Ravintoaineet voivat sekä tehdä sairaaksi että parantaa, kirurgian erikoislääkäri Kaarlo Jaakkola sanoo viikonlopun Iltalehdessä. Jopa yli miljoona suomalaista kärsii ruoansulatuselimistön sairauksista ja vaivoista. Leena Kettunen sai vatsansa kuntoon kun Kaarlo Jaakkola laati hänelle tarkasti suunnitellun ravitsemushoidon. Leena Kettunen muutti ruokavalionsa täysin gluteenittomaksi ja alkoi katsoa tarkkaan mitä suuhunsa laittoi. Hän tekee kaiken ruokansa itse ja välttää eineksiä niiden lisäaineiden vuoksi. Myöskään sokeri ei sovi hänen vatsalleen.
On yleisesti tiedossa että viljat aiheuttavat valtaosan vatsasairauksista ja vaivoista. Ärtyvän suolen oireyhtymä on yksi sairaus johon ei ole lääkitystä mutta viljojen välttäminen yleensä auttaa.
Välttäkää siis viljaa, se kannattaa.
On yleisesti tiedossa että viljat aiheuttavat valtaosan vatsasairauksista ja vaivoista. Ärtyvän suolen oireyhtymä on yksi sairaus johon ei ole lääkitystä mutta viljojen välttäminen yleensä auttaa.
Välttäkää siis viljaa, se kannattaa.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Olen minäkin kamppaillut erinäisten vatsavaivojen kanssa ja vasta kun kokeilin viljojen vähentämistä alkoi jotain positiivista tapahtumaan. Enää en halua niitä ongelmia takaisin joten jätän viljat syömättä. Kasvisten kanssa ei ole mitään onglemia eikä rasvojen suhteen. Olen huomannut että vatsa pitää luonnollisista rasvoista ja siksi käytän voita ja salaateissa oliiviöljyä. Hyvä että on lääkäreitä jotka eivät joka tapauksessa ole ensimmäisenä tarjoamassa lääkkeitä. Ravinnollakin saa paljon aikaan.
onkin kipujen aiheuttaja tai liian rasvainen ruoka joka elttaantuu suolistossa ja aiheuttaa suoli-homeen ?
mutta kun sitten millään ei. Kyllä se on vilja joka siellä mädäntyy ja sokeri rupeaa käymään.
Aamen ja plottis!!!!
Vessanpöntöstä alas kaiken maailman turvotusta vähentävät jukurtit. Ei muuta ku hiilarit nollaan niin ah kun helpottaa olo massussa.
takia tällä palstalla käsitellään sairauksia ?
Muuten ärtynyttä paksusuolen oireyhtymää voi aihettaa tuoreiden hiivapohjaisten leipien lisäksi kahvi, makeutusaineet, tuoreet vihannekset, sipuli jne.
Ja jos keliakiasta puhutaan niin sehän on sairaus, jota aiheuttaa viljoissa olevien proteiínien imeytymishäiriö. Eihän kukaan väitä vhh dieettiäkään epäterveelliseksi, vaikka ihmisillä voi olla esim kala-, kananmuna-tai pähkinä allergiaa tai maitoallergiaa.
ollut palstalla että ymmärrät, jos haluat ymmärtää, miksi palstalla käsitellään sairauksia. VHH on ruokavalio jolla on postiivisia terveysvaikutuksia ja sen avulla voi kokonaan päästä eroon lukuisista sairauksista.
"Eihän kukaan väitä vhh dieettiäkään epäterveelliseksi,"
Luetko yleensä mitään tällä palstalla?
keliakia on sairaus, jota ei hoideta syömällä viljaa, hyvin yksinkertaista. Samoin ärsyyntyvän paksusuolen kanssa kannattaa kokeilla mistä ruoka-aineista oireet tulevat. Eli aluksi jättää kaikki mahdollisest allergisoivat aineet pois ja vähitellen kokeilla yhtä ainetta kerrallaan.
muitakin ruoka-aineallergioita hoidetaan jättämällä ruoka-aineita pois.
vhh:lla kehoitetaan syömään pähkinöitä (allergeeni) maitoa (allergeeni), kalaa (allergeeni) kananmunaa (allergeeni), näiden perusteella voidaan kyseenalaistaa vhh:n terveellisyys joillekin, aivan samoin kuin viljojen pois jättäminen keliakian/ ärsyyntyneen paksusuolen oireyhtymässä.
Eikä tässä ole muusta kysymys kuin samasta yksinkertaistamisesta mitä sinä itsekin harrastat
koko lausetta, äläkä pätki, vaikka sehän sinulla näyttää olevan tapana. o.k. korjaus: epäterveelliseksi sen takia,
Eihän kukaan väitä vhh dieettiäkään epäterveelliseksi, vaikka ihmisillä voi olla esim kala-, kananmuna-tai pähkinä allergiaa tai maitoallergiaa.
Muuten mielenkiintoista, että sinä itse pätkit täällä lauseita sopivasti. Sitten kun joku toinen ottaa irti tuolta virallisimmasta blogiteksteistä kokonaisia kappaleita niin ihmettely tekstin perusteella on joko turhaa tai marginaaliajattelua.
"vhh:lla kehoitetaan syömään pähkinöitä (allergeeni) maitoa (allergeeni), kalaa (allergeeni) kananmunaa (allergeeni), näiden perusteella voidaan kyseenalaistaa vhh:n terveellisyys joillekin, aivan samoin kuin viljojen pois jättäminen keliakian/ ärsyyntyneen paksusuolen oireyhtymässä."
Täytyy muistaa noissa allergeeneissa myös se, että esimerkiksi maito on prosessoitu, harva hakee suoraan tilalta ja moni maidolle herkkä pystyy juomaan tilamaitoa. Joillain allergia on päässyt niin pahaksi, että tilamaitokaan ei sitten käy. Ystäväni oli maitoallerkikko, Hän lueskeli aiheesta ja jätti viljatuotteet kokonaan pois. 2 vuotta hän eli maidottomalla ja viljattomalla aina välillä kokeillen, josko tilamaito sopisi. " 2 vuoden jälkeen se sopi. Kaupan maito ei! Siis pointtina se, että kuinkahan paljoa mahtaisi allergiat hävitä, jos saisimme luonnonmukaisesti kasvatettua ja prosessoimatonta ruokaa! Kalakin kasvatetaan antibiootteja käyttämällä, ei siis ihme, että ihmiset saavat siitä vaivoja.
Mutta vhh:ta voi noudattaa myös jättämällä yksinkertaisesti pois ne mitkä allergisoivat!
Sisareni tytär valitteli että hänen lapsensa ei voi juoda kaupan maitoa, laatta lentää välittömästi. Hän kokeili käsittelemätöntä maitoa ja sitä lapsi voi juoda ongelmitta. Kun äiti kertoi asiasta neuvolassa niin siellä kauhisteltiin että et kai anna lapsellesi pästöroimatonta maitoa. Äiti siihen vastasi että sitä maitoa minä olen juonut elämäni 15 ensimmäistä vuotta kun olen maitotilalla kasvanut. Näin siis huolehditaan ettei lapset saisi lainkaan mitään bakteereja ja siitä johtuu allergiat ja muut ongelmat. Joku kirjoitti Hesarin mielipidepalstalla että allergiat johtuu siitä että lapset eivät enää saa multaa suuhunsa.
Ymmärrä nyt mitä tarkoitin.
Häiriköillä ei ole mitään järkevää ajatusta päässään keksiessään väitöksiä LCHF/VHH vaikutuksista.
olla tuo yletön bakteeri kammokin yksi syy! Onko muuten Tila maidosta saatu joskus historiassa sitten bakteereita. tottakai jos sitä käsitellään huonosti, niin se on mahdollista, mutta jos olis mahdollista hakea tuoretta vaika joka toinen päivä, niin aika minimiks varmaan jäis bakteerit! Onneksi itellä on Tilamaitoa haettavana vaikka joka päivä hakis!
50-luvulla, haettiin tilamaitoa läheiseltä maitotilalta ja silloin hygieniataso ei varmasti ollut sitä mitä se on tänä päivänä. Kun silloin lypsykoneet eivät olleet niin tehokkaita kuin nyt, suoritettiin ns jälkilypsy käsin. ämpärin kanssa lehmän alle ja eikun lypsämään. Sitä maitoa juotiin ilman mitään ongelmia.
Tilamaitoa haen kerran viikossa viiden litran kanisterissa. Kun sen säilyttää oikein niin se säilyy vähintäin seitsemän päivää ilman makuvirheitä. Sen kauempaa ei maitoa ole ollut säilytettäväksi.
Maitoa? Minä haen sitä noin joka 3 päivä ämpärillä ja laitan sen siitä lasi pulloihin, joissa korkki. Mun mielestä siihen tulee hiukan huono maku jo 3 päivän jälkeen, mutta onko se sitten kiinni säilytystavassa?
elintarvikkeiden säilytykseen sopiva muovikanisteri jonka pesen huolellisesti ennen maidon noutoa. Maito on koko ajan siinä kanisterissa jääkaapissa ja kun otan maitoa niin laitan sen välittömästi takaisin kaappiin. Hapatan myös maidosta kefiiriä jolloin sitä kanisteria ei edes avata niin usein jos sieltä joka kerta ottaisi vain lasin maitoa. Maidosta helposti huomaa pienetkin makuvirheet mutta tässä ei niitä ole ollut.
varmaan hommata tuollainen kanisteri. Mitä muuten se kefiiri on? Tää tilamaidon käyttäminen on mulle aika uus asia!
jota joskus takavuosina Suomessakin sai. Se on tavallista juoksevampaa kuin tavallinen piimä. Valio lopetti sen valmistuksen mutta se on hyvin suosittu juoma Venäjällä ja Virossa. Eestin Herkku ja vastaavat kaupat myy sitä Suomessa. Otan tästä kefiirisä juuren, laitan sitä desilitran kattilaan ja tilamaitoa päälle, kuumennan kädenlämpoiseksi, pullotan ja odotan että se happanee huoneenlämmössä jonka jälkeen suljen korkin ja laitan jääkaappiin.
mattila keskustelee itsensä kanssa
Se on varsinainen terveysjuoma.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kefiiri
liity skitsofreniaan?
Sekaannutko kissoihin? :D Taidat taas toistaa itseäsi!
Thanks
pystyt puhumaan sairaudestasi noin avoimesti!
että luulosairaus on jo pitkälle edennyt ja seuraavaksi iskee vainoharhaisuus. Lopeta hiilareitten syöminen, menet kohta lopullisesti sekaisin ja sitten piipaa auto hakee: They're coming to take me away, ho-ho, hee-hee, ha-haaa.
juttuja jos ylipäätään olet "3 lapsen äiti". Minäkin olen sitä mieltä että Mattila keskustelee nyt itsensä tai tosi typerän henkilön kanssa .
Kyllä me se tiedetään että sinä olet sitä mieltä. Ei sitä tarvitse nimimerkkiä vaihtaa ja kirjoittaa samaa uudelleen.
Tää on huvittavaa!
"juttuja jos ylipäätään olet "3 lapsen äiti".
:D Meinaatko, että kaikki äidit ovat kilttejä pikku hissukoita, eivätkä koskaan kirjottele ja puhele härskejä.
"Minäkin olen sitä mieltä että Mattila keskustelee nyt itsensä tai tosi typerän henkilön kanssa . "
Olen tässä oikeasti miettinyt, että kyllä sulla on valtava työ joka päivä edessä, kun puhelet noiden 600 persoonasi kanssa! Ei siis ihme, että puhelet itsesi välillä pussiin ja laitat nimimerkiksesi haukkuma sanoja, etkä tajua, että ne periaatteessa tarkoittavat sinua itseäsi! :D
vaikk kui mont kartaa-----------
sano vaimollesi terkkui
/ he hee: Pourquoi est-ce que vous ne pouvez jamais m´aider. Mon petit fre`re.
Ne jotka käyttävät käsittelmätöntä tilamaitoa, heillä ei ole maidon kanssa samoja ongelmia kuin niillä jotka juovat kaupan prosessoitua maitoa.
myllyn asialla ja vilkastuttaa yhtiön liikevaihtoa suoltamalla paskaa täällä:
HYVÄSTI MÄTTILÄ