Kalliimman vaihtaminen halvempaan ?

Onko kellään kokemuksia seuraavasta:
Tuli ostettua turhan kallis auto ja halvempikin riittäisi. Ajattelin että vaihtaisin halvempaan ja liike maksaisi välirahaa minulle.

Onko kokemuksia vastaavasta, miten minun kannattaa toimia?
4772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ilmeisesti rahat finito?

Huono tilanne sulla, ei voi muuta sanoa. Päittäin vaihto varmaankin onnistuu halvempaa. Ota huomioon, ettei autoliike koskaan hyvitä sulle täyttä markkinahintaa autostasi. Jos sun auton arvo on 20 tonnia, niin liike hyvittää ehkä 15 tonnia ja laittaa sen myyntiin 22 tonnilla. Vaihto esim 15 tonnin autoon ei onnistu niin, että liike maksaisi sulle vielä 5 tonnia väliä. Johonkin 10 tonnin autoon voit saada muutaman tonnin välirahaa, mutta et lähellekään sitä, mikä autosi arvo todellisuudessa on. Eli sun pitää myydä auto yksityiselle markkinahintaan ja käydä ostamassa suoralla kaupalla uusi auto liikkeestä.

Äänestä

Liike voi vaihtaa autosi päittäin viisi tonnia halvempaan. Mitään järkevää kauppaa ei näin päin ole mahdollista tehdä.

Äänestä

Nettiauton kautta. Ihan saatanan suolanen hintapyynti niin joku luulee et se on oikee helmi, sit ihmettelet viikkotolkulla ettei kukaan soittele. Härtäpäissäs sit lasket hintaa ja joku Jobbari tarjoo jotain ja sit meet ja ostat yksityiseltä tai häkistä halvan ritsan.

Tai laitat realistisen hintapyynnin aluksi, saat sen kaupaksi ja ostat halvemman käteisellä.. Molemmat toimii, kumman valitset

Äänestä

Muutaman kerran olen vaihtanut halvempaan, ihan merkkiliikkeessä. Joka kerralla hyvitys on ollut ihan normaali, jopa hyvä silloin kun olen ottanut sellaisen vaihtoauton, joka seissyt myymättä rivissä yli kolme kuukautta.
Kaikki liikkeet eivät välttämättä ainakaan mielellään tosin ala vaihtamaan halvempaan, mutta muuten se on ihan normaali kauppa.

Ei muuta kuin kyselemään tarjouksia, Helsingin alueella kaupanteko nihkeimpää(ihan vaan oma huomio), vähänkin sivummalla aivan toinen ääni kellossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Beeämwee kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia seuraavasta:
Tuli ostettua turhan kallis auto ja halvempikin riittäisi. Ajattelin että vaihtaisin halvempaan ja liike maksaisi välirahaa minulle.

Onko kokemuksia vastaavasta, miten minun kannattaa toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu