No niin nyt pääsette oikein joukolla irvailemaan, että nainen auto ostamassa.. :) Mutta asia on tämä; minkälaista autoa kannattaa harkita?? Ajan työpäivinä yli 100 kilsaa, mutta muuten auto on käytössä lähinnä suuremmilla kauppareissuilla. Autotallia en omista, tolpan kylläkin. Koska en itse ymmärrä autoista tuon taivaallista eikä remonttihommat suju, pitäisi sen olla suhteellisen huoltovapaa. Kulutus saisi myös olla pieni, eikä koneen tarvitse olla mikään tykki, mutta sellainen että tuo moottoritie ajelu sujuu sujuvasti enkä jää jalkoihin.. Rahaa tähän olisi käytettävissä joku 8000 euroa.
Voisitteko hiukan antaa vinkkejä mitä merkkejä/malleja kannattaisi harkita?? Mulla ei ole oikein sellaisia tuttavia, jotka voisin ottaa mukaani autokauppaan enkä jaksa uskoa, että autokauppias on mun ystävä.. :)
Voisitteko hiukan antaa vinkkejä mitä merkkejä/malleja kannattaisi harkita?? Mulla ei ole oikein sellaisia tuttavia, jotka voisin ottaa mukaani autokauppaan enkä jaksa uskoa, että autokauppias on mun ystävä.. :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Työmatkaa sullakin tulee jo jonkun verran, kannattaa miettiä mitkä ovat koko vuoden ajokilometrit ja siitä laskea, kannataako dieseli enemmän kuin bensa.
Maantieajoon, ei kannata kopperoa (yleisesti puhutut kauppakassit) ostaa, painavampi ja hieman isompi auto paljon mukavampi suuremmissa nopeuksissa ja useimmiten kuluttaakin moottoritieajossa vähemmän.
Vertailuna omat autoni.... entinen seat ibiza 1,4l (kaupunkikulutus n. 6l ja moottoritie 13l) ja nykyinen seat toledo 1.9tdi (ajotietokonetta ei ole, mutta kokonaiskulutus n. 6l)...
Moottoritiellä ibizassa jo kauhea meteli ja pienen kokonsa takia heppoinen ajettava.
Toledo paljon tukevampi ja isomman koneensa ansiosta kaikin puolin paljon mukavampi ja kulutukseltaan huomattavasti halvempi.
Ibiza siis kaupunkiin, toledo käy molempiin. Vertaile siis kulutuksia ihan tosissaan!
Ilmeisesti ajosi siis lähes maantieajoa, joten hanki hieman isompi auto hieman isommalla koneella alle niin ajokin paljon mukavampaa.
Vagin (seat, skoda, audi ja vw) voin itse omasta kokemuksestani suositella... seatti noista yleisesti kaikkein halvin, mutta itsellä ne on toimineet moitteetta. vw:t monesti mielestäni vähän ylihinnoiteltuja.
Hyvähän autossa olisi olla edes lonkolämmitin, kun kerran tolpankin omistat (ellei sitten ole eberiä tai webastoa) ja deselissä se alkaa olemaan aika ehdotonkin.
Eikä lähde kulumallakkaan pois, jos ruokahuolto pelaa.: DD