Millainen tyyppi ottaa lainaa

ja jättää velat maksamatta? Siis antaa asian mennä ulosottoon saakka.
12166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sellaista henkilöä sanotaan meilläpäin luihuksi.

Äänestä

välinpitämätön? Kummallinen sana.

Äänestä

tai huithapeli. Oman elämänsä siinä pilaa, jos välinpitämättömyyttään jättää asiat hoitamatta. Ei kylläkään mikään fiksu veto.

Äänestä

masennus voi viedä elämän tuohon tilaan.

Äänestä
  • välinpitämättömyyteen...

    Äänestä

Millainen valtio jättää velan maksamatta ja millainen valtio ei omista minkäänlaista suunnitelmaa velkansa huolehtimiseksi?

Äänestä
  • kyllä sullekkin joku kadunlakaisijan vakanssi löydetään.

    Aikuinen mies ja kerjää sossusta rahaa...

    Äänestä

  • Korjaa, jos olen väärässä, mutta muistaakseni Ceausescun Romania on ollut historian ainoa maa, jolla oli oikeasti suunnitelma kaiken valtionvelan maksamiseksi. En enää muista, toteuttiko se sen loppuun. Kaikki muut vain venkoilevat velan lisäämisen ja vähentämisen välillä.

    Äänestä

  • työmies. kirjoitti:

    kyllä sullekkin joku kadunlakaisijan vakanssi löydetään.

    Aikuinen mies ja kerjää sossusta rahaa...

    No, pistäppä sähköpostia kun palkkatyötä löytyy. Kyl mä meen tekeen ja opetteleenkin jotain fiksuu juttua, kadunlakaisija ihan ok - mutta musta on paljon parempaankin eli siis kannattaisko sijoittaa johonkin sellaiseen duuniin jossa voin _loistaa_ :)

    Koska kuitenkin työttömiä on 200000 joista vähintään 50000 on "pelikelpoisia" kuin minäkin niin mä luulen että ihan hetki joudutaan odotteleen sitä työpaikkaa. Sillä aikaa mä käyn toimeentulemassa siel sossussa.

    Jos sua kiinnostaa tulla sossu-asiakkaaks niin mä voin tulla tekeen sun töitäs siks aikaa. Mä epäilen ettei ne mitään ruudinkeksijähommia ole loppujen lopuksi, eli normiälyinen sälli pärjää kunhan saa tilaisuuden.

    Äänestä

voisi vastata tähän kysymykseen.

Äänestä

ihminen

Äänestä

mitään. Siksi lakiakin muutettiin joskus 70-luvun alussa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksa velkasi kirjoitti:

ja jättää velat maksamatta? Siis antaa asian mennä ulosottoon saakka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu