Olen vielä melko nuori..En tiedä onko haaveeni aivan mahdoton..olen älyttömän kiinnostunut valaista, delfiineistä ja merien suurista asukeista..tosiaan minusta kiinnostaisi lähteä ulkomaille niitä tutkimaan..upeita eläimiä..en tiedä yhtään miten? Tuntuu vain niin oikealta..
tutkijaksi..
.-.-.-.-.
4257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen tutkijana ulkomailla, en tosin tutki elämiä, mutta kaikenlaista muuta jännää kuitenkin. Työpaikan saaminen oli tietysti ihan sattumaa, hain toisenlaista paikkaa enkä tiennyt, että työnkuvaan kuuluisi tutkimustyötäkin. Eli elämä kuljetti minut ihan sattumalta tutkijaksi ja opiskelin siis alaa, joka ei suoranaisesti tähtää tutkijaksi, vaikka mahdollista sekin on.
Vaikka valaat tms. olisivatkin upeita eläimiä, se ei tarkoita sitä, että niiden tutkiminen työksi olisi sinulle oikea valinta. En osaa tarkemmin auttaa, mutta vastasin, jotta näkisit, että kaikki on kuitenkin mahdollista.
Jos oikeasti haluat tutkijaksi tuolla alalla, niin luet itsesi meribiologiksi ja sitten lähden jatko-opiskeluun maailmalle. Se on suoraviivainen ja hyvä tapa päästä asiassa pitkälle.
Joissain maissa voi olla muitakin tapoja päästä havainnoimaan ko. eläimiä, esim. työskentely eläinpuistoissa, Sea World'eissa, akvaarioissa, jne. Mutta pisimmälle pääset akateemisen tutkijakoulutuksen kautta.
Suomessa on nyt työtilanne kaikilla tutkijoilla melko huono. Siis lähes tuhat työtöntä tutkijaa tai enemmänkin kortistossa. Myös korkeakoulujen rahoitus on rajallista ja edessä on laihat vuodet sillä saralla, kun julkinen talous heittää häränpyllyä.
Tutkijat tekevät monasti apurahan turvin pätkätöitä ja se on aika yleistä muutenkin akateemisilla. Onko se sitten järkevä vaihtoehto tulevaisuuden kannalta. Sitä kannattaa pohtia omalta kohdalta. Nuorena kaikki saattaa kuulostaa kivalta, mutta Suomessa on todella paljon koulutusta tarpeisiin nähden. Sieltä kannattaa katsoa aloja, joilla on pulaa työntekijöistä.
Itse olen siis tutkijana ulkomailla ja olen firman palkkalistoilla. Työ ei ole pätkätyötä apurahalla, vaan saan ihan oikeaa kuukausipalkkaa.
Ikävä kyllä en voi tarkemmin kertoa työstäni, mutta on siis ainakin teoriassa mahdollista työllistyä tutkijana johonkin firmaan ja nauttia säännöllistä kuukausipalkkaa lisineen ja suht varmasta ja vakituisesta työpaikasta. Kovin yleinen tilanne ei siis ole minun kohdalla kyseessä, toisaalta tekemäni tutkimustyö ei olekaan sieltä tavallisimmasta päästä...
Tutkijan työ on toisaalta aika yksinäistä puurtamista ja raporttien vääntämistä, eli ihan se makein hohto lienee jo haihtunut, mutta unelmatyössä tässä kuitenkin ollaan. Todella harmittava tilanne tutkijoiden kannalta Suomessa ja ulkomaille lähtemistä saattaa haitata myös se, että ensin pitäisi olla meriittejä kotimaassa, jotta saa mahdollisuuden päästä ulkomaille. Kannattaa siis jo opiskella ulkomailla, jotta siirtyminen työelämään sujuu hieman helpommin. Samalla käytännön kielitaito paranee ihan toiseen potenssiin kuin mitä Suomessa opiskellessa.