eli olen hankimassa autoa ja mietinkin miten onnistuu rekisteröiminen luottohäiriöiselle? sen tiedän että vuoden vakuutukset on maksettava mutta nyt ei toistaiseksi sellaiseen ole varaa.. eli saanko auton rekisteröityä ilman vakuutuksia nimiini?? vakuutukset ottaisin heti kun olisi taloudellisesti mahdollista.
järkeviä vastauksia kiitos!
ajoneuvon rekisteröinti luottotiedottomalle
8
5245
Vastaukset
- magdale
tuskinpa onnistuu..
- onnistua
"Ostaessasi muista lisäksi:
Vakuuta ajoneuvo seitsemän päivän kuluessa. Jos liikennevakuutus otetaan myöhemmin kuin 7 päivän kuluessa kaupasta, vakuutusmaksua korotetaan. Myös rekisteri-ilmoitus on tehtävä 7 päivän sisällä luovutuksesta katsastustoimipaikassa tai vakuutusyhtiössä, jossa ajoneuvo on vakuutettuna."http://www.ake.fi/AKE/Etsitkö tietoa/Tee autokauppa oikein.htm
Sitä en tiedä pitääkö koko vuoden vakuutus maksaa kerralla. Varmaan vak. yhtiö osaa kertoa - ,,,,,,,,,,,,
oletko sinäkin tekstarilainaa ottanut?
Ajoneuvoa ei voi rekisteröidä ilman vakuutustietoa. Vakuutustietoa ei järjestelmään saa jos yhtiö ei sellaista myönnä. Luottohäiriöiseltä otetaan pääsääntöisesti ensimmäisen vuoden maksu käteisellä, jonka maksamisen jälkeen vakuutus tulee voimaan. Vakuutus on pakko myöntää, mutta ei ilman vastiketta eli luotolla ei vakuutusyhtiön tarvitse myydä lakisääteistä vakuutusta. Mikäli ajoneuvolle ei saa vakuutusta likviditeettipuutteen takia, autosta tulee rekkaamaton, liikennevakuuttamaton ajoneuvo, jolla ei lain mukaan saa ajaa. Sitä ei myöskään voi katsastaa, joten jossain vaiheessa siitä tulee myös katsastamaton ajoneuvo.
Tilanne on sellainen että jos ostaa auton 200€, pitää olla myös liikennevakuutusraha 100-1000€ ja veroraha 150€.- ...........
Mistä liikennevakuutuksen saa 100 eurolla?
........... kirjoitti:
Mistä liikennevakuutuksen saa 100 eurolla?
Ajoneuvon laji vaikuttaa vakuutusmaksuun. Kuorma-auto, pakettiauto, erikoisauto tai matkailuauto, vaikka pohja on sama, omistaja sama niin hinta on eri.
Täysillä bonuksilla takahikiällä, oikealla ajoneuvolajilla liikennevakuutus on pienimmillään alle 90€ mitä nyt on vastaan tullut. Olen nähnyt 100€ henkilöautojakin. Fenniassa matkailuauton liikenne täysillä bonuksilla on noin 85€.
Sitten on näitä ääripäitä esim. tehokkaat urheiluautot voivat olla 0% reippaasti yli 1000€ vuodessa.- kaketus
misterifvi kirjoitti:
Ajoneuvon laji vaikuttaa vakuutusmaksuun. Kuorma-auto, pakettiauto, erikoisauto tai matkailuauto, vaikka pohja on sama, omistaja sama niin hinta on eri.
Täysillä bonuksilla takahikiällä, oikealla ajoneuvolajilla liikennevakuutus on pienimmillään alle 90€ mitä nyt on vastaan tullut. Olen nähnyt 100€ henkilöautojakin. Fenniassa matkailuauton liikenne täysillä bonuksilla on noin 85€.
Sitten on näitä ääripäitä esim. tehokkaat urheiluautot voivat olla 0% reippaasti yli 1000€ vuodessa.Hohoijaaa,,jos maksat vakuutuksen käteisellä kuten luottotiedottoman pitää tehdä,tuskin tulee ongelmia tuon jälkeen.Katsastus ja rekisteröinti on käteishommaa joten noihin tulee myös rahat riittää eikä näissä jutuissa luottotietoja kysellä.
- paska on tämä maa
tämä sama ongelma on onneksi monilla. liikenteessä on paljon autoja jotka ei nimissä ja vakuutuksesa. meitä asuu korvessa joilla on pakko olla auto että pääsee kauppaan , työhön, tai kouluun ,
joten jos ei halua jäädä kotiin sureen ongelmaa niin on pakko ajaa autolla joka ei nimissä kun tässä paskamaassa kaikki tehdään niin vaikeaksi vaikka kansa voi pahoin ja lisää tulee luottotiedottomia ja autoja jotka edellisen omistajan nimissä .
se on muutettava maasta tai kärsittävä todella! tai ajettava mopolla tai hankittava mopoauto johon vakuutus vain (80-120e) vuosi jonka jo pystyy maksaan kerralla .
täytyy toivoa että muutosta tulisi edes niin että saa vakuutuksen jos ei maksa niin se katkeaa (kuten sen pitikin ensin muuttua)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273633- 412469
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362314Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381559
- 141372
- 1281310
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2681293Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275