häiden peruminen

Tässä viime vuoden pääsiäisenä sovittiin avopuolisoni kanssa naimisiin menosta ja jopa päiväkin päätettiin.31.7.2010. No aloin laittamaan ja hommaamaan hääpaikkaa- pukua- ruokaa jne. Ja kaikki onkin jo valmiina. Kutsutkin kirjoitettu viittä vaille postissa, kunnes avopuolisoni ilmoitti että jäitä ei tulekaan!!!!!
On kyllä aikaisemminkin sanonut, mutta ajattelin, että on hermostunut kun aika kumminkin lähenee. Minulle tuon sanonut ei omille bestmaneille taikka kavereille jotka tietävät hommasta. Mitä nyt tehdä??????????????

AUTTAKAA!!!!!!!!!!!!!!!!! Vai onko niin että kaikki (vieraskirja, albumi, sormustyyny jna) pitää alkaa hävittämään pois ehkäpä myymään...(vaikka niissä jo kaiverruksetkin) Tämä on kamalaa onko toisilla samanlaisia kokemuksia ja miten pääsitte yli.

Ps. Olemme seurustelleet kohta 6 vuotta ja kihloissa 2,5 vuotta
513514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

>No aloin laittamaan ja hommaamaan .... kunnes avopuolisoni ilmoitti että jäitä ei tulekaan!!!!!
>On kyllä aikaisemminkin sanonut, mutta ajattelin, että ...

No siinä sitä ollaan. SINÄ laittelet ja hommailet etkä yhtään välitä etkä kuuntele kun kumppanisi sanoo että nyt jarrua. Ja ihmettelet vielä että mies sanoo tuon SINULLE eikä omille kavereilleen? Ja suurin huolesi on nyt joku helvetin vieraskirja. Mitä siitä että mies ei haluakaan naimisiin, muttakun sormustyyny ja kaiverrukset yhyy yhyy.

Sinä taidat olla niitä naisia jotka hössöttävät omiaan ja miesparka saa tuntea olevansa ihan ylimääräinen omassa kodissaan, esittävänsä vain jotain sivuroolia sinun omassa showssasi. Sinulle on ilmeisesti ihan vieras ajatus, että parisunta keskustelisi keskenään asioista ja kuuntelisi toisiaan. Ei ihme ettei mies haluakaan viettää kanssasi loppuelämäänsä.

Että mitäkö nyt tehdä. No kuule myyt ne sormustyynysi ja hiotutat sormuksista kaiverrukset pois, käytetyistäkin saa jotain rahaa takaisin. Palailet pikkuhiljaa tähän normaalitodellisuuteen sieltä prinsessahaaveistasi ja kasvat aikuiseksi.

Äänestä
  • kiitos vain sinulle vastauksesta, mutta mieheni on kyllä ollut koko ajan mukana ja hyväksynyt mitä ehdotettu....Enkä tosiaan ole hössöttävää tyyppiä, vaan ajoissa hommattu jotta ei tulisi kiire ja tressi...Taidat olla 'k'inen vanhapiika kun tuolla lailla reakoit...ja syyttelet

    Äänestä

  • minä vain kirjoitti:

    kiitos vain sinulle vastauksesta, mutta mieheni on kyllä ollut koko ajan mukana ja hyväksynyt mitä ehdotettu....Enkä tosiaan ole hössöttävää tyyppiä, vaan ajoissa hommattu jotta ei tulisi kiire ja tressi...Taidat olla 'k'inen vanhapiika kun tuolla lailla reakoit...ja syyttelet

    Tais kalikka kilahtaa omaan nilkkaan kun ei vastaus kelpaa

    Aina ei voi voittaa ja en mää tommosen kanssa naimisiin menis kun itketään jostain opikku roinista

    Taidat itse jäädä vanhaksi piiaksi sinne nurkkaan istumaan

    Äänestä

  • Dublin kirjoitti:

    Tais kalikka kilahtaa omaan nilkkaan kun ei vastaus kelpaa

    Aina ei voi voittaa ja en mää tommosen kanssa naimisiin menis kun itketään jostain opikku roinista

    Taidat itse jäädä vanhaksi piiaksi sinne nurkkaan istumaan

    Jaa.. että tulit sitten tänne räkyttään katkera paska! Ihan tuntuu mukavalta, että sun elämäs on pelkkää tyhjää!!..ei oo muuta tekemistä kun tänne tulla joka saatanan päivä jollekkin vittuileen! Hahhahahhahah!!
    Korkkaappa se viimenenki pullo ja sammu taas! tyhmä!

    Äänestä

  • Kyllä naurattaa taas kirjoitti:

    Jaa.. että tulit sitten tänne räkyttään katkera paska! Ihan tuntuu mukavalta, että sun elämäs on pelkkää tyhjää!!..ei oo muuta tekemistä kun tänne tulla joka saatanan päivä jollekkin vittuileen! Hahhahahhahah!!
    Korkkaappa se viimenenki pullo ja sammu taas! tyhmä!

    vakio vammanen, taidat itse vaan räksyttää täällä ilman nimimerkkiä anonyymisesti vakio retard.
    Ja en oo katkera paska niin kuin kirjoitit.
    taidat itse räksytäää vaan täällä kun oot tommonen jolla ei oo kaikki inkkarit kanootisssa
    ja muumit laaksossa.
    Mun elämä ei oo tyhjää ja taitaa sun elämäs olla tyhjää paskaa kun tommosta sontaa kirjoitetlet täällä
    Ja en oo täällä kommentoinu joka päivä mitään ja vittuillu,
    taidat itse vaan vittuilla täällä ja puihua paskaa minkä osaat aika hyvin.
    Muista lääkitys ja ota vaan se viimeinen pullo ja sammu pois
    Tyhmä on se joka tyhmiksi sanoo ja olet vaan yksinkertainen paska.

    Äänestä

  • Dublin kirjoitti:

    Tais kalikka kilahtaa omaan nilkkaan kun ei vastaus kelpaa

    Aina ei voi voittaa ja en mää tommosen kanssa naimisiin menis kun itketään jostain opikku roinista

    Taidat itse jäädä vanhaksi piiaksi sinne nurkkaan istumaan

    "Tais kalikka kilahtaa omaan nilkkaan kun ei vastaus kelpaa"

    Taidan alkaa käyttää tätä aina kun joku väittää vastaan sanomisiini. :D

    Äänestä

Ehkä se lasikenkä vielä sittenkin loytyy.

VAkavasti puhuen, miksi kieltäydyit aiemmin hyväksymstä miehen kieltäytymistä häistä? Etko halunnut nähdä punaisia lippuja?

No nyt tuo totuus sinulle vihdoin selveni. Parempi näin, mies olisi voinut jättää toistamisensa vielä myohäisempään ja olla tulematta kirkkoon.

Mikäli asutte jo yhdessä, et tarvitse enempiä selittelyjä.

Äänestä

Saitpas suorasukaisa kommentteja kanssasisarilta :( Mutta niin se on, että keskusteleminen kannattaa. Tässä on nyt yksi tehnyt yhtä ja toinen toista. Lopputulos on mikä on. Otan osaa!

Äänestä

NAISET, olkaa hyviä ja osallistukaa tähän kyselyyn.

Tällä kyselyllä sinä pääset VAIKUTTAMAAN uuteen kehitteillä olevaan NAISILLE SUUNNATTUUN lonkeroon.

Täyttäminen kestää vain noin 2 minuuttia ja on helppo ja turvallinen täyttää! Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille.

https://elomake3.laurea.fi/lomakkeet/2206/lomake.html

Äänestä

Oletan että ette siis ole eroamassa tai mitään, vaan mies ei vain halua nyt häitä.
Minä suostuin häihin vain vaimoni (nykyisin ex) mieliksi. Tein virheen siinä, mutta kun hän oli niin painostava että eivätkö kihlat merkitsekään mitään, mitä häh. Häitä edeltävänä keväänä tuntui että naimisiinmeno on virhe, mutta kutsut oli jo lähetetty joten tuntui että ei auta kuin hoitaa homma läpi. Minua siis närästi tuossa naimisiinmenossa se hössötys, hääjuhlat ja kaikki ylimääräinen paska. Häät johtivatkin vain kauheisiin riitoihin. Miehesi tekee oikein kun peruu häät jos ei tunnu siltä.

Äänestä

Tarpeeksi kauan oot sitä jo katellu, joten joutaa jo naimisiin kuleksimasta! :)
Nyt sitten se naisten paras keino käyttöön! Ukko pimppakieltoon! Älä anna enään ilmaiseksi sua polkee!
Jos ei sormusta, ei riemurasiaakaan!
Kyllä se siitä järkiinsä tulee..ukothan ajattelee loppujenlopuksi alapäällään..! :D
Hyvää hääpäivää vaan sinulle!

Äänestä
  • niin no.. nykyään riemurasioita on niin runsaasti tarjolla, ettei yhden naisen seksillä kiristys mihinkään vaikuta, päinvastoin seksillä kiristys lisää vastenmielisyyden tunnetta naimisiin menosta. kannattaa olla ymmärtäväinen ja kuunnella mistä syystä mies peruu häät, ehkä hänellä on hyviä pointtejakin, ja voitte joko lykätä häitä tai perua ne kokonaan. eihän häiden päätarkoitus ole kaikki ekstrasälä, vaan teidän sitoutuminen toisiinne jumalan/suvun/minkä ikinä edessä.

    Äänestä

  • "Kyllä se siitä järkiinsä tulee..ukothan ajattelee loppujenlopuksi alapäällään"

    Juu, mutta ei välttämättä SINUA.

    Äänestä

  • Pikku-A kirjoitti:

    "Kyllä se siitä järkiinsä tulee..ukothan ajattelee loppujenlopuksi alapäällään"

    Juu, mutta ei välttämättä SINUA.

    kukas tässä nyt minusta puhuikaan..? Sen tiedän kuitenkin, ettei ainakaan sinua...haiset metrien päähän..

    Äänestä

  • trixie,.- kirjoitti:

    niin no.. nykyään riemurasioita on niin runsaasti tarjolla, ettei yhden naisen seksillä kiristys mihinkään vaikuta, päinvastoin seksillä kiristys lisää vastenmielisyyden tunnetta naimisiin menosta. kannattaa olla ymmärtäväinen ja kuunnella mistä syystä mies peruu häät, ehkä hänellä on hyviä pointtejakin, ja voitte joko lykätä häitä tai perua ne kokonaan. eihän häiden päätarkoitus ole kaikki ekstrasälä, vaan teidän sitoutuminen toisiinne jumalan/suvun/minkä ikinä edessä.

    ...ei ala heti vieraissa kulkea...kaikki miehet ei oo pukkeja! onneksi...

    Äänestä

  • kävisit ees pesulla. kirjoitti:

    kukas tässä nyt minusta puhuikaan..? Sen tiedän kuitenkin, ettei ainakaan sinua...haiset metrien päähän..

    heh heh! No nyt osui! heh!

    Äänestä

... kuin että olet saanut rukkaset.

Väkisin on turha yrittää ketään vihille viedä. Kysyt, että mitä tehdä.
Vastaus: ei mitään.
Siis häitä ei tule.

Kirjoitat, että mies on aikaisemminkin jo lyönyt jarrua, että ei häitä.
Ymmärrän, että sinä olet saanut kuin kylmää vettä niskaasi. Aikamoinen henkinen lässähdys tuo on naiselle.

Itse vastaavassa tilaisin ottaisin tuumasta toimen ja yhtä kätevästi kuin häävarustelut on tehty, yhtä kätevästi ne peruisin.
Olisin varmaan kuin piesty koira tuon jälkeen ja pettynyt. Suhteen jatkuminen olisi vaakalaudalla, koska mies ei halua sitoutua. Sitoutumisen pelko siellä on.

Ottaisin opiksi, ja jos seuraavan kerran järjestelisin häitä, varmistaisin 100%, että mies on todella mukana. Naimisiin voi kyllä mennä pienestikin... ei tarvitse sormustyynyjä ja pari todistajaa riittää. Häät sinänsä eivät ole elämäntarkoitus, vaan kaikki se, mikä tulee häiden jälkeen.

Äänestä
  • On kyllä eukolla taas neuvot! Huh!
    Kuule AP. Ukkos on vaan panikoinut siellä!
    Tottakait se naimisiin haluu, kun taas rauhottuu...ootta olleet noin kauan yhdessäkin...on vain tottunut niin hyvälle, kun näin kauan on saanut siinä hyvää ilman sormuksiakin!
    Rakastaa sua kuiteskin! Joten...poriskaapa ihan rauhassa, äläkä ala riiteleen asian tiimoilta!

    Äänestä

  • viisas täti Monica kirjoitti:

    On kyllä eukolla taas neuvot! Huh!
    Kuule AP. Ukkos on vaan panikoinut siellä!
    Tottakait se naimisiin haluu, kun taas rauhottuu...ootta olleet noin kauan yhdessäkin...on vain tottunut niin hyvälle, kun näin kauan on saanut siinä hyvää ilman sormuksiakin!
    Rakastaa sua kuiteskin! Joten...poriskaapa ihan rauhassa, äläkä ala riiteleen asian tiimoilta!

    Älä näitä suomi 24 "asiantuntija" kahjoja noteeraa! Hullua porukkaa suurin osa!

    Äänestä

  • viisas täti Monica kirjoitti:

    On kyllä eukolla taas neuvot! Huh!
    Kuule AP. Ukkos on vaan panikoinut siellä!
    Tottakait se naimisiin haluu, kun taas rauhottuu...ootta olleet noin kauan yhdessäkin...on vain tottunut niin hyvälle, kun näin kauan on saanut siinä hyvää ilman sormuksiakin!
    Rakastaa sua kuiteskin! Joten...poriskaapa ihan rauhassa, äläkä ala riiteleen asian tiimoilta!

    Kiitos Täti Monica vastauksestasi...oli mukava välillä saada tuollainenkin vastaus kun tuntuu että itse olen koko hommaan syypää...En kyllä ole uskonutkaan näitä suomi24 filosofeja ja kaikki tietäviä....Hyvää kevään jatkoa sinulle =)

    Äänestä

  • pipipäitä pööö! kirjoitti:

    Älä näitä suomi 24 "asiantuntija" kahjoja noteeraa! Hullua porukkaa suurin osa!

    =)

    Äänestä

  • viisas täti Monica kirjoitti:

    On kyllä eukolla taas neuvot! Huh!
    Kuule AP. Ukkos on vaan panikoinut siellä!
    Tottakait se naimisiin haluu, kun taas rauhottuu...ootta olleet noin kauan yhdessäkin...on vain tottunut niin hyvälle, kun näin kauan on saanut siinä hyvää ilman sormuksiakin!
    Rakastaa sua kuiteskin! Joten...poriskaapa ihan rauhassa, äläkä ala riiteleen asian tiimoilta!

    Ap tehköön siis itse päätöksensä, eli sinun viisaan neuvosi mukaan.
    SINÄ siis tiedät, että ap:n "ukko" rakastaa kuitenkin ja kerran rakastaa, niin ukon on mentävä naimisiin, vaikka ukko sitä vastustaa.
    SINÄ tiedät, että ukon pelkästä panikoinnista on kyse, ei mistään muusta.
    SINÄ opetat näin kaikille, että toista ihmistä tarvitse kuunnella eikä uskoa puhetta, vaan oma pyrkimys on jyrättävä lävitse... koska onhan sormustyynykin hankittu.

    Jos sormustyyny on hankittu, niin miehen puheet ja vastustelut on mitätöntä sen rinnalla. Sormustyynyn hankinnan jälkeen päätös häistä on peruuttamaton.
    Joten SINUN neuvosi mukaan: senkuin lähetät hääkutsut ja onnea avioliitolle.

    Äänestä

  • pipipäitä pööö! kirjoitti:

    Älä näitä suomi 24 "asiantuntija" kahjoja noteeraa! Hullua porukkaa suurin osa!

    Olet psykiatri parhaasta päästä. Osaat tehdä taitavat diagnoosit melko pienestä informaatiosta. Voin siis hakea eläkettä kahjoudestani. Pistä tarkempi lausunto tulemaan.

    Äänestä

  • Liina Anniina kirjoitti:

    Ap tehköön siis itse päätöksensä, eli sinun viisaan neuvosi mukaan.
    SINÄ siis tiedät, että ap:n "ukko" rakastaa kuitenkin ja kerran rakastaa, niin ukon on mentävä naimisiin, vaikka ukko sitä vastustaa.
    SINÄ tiedät, että ukon pelkästä panikoinnista on kyse, ei mistään muusta.
    SINÄ opetat näin kaikille, että toista ihmistä tarvitse kuunnella eikä uskoa puhetta, vaan oma pyrkimys on jyrättävä lävitse... koska onhan sormustyynykin hankittu.

    Jos sormustyyny on hankittu, niin miehen puheet ja vastustelut on mitätöntä sen rinnalla. Sormustyynyn hankinnan jälkeen päätös häistä on peruuttamaton.
    Joten SINUN neuvosi mukaan: senkuin lähetät hääkutsut ja onnea avioliitolle.

    No no..ettei vaan olis Liina Anniinalle vaihevuodet tulossa kun huutaa ja mesoaa täällä päivät pääksytysten hikitippa nokanpäässä lilluen..! :D Löysää nyt vähä sittä nutturaas, ennekuin silmätkin menee kokonaan kieroon! :)

    Äänestä

  • Liina Anniina kirjoitti:

    Olet psykiatri parhaasta päästä. Osaat tehdä taitavat diagnoosit melko pienestä informaatiosta. Voin siis hakea eläkettä kahjoudestani. Pistä tarkempi lausunto tulemaan.

    Lääkitystä tarttisit ja pian! Keski-ikäisen naisen raivo on sitten kauheeta..

    Äänestä

  • oisko munan puute? kirjoitti:

    No no..ettei vaan olis Liina Anniinalle vaihevuodet tulossa kun huutaa ja mesoaa täällä päivät pääksytysten hikitippa nokanpäässä lilluen..! :D Löysää nyt vähä sittä nutturaas, ennekuin silmätkin menee kokonaan kieroon! :)

    Tuo oli hauska viba!

    Äänestä

  • * kirjoitti:

    Tuo oli hauska viba!

    Julkisesti haukkuvat täällä toisia ihmisiä. Hävettää, antakaa toistenne olla, eläkää ja puhukaa ihmisiksi.

    Äänestä

Onko tuo tosiaan nyt sitten täyttä rakkautta, kun vaahtoat tosiaan vaan sormustyynyistä ja vieraskirjoista. Miehesi perään et kovinkaan itke. Oletko missään vaiheessa kysynyt mieheltäsi millaiset häät hän haluaa? Jos hän haluaakin pienet häät ja vähän vieraita. Mies saattaa jänistää koska itse suunnittelet jotain vuosituhannen mahtihäitä ja touhotat ja saatat jopa touhotukseltasi uhontaa miehesi. Huomioi siis myös häntä, ja ota hänen mielipiteensä huomioon. Kysy mitä HÄN haluaa. Lakkaa tuijottamasta omaan napaasi ja ota miehesikin huomioon. Hääpäivä on myös hänen päivänsä, ei pelkästään sinun prinsessapäiväsi. Jos jatkat samaan malliin saatat todellakin olla entinen morsian ja kihlattu!

Äänestä
  • Olet nyt tainnut käsittää ihan väärin...en itku sormustyynyn perään..rakasta ja välitän miehestä ni.....Hän on kyllä ollut kokoajan mukana suunnitteluissa ja vieraat yhdessä katsottu ketä pyydetään....Ja en tosiaan oletuijottanut omaan napaani......Enkä tosiaan ole mitäänmahtihäitäjärjestelemässä siitänyt on ihan turha vaahdota....

    Äänestä

En olisi alkanut itse odottaa kuutta vuotta. Onneksi mieheni halusi naimisiin ja itse sitä ensin ehottikin ja kosi minua. Suostuin ja teimme sellaiset pienet kivat häät, meidän näköiset, ei isoja eikä hössötystä. Olemme olleet jo vuosia naimisissa ja suostumista ei ole tarvinnut katua.

Jos olisin sinä, jättäisin tuollaisen miehen, joka ei uskalla sitoutua ja pitää sinua vuodesta toiseen "varalla" ja takaovea auki.

Äänestä
  • niin tuossa olet ihan oikeassa tuotakin olen miettinyt......Kiitos vastauksestasi...

    Äänestä

  • miana vain 5 kirjoitti:

    niin tuossa olet ihan oikeassa tuotakin olen miettinyt......Kiitos vastauksestasi...

    Kylläpä ne häät yleensä jää sen eukon valmisteltavaksi..ukkoille on aika sama, miten järjestellään, tieten poikkeuksiakin on..
    Luin tuon ketjun ja olen samaa mieltä "täti Monican" kanssa, et saattaa mies vaan panikoida..
    Mun ukkokin hikoili kauan ennen häitä ja häissä..ei tiennyt oliko valmis sittenkään...no häitten jälkeen kaikki taas palautui normaaliksi ja naimisissa ja aika onnellisestikkin ollaan oltu jo 10 vuotta.. :)
    Lapsia en olisi alkanut edes suunnitteleen ilman papin aamenta..ja mieskin tiesi sen.
    Ehkä se siippaskin on säikähtänyt kaikkee häätouhuun liittyvää ja pienemmät häät olisivat olleet ehkä enemmän hänen makuunsa...? Onnee sulle kuitenkin! Olet varmaan kaunis morsian!

    Äänestä

  • Paniikkikohtaus.. kirjoitti:

    Kylläpä ne häät yleensä jää sen eukon valmisteltavaksi..ukkoille on aika sama, miten järjestellään, tieten poikkeuksiakin on..
    Luin tuon ketjun ja olen samaa mieltä "täti Monican" kanssa, et saattaa mies vaan panikoida..
    Mun ukkokin hikoili kauan ennen häitä ja häissä..ei tiennyt oliko valmis sittenkään...no häitten jälkeen kaikki taas palautui normaaliksi ja naimisissa ja aika onnellisestikkin ollaan oltu jo 10 vuotta.. :)
    Lapsia en olisi alkanut edes suunnitteleen ilman papin aamenta..ja mieskin tiesi sen.
    Ehkä se siippaskin on säikähtänyt kaikkee häätouhuun liittyvää ja pienemmät häät olisivat olleet ehkä enemmän hänen makuunsa...? Onnee sulle kuitenkin! Olet varmaan kaunis morsian!

    Niin kyllähän tuo jonkin sortin panikointia on..ei tosiaanole ensimmäinen mies joka panikoi.... Häämme ei edes mitkään isot olisikaan.... Kaunis kiitos vastauksestasi..ps.Vaimon hopmmiahantuo järjestely kyllä on...

    Äänestä

  • Itke itkusi, ja se mikä ei tapa, vahvistaa. Ihan oikeasti, teet itsellesi palveluksen kun et kuvittele, että hänen käytöksensä sinua kohtaan on rakkautta. Sinä uskot rakastavasi häntä ja rakastat niin paljon, että et huomaa että tunne ei ole vastavuoroinen.

    Äänestä

Ei oo ensimmäinen eikä viimenen mies, joka häitä säikähtää!!! :D
Kertoohan tuokin jo paljon, kun vain siulle on panikoinut!!
Annahan ukon rauhottuu ja poriskaa asiasta paremmin paremmalla ajalla! On tieten jonkun riidan päätteeksi sulle heittänyt tuon ukaasin!
Miun piti vielä kirkossakin hikoilla, et tuleeko ukkeli sinne ollenkaan, kun oli kadonnu poijien kanssa edellisiltana ryyppään, eikä kuulunu äijistä mitään, ennen kuin ihan viime tipassa!!
Oo rauhassa ja suunnittele hääs loppuun... Ihanat kesähäät siulla! ;)

Äänestä
  • Aivan....Onhan tuo isoaskelmolemmille niin vaimolle kuin miehelle... Tosiaan mulle vain tuon sanonut ja yhden riidan jälkeen tuon sanoikin (joka oli suurin mitä meillä on ollutkaan yhdessä olon aikana) Kiitos sinulle vastauksestasi..

    Äänestä

Voiko miestäsi häiritä häiden merkityksen kasvu?

Me hoidimme homman pienimuotoisesti. Ei ollut bestmäniä (pärjään itsekin), ei morsiusneitoja (vaimokin pärjää itse), ei turhaa hössötystä, mun pukukin oli appiukon vanha. Hoideltiin häät, syötiin sukulaisten kanssa, ravintola suljettiin klo 22 ja sukulaiset pihalle, itse mentiin vielä muutaman kaverin kanssa jatkoille. Tavallinen hotellihuone, ei siinäkään mitään erikoista. Kaikki silloisen taloudellisen tilanteen mukaan ilman, että häistä tuli elämää suurempi asia.

Tälläinen sopi meille hyvin, eikä kenenkään tarvinnut stressata, ei meidän, eikä sukulaisten saati sitten ystävien. Naimisissa kesällä 16v.

Äänestä
  • Kyllä sitä nyt jotkut kuitenkin haluaa vähän isommasti häitään juhlia!
    Ei tarte mitään seurapiiritapahtumaa tehdä, mutta kunnon juhlat silti!
    AP: kyllä se ukkos kesään mennessä mielensä muuttaa! Ootahan vaan! :)

    Äänestä

  • morsian vm.88 kirjoitti:

    Kyllä sitä nyt jotkut kuitenkin haluaa vähän isommasti häitään juhlia!
    Ei tarte mitään seurapiiritapahtumaa tehdä, mutta kunnon juhlat silti!
    AP: kyllä se ukkos kesään mennessä mielensä muuttaa! Ootahan vaan! :)

    Kiitoksia vastauksestasi.....Ja muille myös niin haukkujille kuin puolesta puhujille kaunis kiitos...Asia on järjestyksessä...Vietämme ihanat häät kesällä....=) Ihanaa kevättä ja kesän odotusta kaikille..=)

    T. Ensi kesän morsian...

    Äänestä

  • minä vain 8 kirjoitti:

    Kiitoksia vastauksestasi.....Ja muille myös niin haukkujille kuin puolesta puhujille kaunis kiitos...Asia on järjestyksessä...Vietämme ihanat häät kesällä....=) Ihanaa kevättä ja kesän odotusta kaikille..=)

    T. Ensi kesän morsian...

    Varaudu siihen, et kriisejä tulee ja useasti!
    Mutta se avioliitto on sellaista! Ja parisuhde yleensäkkin! Mutta onnee kovasti teille!

    Äänestä

  • kesä tulee, ihanaa!! kirjoitti:

    Varaudu siihen, et kriisejä tulee ja useasti!
    Mutta se avioliitto on sellaista! Ja parisuhde yleensäkkin! Mutta onnee kovasti teille!

    ¨Joo totta kai varaudun ja onhan niitä nyt tässä yhdessä olo aikana ollutkin, mutta eikös sitä niin sanota että mik ei tapa niin se vahvistaa....Ihmettelisinkin jos ei kriisejä avioliitossa olisi.... Hyvää kevään ja kesän odotusta sinulle..=)

    Äänestä

Uskon, että miehesi vain jännittää häitä, koska olet kaiken hoitanut jo etukäteen valmiiksi ja juhlista on tulossa luultavasti isot, koska olet aikaisin aloittanut valmistelut? Yrittäkää molemmat rentoutua ja hieman lievittää stressiä. Itse muistan että muutama kuukausi ennen omia häitäni, mies uhkasi häiden perumisella riidan jälkeen. Tiesin kuitenkin, että häät tulee ja riidat voi aina sopia. Ja olemme itse olleet 1,5v naimisissa. :)

Viekää häänne kunnialla läpi! Tiedän että molempia jännittää, mutta muistakaa, kun juhlat on vietetty, se tunne kun saa huokaista helpotuksesta ja istahtaa rakkaansa kainaloon sohvalle ja sanoa "Oli kyllä ikimuistoiset juhlat" tai jotain muuta... :)

Onnea paljon!!

Äänestä

helvetin väliä jollain vieraskirjoilla. ne poltetaan tulessa jos ei muuta keksitä. samoin tekisin vihkiraamatulle.

Äänestä

Ehkä mies vaan panikoi ja se menee ohi. On kait normaalia jännittää. Miehelläsi vain jännitys kasvoi vähän isommaksi vielä.

Minkä mies sanoi syyksi, ei haluakaan naimisiin? Kai keskustelitte asiasta ja jo ensimmäisellä kerralla, kun mies ilmoitti, että häitä ei tule? Toivon mukaan mies ei enää loppumetreillä vedä jarruja taas kiinni.

Ikävintä asiassa ei tietenkään ole hukkaan menevät vieraskirjat, albumit sun muut. Vaan, että rakastamasi mies epäröi jostain syystä? Siitä kannattaisi huolestua enemmän.

Tsemppiä...

Äänestä

Olette seurustelleet aika kauan niin luulisi, että mies olisi voinut kertoa tuon asian ihan suoraa sinulle. Anna miehelle tilaa ja jos hän ei halua naimisiin niin sitten häitä ei tule. Älä kuitenkaan painostqa mihinkään. Ei se naimisiin meno nykypäivänä niin paljoa merkkaa, mitä ennen. Suurin osa aviopareista taitaa erota jossain vaiheessa. Jos miehestä tuntuu, että hän ei halua naimisiin ni käske hänen kertoa asia sukulaisille ja perua kaikki. Sano hänelle, että haluat naimisiin, mutta koita myös ymmärtää häntä. IHMISET PUHUKAA KESKENÄNNE. Miehesihän sen parhaiten tietää, miksi ei halua naimisiin. Ei kukaan täällä. Mutta toivon, että asiat järjestyy ja älä ota itseesi noita ilkeitä kommentteja. Voin kuvitella, miten vaikea toi tilanne on.

Äänestä
  • Kuten ehkä osaatta viestiketjusta lukea, tää pari menee naimisiin kesällä, joten homma on jo hoidossa.

    Äänestä

Merkit olet nähnyt aikaisemminkin, et vain ole halunnut nähdä totuutta. Voin luvata sinulle, että säästyt paljolta, kun heti peruutat häät, sen kummemmin kyselemättä. Muuten saat juuri sitä itä tilaat. Kuten olet saanut tähänkin asti.... Olet itse tilannut "sopimuksen" epäluotettavan kumppanin kanssa. Peru häät, ja tasan tarkkaan löydät uuden kumppanin. Aiheutat itsellesi paskaa ja hammasten kiristystä, jos nyt vielä olet tyhmä ja pakotat itsesi kanssa naimisiin ihmisen, joka kokee ristiriitaisuutta. Jo tuo seurusteluaikanne ja kihlausaikanne kertoo jotain, ja itse tiedät tarkemmin että sielä on sama ilmiö toistunut. Kumpi ehdotti kihlausta? Menikö kivuttomasti? Olet saanut tämän, koska sinä ihan itse olet tilannut juuri tätä.

Äänestä
  • Omaatko kristallipallon sinä pahan Ilman lintu! lennä takaisin sinne kyöpelinvuorelle, pääsiäinen meni jo!
    Ja tulevalle hääparille paljon onnee kesähäihinne! :D

    Äänestä

1) Sympatiani!
2) Olet mennyt avoliittoon, sitä se sitten on. Loputtomiin. Sitä saa mitä tilaa. Tästä syystä en ole itse koskaan siihen mennyt.
3) Miehesi ei halua naimisiin. Hän ei halua mennä kanssasi naimisiin. Se on raaka fakta. Kenenkään ei ole pakko mennä naimisiin, ellei halua. Nahjus, mikä nahjus. Siihen hänellä on oikeus, mutta en itse sitä katselisi. Hommatkoon ilmaiset palvelut muualta.

Sinulla on kaksi vaihtoehtoa: koettaa mennä yli ja jatkaa avoliittoa tai lähteä nostelemaan. Itse olisin lähtenyt jo aikaa sitten nostelemaan. Ihan tosi. Mutta sinä oletkin sinä ja valitset ihan itse elämäsi.
Kaikkea hyvää joka tapauksessa: pidä itsestäsi huolta.

Äänestä
  • En yleensä lue viestiketjuja, vaan hutaisen jotain tekstiä kysymykseen kahvitunnilla. Nyt katsoin läpi ja nahjus on muuttunut ohjukseksi! Harvinaista, mutta täysin mahdollista! Hyvä!
    Omaan elämänkatsomukseeni kuuluu ihmisen oikeus parantaa tapansa ja muuttua parempaan. Näin on tässä käynyt.
    Onnea avioliitollenne ja häillenne!

    Äänestä

Ei hättäää, sie kuulit väärin, sehän sano että "jäitä ei tule". Onnea jatkoon....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt65 kirjoitti:

Tässä viime vuoden pääsiäisenä sovittiin avopuolisoni kanssa naimisiin menosta ja jopa päiväkin päätettiin.31.7.2010. No aloin laittamaan ja hommaamaan hääpaikkaa- pukua- ruokaa jne. Ja kaikki onkin jo valmiina. Kutsutkin kirjoitettu viittä vaille postissa, kunnes avopuolisoni ilmoitti että jäitä ei tulekaan!!!!!
On kyllä aikaisemminkin sanonut, mutta ajattelin, että on hermostunut kun aika kumminkin lähenee. Minulle tuon sanonut ei omille bestmaneille taikka kavereille jotka tietävät hommasta. Mitä nyt tehdä??????????????

AUTTAKAA!!!!!!!!!!!!!!!!! Vai onko niin että kaikki (vieraskirja, albumi, sormustyyny jna) pitää alkaa hävittämään pois ehkäpä myymään...(vaikka niissä jo kaiverruksetkin) Tämä on kamalaa onko toisilla samanlaisia kokemuksia ja miten pääsitte yli.

Ps. Olemme seurustelleet kohta 6 vuotta ja kihloissa 2,5 vuotta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu