VHH:n syytä

Vähähiilihydraattinen ruokavalio (VHH) on aiheuttanut minulle vakavaa kilpirauhasen liikatoimintaa. Minusta on ikävää, että tällä palstalla jotkut väittävät VHH:n olevan vielä "terveellinen". Minulle ei ainakaan kerrottu selkeästi vaaroista, sillä kilpirauhasen liikatoiminta on erittäin ikävä sairaus.
16133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Pelkkä tonttu olisi riittänyt nimimerkiksi.
Et tiedä edes mitä VHH on joten jatka valehtelemistasi kaikessa rauhassa.
Tyypillinen häirikkö.

Äänestä
  • Valitettavasti sivu vilisee räkänokkaisia häiriköitä joila ei ole mitään kiinostusta sivun aiheesta. He sotkevat tyhmillä kirjoituksillaa joka ketjussa ja avaavat omia täysin sivun aiheseen kuuluvia ketjuja.
    Sivun valvonta on olematon ja koska mitään suodattimia ei löydy niin täytyy kahlata näiden räkänokkien järjettömissä möläyksissä. Aikaahanse ei sinänsä paljoa vie silla yleensä jo niminerkki (alati vaihtuva) kertoo kaiken.

    Itse noudatan ruotsalaista LCHF ruokavaliota joka on nykyiseen ravintotutkimukseen perustuva VHH-ruokavalio.

    Vastauksia vastaalkajille (Ruotsiksi)

    http://www.kostdoktorn.se/lagkolhydratkost-lchf/kostdoktorns-faq

    Ravintoohjelma (englanniksi):

    http://blogg.passagen.se/dahlqvistannika/?anchor=my_lowcarb_dietary_programe_in

    Ei tarkoitettu pelkästään laihdutusdietiksi vaan terveellisyytensä takia vaan terveellisyytensä takia jatkuvasti noudatettavaksi. Ruokavalion terveydelliset vaikutukset
    ovat tunnetut ja myös tieteellisesti todistetut päinvastoin kuin nykyinen Virallinen ravintosuositus jolle ei löydy mitään perusteita.

    Virallinen ruokavalio perustuu luonnollisten tyydytettyjen rasvojen pelkoon, pelkoon jolle ei löydy mitään todisteita.
    Rasvanpelossa on kyseisetä ruokavaliosta tullut liian hiilihydraattipainotteinen ja monen mielestä seuraukset näkyvät. Liikalihavuus kasvaa ja diabetikkomäärä on räjähtämässä käsiin.
    LCHF ruokavalio on samalla Ruotsin sosiaalihallituksen, tieteeseen jakokomukseen perustuvana, hyväksymä hoito,uoto diabetes2 ja liikalihavuus potilaille. Sama koskee ADA:ta, Amerikan diabetesliittoa.

    http://pagina.se/filer/SocvsDahlqvist.pdf

    http://care.diabetesjournals.org/content/31/Supplement_1/S61.full.pdf html

    Nykyinen ravintotutkimus kaataa kaikki rasvan vaarallisuus väitteet. Tulokset kertovat lähinnä päinvastaista:

    http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/ajcn.2009.27725v1

    http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/short/169/7/659

    http://www.gp.se/konsument/matkvalitet/1.215385-who-smor-inte-farligt

    http://www.kostdoktorn.se/vetenskap/lchf-och-den-medicinska-vetenskapen


    Tulokset omaalla kohdallani LCHF ruokavaliolla:

    -Paino alas yli 30kg (19kg 2kk) asettunut nykyiseen normaalipainoon ja pysyy.
    - Diabetes2 kurissa ilman lääkitystä ja terveystarkastuksen mukaaa kaikki testiarvot OK.

    Vointi suorastaan kunikaallinen ja ruoka erittäin hyvää, tottakai, kuinkas muute, aidot ja terveelliset raakaaineet, ei margariineja eikä kevyttuotteita eikä koskaan nälkä.


    Nyt täytyy olla täysin kyvytön ymmärtämään mitään jollei tämä lisättyna runsaaseen aikaisempaan Virallisen ravintosuosituksen kaatava TIETO riitä.

    Katson keskustelun aiheesta tämmöisellä keskustelupalstalla loppuun saatetuksi. Asia on selvä.Tyydytetty rasva on terveydelle vaaraton. Täysin päinvastoin kuin mitä meille on kymmeniä vuosia kerrottu viranomaisten taholta. Kenen on vastuu ja kuka näistä viranomaisita ensimmäisenä uskaltaa myöntää virheen tapahtuneen?

    Kyseesä luento 500 lääkärille.
    Kuunnelkaa myös mitä muuta sanotaan terveyseduista ja painonhallinnasta.



    Kan det sägas tydligare?

    En minut in i föreläsningen:
    ”…Därmed måste man sätta punkt. Det finns inget samband mellan intag av mättat fett och hjärtkärlsjukdom.”
    - Peter Nilsson,
    Professor i kardiovaskulär forskning,
    Januari 2010

    VIELÄKÖ SE SELVEMMIN SE PITÄÄ SANOA?
    Minuutti luennon alusta:
    " TÄTEN TÄYTYY TODETA ETTÄ TYYDYTETYN RASVAN JA SYDÄN- JA VERISUONITAUTIEN VÄLILLÄ EI OLE MITÄÄN YHTEYTTÄ".

    - Peter Nilsson,
    Professor i kardiovaskulär forskning,
    Januari 2010

    (Äärimmäisenä oikealla istuu prof. Rössner (Ruotsin Puska)

    http://www.kostdoktorn.se/annu-en-professor-dags-att-satta-punkt


    Aikaisempia mielipiteitä professoritasolla:


    ”Två generationer svenskar har fått fel kostrekommendationer och har jagat fett i onödan. Det är dags att se över kostråden och basera dem på modern vetenskap.”

    Kaksi sukupolvea ruotsalaisia ovat saaneeet virheelliset ravintosuositukset ja vältelleet rasvaa tarpeettomasti. On aika tarkistaa ravintosuositukset ja muuttaa ne moderniin tieteeseen perustuviksi.

    - Göran Berglund,
    Professor i Internmedicin, Lund,
    i DN december 2009

    Aikaisempia professoritason lausuntoja:

    ”Man har tjatat om lågfettskost i 30 år och så visar det sig vara helt fel! Det finns inget belagt samband mellan mättat fett och hjärtkärlsjukdom.”
    Vähärasvaisesta ravinnosta on jankutettu 30 vuotta ja nyt väite näyttäytyykin täysin vääräksi! Tyydytetyn rasvan ja sydän ja verisuonitautien välillä ei ole mitään yhteyttä.

    - Fredrik Nyström
    Professor i Internmedicin, Linköping
    i Corren, september 2009

    ”Vi har underskattat riskerna med kolhydrater och överskattat farligheten med fett.”
    Olemme aliarvioinee hiilihydraatin vaarat ja yliarvioineet rasvan vaarat.
    - Johan Frostegård,
    Professor Medicin KI,
    i Expressen januari 2010

    Huippusuorituksiin oikealla ravinnolla LCHF/VHH:

    http://www.kostdoktorn.se/forsta-os-guldet-pa-lchf

    Äänestä

on todettu että nimenomaan VHH-ruokavalio on aiheuttanut vakavaa kilpirauhasen liikatoimintaa? On suorastaan törkeää että tällaisia ylimalkaisia väitteitä esitetään VHH:ta vastaan koska missään ei ole virallisesti todettu että VHH sitä aiheuttaisi.

Äänestä
  • veijo-------------haukkuu vakavasti sairaita ( kilpirauhasenliikatoiminta ) tolloiksi ja häiriköiksi---??


    On perkele ukkelilla otsaa !


    Tunnen syvää myötähäpeää kääkän P:sta

    Äänestä

  • hu huu ! kirjoitti:

    veijo-------------haukkuu vakavasti sairaita ( kilpirauhasenliikatoiminta ) tolloiksi ja häiriköiksi---??


    On perkele ukkelilla otsaa !


    Tunnen syvää myötähäpeää kääkän P:sta

    Olet tyypillinen häirikkö

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Olet tyypillinen häirikkö

    väitteesi aloittajan suhteen :

    Äänestä

  • Myöskään normaalisti syömällä viljatuotteet ei auheuta mitään diabetestä. Turha väittää, että normaali annoksia syömällä joku ei pysyisi normaalipainoisena. Tietysti poislukien erilaiset sairaudet. Minullahan ei ole diabetestä, eikä mitään muitakaan sairauksia tai allergioita ja olen aina syönyt todella runsaasti. Kasviksia toki voisin omassakin ruokavaliossa lisätä. Ikääkin on lasissa jo ihan reilusti.

    Äänestä

  • McCay kirjoitti:

    Myöskään normaalisti syömällä viljatuotteet ei auheuta mitään diabetestä. Turha väittää, että normaali annoksia syömällä joku ei pysyisi normaalipainoisena. Tietysti poislukien erilaiset sairaudet. Minullahan ei ole diabetestä, eikä mitään muitakaan sairauksia tai allergioita ja olen aina syönyt todella runsaasti. Kasviksia toki voisin omassakin ruokavaliossa lisätä. Ikääkin on lasissa jo ihan reilusti.

    että normaalisti tupakoimalla tupakka ei aiheuta mitään eikä normaalisti juomalla alkoholi ei aiheuta mitään sairauksia.

    Miksi leikit venäläistä rulettia terveytesi kanssa? Jos nyt ei ole diabetesta niin uudet diabeetikot tulevat juuri näiden terveiden "normaali-ihmisten" joukosta.

    Lisää vaan kasviksia ja se tapahtuu helposti VHH-ruokavaliolla kun lautaselle tulee tilaa perunoiden, riisien ja pastojen poisjättämisen seurauksena. Voin suositella.

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    että normaalisti tupakoimalla tupakka ei aiheuta mitään eikä normaalisti juomalla alkoholi ei aiheuta mitään sairauksia.

    Miksi leikit venäläistä rulettia terveytesi kanssa? Jos nyt ei ole diabetesta niin uudet diabeetikot tulevat juuri näiden terveiden "normaali-ihmisten" joukosta.

    Lisää vaan kasviksia ja se tapahtuu helposti VHH-ruokavaliolla kun lautaselle tulee tilaa perunoiden, riisien ja pastojen poisjättämisen seurauksena. Voin suositella.

    -- TERVEELLISTÄ RUOKAA----tupakkaan ja viinan nauttimiseen ??? enempi kuin harhaista tuo toiminta ????


    Mitä helvettiä venäläisellä ruletin pelaamisella ja terveellä lautasmallin nauttimisella on yhteistä ?


    vastaan: harhainen vhh-kaheli.

    Itse olen vhh: la ,mutta ymmärrän toki helvetin hyvin ,että suurinosa Suomalaisista ( n 85 % ) voi syödä normaalisti MITÄ VAAN ---------SAIRASTUMATTA KOSKAAN---minun kaltaiseen liikalihavuuteen.

    Minulla on kaksoisveli joka mm voi tehdä niin !

    Äänestä

  • rauhallinen vhh-nen kirjoitti:

    -- TERVEELLISTÄ RUOKAA----tupakkaan ja viinan nauttimiseen ??? enempi kuin harhaista tuo toiminta ????


    Mitä helvettiä venäläisellä ruletin pelaamisella ja terveellä lautasmallin nauttimisella on yhteistä ?


    vastaan: harhainen vhh-kaheli.

    Itse olen vhh: la ,mutta ymmärrän toki helvetin hyvin ,että suurinosa Suomalaisista ( n 85 % ) voi syödä normaalisti MITÄ VAAN ---------SAIRASTUMATTA KOSKAAN---minun kaltaiseen liikalihavuuteen.

    Minulla on kaksoisveli joka mm voi tehdä niin !

    ole terveellistä ruokaa. Hiilihydraattien syöjät altistavat itsensä diabetekselle ja ihan kiitettävästi Puska lautasmalleineen niitä sairaita tähän maahan on saanut aikaan. Puoli miljoonaa onn jo ja kohta miljoona ellei hiilihydraatteja vähennetä.

    Oletko sitä mieltä että 85% voi juoda normaalisti viinaa MITÄ VAAN------- SAIRASTUMATTA KOSKAAN

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    ole terveellistä ruokaa. Hiilihydraattien syöjät altistavat itsensä diabetekselle ja ihan kiitettävästi Puska lautasmalleineen niitä sairaita tähän maahan on saanut aikaan. Puoli miljoonaa onn jo ja kohta miljoona ellei hiilihydraatteja vähennetä.

    Oletko sitä mieltä että 85% voi juoda normaalisti viinaa MITÄ VAAN------- SAIRASTUMATTA KOSKAAN

    väitin,että 85 % VOI SYÖDÄ ( ei juoda ) MITÄ VAIN SAIRASTUMATTAAN !


    luetun ymmärtäminen paranee kun istuu alas ja hengittää ensin syvään ja sitten..........

    Äänestä

  • rauhallinen vhh:nen kirjoitti:

    väitin,että 85 % VOI SYÖDÄ ( ei juoda ) MITÄ VAIN SAIRASTUMATTAAN !


    luetun ymmärtäminen paranee kun istuu alas ja hengittää ensin syvään ja sitten..........

    "väitin,että 85 % VOI SYÖDÄ ( ei juoda ) MITÄ VAIN SAIRASTUMATTAAN !"

    Tyypillinen häirikköväite

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    "väitin,että 85 % VOI SYÖDÄ ( ei juoda ) MITÄ VAIN SAIRASTUMATTAAN !"

    Tyypillinen häirikköväite

    Miksi REAALIMAAILMAN SÄÄNNÖT ON SINULLE HÄIRIÖKSI ja punainen vaate ?


    Nyt kerro tai puen sinut LENITA AIRISTOKSI

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    että normaalisti tupakoimalla tupakka ei aiheuta mitään eikä normaalisti juomalla alkoholi ei aiheuta mitään sairauksia.

    Miksi leikit venäläistä rulettia terveytesi kanssa? Jos nyt ei ole diabetesta niin uudet diabeetikot tulevat juuri näiden terveiden "normaali-ihmisten" joukosta.

    Lisää vaan kasviksia ja se tapahtuu helposti VHH-ruokavaliolla kun lautaselle tulee tilaa perunoiden, riisien ja pastojen poisjättämisen seurauksena. Voin suositella.

    "että normaalisti tupakoimalla tupakka ei aiheuta mitään eikä normaalisti juomalla alkoholi ei aiheuta mitään sairauksia"

    Olet siis sitä mieltä, että heroiinia voi pumpata suoneen miten haluaa ja terveys säilyy kunhan vaan ei saa hiilihydraatteja? Tää oli ultimaalinen vertaus kj.mattila ja tää mut ironinen läppä täysin samaa tasoa=)

    Äänestä

jos haluat välttää ongelmia kilpirauhasen kanssa niin kipi kapi vähähiilihydraattiselle ruokavaliolle. Se on varmin tapa ehkäistä näitä ongelmia.

Äänestä
  • Luulisi että kinuskit ja japsit olisi kaikki diabetikkoja kun sitä riisiä siellä syömään melkoisesti. Miksiköhän näin ei kuitenkaan ole?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tonttunen222 kirjoitti:

Vähähiilihydraattinen ruokavalio (VHH) on aiheuttanut minulle vakavaa kilpirauhasen liikatoimintaa. Minusta on ikävää, että tällä palstalla jotkut väittävät VHH:n olevan vielä "terveellinen". Minulle ei ainakaan kerrottu selkeästi vaaroista, sillä kilpirauhasen liikatoiminta on erittäin ikävä sairaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu