Mitä tapahtuì?

Tunnen erään naisen työ-/opiskelu-/harrastusyhteyksistä. En kerro sen tarkempaan, niin anonymiteetti säilyy.

Joka tapauksessa, olen hiukan ihastunut tähän naiseen, mutta en kumminkaan ole tehnyt mitään liikkeitä mihinkään suuntaan. Nyt sitten viime viikolla olin yhdessä kokouksessa, jossa tämä nainen oli mukana. Eräs toinen nainen, aika epämiellyttävä ihminen, alkoi kovasti painostamaan tätä naista, johon olen hiukan ihastunut. Niinpä vaistomaisesti puolustin kokouksen aikana pariinkin otteeseen tätä tuntemaani naista. Tarkoitus ei ollut tehdä mitään vaikutusta häneen, vaan ainoastaan puolustaa sitä ilkeää naista vastaan.

Mitä tästä seurasi? Tämä nainen, johon olin ihastunut, nyt ehkä vähän vähemmän, alkoi tiuskimaan minulle eräästä toisesta asiasta, jota kokouksessa käsiteltiin. En minä nyt mitään kiitosta odottanut, mutta se on kyllä jo aika paksua kun puolustaa toista, niin saa päälle tiuskintaa.

Mitä tapahtui?
18593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tää on jokin härdelli ilman virtaa.

Äänestä

Hmmm...kuullostaa oudolta. Ehkä tuo nainen halusi itse tapella oikeuksistaan tai ehkä hän kuuluu ihmisiin jotka eivät kestä olla heikkoja a koki, että hän oli nyt jotenkin autettavana. Voi olla myös, että hän ei tajunnut, että sinä yritit puolustaa häntä, hän ehkä ajatteli sinun vain muuten olevan k.o asiasta mieltä. Asia voi myös olla, että hän ei tajunnut tuon epämiellyttävän naisen tarkoitusperiä?
Asia voi olla myös niinkuin minulla joskus oli kun jouduin hampaisiin eräässä porukassa, sain syytöksiä, että viettelen miehiä ja narutan heitä. Miehet tanssii narunpäässä miten haluan joten k.o tilanteessa olisin saanut taas viettelijätär mainetta kasvatettua ja sydäntensärkijä titteliä...

Mutta vaikea tietää mitä on tapahtunut, ehkä hän jotenkin mieltää sinut ei toivotuksi liittolaiseksi?
Itse kyllä jos jossain joku puolustaa olen iloinen.

Äänestä

prinsessoja, eikö tuo ollut ilmiselvää.

Äänestä
  • Jotkut on jotkut ei ! Ja sama joskeee miehiäkin.

    Äänestä

Itse en kokisi mitenkään imartelevana sitä, että mies puolustaa minua koska olen viehättävä, täysin riippumatta siitä olenko oikeassa vai väärässä.
Sinähän selvästi kerroit meille miksi menit juuri kyseisen naisen puolelle, sitä toista vastaan: kyseinen on viehättävä, toinen vastenmielinen. Asiat eivät siis riidelleet sinun näkökulmastasi, vaan oli ihan sama onko tuo epämiellyttävä nainen oikeassa vai ei.

Ihastuksesi kohde selvästikin haluaa olla vakavasti otettava työntekijä. Hän ei halua "edetä reittä pitkin", kuten sanonta kuuluu. Hän ei siis halua miesten antavan hänelle etuuksia ulkonäön perusteella. Hän haluaa menestyä reilusti, omien työsaavutustensa ansiosta.

Äänestä

Mitäs menit puuttumaan toisten kinasteluun, olisit pitänyt suus kiinni ja pysynyt asiassa.

Äänestä

Nainen oli niin kiukkuinen toiselle naiselle, että olisi alkanut tiuskia vaikka Paaville jos tämä olisi sattunut paikalle.

Naisen logiikan mukaanhan on ihan normaalia olla joskus kiukkuinen ihan kaikille ja kaikelle. Sitä vaan pitää ymmärtää...

Äänestä
  • Miehen logiikan mukaan naisen kuuluu olla iloinen siitä, että mies ilmaisee ihastustaan häneen tölvimällä muita ympärillä olevia naisia. Todellisuudessa sellainen mies osoittaa vain olevansa moukka.

    Äänestä

Mä näkisin niin, että miehen mielestä viehättävän naisen puolustaminen on mahtava teko, mutta naisen mielestä asiat riitelee eikä ketään tarvitse puolusta vain siksi, että hän on viehättävä. Eli en minä halua, että asioihin sotkeudutaan, osaan itse työni niin ettei mua tarvitse alkaa puolustamaan.

Ja mistä sinä tiedät, että tämä toisesta asiasta tiuskiminen liittyy tähän edelliseen asiaan. Ehkä on oli kiihtynyt tästä toisesta asiasta eikä ajatellut aiempia tapahtumia ollenkaan. Vai pitäisikö hänen olla sinulle mielinkielin koko ajan, ihan sama mikä asia on käsillä?

Äänestä
  • aloittaja piti epämiellyttävänä sitä tölvijä naista ja ajatus lienee ollut aivan ok puolustaa.

    Äänestä

  • zcd kirjoitti:

    aloittaja piti epämiellyttävänä sitä tölvijä naista ja ajatus lienee ollut aivan ok puolustaa.

    Kauniin naisen kuuluisi miesten mielestä osoittaa heille kiitollisuutta siitä, että saavat erikoiskohtelua heiltä ulkonäkönsä takia. Heidän pitäisi (miesten mielestä) myöskin olla iloisia siitä, että vähemmän viehättävät kanssasisaret joutuvat kärsimään samasta syystä.

    Aloittajan ihastuksen kohde ei sattunut kuulumaan siihen naisryhmään, joka nauttisi tuosta epäoikeudenmukaisuudesta.

    Äänestä

Voi olla, että on huomannut ihastuksesi ja ei ole sinusta kiinnostunut. Nyt nolostui koska ehkä kaikki tajusivat sinun motiivisi puuttua asiaan.

Tai sitten hän on ärsyttävä tyyppi johon ei kannata ihastua..

Äänestä

tämä puolustettu nainen pelasti oman nahkansa tän ilkeän naisen jatkokiusaamiselta. Tajus, et jos tää ilkeä nainen kokee itsensä uhatuksi monesta suunnasta, hän voi kääntää sen tämän puolustettavan naisen ongelmaksi, mikä varmaan olis tapahtunutkin, jos jo on ollut tälle hankala.
Ei se tiuskinta välttämättä ollut sinun korvillesi tarkoitettu, vaan tän toisen naisen korville.
Menee niin monimutkaiseks, ettei tätä mies varmaan ymmärrä, mut ykskin nainen, jota joku toinen nainen painostaa tai kiusaa, tietää tuon kuvion.

Kun tää painostajanainen painosti toista naista, hän oli tarkoitus lytätä muiden silmissä. Sitten sä aloitkin veljeilemään tän lytätyn puolella, mikä saa painostajan suuttumaan entisestään ja kelle hän sen näyttää, sille painostetulle tietenkin heti, kun sopiva tilaisuus iskee. Siks tää toinen nainen yritti tiuskimalla saada tilanteen katki.

Äänestä

sen siitä saa kun ihastuu.

Äänestä

Mulle tulee naisena ensimmäisenä mieleen vaan se, että tämä kyseinen henkilö on kokenut asemansa uhattuna ja osoitti oman turhautumisensa sinuun. Naisen aseman loukkaus on iso kynnys, mutta itse en olisi tuossa tilanteessa suuttunut, vaan pikemminkin ollut hämeltynyt sinun puolustelusta. Olen ehkä vanhanaikainen tässä asiassa, mutta ei naistenkaan pitäisi suuttua aivan noin pienestä; tuossa ei ollut kyseessä alistamista eikä suinkaan naisen aseman horjuttamista!

Äänestä

ehkä hänellä hän mitätöi puollustelon vähän hermot kireänä.tai hän pitää itseään sinua parempana,jolloin hän mitätöi puollustuksesi tiuskimalla sinulle jossain toisessa asiassa.ehkä hän on huomannut ihastuksesi tai epäilee sitä,ja siksi.tai sitten hänkin tykkää sinusta ja hämmentyi.kyse ei ole naisen logiikasta vaan ihmisten hämäristä aivoituksista yleensä,joista kukaan ei ota selkoa ellei ole ajatustenlukija.

Äänestä
  • oho nyt meni viesti sekavaksi.sen siitä kun ei keskity kirjoittamiseensa.

    Äänestä

Kokouksesa luultavasti käsiteltiin asioita eikä ihmisiä. Jos nainen vastiusti ajamaasi asiaa, älä sekoita sitä siihen, että hän ei pidä sinusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ihmettelen... kirjoitti:

Tunnen erään naisen työ-/opiskelu-/harrastusyhteyksistä. En kerro sen tarkempaan, niin anonymiteetti säilyy.

Joka tapauksessa, olen hiukan ihastunut tähän naiseen, mutta en kumminkaan ole tehnyt mitään liikkeitä mihinkään suuntaan. Nyt sitten viime viikolla olin yhdessä kokouksessa, jossa tämä nainen oli mukana. Eräs toinen nainen, aika epämiellyttävä ihminen, alkoi kovasti painostamaan tätä naista, johon olen hiukan ihastunut. Niinpä vaistomaisesti puolustin kokouksen aikana pariinkin otteeseen tätä tuntemaani naista. Tarkoitus ei ollut tehdä mitään vaikutusta häneen, vaan ainoastaan puolustaa sitä ilkeää naista vastaan.

Mitä tästä seurasi? Tämä nainen, johon olin ihastunut, nyt ehkä vähän vähemmän, alkoi tiuskimaan minulle eräästä toisesta asiasta, jota kokouksessa käsiteltiin. En minä nyt mitään kiitosta odottanut, mutta se on kyllä jo aika paksua kun puolustaa toista, niin saa päälle tiuskintaa.

Mitä tapahtui?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu