Uunimuna

Valmistatteko munia uunissa ja mitä mieltä olette uunimunista?
11648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tupperin silikoninen muffinssivuoka on mitä mainioin väline. - Jokaiseen koloon yksi pekoniviipale ja sen päälle kanamuna, ei tarvita edes mausteita. - Uuniin 200 astetta 20 minuuttia ja nam ! Tosin itse en juurikaan niitä voi syödä, mutta muksuille kelpaa ;)

Äänestä

kuullutkaan ennen sanaa uunimuna, enkä näinollen ole munia uunissa siis koskaan valmistanutkaan.

Sekin tuli mulle järkytyksenä, kun kuulin, että jotkut tekevät paistetun kananmunan mikrossa. Voi vaan miettiä niitä vanhempia, jotka lapsilleen tällaisia "taitoja" opettavat. Turha sit ihmetellä kun lapsi kasvaa, miksei keittössä oikeen hommat toimi.

Mä oon itse huono ruoanlaittaja, mutta siihen ei ainakaan mun äidissä oo syytä. Se on kyllä yrittänyt opettaa muttei mun kärsivällisyys eikä mielenkiinto vaan oo riittänyt opetteluun. Se tekee itse ehkä maailman parasta ruokaa... Mutta kyllä mä kananmunat sentään paistan ihan paistinpannulla.

Äänestä
  • reikä siihen kuoreen ja tule ulos maailmaan!

    Äänestä

  • open your eyes kirjoitti:

    reikä siihen kuoreen ja tule ulos maailmaan!

    jos se vaan on täynnä tuollaista kaikkea paskaa.

    Äänestä

  • Huonoksi äidiksi voi haukkua syystä kuin syystä, mutta minulla on maailman paras äiti (joka on hyvä kokki), ja innostanut minua niin että olen itsekin varsinainen harrastelijakokki. Tässä on taas vaan havaittavissa pelkoa kaikkea uutta kohtaan :D Itse joskus teen kananmunan mikrossa esim. leivän päälle. Terveellisesti valmistettu, kun ei tarvita rasvaa, ja mielestäni hyvää! Useimmiten kuitenkin paistan/keitän/teen uppomunia. Voisin väittää että kananmuna on herkullista ihan missä muodossa tahansa :D

    Äänestä

munalaatikko:
Jokaista munaa kohden 1 dl maitoa, mausteeksi suolaa, vp ja uuniin niin kauaksi aikaa että tekele hyytyyy.

Ihan syötävää.

Äänestä
  • Musta mun tekemä ja toisille syöttämäni quiche lorraine on aixan tajuttoman priimaa.

    (priimahymiö)

    Äänestä

Mikä ihmeen uunimuna?

Äänestä
  • uuniperuna paitsi että se ei ole peruna vaan muna eli uunimuna.

    Äänestä

...ihan kylmä, joten sinne on turha yrittää munaa tarjota.
Ja sen uunin lämmittäminen on niin työläs ja pitkä urakka, että ei yhden pienen munan takia sitä kannata alkaa lämmittämään, liian kova urakka.

Äänestä
  • ...tuon leivinuunin lisäksi mikroaaltouunikin, mutta ei sekään oikein innosta.
    Just ku oot saanut tuupattua munan sisään niin, bling, valmista tuli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uunimuna kirjoitti:

Valmistatteko munia uunissa ja mitä mieltä olette uunimunista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu