ja tehokkaampi keino torjua raiskaukset ja miten uhrien asemaa pitäisi mielestäsi parantaa? Mistä johtuu, että suomi sijoittuu näin huonosti?
"Kansainvälinen ihmisoikeusjärjestö Amnesty ryöpyttää Pohjoismaita epäonnistumisesta taistelussa seksuaalirikoksia vastaan. Pahin tilanne on järjestön mukaan Suomessa.
Amnestyn mukaan Suomi on kyennyt hitaimmin uudistamaan seksuaalirikoksia koskevaa lainsäädäntöään. Kaikilla Pohjoismailla on tässä puutteita, mutta Suomi kykenee heikoimmin suojelemaan uhrien oikeuksia, järjestö sanoo raportissaan.
Vaikka miesten ja naisten tasa-arvo onkin Pohjoismaissa edennyt monella saralla, raiskaukset ja muu seksuaalinen väkivalta on yhä tuhansien naisten todellisuutta, Amnesty sanoo."
STT-AFP
"Kansainvälinen ihmisoikeusjärjestö Amnesty ryöpyttää Pohjoismaita epäonnistumisesta taistelussa seksuaalirikoksia vastaan. Pahin tilanne on järjestön mukaan Suomessa.
Amnestyn mukaan Suomi on kyennyt hitaimmin uudistamaan seksuaalirikoksia koskevaa lainsäädäntöään. Kaikilla Pohjoismailla on tässä puutteita, mutta Suomi kykenee heikoimmin suojelemaan uhrien oikeuksia, järjestö sanoo raportissaan.
Vaikka miesten ja naisten tasa-arvo onkin Pohjoismaissa edennyt monella saralla, raiskaukset ja muu seksuaalinen väkivalta on yhä tuhansien naisten todellisuutta, Amnesty sanoo."
STT-AFP
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kaikkein paras keino torjua raiskauksia olis semmonen, että raiskaajilta mulkku poikki. So easy. Ei varmasti kamalasti enää houkuttais mennä siitin edellä vääryyksiä tekemään :D
Jos nainen raiskaa niin naiselle pitää yrittää keksiä joku vastaavanlainen rangaistus.
vois amputoida jalan ja vittuilijoilta pään :)
yhden päänsahausvideon tänään katsonutkin, allah oli taas suuri
tehokkain ennalta ehkäisevä keino olis katkoa mulkku kaikilta potentiaalisilta raiskaajilta. Silloin olisi se ja sama tulisiko moinen asia edes miehen mieleen, koska lähtökohtaisesti sitä ei olisi mahdollista toteuttaa.
Heh, toi olis ehdottomasti se paras mutta mä puoltaisin ennemmin sitä, että jengi tietäis mitä tapahtuu jos.. :)
Ja pepulle läymäyttäjiltä käden ja jokaiselta nihkeän imelältä herrasmieheltä, joka tulee aukomaan päätänsä koskien ulkonäköä, kielen ;)
Niin, ainahan rikosvälineet menee valtiolle
on ihan ihme arvoasteikko noille raiskauksille; jos raiskaaja hakkaa uhrin yms. siinä samalla, on se törkeä raiskaus, jos ei niin silloin lievä ja voi saada sakkoja tai ehdollista. Törkeästäkin tulee vissiinkin ehdollista. Suomessa ei saa ehdotonta, vaikka haluaisi.. Tai sitten sellaista saa jotkut kavaltajat.
http://www.youtube.com/watch?v=0lTFxG9f6PI&feature=related
on enemäkseen laatineet miehet, jotka haluavat kavereillee pelkästään ehdollista raiskaamisesta?
Itseasiassa sehän luokitellaan raiskauksen siasta hyväksikäytöksi. Mikäli oikein uutisia ymmärsin?
että EU:n mukaan Suomessa on liian lievä tuomiot raiskauksista ja niitä ei tutkita tarpeeksi. En muista Suomen prosenttia mutta ainakin Tanskassa tuli tuomituiksi 25% raiskausrikoksista.
on kai aika väkivaltainen persoonallisuus, mutta tehoaako häneen mikään psyykkinen hoito??
Voiko hän "parantua"? Onko vankila hänelle parempi paikka kuin hoitolaitos?
Joidenkin mielestä raiskaaja ei hae teollaan ensisijaisesti seksuaalista tyydytystä, vaan hän haluaa rankaista naista kaikkein pahimmalla tavalla. Sairaita ne on, mutta mikä parantaisi heidät? Vai eikö mikään?
Olisipa vielä joku Pirunsaari, jonne kaikki raiskaajat ja muut vastaavat voisi passittaa loppuiäkseen samankaltaisten seuraan!!!
kaikille naisille vois suorittaa ympärileikkauksen afrikkalaiseen tapaan, jolloin heitä ei yksinkertaisesti pystyttäisi raiskaamaan.
pyllyyn. Ei kovin toivottavaa tuokaan..
Naisille ulkonaliikkumiskielto ilman avio- tai sukulaismiehen seuraa. Loppuisi kännisten naisten raiskaukset puistoissa ja kämpillä kostean illan päätteeksi, kun esiliina olisi aina mukana.
Esiliinatkin monasti raiskaavat.
jos toteutetaan mun idea
mielummin kokonaan ulkonaliikkumiskielto. Tehoaisi ehkä paremmin, mutta maa seisahtuisi.
on kansantalouden kannalta järkevämpi ratkaisu.