näistä lienee vain olevan liikkeellä leikkimielellä ja siksi eivät uskalla itsestään mitään kertoa. Uteliaisuus ja tirkistelyn halu vain vetää palstalle.

    Äänestä

  • JalaJala....... kirjoitti:

    voi yhtyä täysin. On suorastaan hauskaa luettavaa ja väkisin joutuu naurua pidättää, kun 160cm nainen esittää ehdottomana vaatimuksena, että miehen on oltava vähintään 180cm. No huumorilla se on pakko ottaa, ei kai kukaan voi olla noin tosissaan? :D

    Toinen mikä pistää silmään ja tekee hommasta vaikea. Nainen jolla kuva profiilissa, mutta juuri muuta ei sitten itsestä olekaan kerrottu. Ihannekumppanin kohdalla asetukset on taas vedetty ns. ääriasentoon. En tiedä mitä sitten etsivät, mutta vaikea tuollaiseen on mitään kirjoittaa, kun tekstiä ei juurikaan ole ja naamataulusta tuskin mitään syventävää syntyy? Kehujako vain hakemassa?

    Sama koskee myös niitä ilmoituksia joissa tekstiä on, mutta hyvin vähän kerrottu itsestä. Ilmoituksen teksti sisältää vain esitettyjä vaatimuksia ja mitä kumppanissa pitää olla. Olisi suotavaa kertoa edes hiukan, että millainen on itse sen laatija, jotta voisi jotain juttua aikaan saada. On niin turha perustietoja enää viestin muodossa lähettää, jos ne löytyvät ilmoituksen sisällöstä. Olisi siis vain pieni vaiva käydä katsomassa ilmoitus, mutta eipä näiden ilmoitusten henkilöt edes siihen vaivaudu. Useimmat näistä lienee vain olevan liikkeellä leikkimielellä ja siksi eivät uskalla itsestään mitään kertoa. Uteliaisuus ja tirkistelyn halu vain vetää palstalle.

    "väkisin joutuu naurua pidättää, kun 160cm nainen esittää ehdottomana vaatimuksena, että miehen on oltava vähintään 180cm. No huumorilla se on pakko ottaa, ei kai kukaan voi olla noin tosissaan? :D"

    Naura ihan vapaasti. Ihan sama se on kun 180/85 tai 90 mies hakee 160-180 pitkää naista, joka painaa 40-55 kiloa.

    Ihan yhtä lailla ulkonäön tuijottamista ja tiettyjen rajojen asettamista sille, miltä toisen tulee näyttää.

    Miksi muuten näitä samoja jorinoita on ihan samoilla sanoilla joka toisessa ketjussa?

    Äänestä

  • lopen kyllästynyt kirjoitti:

    "väkisin joutuu naurua pidättää, kun 160cm nainen esittää ehdottomana vaatimuksena, että miehen on oltava vähintään 180cm. No huumorilla se on pakko ottaa, ei kai kukaan voi olla noin tosissaan? :D"

    Naura ihan vapaasti. Ihan sama se on kun 180/85 tai 90 mies hakee 160-180 pitkää naista, joka painaa 40-55 kiloa.

    Ihan yhtä lailla ulkonäön tuijottamista ja tiettyjen rajojen asettamista sille, miltä toisen tulee näyttää.

    Miksi muuten näitä samoja jorinoita on ihan samoilla sanoilla joka toisessa ketjussa?

    Tuskin siellä paljon löytyy miehiä, jotka suostuisivat katsomaan 40kg anorektikkoa.
    Mutta hoikkia naisia toki etsimme.:) Kuka näkee 80kg naisen haluttavana?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kitteh kirjoitti:

Mua kiinnostaisi tietää sekä miesten että naisten mielipide siitä, mitkä ovat ne asiat, joista tulee heti ehdoton EI lukiessa viestiä tai profiilia. En siis tarkoita sellaisia juttuja niinku tupakoiminen tai paino (tms), vaan jollain tavalla tyyliseikat...

Mulla ainakin yksi on seksin maininta viestissä tai profiilissa - siitä tulee heti jarrut päälle.

Mites muilla? Mitä ovat sellaiset yleiset säännöt joiden avulla seulot pois ehdokkaita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu