Mitä on rakkaus?

LoveGame

Mitä on teidän mielestänne rakkaus?
Puhdas rakkaus?

Entä tahto rakkaus?
Myös sitä on oltava vakavissa suhteissa.

5

319

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkäpäs

      Eräs nainen kysyi multa samaa...
      ja vastasi sitten itse:"Se on jalostettua kiimaa" ;)

      • LoveGame

        Hmm, oliskohan se sitten juuri sitä :D:D


    • dfgfdg

      Tahtoo olla toisen kanssa, ottaa huomioon toisen tunteet ja tarpeet, ei ole liian itsekäs, riitatilanteissa haluu sopia ja antaa anteeksi..ongelmatilanteessa tahtoo yrittää kaiken keinoin pelastaa suhteen.

    • mmmmmmmmmö

      Itse koen puhtaan rakkauden sellaisena haluna jakaa elämänsä toisen kanssa, näkee itsensä saman ihmisen kanssa loppuun asti ja on sellainen tunne, että tämä ihminen on se jonka kanssa mun on hyvä olla, ei tarvitse haikailla muita ja mä saan tältä ihmiseltä kaiken. Ja juuri sen ihmisen menettäminen tuntuu jo ajatuksena niin hirveältä.
      Tahtorakkaus on enemmän semmoista, että hyväksyy, sietää ja nielee ne huonot puolet ja tekee asioita suhteen eteen ja toisen hyväksi vaikka itseä ei välillä huvittaisikaan, koska tietää että hyviä puolia on paljon enemmän ja niiden puolesta kannattaa tehdä töitä. :)

    • Tosi pettynyt

      Varmaan jotain syömistä, kun en keksi mitä muuta se voisi olla. Parisuhteissa ei ole yleensä kyse 'rakkaudesta', enemmän vallasta ja toisen alistamisesta toisen tahtoon. Intohimot ja sen sellaiset ovat ihan jotain muuta huumaa kuin 'oikeaa rakkautta'. - Oikeaa 'rakkautta' voisi olla esim. lapsen ja vanhemman välinen tunneside; oma lapsi on ja pysyy sydämessä vaikka maailma aikanaan vieroittaa pois sylistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      47
      2498
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2487
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      57
      2145
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1877
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1695
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1153
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1015
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe