Väitän että olisi kaikkien kannalta parasta jos aloitteiden teko siirrettäisiin kokonaan naisille. Perusteena on se että naiset ovat se nirsompi ja tarkempi osapuoli ja siksi heidän tulisi poimia juuri ne miehet jotka sattuvat heitä miellyttämään.
Tämä olisi tehokkaampi tapa toimia ja turhaa murhetta aiheuttavien pakkien määräkin vähentyisi huomattavasti. Uskon että tämä näkyisi myös kansanterveyslaitoksen tilastoissa vähentyneinä sydän- ja verisuonitauteina :-)
Tämä olisi tehokkaampi tapa toimia ja turhaa murhetta aiheuttavien pakkien määräkin vähentyisi huomattavasti. Uskon että tämä näkyisi myös kansanterveyslaitoksen tilastoissa vähentyneinä sydän- ja verisuonitauteina :-)
Vastaukset 72
Vanhimmat
Mutta eipä olisi yhtä hauskaa!
Niin, nuorten miesten itsemurhathan ovat tunnetusti hauskoja asioita.
Olisiko mielestäsi kohtuuton pyyntö jos myös miehille suotaisiin ripaus siitä hauskuudesta josta sinä saa nauttia?
Niillä jo olisi, jos ne olisivat tarpeeksi kiinnostavia!
Joo, niitten aloitteitten takiahan ne nuoret miehet itsemurhan tekevät... Tota, joo... Oisko aika ajatella taas vähän?
Kuinka monen prosentin naisista arvelet olevan yhtä kiinnostavia (miesten mielestä) kuin, mitä sä olet (miesten mielestä)? (25% ?)
Kuinka monen prosentin miehistä arvelet olevan yhtä kiinnostavia (naisten mielestä) kuin, mitä sä olet (miesten mielestä)? (5% ?)
Mä en ole tehnyt aloitteita kertaakaan, vaan aina on nainen tehnyt. Ja edeleen olen edelleenkin sinkku....
En eläessäni ole tehnyt aloitteita naisiin päin.
Se vaan että nasiet eivät juurikaan ole tehneet minulle aloitteita enää jotain 21 ikävuotta täytettyäni(jotain flirttailuja hymyilemisiä ja silmiin katsomisia en aloitteiksi kyllä osaa tulkita vaikka ne joskus voisivat sellaisia ollakkin). Tästä syystä ja myös siksi että opiskelut ja hyvän työpaikan saantivaikeudet pakottivat elämään pienillä tuloilla(ei voinut paljon missään baareissakaan käydä, ja tanssipaikoille joissa olin tottunut käymään pidin itseäni jo liian vanhana) minulle oudolla Helsingin seudulla aiheuttivat sen että elin käytännössä kokonana ilman naisseuraa 22 vuotiaasta kolmikymppiseksi.
Kolmikymppisenä vielä yksi siedettävän näköinen nainen lyöttäytyi seuraani lähiöbaarissa ja hänen kanssaan pidempään olin viikonloppuisin. Ei ollut kuitenkaan tämä nainen enää sellainen jonka kanssa olisi periaatteessa vaikkapa lapsiakin voinut hankkia, ja ei hän oikein vedonnut minuun seksuaalisestikkaan vaikka muuten mukava tyyppi olikin.
Tuskin kuitenkaan olisin millään yrittämälläkään enää saanut vastaavan tasoisia naisia myöhemmin elämässäni kuin mitä ne pari naista jotka minulla ihan nuorena oli. Toinen näistä naisista ehdotti lapsen hankkimistakin, mutta pidin sitä täysin mahdottomana ajatuksena ollessani 20 vuotias kun kaikki opiskelut ja elämänura olivat vielä tuolloin auki minun kohdallani.Lähdin armeijaan keskisuomeen ja sen jälkeen en tämän naisen kanssa ollut enää missään tekemisissä.
Toisen nuoruuteni naisista(elämäni ensimmäisen johon 17 vuotiaana olin tutustunut) tapasin viimeisen kerran vähän alta 22 vuotiaana kun hän otti yhteyttä vuosien jälkeen ja halusi tulla tapaamaan. Tapaaminen oli kuitenkin hämmentävä kun tämä pimu oli niin paljon muuttunut. En tiedä olisiko hänestä enää ollut naisekseni. Minun puolestani kyllä olisi ollut tuon alkuhämmennyksen jälkeen mutta en tiedä miten se hänen puoleltaan olisi ollut kun en tuon tapaaamisen jälkeen häneen enää yhteyttä ottanut ja ei ottanut hänkään minuun enää.
Kyllä se nyt erityisesti näin vanhenevana lapsettomana ikisinkkuna pistää mietteliääksi, että miksi oikeastaan niin asioita priorisoin parikymppisenä. 25-50 vuotiaana nämä asiat olivatkin minulta enemmän unohduksissa kun keskityin ja satsasin paljon ihan muihin asioihin.
Ei tässä enää niin naisista väliä olisi mutta yksi lapsi pitäisi olla. Mieluummin nimenomaan tytär kun pojat voivat joutua tai ajautua ihan itsestään riippumatta todella karulle ja synkälle elämänuralle jota olisi faijana ikävä seurata. Pojat voivat joutua jo koulussa suoranaisen vihan ja vainon kohteiksi opettajienkin taholta. Sitävastoin tyttäriä ne opettajatkin mielistelevät(varsinkin miesopettajat) ihan riippumata siitä kenen tyttäriä he ovat kunhan vaan eivät ole ihan rumia tai pahasti vialoisia.
Mutta jokainen mies jota kohtaan olen tehnyt aloitteen ei ole tuntenut samoin. Niin se vaan usein menee, että ihminen ihastuu sellaisiin ketä ei voi saada. Siinä on jotain viehätystä.
* Kukaan mies
Ei ehkä kokonaan naisille, mutta kyllä naisten kannattais olla enemmän aloitteellisempia niin heillä olis paremmat mahdollisuudet löytää hyvä mies.
Varsinkin, kun esim. baareissa(Ja muualla) niitä aloitteita tekee yleensä pelimiehet, katkeroituneet/epätoivoiset miehet jne.
Monesti miehet, jotka ei uskalla tehdä aloitteita on niitä parhaimpia. ;)
No onko se naisen vika, jos se "parhaimpiin" kuuluva mies ei uskalla mennä naisille juttelemaan? Kannattaisiko sen miehes sitten alkaa uskaltamaan, eikä vain nössöillä ja syytellä muita?
Ei ole muiden tehtävä pistää jonkun miehen elämää kuntoon. Jos jotain haluaa, niin itse se on yleensä tehtävä. Jos ei uskalla, niin se on ihan henkilökohtainen ongelma josta on itse päästävä eroon. Ei muiden vika.
Miehen, ei miehes :)
se, että joku on ujo ei tarkoita sitä, että hänen elämänsä ei olis kunnossa
ja ujous ei ole ongelma, josta pitäisi päästä eroon. se on osa persoonallisuutta.
eikä kukaan tässä oo ketään syytelly.
Ujous on minusta varsin viehättävää, kun olen itse melko päinvastainen. Tai no pohjimmiltaan ujo, mutta olen oppinut erittäin sosiaaliseksi.
Valtio tai muukaan organisaatio ei - luojan kiitos - säätele Suomessa ihmisten kaverustumista tai seurustelua juurikaan enempää kun on pakko (tyyliin naapurin lehmää ei saa käydä pökkimässä navetassa eikä aikuinen saa seurustella ala-asteikäisen kanssa). Joten milläs meinaisitten tuollaisen "aloitteiden teon siirtämisen" toteuttaa?
Eikö ole parasta niin että kuka tahansa saa nykypäivän Suomessa sukupuolesta riippumatta tehdä aloitteen jos huvittaa ja olla tekemättä jos ei huvita?
Kyllähän Suomessa muutenkin yritetään ehkäistä eriarvoistumista, esim. progressiivisella verotuksella. Miksei tässäkin asiassa voisi ajatella järkevästi ja myöntää että olisi yhteisen hyvinvoinnin kannalta parasta jos naiset tekisivät valinnat ja pelinavaukset?
Valvominen voi tietysti alkuun olla vaikeaa, mutta myöhemmin kun huomattaisiin systeemin edut, niin kaikki muistelisivat vain huvittuneena niitä aikoja kun aloitteet olivat miesten vastuulla.
naisten tekemät aloitteet vähentäisivät ihmisten eriarvoisuutta? Edelleen osa naisista olisi ennemmin vaikka aidanseipään kun AT-miehen kanssa.
Toisekseen, progressiivisen verotuksen tarkoitus ei ole ehkäistä eriarvoistumista vaan taata jonkinlainen mahdollisuus toimeentuloon kaikille, ja pyörittää yhteiskuntaa siitä huolimatta. Jos 1500e palkasta otettaisiin veroja tonni, ihmiset kuolisivat nälkään. Perustarpeet meidän yhteiskuntamme tarjoaa kaikille, mutta seurustelukumppani ei ole perustarve.
Ja idea valvonnasta maksaa. Kuka maksaa? Sinä?
Eriarvoisuus vähenisi siten että pakkien määrä vähenisi radikaalisti kun nirsompi osapuoli tekisi ne. Torjutuksi tulemisen yhteissumma pienenisi huomattavasti nykysysteemistä.
Parasta tässä on se että yhteiskunnan tuottavuus lisääntyisi mielipahan pienenemisen myötä ja siten valvonta voitaisiin maksaa suoraan lisääntyneestä tuottavuudesta.
Loistava aivopieru. Eihän tuossa höpötyksessäsi ole mitään logiikkaa. Ensinnäkin jos vain naiset tekisivät aloitteita, ne joko kohdistuisivat vain tietyille miehille (niille YT- ja KT-miehille jotka saavat aloitteita jo nyt) tai sitten miehistä tulisi merkittävästi lisääntyneen kysynnän myötä nirsoja ja pakkien määrä olisi sama.
"Parasta tässä on se että yhteiskunnan tuottavuus lisääntyisi mielipahan pienenemisen myötä ja siten valvonta voitaisiin maksaa suoraan lisääntyneestä tuottavuudesta."
Ai että ihan maailmanlaajuinen lama loppuisi, kun ATM ei saisi pakkeja? Kuinkahan moni KTM tai YTM muistelee maanantaina lauantaina baarissa saamiaan pakkeja? Ei kukaan.
Aattele nyt jos se sairaanhoitajanainen saisi pakit ja itkisi sitä maanantaina töissä niin, että unohtaisi elvyttää sydärin saaneen setämiehen.
Sitäpaitsi iso osa suhteista ei ala niin, että toinen tekisi selvän aloitteen. Jos oikeasti joutuu arpomaan aloitteentekoa, ollaan jo aika pitkällä normaalitilanteesta. Yleensä ihmiset joko tutustuvat yhteisen tuttavapiirin kautta (= aloitetta ei tarvita) tai alkavat keskustella vaikka harrastusporukassa tai baarissa jostain ja alkaa tapahtua. Baarissa voi keskustella tuntemattomien kanssa muutenkin kun iskumielessä.
Varmaan miehistä tulisikin nykyistä nirsompia, mutta en usko että miehet silloinkaan antaisivat pakkeja yhtä helposti kuin naiset. Miehillä vaan on paljon käytännöllisempi asenne myös ihmissuhteisiin. Harvan miehen kiinnostus lopahtaa vaikkapa naisen pukeutumisen takia.
Kyllä minä olen ainakin työajalla miettinyt pakkeja ja varmaan olisin yhteiskunnan kannalta tehokkaampi jos olisin tavannut naisen joka kaikista maailman miehistä olisi halunnut iskeä juuri minut :-)
"Varmaan miehistä tulisikin nykyistä nirsompia, mutta en usko että miehet silloinkaan antaisivat pakkeja yhtä helposti kuin naiset. Miehillä vaan on paljon käytännöllisempi asenne myös ihmissuhteisiin. Harvan miehen kiinnostus lopahtaa vaikkapa naisen pukeutumisen takia."
Jos naiset tekisivät aloitteita aivan holtittomasti (sama tilanne kun nyt monilla miehillä), asiat muuttuisivat siten että miehet nirsoutuisivat. Jos taas he tekisivät niitä vain KT- ja YT-miehille, asiat eivät muuttuisi nykyisestä mitenkään.
Kahta viimeistä lausettasi ei kykene normaalilogiikalla edes kommentoimaan.
"Kyllä minä olen ainakin työajalla miettinyt pakkeja ja varmaan olisin yhteiskunnan kannalta tehokkaampi jos olisin tavannut naisen joka kaikista maailman miehistä olisi halunnut iskeä juuri minut :-)"
Kuten jo todettu, jos saat nyt paljon pakkeja tuskin saisit paljon aloitteitakaan.
Ja millä tavalla juuri sinun tehokkuutesi on tärkeä? Entäpä naiskirurgin, joka sai pakit?
Minä en oikein pidä näistä AT, YT ja tiesmistä lyhenteistä enkä osaa niitä kommentoida...
Aloitteiden määrä ei olisikaan olennainen, vaan niiden lopputulos. Itselleni riittäisi mainiosti yksikin jos hyvin sattuisi.
Naiskirurgi on vähintään yhtä tärkeä kuin minä, mutta ajattelin asiaa kokonaisuuden kannalta.
"Aloitteiden määrä ei olisikaan olennainen, vaan niiden lopputulos. Itselleni riittäisi mainiosti yksikin jos hyvin sattuisi."
Mikä estää näin käymästä jo nyt?
"Naiskirurgi on vähintään yhtä tärkeä kuin minä, mutta ajattelin asiaa kokonaisuuden kannalta."
Kokonaisuuden kannalta et ole onnistunut perustelemaan mitenkään, miksi ihmiset eivät voisi toimia aloitteiden suhteen aivan vapaasti. Kuten nyt. Minä uskoisin, että valtion kohtuuton puuttuminen toisten ihmisten suhteisiin toisi enemmän onnettomuutta kuin onnea. Ihmiset haluavat ihastua spontaanisti eivätkä niin, että joutuvat miettimään saako jollekulle puhua.
Et kai usko että tosissani kirjoitan valtion puuttumisesta asiaan? Tämä on sitä "pilkettä silmäkulmassa" jota naiset aina peräänkuuluttavat.
Aloitteiden suhteen olisi hyvä toimia vapaasti. Nykyinen tyyli ei todellakaan ole vapaa. En ymmärrä miksi naiset kahlehtivat itsensä tilanteeseen jossa ovat kännisten iskuyritysten kohteena kun vaihtoehto olisi se kuuluisa vapaus valita.
Väitän silti että jos tänä iltana baareissa roolit yhtäkkiä vaihtuisivat, niin huomenna olisi monta yksinäistä vähemmän. Krapuloissaan olisivat kuitenkin, mutta vähemmän yksinäisiä :-)
"En ymmärrä miksi naiset kahlehtivat itsensä tilanteeseen jossa ovat kännisten iskuyritysten kohteena kun vaihtoehto olisi se kuuluisa vapaus valita."
Usko tai älä, mutta naiset tekevät jo nyt aloitteita. Eivät kaikki naiset eivätkä kaikille miehille, mutta eivätpä kaikki miehetkään aloitteita tee. Minä itse olen huikeat 170cm "pitkä", jo parikymppisenä kaljuuntumaan alkanut ujo mies, mutta minuakin kohtaan on useampikin nainen tehnyt aloitteen. Oikeastaan useampi nainen on tehnyt minulle aloitteen kuin mitä minä itse olen aloitteita tehnyt.
Kyllä naisilla on jo nyt oikeus tehdä aloitteita. Ei kukaan kiellä. He vain tekevät niitä niille miehille, joita pitävät jollain tapaa kiinnostavina. Tuskin tilenna muuttuisi siitä mihinkään.
"Väitän silti että jos tänä iltana baareissa roolit yhtäkkiä vaihtuisivat, niin huomenna olisi monta yksinäistä vähemmän."
Miksi muka olisi? Eiväthän ne naiset edelleenkään tekisi aloitteita niille miehille joista eivät ole kiinnostuneita. Ihan yhtä yksinäisiä he olisivat.
Miksi ylipäätään yrität velvoittaa naisia aloitteiden tekoon, jos et itsekään niitä tee?
Nykyinen tyyli tosiaankin on vapaa. Nainen voi aivan hyvin tehdä aloitteen, ja näkeehän noita baarissa.
No tietysti naisten aloitteita näkee, mutta tarkoitan nyt isommassa mittakaavassa, keskiarvoja.
Mitä sitten?
En ole edelleenkään kuullut mitään perustelua sille
1. Mikä ongelma ratkeaisi jos vain naiset tekisivät aloitteita?
2. Miten tämä käytännössä toteutettaisiin?
3. Onko ongelma ratkaisun arvoinen?
1. Kollektiivisen mielipahan määrä pienenisi epäonnistuneiden iskuyritysten vähentyessä.
2. Tämä on puhdasta spekulaatiota, sillä naisten ja miesten roolit on niin syvälle juurtuneita, ettei toteutus ole käytännössä mahdollista
3. Pahempiakin ongelmia maailmassa on, mutta voihan näitä pienempiäkin ratkoa välitöinään :-)
1. Miten niin? Miten niin epäonnistuneet iskuyritykset vähenisivät? Ja ennen kaikkea eikö se sitten olisi valtava mielipahan lähde kun osa miehistä ei saisi koskaan aloitteita osakseen?
2. BS. Mene joskus huviksesi kiduttamaan itseäsi Sedulaan niin näet kyllä aloitteita tekeviä naisia.
Olen jo jankannut syytä niin monta kertaa että tuskin se enää toistamalla paranee, mutta sanotaan nyt kuitenkin että se perustuu vahvaan olettamukseen naisten nirsoudesta miehiin nähden (johon sinä et ilmeisesti usko). Pointti on se, että sen jolla on valta, tulisi sitä myös käyttää.
Toki mielipahaa olisi edelleen, mutta kaiken kaikkiaan homma tehostuisi ja osa niistäkin miehistä jotka eivät vielä ole onnistuneet iskemään juuri oikeaa naista, tulisi poimituksi naisten toimesta.
Ilmeisesti Seduloissa ollaan jo otettu askel oikeaan suuntaan, tavoitteena tehokas ja rationaalinen parinmuodostus. Oletko seurannut naisaloitteiden toimivuutta?
Sinä et ole perustellut, siis loogisesti selittänyt syy-seuraussuhdetta asialle. Sinä spekuloit. Kuten täälläkin on kirjoitettu, asian voi nähdä myös toisin.
Seduloissa - ne pari kertaa mitä olen käynyt - en voi myöntää mitenkään tilastoineeni aloitteiden määrää tai onnistumisprosenttia, mutta olen kyllä havainnut että nykyajana 18-22v naiset tekevät niitä aloitteita.
Tekivät ne niitä kyllä silloinkin, kun minä olin 18 eikä siitä nyt niin kauan aikaa ole.
Tietysti asian voi nähdä toisinkin, eihän keskustelua muuten syntyisikään, mutta sinua varten en jaksa enää vääntää kun varmaan kaikki muut ovat jo aikoja sitten ymmärtäneet pointin.
Uskoisin, että monikaan ei usko että alkuoletuksesi on oikea. Jotta päästäisiin haluamaasi lopputulokseen, täytyy olettaa vähän liikaa.
"Seduloissa - ne pari kertaa mitä olen käynyt - en voi myöntää mitenkään tilastoineeni aloitteiden määrää tai onnistumisprosenttia, mutta olen kyllä havainnut että nykyajana 18-22v naiset tekevät niitä aloitteita."
Mitä tarkoitat aloitteella? Nainen saapuu baariin, vilkuilee ympärilleen ja heiluttaa persettään tanssilattialla? Sitä ei lasketa aloitteeksi.
"Uskoisin, että monikaan ei usko että alkuoletuksesi on oikea. Jotta päästäisiin haluamaasi lopputulokseen, täytyy olettaa vähän liikaa."
Mitä täytyisi olettaa?
menee vaikka juttelemaan jollekin tai ottaa kädestä kiinni ja vetää tanssimaan. Noin esimerkiksi.
Normaalistihan menni juttelemaan kumpi tahansa, asiaa edeltää silmäpeli ja ehkä jopa aiempi tunteminen. Todellisia aloitteita tehdään vähän, ja jos joutuu paljon miettimään asiaa niin peli on jo menetetty. Asia joko tapahtuu tai sitten ei.
Selaa vähän ketjua taaksepäin niin huomaat.
Ei jaksa toistaa.
siihen viestiin, ei jaksa selata.
"Normaalistihan menni juttelemaan kumpi tahansa, asiaa edeltää silmäpeli ja ehkä jopa aiempi tunteminen. Todellisia aloitteita tehdään vähän, ja jos joutuu paljon miettimään asiaa niin peli on jo menetetty. Asia joko tapahtuu tai sitten ei."
.. ja yleensä se joka jää miettimään on nainen. Miehet tekee edelleen about 90 % aloitteista.
minun pitäisi sinun puolestasi selata?
Ei nyt ihan onnistu.
Tarkoitan nyt, että jos ylipäätään alkaa kelaan täytyykö tässä tehdä joku aloite vai ei, niin vastaus on todennäköisesti ei.
Aika omalla painollaan ne jutut yleensä menevät. Toinen tekee jotain, toinen vahvistaa ja antaa myönteistä palautetta ja tekee seuraavan aloitteen, saa siihen ensimmäiseltä myönteistä palautetta...
Sellainen harvoin toimii, että hyppää tuntemattoman eteen puskasta ja kysyy lähteekö tanssimaan. Se todennäköisyys, ettei se tuntematon ole edes markkinoilla on ihan kohtuullisen korkea. Siksipä ihmiset tunnustelevat ilmapiiriä ensin, vihjaavat, odottavat vihjaako toinen takaisin.
osuuteni niistä tehnyt, mutta kertaakaan ei ole tärpännyt. Joten nyt olen päättänyt hautautua täysin muulta maailmalta, ettei tule kiusauksia tehdäkään sellaisia. Ja miesten osalta ne aloitteet, mitä on tulleet ovat joko olleet täysin nimettömiä tai sitten tekijät ovat olleet sellaisia, joille kelpaa reikä kuin reikä. Joten antaa sitten olla, heitetään hanskat tiskiin. Ehkä mun pitikin elää koko elämäni yksin.
Juuri näin siinä käy miehillekin kun joutuu riittävän monta kertaa torjutuksi.
Tuo ongelma siitä että aloitteentekijät ovat pelkästään seksin perässä juoksevia häntäheikkejä, poistuisi sekin ehdotukseni myötä. Kun aloitteen tekisivät fiksut, ihanat ja empaattiset naiset, niin olisihan lopputulos aivan toista!
Sun ongelma poistuu sillä että et itse enää tee aloitteita. Ne naiset jotka sun aloitteistas olisi kiinnostuneita on niitä samoja joilta sä sitten niitä aloitteita saisit jos naisten pitäisi niitä tehdä. Ja jos kerran et nytkään halua pyytää sitä naapurin 102-kiloista Pirkkoa treffeille, niin menisitkö itse jos hän olisi aloitteen tekijänä?
Ei kai se nyt ihan noin suoraviivaisesti sentään mene. Usein kuulee naisilta kommentteja kuinka jollakin tietyllä miehellä on jokin jännä katse tms. joka heitä kiehtoo. Varmaan minussakin on jokin sellainen piirre, niin olisi järkevää että juuri siitä piirteestä pitävä nainen tekisi aloitteen minulle. En minä ainakaan ole samalla tavalla nirso kuin naiset, joten varmasti onnistumisprosentti nousisi iskuyritystä kohden.
Kyllä se taitaa mennä juuri niin, että ne naiset jotka voisivat olla sinun aloitteestasi kiinnostuneita olisivat myös niitä, jotka aloitteen sinun suuntaasi tekevät.
Jos sinussa on jokin "sellainen" piirre, niin siinä tapauksessa jotkut joille teet aloitteita kiinnostuvat jo siitä.
Toki, mutta miksi minun pitää ensin käydä läpi kymmenen naista että vastaan tulee "se yksi". Miksei "se yksi" voisi heti tulla juttelemaan minulle?
Pakkohan ei ole. Siis ihan yksinkertaisesti mikään laki ei pakota sinua tekemään yhtäkään aloitetta tai estä naisia tekemästä niitä sinulle.
Et nyt ihan ymmärrä mitä tarkoitan.
Myönnät varmaan että naisia kiinnostavat vain hyvin harvat miehet. Kiinnostukseen vaikuttaa joskus kummalliselta tuntuvat pikkuasiat. Jos naisella on tällaisia erikoisvaatimuksia, niin olisi oikein että hän tekee valinnat eikä niin että kaikki epäkelvot miehet käyvät vuorollaan esittäytymässä.
Jos oletetaan että haluat ostaa juuri tietynlaisen antiikkilipaston, niin eikö ole oikein että olet aktiivinen ja käyt kirpputoreilla ja antiikkiliikkeissä etsimässä sellaista. Et voi olettaa että juuri sellainen tuodaan ovellesi. Tai voit tietysti, mutta huonoin tuloksin, aivan kuten naiset valittavat baarireissujaan...
"Myönnät varmaan että naisia kiinnostavat vain hyvin harvat miehet."
Useimmista miehistä on kiinnostunut joku nainen.
"Kiinnostukseen vaikuttaa joskus kummalliselta tuntuvat pikkuasiat. Jos naisella on tällaisia erikoisvaatimuksia, niin olisi oikein että hän tekee valinnat eikä niin että kaikki epäkelvot miehet käyvät vuorollaan esittäytymässä."
Nämä ovat tekosyitä. On helpompi väittää hylänneensä mies rumien kenkien kun tosi ruman naaman ja vastenmieliseltä vaikuttavan vässykkäluonteen takia. Ainakin, jos kysyjä on mies.
"Et voi olettaa että juuri sellainen tuodaan ovellesi. Tai voit tietysti, mutta huonoin tuloksin, aivan kuten naiset valittavat baarireissujaan..."
Tässä on pikku logiikkavirhe. Naisia nyt tuskin haittaa baarissa se, että miehillä on rumat kengät vaan se tolkuton humalan määrä ja meluisa ympäristö. Baari on todella huono paikka tutustua naisiin jotka eivät ole juoneet korillista sidukkaa tai pulloa viinaa ennen baariutumista.
"Monesti miehet, jotka ei uskalla tehdä aloitteita on niitä parhaimpia. ;) "
Miten ne miehet jotka eivät siis uskalla puhua (?) naiselle voivat sitten pärjätä hänen kanssaan, jollain telepatiallako ;)
Aloitteita ja pakkeja on vaan miehen kestettävä, ei se homma muuten etene. Ei minua ainakaan pelota aloitteen tekemiset.
(pääsin jo viime kerralla pussaamaankin ;)
Edes rumat naamat ja vässykkäluonteet ei ole miehille yhtä selkeä syy antaa pakkeja kuin naisille, joten pysyn mielipiteessäni...
Kyllä naisistakin yleensä juuri ne vähemmän viehättävät ovat niitä jotka jaksavat ihastua jonkun yhden piirteen takia johonkin muutoin ei-kiinnostavaan mieheen. Tavisnaiset voivat ehkä ihastua jonkun piirteen takia johonkin tiettyyn hyvännäköiseen ja kiinnostavaan mieheen. Kaunottaret sitten ehkä tulevat romanttisesti jalat alta -hurmatuksi, kuten leffoissa ikään, ja mies on totta kai täydellinen kaikin tavoin.
Tietysti voisi olla mahdollista, että löydät ihastuttavan naisen, joka sinuun rakastuu. Nostat oddseja kuitenkin roimasti olemalla itse aktiivinen. Omilla teoillasi voit onnistua hurmaamaan jonkun, jolle et "paperilla" kelpaisi. Ihmiset ovat siitä hassuja, että järki ja sydän voivat olla eri mieltä asioista...
Miten ne naiset jotka eivät siis uskalla puhua (?) miehelle voivat sitten pärjätä hänen kanssaan, jollain telepatiallako ;)
Tutkimusten mukaan ulkonäkö on miehille tärkeämpi kriteeri parinvalinnassa kun naisille.
Kumpi osapuoli sinun mielestä on nirsompi parinvalinnassa, miehet vai naiset? Siitähän tässä on ennenkaikkea kysymys...
Mutta jos kysymys on minun kelpaamisesta, niin miksi minun tulisi pyrkiä löytämään juuri se otollinen kohde, kun paljon tehokkaampaa olisi niin että se toimii kenellä on valta päättää.
Molemmat ovat nirsoja.
Jos toinen osapuoli on nirsompi, se pitää kuitenkin kyetä näyttämään toteen. Sinä tai kukaan muukaan ei kykenen näyttämään toteen, että juuri naiset ovat nirsompia.
Eikä sillä nirsoudella ole väliä: kyllä täällä on jo perusteltu miten käy naisten aloitteiden kanssa, jos naiset ovat tosinirsoja.
Aloittaja on hauskasti kärjistänyt oivan teesin: nirsomman osapuolen on tehtävä aloite. Perusteluna on molempien osapuolten, eli miesten ja naisten, yhteinen etu: hyvän parinmuodostuksen tehokkuus. Intuitiviisesti tämä tuntuu mielestäni oikealta kannalta, enkä usko, että sen matemaattinen oikeaksi todistaminen luontevin oletuksin on kovin vaikeaa.
Jostain syystä KylmäNainen ja muutamat muut eivät pohdi asiaa kylmän loogisesti, vaan hairahtuvat haastamaan epäolennaisuuksista, kuten lain säätämisestä ja valvonnasta tai tietyn aateeämmän tilanteen muka muuttumattomuudesta.
Kulttuurimme peruskaavahan on se, että jokainen mies ilmoittaa kiinnostuksensa kaikille kohteilleen; saamiensa ilmoitusten joukosta, nainen valitsee itselleen yhden tai useampia oman makunsa mukaan; yleensä eri naisten valinnat keskittyvät pienelle miesjoukolle. Mitä tapahtuu, jos nainen onkin se ilmoittava osapuoli? Ilmoituksia jaetaan yhteensä vähemmän, mutta jotakuinkin samat parit/verkostot syntyvät – siis tehokkaampaa. Onko kuitenkin luultavaa, että näin syntyisi vähemmän pareja tai epäsopivampia pareja?
jos ihan matemaattisesti sitten todistaisit tilanteen paremmuuden jos naiset tekisivät kaikki aloitteet?
Mukava että joku ymmärtää mitä tarkoitan!
Luulen että jotakuinkin samat parit tosiaan syntyisivät kuin nykyäänkin, mutta vähemmällä vaivalla. Hukkayritysten määrä pienenisi, jolloin myös kokonaan luovuttaneiden osuus vähenisi.
Olennaista on mielestäni se että pakkien määrä vähenisi, jolla saattaisi olla merkittäviä kerrannaisvaikutuksia. Kaikkien yhteenlaskettu itsetunto kasvaisi, joka parantaisi tarjolla olevien ehdokkaiden kiinnostavuutta ja kyvykkyyttä parisuhteeseen.
"Jostain syystä KylmäNainen ja muutamat muut eivät pohdi asiaa kylmän loogisesti, vaan hairahtuvat haastamaan epäolennaisuuksista, kuten lain säätämisestä ja valvonnasta tai tietyn aateeämmän tilanteen muka muuttumattomuudesta."
Tuo on ihan tuttu taktiikka naisilla silloin kun he eivät pysty kommentoimaan itse asiaa. Eli lähtevät sivupoluille ja kun keskustelu jatkuu aikansa, lopputuloksena koko aihe on karannut sivuraiteille ja monelle lukijalle jää kuva että naiset voitti väittelyn vaikka todellisuudessa naiset vain sekoitti koko väittelyn niin että alkuperäinen aihe unohtui kaikilta.
Ja vaikutus on sama kuin jos biafralaiset olisivat menneet syömälakkoon.
Heh...kiitos hyvistä nauruista!
Jes, kannatetaan. Toivottavasti sitten ei tarvii kärsiä ton yhden nörtin tuijotuksesta työpaikalla.
palstoilla käyty jonkin verran läpi... Tarvitseeko välttämättä päättää, kumman se pitäisi tehdä? Paras tilanne olisi tietty, jos sen toisen kiinnostuksen huomaisi jo käytöksestä, jolloin ei olisi niin hankalaa ehdottaa jotain. Tietäisi jo vähän. Eihän se niin taida kyllä mennä. Joko ei huomaa, ei tajua tai ei halua näyttää, että on kiinnostunut. Miettii, tehdäkö jotain vai ei. Pahentaako se tilannetta, vai parantaako se?
Olen (n) joskus itse yrittänyt tehdä aloitteen.. eli en sanoisi, että se on mahdotonta. Ja jos on ollut kiinnostunut jo pidemmän aikaa ja ehtinyt pyöritellä asioita omassa mielessä, mielumminhan sitä kai tekee jotain kuin vain miettii itsekseen. Haluaakin tehdä jotain.
Jotta asiat nyt yleensäkään edistyisivät, tarvitaan kyllä jotain aloitetta.. Hyvä aihe joka tapauksessa, ja tärkeä.
Oikeastaan tätä aihetta voisi jatkojalostaa niin, että sen joka kokee itsensä huomattavan nirsoksi, tulisi tehdä itse aloitteet. Sukupuolesta riippumatta.
Jos miehestä tuntuu että vain hyvin harvat naiset kiinnostavat, niin silloin tulisi olla aktiivinen. Jos nainen on kiinnostunut vain tietyntyyppisistä miehistä, niin aloite kannattaa tehdä itse. Osoittaa melkoista aloitekyvyttömyyttä vain odotella ja valittaa kuinka huonoja iskuyrityksia saa osakseen kun itse voisi tehdä parempia ja vieläpä itselleen mieluisille kohteille.
totta, kyllä. Jos tietää oman makunsa, miten usein/harvoin kiinnostuu... Se olisi muuten myös hyvä, jos osaisi tulkita ihmisten käyttäytymistä. Toisaalta, jos "teke jotain asialle", sillähän siitä selviää.
Tuo on hyvä tuo viimeinen lause. Itse en tosin harrasta tuota odottelua ja valitusta, ainakaan tällaisissa asioissa.
että nirsot miehet tekee joka tapauksessa aloitteita koska kukaan nainen tai hyvin harva nainen tekee aloitteita yhdellekään miehelle. Vastaavasti nirso nainen on yleensä nainen joka ei ole susiruma, itse asiassa nirsot naiset ovat yleensä tavallista kauniimpia, on toki myös nirsoja tavisnaisia jotka odottavat täydellisen komeaa "lottovoittoa" osuvaksi kohdalleen. Tämä lottovoiton odottaminen ei ole ollenkaan kaukaa haettua haaveilua koska monelle komealle ja jopa sporttiselle miehelle kelpaa tavisnainen. Vastaavasti todella harvalle kauniille naiselle kelpaa tavismies.
Naisilla on tässä nirsoilussakin etulyöntiasema, koska monet miehethän on täysin pihalla omasta tasostaan ja arvioi itsensä aina alakanttiin ja täten luovuttaa tietämättään päätösvallan naisille:
- moni ruma mies pitää itseään erittäin rumana
- moni tavismies pitää itseään rumana
- moni komeahko mies pitää itseään taviksena
- moni komea mies pitää itseään komeahkona tai jopa taviksena
- moni superkomea mies pitää itseään vain komeana tai jopa taviksena
Vastaavasti naisilla tuo kuvio menee täysin samalla tavalla mutta toisinpäin käännettynä, eli naiset arvioi ulkonäkönsä järjestään yläkanttiin. Tämän vuoksi monelle tavisnaiselle ei kelpaa tavismies koska nainen luulee olevansa kauniimpi mitä oikeasti on. Ja vastaavasti se tavismies joka naiselle ei kelpaisikaan, pitää itseään tavista rumempana ja yrittää iskeä ylipainoista naista koska luulee ettei kelpaa kauniimmalle naiselle.
Että passiiviset prinsessat joutuisivat kärvistelemään tästä aloitteenteosta sivussa koska he eivät uskaltaisi tai haluaisi tehdä aloitetta. Tästä seuraisi, että prinsessoja aktiivisemmat naiset kävisivät hakemassa parhaat miehet itselleen ja prinsessat joutuisivat valitsemaan miehensä jämämiehistä tai siis paremminkin yksin jääneet prinsessat joutuisivat tappelemaan keskenään jäljelle jääneistä jämämiehistä ja heidän täytyisi rankata nämä jämämiehet paremmuusjärjestykseen. :) Kuvitelkaa kuinka hieno tilanne sitä olisi seurata sivusta. :D