Oisko teillä suomi24 musiikkitietäjillä ehdottaa jotain kohtuumittaista (max 5s.) aaria tai liediä altolle tai mezzosopraanolle? Hain koulutukseen jonka pääsykokeissa pitäis jommankummanlainen aaria tai lied esittää ja ei nyt mieleen itsellä putkahtele oikestaan mitään :) Kiitos.
Aaria tai Lied altolle/mezzosopraanolle
Muchaco
12761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Että aaria joka kestää max. 5 sekuntia...?
Jos et ole paljoa vielä opiskellut laulua, valitse joku antiikin aaria. Lainaa vihko nimeltä "Arie antiche" ja sieltä esim. Scarlattin "Se tu m'ami". Sitten vaan Juutuubiin ottamaan oppia miten eri laulajat esittävät sitä.
Ankeaa, jaksaako ne kliseitä kuunnella. Käyhän noikin varmaan, mutta voisit varmaan kysyä joltain eläväiseltä opettajalta väähän epätavallisempaa vinkkiä ihan suoraankin.
kuunnellaan vain sitä millainen ääni on ja mihin se ääni venyy. Jos hakija on laulanut vasta vähän aikaa klassista, ei kannata mennä soitellen sotaan.
Sivuina max5 sivua. On totta että en ole vielä laulanut paljon, mutta kuoronjohtajani kertoi että minulla on kohtuu nopeasti lähtenyt oma ääni löytymään. Sinniä löytyy harjoitella vähän vaativampi kunhan vain kappaleessa ei tämä g2 maaginen raja rikkoudu. Klassista olen laulanut kokoajan.
Suosittelen barokki- tai klassista repertuaaria, mutta kysy myös kuoronjohtajan mielipide, sillä tämä on kuullut ääntäsi. Tärkeää on luottaa myös omiin tuntemuksiin siitä, mikä kappale istuu ja tuntuu hyvältä äänellesi eli kokeile eri vaihtoehtoja.
Onko Scarlatilla Se tu m´ami ,minun mielestäni sellainen on Parisotilla.
purtavaa. Siisti aaria mezzosopraanolle.. Tän kun vedät nuotilleen, niin oot kova gimma.
http://www.youtube.com/watch?v=wh3Qre6-GzM
Saint-Saensillä on tosi magee Dalilan aaria oopperassa Simson ja Dalila! Try it out ; =)
Ei, älä missään nimessä laula Dalilan aariaa, jos ääni on vasta löytynyt ja löytymässä. Dalilan aaria vaatii jo hyvän laulutekniikan ja koulutetun äänen.
Joo en mitään kiekumisaariaa lähtenyt hakemaan vaan sellasen jonka voi suht koht äkkiä oppia niin että se kuulostaa hyvältä. Kamalaa tää epätietoisuus kun ei vaan osaa takertua johonkin. Etsinnät jatkuu yhä.
Harjoittele 3 kappaletta esityskuntoon, niin takuulla joku niistä "valitsee itse itsensä" pääsykoepäivään mennessä.
Taisin löytää itselleni passelin kappaleen harjoiteltavaksi :) Nuotitkin löysin imslp:stä