iPodia...

rserrrrrrrrrr

Olen ostamassa iPodi touchin. Olisi laitteesta paljon kyseltävää... tässä muutama ja toivon että vastaisitte edes osaan näistä:

1. Mitä eroa on Wlan ja Safari selaimilla?

2.Tuosta "Jailbreak:sta",mikä tämä homma siis on? :D,eli olen ymmärtänyt että kun Podi Jailbreakataan niin siihen pystyy asentamaan ilmais juttuja tai jotain?olen koittanut noita edellissä keskusteluissa olevia linkkejä lukea mutta en tajua niistä mitään:D eli jos sillee mahd.yksinkertaisesti voisitte sisäistää mulle tuon jailbreakin:D

3.mistä kannattaa ostaa iPod,siis mistä halvimmalla? Olen hintaseurantaa seurannut ja Pixmaniassa taitaa olla halvin (171€) mutta jos tiedätte halvempia paikkoja niin sanokaa!

4.Mitä kaikkea "kivaa" olette itse ladanneet iPodeihinne?siis kaikkee kikkailu hommia ja pelejä sun muita?

5. Mitkä ovat teidän mielestänne parhaat ilmaispelit mitä iPod touchille saa?

6.Voiko iPodiin tulla viiruksia?kannattaako hommata jokin viirustorjunta?jos niin mikä?

7.Mitä erityisiä plussia ja miinuksia antaisitte laitteelle?

8.Tämä on myöskin mielipide kysymys, mutta kyllästyykö iPod touchiin äkkiä?

9. Naarmuttuuko touchin kosketusnäyttö kuinka herkästi? kannattaako ostaa joku kotelo jossa sitä pitää taskussa? ja tuleeko näyttä silleen "sisältäpäin pölyiseksi" tai sumeaksi?

Tässä oli tosi monta kysymystä mutta vastatkaa edes osaan!

3

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      1) ei mitään eroa, paitsi että vain Safari on noista selain. Wlan on langaton verkko, jota pitkin se Safari selaa.

      2) Jailbreak tarkoittaa, että voit asentaa ohjelmia, ilmaisia tai ei, muualtakin kuin iTunes Storesta. Tosin sieltäkin saa ilmaisia ohjelmia ja valikoimaa on 150 000, joten kahlaa nyt se ensin, jailbreakkaa vasta sitten jos ei riitä.

      3) ostopaikkoja on monia, mikä milloinkin on edullisin.

      4) onhan mun puhelimessa nippu ohjelmia, osa on pelejäkin. Mutta en paljon pelaa.

      5) paras peli, ei sellaista ole. Sehän riippuu pelaajasta, kuka mistäkin tykkää.

      6) periaatteessa kyllä, käytännössä ei. Ellet jailbreakkaa ja toimi taitamattomasti. Virustorjuntaa et tarvii.

      7) mikä kenellekin on tärkeää, itelle tärkeitä ovat kalenteri, sähköposti, selain, muutamat ohjelmat, synkkaus iTunesin ja MobileMen kanssa. Siis iPhonen, ei iPodin.

      8) joku kyllästyy, toinen ei. Minä en kyllästy musiikin kuunteluun varmaan koskaan. Joihinkin peleihin kyllä.

      9) Riippuu paljon millaisessa taskussa pidät. Mulla paidantaskussa tai pikkutakin taskussa enimmäkseen, en tarvii suojaa. Mutta jos pidät muutakin roinaa taskussa, voihan se naarmuuntua. Ei tosin herkästi. Ainakaan iPhone ei ole pölyyntynyt tai sumentunut.

      • 7i8y7iy7i

        kiitos vastauksista! ja muutkin vastailkaa vaan, edes muutamaan että saisin sellaisen yleiskuvan :D


      • iPod Touch 16gb
        7i8y7iy7i kirjoitti:

        kiitos vastauksista! ja muutkin vastailkaa vaan, edes muutamaan että saisin sellaisen yleiskuvan :D

        Tuohon viimeiseen niin itellä ollu iPodi jo reilun vuoden ja näytön alla näkyy pieniä pölyhiukkasia, mutta ei mitenkään häiritsevästi. Tosin niitä tuntuu sinne pikkuhiljaa kertyvän, mutta eiköhän sen kanssa pysty elämään ainakin muutaman vuoden :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      80
      3422
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1374
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1121
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1096
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      820
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      45
      788
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      739
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      713
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      687
    Aihe