Mitä päälle

Saisko täältä apua asupulmaan? Keväällä tulossa parit yo-juhlat joihin pitäis löytää päälle pantavaa. Mekkoja/hameita en voi sietää ja perinteiset jakkupuvutkin saa unohtaa. Bolerot eivät sovi mun vartalolle ollenkaan. Olen jo hyvissä ajoin liikkeellä, käynyt jo katselemassakin kaupoissa mut mut. Oisko ideoita kellään?
6571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Antamasi kriteerit todella rajoittavat sopivan juhlapuvun löytymistä. Miten sitten olisi juhlavien suorien housujen laita juhlava toppi?

Äänestä
  • Ylppärit on vapaudessaan helppo juhla pukeutua, eikö? Olen maaritin kanssa yhtä mieltä. Jotkut todella hyvät mustat suorat housut ja sitten vastapainoksi herkullinen yläosa ja kampaus. Kenkien kanssa voi jo huoletta revitellä vaikka miten...

    Äänestä

  • Ah ihana kevät kirjoitti:

    Ylppärit on vapaudessaan helppo juhla pukeutua, eikö? Olen maaritin kanssa yhtä mieltä. Jotkut todella hyvät mustat suorat housut ja sitten vastapainoksi herkullinen yläosa ja kampaus. Kenkien kanssa voi jo huoletta revitellä vaikka miten...

    Myönnän että kriteerit ovat tiukat. Tuntuu ettei hirveästi ole valinnan varaa. Onko mustat housut "tylsät"? Mitä muuta väriä voisi ajatella housuihin?

    Äänestä

  • nainen 35v. kirjoitti:

    Myönnän että kriteerit ovat tiukat. Tuntuu ettei hirveästi ole valinnan varaa. Onko mustat housut "tylsät"? Mitä muuta väriä voisi ajatella housuihin?

    Mustassa ei ole mitään vikaa mutta jos haluat vaihtelua, niin housut voisivat olla vaikkapa ruskeat, valkoiset, oliivinvihreät, viininpunaiset, kirkkaanpunaiset, siniset, liilat... mitkä vaan mitä kaupasta löytyy ja mistä itse pidät!
    Näin kerran häissä naisen, jolla oli oliivinvihreät housut ja valkopohjainen kuvioitu toppi - tosi tyylikäs yhdistelmä! Ja näihin voi tosiaan yhdistää vaikka mitä upeita asusteita, esim. kullanväriset kengät.

    Äänestä

ylppärit on PÄIVÄJUHLA ja niihin voi pukeutua oikeestan miten vaan - ei ny farkkuja kummiskaan.

Kivat housut ja siihen paita/tunika/peliseri/toppi, siistit kengät ja asusteet viimeistelee pientä juhlatunnelmaa.

Mustan lisäki käy VÄRI KUN VÄRI - koko valkonen voi olla vähän liian "hääpuuku" paiitsi kivoilla asuisteilla.

Äänestä
  • avusta pukeutumispulmassani. Asu vielä hakusessa. Jospa jotain kivaa löytäisi. Tuntuu vielä vain kovin "arkiselle" valikoimat liikkeissä. Kivan keväistä toppia ei löydy millään, on joko arkikäyttöön sopivia tai paremmin hääjuhliin/iltajuhliin sopivia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen 35v. kirjoitti:

Saisko täältä apua asupulmaan? Keväällä tulossa parit yo-juhlat joihin pitäis löytää päälle pantavaa. Mekkoja/hameita en voi sietää ja perinteiset jakkupuvutkin saa unohtaa. Bolerot eivät sovi mun vartalolle ollenkaan. Olen jo hyvissä ajoin liikkeellä, käynyt jo katselemassakin kaupoissa mut mut. Oisko ideoita kellään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu